Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
mezak

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4512Post mezak
04 Jun 2010, 20:26

M-am uitat la poze si sunt foarte curios cum e Dungeon Lords.
Deja sunt inscris la 2 jocuri (BSG si SOC) dar poate mai e loc si de Dungeon Lords.
Daca il aveti si sunteti doritori plss take it!

chrislove

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4513Post chrislove
04 Jun 2010, 20:35

Dungeon nu il are nimeni din Bucuresti din pacate. Exemplarul de la munte era a lui Andrei din Cluj.

suras333

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4539Post suras333
05 Jun 2010, 13:39

Update: eu vin maine (duminica) 90% singur

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4542Post Indy
06 Jun 2010, 00:43

Ioana wrote:Aduc eu Cyclades si Antike.
Indy, te rog aduci tu Balderdash? L-am jucat si-mi place mult :)
Da, il aduc. Sper sa nu uit sa iau si pixuri, cat mai multe, aduceti si voi pentru orice eventualite.
As mai avea eu o cerinta, Citaldels, ma chinui de mult sa-l joc dar n-am reusit...

Dang

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4544Post Dang
06 Jun 2010, 02:12

Maine cred cu tarie ca vom ajunge totusi la 13.00 :D
Vad ca Through the Ages nu a fost nominalizat de catre nimeni in afara de Diana. Mai are rost sa-l mai aducem?

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4545Post adixor
06 Jun 2010, 08:57

Dang wrote:Maine cred cu tarie ca vom ajunge totusi la 13.00 :D
Vad ca Through the Ages nu a fost nominalizat de catre nimeni in afara de Diana. Mai are rost sa-l mai aducem?
eu sunt interesat. as profita de prezenta ta ca sa jucam un through the ages, cine stie cand ne mai vedem :)

Dang

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4546Post Dang
06 Jun 2010, 09:18

Ok, venim cu Through the Ages.

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4550Post adixor
06 Jun 2010, 10:00

aseara am fost sunati ca vom avea doar camera cu barul in care o sa incapem mai inghesuiti (adica ca de obicei:) ) desi nu cred ca am fost vreodata 20 acolo deci o sa fie un challenge. sa nu aveti vreun soc cand ajungeti :) e nasol ca au facut asta asa din scurt, dar ne descurcam noi, jocuri s-avem... si o sa vedem si cu mandala cum facem sa nu se mai intample asta.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4553Post Indy
06 Jun 2010, 10:28

S-a intamplat vreodata sa nu avem suficiente jocuri ? :))))

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4554Post adixor
06 Jun 2010, 10:36

buna intrebare :))) dar chiar discutam zilele trecute ca avem asa multe la noi incat e foarte dificil sa luam o decizie acolo. cel putin asa ne invata experienta. si cel mai trist, ne incurajeaza sa nu ducem jocurile la capat pentru ca e greu sa duci un joc complex la capat cand ai langa tine 15 cutii cu jocuri pe care le vrei sa le jocui atunci, in momentul ala, nu mai devreme si nu mai tarziu! :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4555Post MandrulDuce
06 Jun 2010, 11:09

Vin cu o rugaminte (cam tarziu ce-i drept). Are cineva pe acasa niste sleeves care nu-i trebuiesdc? Pe care le-a luat in plus sau ceva? Nu conteaza dimensiunea. Cat mai multe dk aveti... vi le pplatescc.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4557Post adixor
06 Jun 2010, 11:24

eu am primit un pachet care era stricat (mai mici decat trebuiau) si am ramas chiar pe minus la dominion. din pacate eu nu pot sa te ajut.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4561Post Chuckila
06 Jun 2010, 12:28

MandrulDuce wrote:Are cineva pe acasa niste sleeves care nu-i trebuiesdc? Pe care le-a luat in plus sau ceva?
Am eu vreo cateva Mini Euro in plus (mi-am luat un set de 25 pachete acum vreo 1 an si cred ca mai am vreo 7-8), insa le-am luat din UK. Mi-au iesit ceva mai scumpe decat cele care le putem comanda acum cu free shipping de la MayDay (lira > USD, shipping UK/RO > free shipping :( ).

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4590Post Indy
07 Jun 2010, 12:29

Nu zice nimeni nimic despre intalnirea de ieri ? :D

Pentru mine a fost cea mai reusita zi de jocuri de pana acum, am jucat 2 jocuri pe care vroiam de mult sa le incerc, Antike si Cyclades, ambele lasandu-mi o impresie foarte buna, cu un plus pentru Antike. Ambele jocuri au fost foarte disputate, pline de tensiune si atacuri sub centura :))

Sper la urmatoarea intalnire la care vin sa apuc sa joc si Imperial (care e pe lista de testat de foarte multe vreme) si Citadels si apoi ma pot declara un om implinit....pana vor aparea noi jocuri care sa ma faca din nou curios, evident :D

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4591Post adixor
07 Jun 2010, 12:30

am ajuns tarziu acasa si nu am apucat. rezumatul pe scurt:

"a fost tare."

revin cu detalii.

chrislove

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4594Post chrislove
07 Jun 2010, 12:45

si mie mi-a placut mult. am jucat la fel 2 jocuri care imi plac mult: Battlestar si Galaxy traker (mai lipsea Race for the galaxy ca sa am tema completa :) ), si la sfarsit un joc care mi-a placut f mult, Balderdash. plus nelipsitul dixit :).

deci o intalnire reusita si implinita :)

PS. daca eram si cylon la Battlestar, ar fi fost si mai reusita ;)

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4596Post Indy
07 Jun 2010, 12:51

Hehe, Balderdash nu se poate spune ca l-am jucat, ci doar ca am invatat regulile :D

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4599Post MandrulDuce
07 Jun 2010, 13:05

@yndy: Ti-a placut Ciclades? Ca te-ai plans de cateva ori ca e prea random :D

Reusita intalnire. Eu am fost pe post de newcomer si n-am putut sta foarte mult. Am jucat un Civitas cu adixor si am mancat bataie grav. E ok jocu (ma rog, in masura in care l-am jucat o singura data nu stiu cat de valida e parerea mea). Am jucat Taluva apoi si in final am tras un Ciclades. Foarte tare jocul. Tensionat asa la final cand am primit 2 atacuri succesive pe o metropola. Eu aveam 2 soldatei, am fost atacat in pen-ultima tura de indy cu 4 si am ramas tot cu 2 si apoi a venit ultima tura care a facut (din pctu meu de vedere) deliciul jocului. Eu am licitat pentru Atena cu 10 gold (ca sa nu pot fi supralicitat) si am ramas cu 4 gold. Aveam 2 filozofi si mai puteam lua inca 2, ceea ce inseamna a doua metropola = end game. Am castigat licitatia si eram al doilea la action phase. Lucrurile erau ok.
Se termina licitatia, eu al doilea si surass primul. Surass avea si el o metropola construita cu o tura inainte. Joaca Ares, isi consolideaza o insula cu 3 soldati si cumpara un mythological creature (pegasus) cu care se teleporteaza la mine pe insula cu metropola. Si incepe batalia finala eu cu 2 soldati, surass cu 3. Daca el castiga, era end-game pentru ca facea 2 metropole. Daca eu castigam, urma tura mea si cu 2 filozofi ce urma sa primesc + 2 de jos castigam eu.
Primul zar: Surass pierde un soldatel. Ramanem 2-2.
Al doilea zar: Egalitate. Ramanem 1-1
Ultimul zar: Surass pierde, isi scoate si ultimul soldatel.
Vine randul meu si se termina jocul.
A fost foarte tensionat, am jucat toti la acelasi nivel (nu jucasem nici unul acest joc pana atunci - eu nici nu auzisem de el) si finalul a fost foarte tensionat. Am avut si mare noroc la zaruri (am scos 7 soldati de pe tabla si am pierdut 1 prin egalitate).

Multumesc co-playerilor si restului comunitatii. Mi-a placut Ciclades mult si am fost convins sa achizitionez BSG dupa ce am privit o parte dintr-un joc (adixor, chrisslove, mezak, viktheripper si inca un tip care am inteles ca nu are cont pe forum).
Thanks guys si astept sa ne mai vedem.

Cam asta ar fi intalnirea pentru mine. (scurta)

Multumim Ioana pentru ca ne-ai invatat sa jucam ciclades. Multumesc adixor pentru civitas

P.S. Multumiri lui Dan care ne-a oferit doua momente de spectacol culinar pe care nu le vom uita prea curand

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4600Post adixor
07 Jun 2010, 13:08

Intalnirea de aseara s-a desfasurat sub semnul jocurilor complexe. Am apelat mai putin la Party Games de data asta si am jucat chestii mai serioase si mai "grele".

La intalnire au participat approx. 18 persoane si ne-am jucat asa:
- Cyclades - nu am jucat dar din ce zice Indy a fost tare. Stiind dinamica din cyclades, sunt convins ca a fost foarte tare jocul. Mai mult, daca nu ma insel toti jucatorii au fost incepatori.
- Antike - din nou, toti participantii au fost incepatori (desi Dang joaca si pe forum si a citit regulamentul anterior) si desi nu au fost multe lupte inteleg ca a fost o experienta frumoasa.
- Battlestar Galactica - aici stiu mai multe ca am fost participant :) am jucat Dani, mezak, chrislove, vickdareaper (la 2 maini :) ) si eu. A fost foarte tare jocul, mezak a fost DIN NOU tradator (Cylon). Mai mult, a primit ambele carti de tradator (care e sansa?) si m-am trezit ca m-a cylonizat si pe mine. Din pacate nu am putut sa-l ajut mult, au castigat oamenii -ca de obicei la limita- (FOOD si MORALE erau pe 1, mai aveam nevoie de atat de putin, poate chiar un tur ca sa castigam)
- Civitas - cu MandrulDuce, un joc de proba, eu tragand si in Cyloni si construind si Baraci romane in acelasi timp
- Taluva - MandrulDuce cu bibicu. Jocul arata foarte foarte frumos si am vazut ca se joaca foarte repede, dar sincer nu am idee ce trebuie facut :)
- Tigris & Euphrates - a durat ceva jocul si pare complex si a fost castigat de vickdareaper care si el intre timp repara vipere prin Galactica (era Chief Tyrol)
- Dixit - nelipsit
- Balderdash - interesant.. parca nu ca Dixit de fun dar deosebit in felul lui. Imaginatia dusa la maxim si distractia e garantata
- Through the Ages - de mult nu jucasem un TtA full game si in 3. Nici nu am simtit cand au trecut cele probabil 3 ore. Am jucat cu dang si diana si am reusit sa inving! desi am crezut ca un razboi declarat de dang in ultimele ture imi va pune capac. A fost o experienta excelenta, ca oricare alta cu TtA si daca as fi jucat doar jocul asta ieri, ar fi "meritat toti banii"
- Galaxy Trucker - nu am apucat sa joc (dammit!) dar arata foarte bine si sunt convins ca e si foarte fun. Si e un Vlaada ..
- Stone Age - vickdareaper contra Dan, dar nu am idee cine a castigat, cert e ca ametisera cred si meepelii de la berea din jur (a fost ultimul joc :D )
- Endeavor - joc ce-mi place foarte mult, alaturi de Cyclades una din surprizele placute ale anului trecut.

Ce nu am apucat sa joc si imi pare rau:
- Thunderstone
- Galaxy Trucker
- 1960

... dar mai e timp ...

Jocurile s-au succedat mai rar, pentru ca au fost mai complexe, dar in general nu au fost timpi morti mai deloc ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Toata lumea s-a distrat (cel putin eu m-am distrat :) ) si seara trecuta a fost un exemplu de cum ar trebui sa se intample lucrurile mereu: jocuri si complexe, si de 2, si de mai multi, si party o mica parte, etc. De asemenea nici un joc nu cred ca a fost lasat nefinalizat ceea ce s-ar putea sa fie o premiera, una foarte asteptata.

In curand voi reveni cu idei de organizare pe viitor a intalnirilor noastre pentru ca devenim din ce in ce mai multi si trebuie sa gasim o rezolvare si sa incurajam si intalnirile organizate si de alti boardgameri dornici. La mai multe intalniri ca cea de aseara!

p.s.Ioana, whenever wherever (pictures). thanks. :)

adixor

Re: Hai sa ne jucam 07 - data: 6 iunie 2010

Post: # 4601Post adixor
07 Jun 2010, 13:13

MandrulDuce wrote:@yndy: Ti-a placut Ciclades? Ca te-ai plans de cateva ori ca e prea random :D

Reusita intalnire. Eu am fost pe post de newcomer si n-am putut sta foarte mult. Am jucat un Civitas cu adixor si am mancat bataie grav. E ok jocu (ma rog, in masura in care l-am jucat o singura data nu stiu cat de valida e parerea mea). Am jucat Taluva apoi si in final am tras un Ciclades. Foarte tare jocul. Tensionat asa la final cand am primit 2 atacuri succesive pe o metropola. Eu aveam 2 soldatei, am fost atacat in pen-ultima tura de indy cu 4 si am ramas tot cu 2 si apoi a venit ultima tura care a facut (din pctu meu de vedere) deliciul jocului. Eu am licitat pentru Atena cu 10 gold (ca sa nu pot fi supralicitat) si am ramas cu 4 gold. Aveam 2 filozofi si mai puteam lua inca 2, ceea ce inseamna a doua metropola = end game. Am castigat licitatia si eram al doilea la action phase. Lucrurile erau ok.
Se termina licitatia, eu al doilea si surass primul. Surass avea si el o metropola construita cu o tura inainte. Joaca Ares, isi consolideaza o insula cu 3 soldati si cumpara un mythological creature (pegasus) cu care se teleporteaza la mine pe insula cu metropola. Si incepe batalia finala eu cu 2 soldati, surass cu 3. Daca el castiga, era end-game pentru ca facea 2 metropole. Daca eu castigam, urma tura mea si cu 2 filozofi ce urma sa primesc + 2 de jos castigam eu.
Primul zar: Surass pierde un soldatel. Ramanem 2-2.
Al doilea zar: Egalitate. Ramanem 1-1
Ultimul zar: Surass pierde, isi scoate si ultimul soldatel.
Vine randul meu si se termina jocul.
A fost foarte tensionat, am jucat toti la acelasi nivel (nu jucasem nici unul acest joc pana atunci - eu nici nu auzisem de el) si finalul a fost foarte tensionat. Am avut si mare noroc la zaruri (am scos 7 soldati de pe tabla si am pierdut 1 prin egalitate).

Multumesc co-playerilor si restului comunitatii. Mi-a placut Ciclades mult si am fost convins sa achizitionez BSG dupa ce am privit o parte dintr-un joc (adixor, chrisslove, mezak, viktheripper si inca un tip care am inteles ca nu are cont pe forum).
Thanks guys si astept sa ne mai vedem.

Cam asta ar fi intalnirea pentru mine. (scurta)

Multumim Ioana pentru ca ne-ai invatat sa jucam ciclades. Multumesc adixor pentru civitas

P.S. Multumiri lui Dan care ne-a oferit doua momente de spectacol culinar pe care nu le vom uita prea curand
LOL.. Da, Dan a reusit sa faca ceea ce un profesor de statistica si probabilitati ar fi jurat ca nu prea poate: sa se trezeasca de 2 ori cu Quesadilla in brate la interval de 30-60 min :) Si ea in general trebuie mancata nu leganata :)

Ma bucur ca ti-a placut Cyclades, si pentru mine a fost o experienta surprinzatoare cand l-am gasit, cu atat mai mult cu cat nu prea suport mecanici tip licitatie, dar aici nici nu le-am simtit. imi place si prezentarea ultimului tur, desi m-am pierdut putin in ea are o tenta de suspans si recunosc ca la cyclades de multe ori au fost astfel de rasturnari de situatie care fac tot deliciul jocului.

Multumim ca ai venit si te mai asteptam si data viitoare!

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”