Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
space

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3729Post space
13 May 2010, 18:12

Ok, ne-am hotarat sa venim si noi (space + Ereinion) la intalnirea de sambata 15 mai. Eu personal m-as baga la Citadels, Stone Age si Battlestar Galactica. Din pacate nu o sa am timp sa citesc regulile la BG dinainte dar sper sa prind repede ideea la inceput :)

Cheers

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3730Post adixor
13 May 2010, 19:33

pacate ca haretel nu poate ajunge din nou, e greu sa ne sincronizam :).
dar e super ca vin space si ereinion.
ioana, ai putea aduce camera video?

Ioana

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3736Post Ioana
13 May 2010, 22:08

Sigur ca da adixor, pun camera deoparte ca sa nu uit de ea. Ce jocuri sa mai aducem?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3737Post VickdaReaper
13 May 2010, 22:26

Yo! zic ca sunt destule jocuri pana acum. Dar luati, totusi, si Ca$h & Guns pentru distractie.

P.S. Mie mi-ar fi pofta si de un Tigris & Euphrates, dar deja am promis k ma bag la Ameritrash-uri si nu stiu de ce, dar traiesc cu impresia ca oricum o sa-mi ocupe alea mult timp... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

chrislove

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3739Post chrislove
13 May 2010, 22:50

adevarat grait-ai vick! si ar fi nice sa nici nu ne grabim, ca asa se pierde tot farmecul (si oricum, asta e punctul lor forte :) )

tigris il vanez de f mult timp. am citit regulamentul, si as fi curioasa sa il incerc

Ioana

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3743Post Ioana
13 May 2010, 23:47

Trece-le in contul nostru, adixor :) (pe tigris si cash'n guns)

chrislove

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3744Post chrislove
14 May 2010, 00:39

pai tocmai, ca ziceam ca nu cred ca e timp de tigris acum. ai bine sa nu avem tentatia langa noi, si sa nu ne putem concentra la monstrii :)
ce zici vick?

Ioana

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3745Post Ioana
14 May 2010, 08:11

Noi oricum intarziem si nu jucam cu monstrii din Arkham, asa ca Tigris & Euphrates suna foarte bine :) :twisted:
Dar daca tentatia e prea mare pentru voi, atunci nu-l aducem... :(

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3750Post adixor
14 May 2010, 09:16

actualizam

adixor+chris (arkham horror, battlestar galactica, carcassonne, ticket to ride)
ioana + dan (citadels, jamaica, dixit, dominion: alchemy if we're lucky, tigris & euphrates, cash & guns, endeavor)
teox + oli (shadows over camelot)
vickdareaper
marian + andreea (warhammer invasion, frontline dday)
Connoiseur
tasurinchi x 2 (stone age, power grid)
mezak + mihaela (dominion & co, agricola, small world)
space + Ereinion
mihai167

Mandala ora 12:30
p.s. cum sa lasam jocuri acasa daca vrea cineva sa le joace??

Ioana

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3759Post Ioana
14 May 2010, 12:36

Adixor, rogu-te scoate semnu' ala de intrebare din dreptul nostru, ca venim sigur (e-adevarat, cu un mic delay). Si aducem si Endeavor, ca tot a citit chrislove regulile :) :twisted:

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3760Post adixor
14 May 2010, 12:42

il uitasem.. era mic asa si s-a si ascuns intre paranteze.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3762Post mihai
14 May 2010, 13:09

la un moment dat ma gandeam sa propun sa vin si eu cu niste jocuri, dar observ ca majoritatea cu ce as fi venit eu deja sunt pe lista. oricum, sunt destule care doresc sa le incerc, simt ca o sa fie o zi "grea" :)

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3763Post adixor
14 May 2010, 13:10

it always is :)
momentan sunt suficiente, si le cunoastem destul de bine pe aproape toate. s-a mai intampla sa jucam multe noi si nu a fost o experienta foarte buna per total, asa ca acum avem cum sa alternam noi si vechi.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3768Post VickdaReaper
14 May 2010, 16:22

@chrislove: Yo! unul pot sa joc si ameritrash-urile si T&E. Pot chiar sa joc la 2 maini daca e nevoie... Poate reusim sa terminam un ancient one si sa ne si apucam de vanat cyloni pana vin Ioana si Dan, caz in care, dupa x ore de dat cu zarurile, o sa pice bine un tile laying a'la Knizia ca desert... :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

chrislove

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3790Post chrislove
16 May 2010, 20:30

M-am simtit f bine.
Am jucat Battlestar :) in sfarsit, din pacate nu am fost cylon, dar si asa a fost f tare. Cylonii ne-am cam pacalit,in senscul ca nu i-a banuit nimeni, in schimb non-cylonii s-au acuzat la greu intre ei :)). Clar o sa il mai jucam si in alte intalniri, mai ales ca a placut si celorlalti si vor sa il mai incerce.

Citadels a fost f tare, cu ceva bluff si joc psihologic. De asemenea merita repetata experienta.
Pandemic l-am jucat in 2 si am terminat jocul la fix, adica ultima mutare a "salvat omenirea", altfel pierdeam.
Dixit din nou mi-a placut, desi l-am jucat mai in graba sa nu se inchida localul :)

S-au jucat iar multe jocuri, o sa vedeti pozele (si o sa radeti banuiesc, ca si mine, de comentarii).

Tigris ramane pe data viitoare, cu Endeavor si altele...toate :)

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3792Post adixor
16 May 2010, 21:00

Intr-adevar a fost o "zi->dupa-amiaza->seara->aproape noapte super tare". Am fost iar vreo 20-21, incluzand si cativa gameri noi in grup si am stat de la 13 pana pe la 23. S-au jucat in proportii variabile:

- Battlestar Galactica (cu Mezak cylon incepator dar foarte abil si un adi-"cel mai molatec cylon"-xor cum l-a caracterizat sotia lui care era human)
- Arkham Horror (dupa 4.5 ore incluzand explicatiile am reusit sa castigam inainte sa se trezeasca Cthulhu)
- Dominion
- Dixit (si din nou dixit, si dixit, si iar dixit ...)
- Jamaica
- Citadels
- Pandemic
- Stone Age
- Cash & Guns
- Carcassonne

Per total impresia mea a fost ca am balansat mult mai bine jocurile noi cu cele deja cunoscute si downtimeul a fost destul de mic.

Din pacate umbla zvonul ca o pereche misterioasa ce aveau si cateva jocuri (catan si alhambra cel putin) au fost vazuti iesind din Mandala si nu stim daca ne cautau pe noi si nu ne-au gasit sau ce anume s-a intamplat de nu ne-am intalnit. Asa ca, draga pereche misterioasa, daca cititi aceste randuri dati-ne de stire ca sunt foarte curios ce s-a intamplat. Si orice ar fi, va asteptam si data viitoare :)

Acestea fiind spuse va las alaturi de pozeee


adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3793Post adixor
16 May 2010, 21:14

Sa nu uit cateva aspecte organizatorice: am trecut pe achitare in momentul comenzii si a functionat foarte bine totul. Bineinteles, la sfarsit am adunat de fiecare in medie 1-4 RON in functie de comada, pentru tips. E un sistem care pare sa functioneze foarte bine.

Un mic teaser: e posibil sa avem o mica surpriza in ceea ce priveste spatiul la Mandala (de data asta am fost mai multi decat incapeam in sala si a trebuit sa ne mutam la un moment dat). Revenim cu detalii ...

Nu stiu cand sa propun urmatoarea data pentru ca eu nu prea voi putea fi urmatoarele 3-4 weekenduri (mai putin urmatorul, desi e cam in scurt). Asta nu inseamna ca nu se poate organiza o intalnire, cu conditia sa fie cineva care sa faca partea de administrare topic (cine vine, cine ce aduce, contactul cu Mandala, etc). Sau deschid un topic nou cu un sondaj care sa contina urmatoarele cateva weekenduri si vedem unde se strang mai multi doritori.

Nu as vrea sa inchei aceasta a 6-a intalnire fara sa va zic ca ma bucur foarte tare ca ne-am intalnit si ca sunteti toti o gramajoara tare simpatica de prieteni :) Sper sa ne tina nebunia pana la pensie desi atunci nu stiu daca o sa ne permitem multe jocuri :)

Astept feedbackul vostru referitor la seara trecuta sau alte idei. Weekend placut (ma rog, cele 2h47m ramase..)

mezak

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3795Post mezak
16 May 2010, 22:44

Multe jocuri, oameni simpatici, atmosfera incitanta și un pic disconfort datorat caldurii din local.

N-am stiu eu cum sa ma comport ca Cylon dar promit ca o sa fiu la inaltime next time. O sa deveniti scavii mei!!!! :twisted: :twisted:
@ Adi : Pana la pensie o sa avem o multime de jocuri.

ririmia

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3796Post ririmia
16 May 2010, 22:54

adixor wrote:
Din pacate umbla zvonul ca o pereche misterioasa ce aveau si cateva jocuri (catan si alhambra cel putin) au fost vazuti iesind din Mandala si nu stim daca ne cautau pe noi si nu ne-au gasit sau ce anume s-a intamplat de nu ne-am intalnit. Asa ca, draga pereche misterioasa, daca cititi aceste randuri dati-ne de stire ca sunt foarte curios ce s-a intamplat. Si orice ar fi, va asteptam si data viitoare :)
:D Cred ca stiu eu cine era acea pereche dar pina nu aflu sigur... nu pot sa "mint" !

PS: (Nu eram eu..sigur! ;) )

adixor

Re: Hai sa ne jucam 06 - data: 15 Mai 2010

Post: # 3797Post adixor
16 May 2010, 22:56

@mezak: ba eu chiar zic ca te-ai comportat bine ca Cylon.. ai sabotat fara sa se prinda nimeni.
intr-adevar, am uitat de caldura. sa vedem daca se poate rezolva in noul context despre care ziceam ca vom aduce detalii..

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”