Regulamente tematice SI functionale

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Regulamente tematice SI functionale

Post: # 102983Post ProfessorChaos
03 Oct 2019, 15:03

Am avut ocazia sa citesc regulamentul de la The Others saptamana trecuta si am fost uimit.

Nu cred ca am citit pana acum un regulament care sa te introduca atat de bine in universul unui joc. In primul rand, e scris foarte profi - parca citeam un roman Sci fi cu actiune comprimata in bucati de paragrafe presarate prin regulament. Sunt si multe bucati care doar sugereaza anumite elemente de poveste care se contureaza mai bine in joc. Pacatele sunt sugerate prin efectele pe care le au asupra NPC-urilor descrise de textuletele din regulament. Rezultatul este multa atmosfera. A fost o placere sa citesc acel regulament. Partea si mai buna este ca e scris foarte bine si am si inteles cam tot ce e pe acolo.

Ca un contraexemplu as folosi Court of the Dead care nu pare un joc super-complex dar foloseste terminologie tematica de genul de care face misto Tom Vasel. Efectiv am injurat de vreo 2 ori regulamentul si era cat pe ce sa ma opresc din citit pentru ca numele date pieselor, trackurilor si fazelor de joc erau pur si simplu gratuitati. Nu sugerau ce face o anumita piesa ci baga nume random din univers. Efectul este evident invers. In loc sa te introduca in lume, regulamentul devine o corvoada si tema saboteaza functionalitatea. Plus ca nu simt nimic tematic daca doar numesi niste lucruri intr-un anumit fel. Mi-e si frica de momentul cand o sa incerc jocul.

E interesant ca am citit multe regulamente de jocuri tematice, dar de obicei ele sunt axate pe functionalitate, si partea tematica e sprijinita doar de grafica, nu de flavour text (ma gandesc aici la FFG care de obicei fac regulamente brici). Dar citind regulamentul de la The Others mi-am dat seama ca se poate mai mult, si ca scriitorii profesionisti isi au rolul chiar si prin regulamente, nu doar in gameplay. Introducerea din regulament a lasat o asemenea impresie asupra mea incat parca ma ajuta sa intru mai bine si in atmosfera jocului in timpul partidelor.

Aveti alte exemple de regulamente functionale dar si tematice? Sunt curios. Regulamente scrise prost sunt sigur ca exista o gramada :)
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii generale”