Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105689Post Corwin
09 Jan 2020, 00:13

Daca tot e sezonul de topuri, m-am gandit sa fac o lista a jocurilor pe care le astept cu nerabdare in 2020. Unele au aparut deja anii trecuti, unele urmeaza sa apara. Nu le pun in vreo ordine anume, ca evident nu stiu foarte multe despre ele.
  • DinoGenics - Nu am auzit de el cand a fost primul Kickstarter, dar m-am bagat la cel pentru extensie. Sunt foarte interesat de jocuri cu dinozauri, si vrusesem Dinosaur Island dar am inteles ca e cam simplu, si ca DinoGenics ar fi raspunsul potrivit.
  • Level 7 [Omega Protocol] - Mi-a ajuns Kickstarterul dar n-am apucat sa-l joc. Sunt foarte curios, pentru ca nu e stilul meu de board game, dar vreau sa incerc si un 1 vs many.
  • Nemesis - Tot 1 vs many, dar nu stiu de la cine l-as juca, sau daca as fi dispus sa-l cumpar eu...
  • On Mars - Desi am dat skip la Kickstarter sunt foarte curios sa-l joc, probabil cel mai mult dintre jocurile Lacerda pe care nu le-am incercat inca (celelalte fiind Vinhos, Lisboa, Kanban EV). Imi plac SF-urile si engine builders, dar cand am incercat sa ma uit la video de prezentare mi-am prins urechile...
  • Dark Moon - BSG lite, a castigat poll-ul lunii decembrie la Guild Hall asa ca va fi deschis la magazin. Abia astept, ca n-am mai jucat un BSG de muuuuult. Sper ca asta sa fie un inlocuitor bun.
  • Blackout: Hong Kong - Dupa ce am jucat Mombasa, GWT, si Maracaibo de la Pfister, abia astept sa-l incerc si pe asta.
  • Artificial Intelligence - Am jucat doar Madeira de la cei doi designeri care scot AI, si nu mi-a placut foarte mult, dar tematica astuia ma face mult mai interesat.
  • Red Outpost - Un Kickstarter nu foarte complicat, un worker placement cu muncitori si resurse la comun... Mi-a placut prezentarea, sunt curios daca jocul se ridica la asteptari.
  • Star Scrappers: Space Station - O reimplementare a unui joc mai vechi de-al lui Jacob Fryxelius (TMars), nu stiu mare lucru despre el, dar avand in vedere cat de mult imi place TMars...
  • Legacies - Un joc foarte ambitios de la un first time designer. Nu m-am bagat la Kickstarter, pentru ca nu-mi era foarte clar cu ce se mananca din prezentare, dar vreau sa-l incerc cand apare.
Last edited by Corwin on 10 Jan 2020, 09:24, edited 2 times in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105692Post emisanSB
09 Jan 2020, 01:20

Corwin wrote:
09 Jan 2020, 00:13
[*] Blackout: Hong Kong - Dupa ce am jucat Mombasa, GWT, si Maracaibo de la Pfister, abia astept sa-l incerc si pe asta.
Blackout HK e cel mai "slab" din cele 4. Dar dacă îți place Pfister si ti-a placut Mombasa, 100% îți va placea și acesta.
Corwin wrote:
09 Jan 2020, 00:13
[*] On Mars - Desi am dat skip la Kickstarter sunt foarte curios sa-l joc, probabil cel mai mult dintre jocurile Lacerda pe care nu le-am incercat inca (celelalte fiind Vinhos, Lisboa, Kanban EV). Imi plac SF-urile si engine builders, dar cand am incercat sa ma uit la video de prezentare mi-am prins urechile...
Lacerda e cel mai bun designer pe care nu îl pot ține în colecție. Am avut Vinhos și Kanban, mi-au placut și le-am vândut pentru că nu am cu cine sa le joc. Prea dificile. Iar On Mars pare a fi cel mai complex joc al lui.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105696Post Corwin
09 Jan 2020, 09:22

Cam aia e și impresia mea. Am avut și am vândut Kanban. Poate Kanban EV e ceva mai clar ca mecanisme și design al board-ului.

Am mai jucat de la el Escape Plan și mi-a plăcut foarte mult, și The Gallerist care a fost bun dar cumva tot prea încurcat. Mâine voi juca și Vinhos, și sper ca în curând și Lisboa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105697Post mendocino
09 Jan 2020, 10:05

Eu aștept să joc următoarele (teoretic sunt pe drum deja sau sunt deja pregătite pentru expediere):

DINOGENICS
CLINIC
ON MARS
OMEN HEIR TO THE DUNES
și APEX :)

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105715Post thenede
09 Jan 2020, 19:28

Complicat de abordat subiectul asa cum e formulat el - am ales sa exclud ce am deja in colectie si nu e jucat inca, si sa impart topicul in 2 categorii:

Jocuri care urmeaza sa apara in 2020:

1. Sleeping Gods (noul storytelling game de la Ryan Laukat - pare o evolutie a jocurilor anterioare - psyched!)
2. Artificial Intelligence (Sentieiro, Soledade si WYG abordeaza o tema interesanta care il propulseaza peste Brasil sau Imperial Century de la acelasi publisher)
3. Legacies (nu am mai ezitat de mult sa back sau nu un joc pe KS ca la Legacies - ma tot regasesc intorcandu-ma la el - pana la urma cred ca voi face un late pledge)
4. Perseverance: Castaway Chronicles (un fel de The Land of the Lost de la Mindclash - sunt motive de optimism - Transhumanity care urmeaza sa apara in 2021 pare si mai interesant)
5. Kanban EV (urmatorul joc de la Vital Lacerda ce urmeaza sa fie deluxificat - tema e mai tentanta pentru mine decat On Mars, care mi-a lasat impresia ca e un pic cam fiddly - Weather Machine (2021) va fi interesant)
6. Tekhenu: Obelisk of the Sun (Daniele Tascini + Board & Dice - aka echipa Teotihuacan - cautiously optimistic)
7. Honey Buzz (pare a fi cel mai interesant pattern builder din 2020 in competitie mai mult sau mai putin cu Cosmic Colonies, Calico, Cascadia, The Grand Carnival, Streets)
8. Chrono Corsairs (Groundhog Day the pirate game de la TMG)
9. Quantified (China the coop bg - un joc care abordeaza o tema cu greutate - are premizele sa fie wow, ceea ce il propulseaza peste alte coop-uri: Endangered, Adventure Ink, Gloomhaven: Jaws of the Lion, Roll Player Adventures)
10. Rome & Roll (un roll-and-write heavy in care construim un imperiu - ambitia aratata il propulseaza peste Troyes Dice, Floor Plan sau Roland Wright)

*. special mentions: My City (Knizia city building legacy game - foarte curios)/ Dice Realms (zaruri customizabile intr-un joc marca Thomas Lehmann - ramane de vazut cat de reusita va fi productia)
*. Rococo: Deluxe Edition (Rococo e un joc foarte bun - nu am simitit nevoia unei grafici imbunatatite, dar daca schimbarile merg dincolo de estetic, devin foarte interesat)
cateva cu potential: Paris, Inner Compass, Coraline: BtOM, Traintopia, The Red Cathedral, Foundations of Rome, Genotype, Hamlet, Crescent City Cargo, Followers, Lions of Lydia, Mercado de Lisboa, Tungaru, Venice, Maniacal.


Jocuri aparute in 2019 sau mai devreme, care nu sunt in colectie:

1. After Pablo (un joc foarte rar din 2010 despre carteluri columbine)
2. Bloc by Bloc: The Insurrection Game (un joc care simuleaza revolte urbane)
3. Macao (unul din putinele Feld-uri de care nu am apucat sa ma apropii - sper la un reprint)
4. Goa (altul oop - puteam sa il iau in alta limba dar s-ar pierde si bruma tematica - poate un reprint)
5. Spirit Island (coop-urile merg mai greu la noi - S.I. l-as incerca chiar si solo)
6. Auf der Walz (un Spielworxx despre calatorii)
7. Crisis (un worker placement economic in care obiectivul este sa scoti tara din criza)
8. Fallen (altul rar/scump - asymmetric two player story-driven dungeon crawl)
9. Paris: La Cité de la Lumière (un abstract puzzle city building pentru 2 jucatori cu un look/feel unic)
10. Fantastic Factories (un engine builder cu artwork bun)

+the hype train: Root, Everdell, Mechs vs. Minions, Cooper Island, Gloomhaven

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105717Post Ailur
09 Jan 2020, 22:41

E un top doar cu jocuri aparute in 2020, conform BGG, ca in rest am si-asa destule nejucate in colectie:

1. Tang Garden
2. Inquisitor
3. Seize the Bean
4. Philosophia: Dare to be Wise
5. Artificial Intelligence
6. Troyes Dice
7. Sleeping Gods
8. Mercado de Lisboa
9. Ménestrels
10. Tekhenu: Obelisk of the Sun

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105720Post VZQ
10 Jan 2020, 01:41

1. Tang Garden
2. Arch Ravels
3. Dice Realms
4. Ducks In Tow
5. Namiji
6. Nine
7. Sushi Roll

Teoretic ultimele 2 au aparut in 2019, dar nu le vad nicaieri in distributie, so :)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105723Post Corwin
10 Jan 2020, 09:41

thenede wrote:
09 Jan 2020, 19:28
6. Tekhenu: Obelisk of the Sun (Daniele Tascini + Board & Dice - aka echipa Teotihuacan - cautiously optimistic)
Oh, cumva am uitat de asta! Il am in lista Want to Play dar cred ca am sarit peste el din greseala.
thenede wrote:
09 Jan 2020, 19:28
10. Rome & Roll (un roll-and-write heavy in care construim un imperiu
Eram foarte interesat de el, ca jocurile roll-and-write mi se par putin cam simpliste. Dar am vazut pana la urma o parte dintr-un playthrough si m-a lasat cam rece.

Everdell l-as incerca si pe ala candva, si Mechs vs Minions il am dar nu stiu daca am timp de un campaign game...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105749Post thenede
10 Jan 2020, 18:49

Am trecut prin vreo 400 de jocuri sa ajung la lista asta ... sunt convins ca pana la Essen nu va semana deloc cu ce e acum...

roll-and-write-urile sunt de cele mai multe ori gateway games - Rome & Roll si Florenza Dice par sa promita sa schimbe aceasta stare de fapt.

Everdell l-am vazut la Essen - arata foarte bine - nu m-am lamurit inca daca isi merita banii, dar in general lumea pare a fi multumita de experienta.
Mechs vs Minions e eye candy - nici nu cred ca am loc prin casa de el, dar l-as incerca la un moment dat.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105808Post MandrulDuce
13 Jan 2020, 15:03

Eu asteptam cam asa pt 2020:

Egizia: Shifting Sands - l-am jucat ieri mi-a placut
Die Macher
Dominant Species: Marine - pe care il si astept cel mai mult, dar nu stiu daca este asteptare sau vis deja. Este pe gmtgames la p500 cu statusu de "made the cut" de ceva luni multe (poate chiar un an aproape). Nu stiu daca va aparea nici anul acesta,d dar eu il astept cu mare interes. Parcurgand rule book-ul, promite sa rezolve toate problemele care fac din Dominant Species joc de intalnarie natioanala pastrand insa feeling-ul jocului. Sper chiar sa fie asa (si sa apara in 2020).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105822Post danielM
13 Jan 2020, 18:59

MandrulDuce wrote:
13 Jan 2020, 15:03
Dominant Species: Marine - pe care il si astept cel mai mult, dar nu stiu daca este asteptare sau vis deja. Este pe gmtgames la p500 cu statusu de "made the cut" de ceva luni multe (poate chiar un an aproape). Nu stiu daca va aparea nici anul acesta,d dar eu il astept cu mare interes. Parcurgand rule book-ul, promite sa rezolve toate problemele care fac din Dominant Species joc de intalnarie natioanala pastrand insa feeling-ul jocului. Sper chiar sa fie asa (si sa apara in 2020).
In ultimul update de la GMT (decembrie 2019) apare la "In the art department: anticipated shipping 5-9 months" cu alte jocuri. Din experiența proprie, șansele să apară anul asta sunt mici spre foarte mici. Probabil în prima jumătate a lui 2021. Sper sa îl jucam la o întâlnire împreună

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 817
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Top 10 cele mai anticipate jocuri in 2020

Post: # 105823Post Sol23
13 Jan 2020, 19:54

Eu astept momentan pt 2020:
Ankh: Gods of Egypt
Kemet Blood and Sand
Dinogenics
Guards of Atlantis II: Tabletop MOBA
Super Fantasy Brawl
Bloodborne: The Board Game
Vampire: The Masquerade – Heritage
Vampire: The Masquerade – CHAPTERS
Red Outpost
Kanban EV

Extensii: Endeavor: Age of Expansion, Anachrony: Fractures of Time, The Pursuit of Happiness: Experiences, Trickerion: Dawn of Technology.

Au mai ramas din 2019 nejucate si care sunt curios - Aquatica, Prêt-à-Porter, Marvel: Crisis Protocol, Sanctum, Caylus 1303, On Mars, Abomination: The Heir of Frankenstein. Cu mai putin interes dar totusi as incerca: Horrified, Crusaders: Thy Will Be Done, Expedition to Newdale, Orléans Stories, Arkham Horror: Final Hour.

Post Reply

Return to “Discutii generale”