Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
adixor

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3343Post adixor
03 May 2010, 00:34

Va prezint.. Pozeleeeee. Have fun!


haretel

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3345Post haretel
03 May 2010, 00:42

Misto poznele; pare sa fi fost o noua reusita :)

adixor

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3346Post adixor
03 May 2010, 00:47

fara haretel si puf .. it's just not the same :)


Ioana

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3357Post Ioana
03 May 2010, 10:35

adixor wrote:fara haretel si puf .. it's just not the same :)
or dang, mezak & co...

Excelent rezumat si foarte funny comentariile pozelor, adixor :)

Intr-adevar, intalnirea de sambata a fost putin diferita fata de cele de pana acum, dar foarte placuta. Am avut parte de jocuri multe si noi, si am fi vrut sa le incercam pe toate, lucru mai greu de realizat tinand cont de numarul limitat de ore...
Fara Ca$h'n Gun$-ul de la sfarsitul serii, am fi plecat destul de epuizati si cu sentimentul ca lipseste ceva: relaxarea si amuzamentul aduse de un joc jucat impreuna cu toti participantii la intalnire, sau, ma rog, aproape toti :)

Vick, o sa scapi in curand si de examene, pana atunci iti tinem pumnii!

bibicu

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3359Post bibicu
03 May 2010, 11:23

Si noi ne-am simtit foarte bine. Desi am stat putin , tot am reusit 3 jocuri, si am reusit s-o "inoculez" inca putin si pe "ea".

Legat de viitoarele intalniri:
nu cred ca are sens sa facem planuri cine ce joaca dinainte. Niciodata socoteala de acasa nu se va potrivi cu cea din targ. Cel mai bine e , cine stie jocul sa-l explice celor care joaca. Si sa citim reglulile jocurilor care ne intereseaza de acasa.

De ex eu am venit cu temele facute pt Tobago si Smallworld, asa ca nu mi-a trebuit decat f putin timp sa fiu up and running.

F buna si ideea sa existe cateva filler-e.

La mai multe !

PS: pt ca am plecat primii am avut grija sa platim pt tot ce am consumat :-)

adixor

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3361Post adixor
03 May 2010, 11:48

bibicu wrote:Si noi ne-am simtit foarte bine. Desi am stat putin , tot am reusit 3 jocuri, si am reusit s-o "inoculez" inca putin si pe "ea".

Legat de viitoarele intalniri:
nu cred ca are sens sa facem planuri cine ce joaca dinainte. Niciodata socoteala de acasa nu se va potrivi cu cea din targ. Cel mai bine e , cine stie jocul sa-l explice celor care joaca. Si sa citim reglulile jocurilor care ne intereseaza de acasa.

De ex eu am venit cu temele facute pt Tobago si Smallworld, asa ca nu mi-a trebuit decat f putin timp sa fiu up and running.
o initiativa de admirat! Mai ales ca desi eu am citit, invatat si explicat toate regulamentele grupului meu, mi-e foarte greu sa citesc regulamentul unui joc pe care nu-l am in fata. Cel mult imi fac o idee vaga asupra subiectului, nu reusesc sa fiu in stare sa-mi imaginez jocul si pe mine jucandu-l si prin urmare nu reusesc sa citesc un regulament fara sa am jocul (si ma si plitisesc si renunt repede).
F buna si ideea sa existe cateva filler-e.
da, chiar ma gandeam la ce s-ar putea preta drept fillere si ar intra aici Roma, Civitas (al lui fixpix), Airships, Bohnanza, Dominion, Ingenious, Lost Cities.. sunt destule doar sa avem la noi...
La mai multe !
ooo, daaa :)
PS: pt ca am plecat primii am avut grija sa platim pt tot ce am consumat :-)
nu vreau sa se simta nimeni ciudat pe tema asta. am spus asta doar pentru ca am ajuns noi acolo la concluzia ca trebuie sa avem un sistem mai clar si poate aveti idei pe tema asta. Nu s-a intamplat nimic groaznic, nu a fost o lipsa majora doar ca e mai bine sa stim exact cine/ce/cum. Deci, din nou, chiar nu as vrea sa se simta nimeni prost ca am mentionat si asta, vreau doar sa optimizez lucrurile.

Dang

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3364Post Dang
03 May 2010, 11:56

adixor wrote:am spus asta doar pentru ca am ajuns noi acolo la concluzia ca trebuie sa avem un sistem mai clar si poate aveti idei pe tema asta.
Nimic mai simplu decat sa plateasca fiecare ce a comandat in momentul aducerii comenzii.

Adica vine chelnerul cu o bere, ia banii atunci pe loc pentru berea respectiva de la cine a comandat-o

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3365Post Indy
03 May 2010, 12:04

Sau ar putea sa ne faca o nota pentru fiecare cuplu in parte.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3367Post VickdaReaper
03 May 2010, 12:35

Ioana wrote:Vick, o sa scapi in curand si de examene, pana atunci iti tinem pumnii!
Merci de urare! Totusi, am sa te rog sa nu imi tii atat de strans k nu o sa mai am cu ce sa sa scriu. And that would be tragical... :lol:

@1 poza: Airships nu este un joc cu prea multe zaruri *punct* Nu m-ar deranja ca sunt atat de multe zaruri daca norocul ar fi suplinit intr-un fel. Consider k Airships este un joc cu prea multe zaruri si cu prea putine decizii tactice efective, in opinia mea totul rezumandu-se la cine da lovitura in momentele cheie si mai putin la planificarea utilizarii dezvoltarilor...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3376Post adixor
03 May 2010, 13:07

@Vick fixed. mie imi place si cred ca deciziile conteaza destul de mult. evident ca e si chestie de noroc, dar il poti "manipula" destul de mult daca iei dezvoltarile necesare.

@Dang .. e dificil si asta cu plata pe loc, cel putin din punctul de vedere al "tips"urilor, si a maruntilor pe care trebuie sa-i aiba cei implicati daca e sa faca mai multe comenzi ne-legate intre ele.

@Indy: da, pare ok per cuplu sau minigrup (ex: Vick + himself) si ar putea fi solutia cea mai buna. Ei sunt flexibili, au zis ca pot tine calculul cum vrem noi mai bine. Gasim un identificator pentru cuplu si gata :) "3 beri adixor + 1 clatita indy + 2 beri dan" suna ok.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3457Post tasurinchi
05 May 2010, 14:51

Mi-a placut sambata, m-am simtit bine, chiar daca nu am apucat sa joc decat jocuri mai light/de party.

Legat de ce s-a discutat mai sus, eu as prefera sa joc la intalniri macar un joc pe care nu l-am mai jucat niciodata. Chiar si jocuri mai complexe, fiindca nu am probleme in a citi regulile de acasa . Spre exemplu, sambata as fi jucat un Endeavor, insa nu am stiut ca o sa-l aduceti ca sa ma pot pregati. Iar la fata locului n-am mai avut rabdare sa ascult, mai ales ca deja era cam tarziu.
Daca se aduc jocuri noi, necunoscute de niciunul dintre cei care vin la intalniri, ma gandesc ca s-ar putea face si un sistem gen: Se anunta ce jocuri noi noute se aduc si inainte de intalnire, aici pe forum, cei dispusi se ofera sa citeasca regulamente, reviewuri etc. pentru unul-doua jocuri in asa fel incat sa fie cat de cat pregatiti pentru a le explica. In felul asta cred ca se mai taie din timpii morti. De asemenea, am putea stabili un numar maxim de jocuri de genul asta pe care sa le aducem, pentru ca daca sunt prea multe tentatiile sunt mari si putem sfarsi prin a nu juca niciunul pana la capat.

haretel

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3458Post haretel
05 May 2010, 15:10

Eu tot ideea cu tematici cred ca e cea mai buna

adixor

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3459Post adixor
05 May 2010, 15:16

eu inclin spre ce a zis tasurinchi. in plus mi se pare ca ideea cu tematica e frumoasa dar mai putin aplicabila.

haretel

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3460Post haretel
05 May 2010, 15:50

La cate jocuri avem toti ... e aplicabila

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3461Post VickdaReaper
05 May 2010, 16:59

Yo! sunt de parere ca putem sa imbinam jocurile cunoscute cu cele noi foarte lejer. Trebuie, zic yo!, putintica intelegere din partea tuturor, iar prin asta inteleg ca ar trebui ca fiecare dintre noi sa mai si citeasca cateva regulamente (nu numai pentru jocurile noi, ci si pentru cele vechi dar care nu au mai fost jucate de mult).

Yo! unul am incercat sa citesc minim 2 regulamente de fiecare data (cu exceptia ultimei intalniri) tocmai pentru a putea sa dau o mana de ajutor la explicatii (fiind multe lucruri minuscule care pot fi omise, dar care pot schimba radical jocul), sa pot sa explic chiar yo! vre-unul dintre jocuri sau ca sa imi amintesc regulamente la jocuri jucate cu ceva vreme in urma. Bine, acuma asta nu inseamna ca toti au timpul meu liber si ca isi permit sa treaca prin 1-2 regulamente (in conditiile in care sunt unii care nu suporta sa faca asa ceva), dar cu un mic efort am putea sa omoram down-time-ul extrem de bine si am putea sa fim si ceva mai decisi in alegerea urmatorului joc sau in a planifica sesiunile de jocuri alaturate astfel incat sa se termine cat mai multe dintre ele cam in acelasi interval (in timp ce intervalele ceva mai semnificative le putem umple cu nu Cash&Guns, Dixit, Dominion sau Macao, Toci, Popa Prostul sau ce s-o mai cere)...

Cat despre intalnirile tematice, nu stiu ce sa zic... Mi se pare un pic exagerat ca sa zic astfel. Exista problema ca unora sa nu le placa genul, tema, creatorul ales ca tema, etc.. Spre exemplu stiu persoane care nu s-ar ingesuii la Ameritrash-uri, altele care nu s-ar arunca la Eurogames, unii care n-ar venii doar pentru jocuri de deductie and such... Cred k cel mai bine este sa venim cu putin (mai mult) din tot, dar sa fim pregatiti logistic pentru tot acel putin...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Ioana

Re: Hai sa ne jucam 05 - data: 1 Mai 2010

Post: # 3477Post Ioana
05 May 2010, 22:57

Si mie-mi place sa incerc la intalniri jocuri pe care nu le-am mai jucat niciodata. Pana la urma, acestea sunt ocazii excelente sa facem schimb de experienta, sa cunoastem si alte jocuri decat cele din propriile colectii. Singura problema ar fi ca nu prea reusesc sa urmaresc regulamentul fara sa am jocul in fata.. same as adixor.

Vinovata sunt eu ca n-am anuntat Endeavor-ul (si multe altele).. incerc sa nu se mai repete :) :)

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”