TIG Con 2014-primul targ international de board games din RO

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Rautz

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49159Post Rautz
22 Jan 2014, 15:04

Am inteles, si e de inteles.
Ce v-as recomanda e sa va grabiti putin, sa fiti putin mai flexibili in negocieri si sa nu va fie frica sa luati o mica piedere chiar, pentru intarirea unor relatii.

Abia acum am vazut planul exact, am vazut 36 standuri, cu multe mese, si o sala imensa de jocuri. Ma asteptam sa fie cumva invers, mai multe standuri, mai putin loc de joaca. Sa vedem ce iese.
Ma ingrijoreaza putin ca 36 standuri se viziteaza in 1-2 ore, dar asteptam sa aflam mai multe detalii.

(conteaza mai putin ca vine Xulescu sau nu, noi doar ne-am dat cu parerea)

In principiu eu zic ca apreciem ce incercati sa faceti si va sustinem.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49161Post suf
22 Jan 2014, 15:13

paka wrote:Intentia noastra e ca lumea sa stie din timp de eveniment, care va avea loc intr-un fel sau altul. Oricum, veti sti la ce veniti, daca veniti. Confirmarile participarilor ar fi optim sa le avem toate acum, ai dreptate, insa fiind o prima editie, legaturile cu participantii (expozantii) nu sunt chiar unse, daca ma intelegi. Participantii vor fi anuntati pe masura ce apar, la fel si programul evenimentului. In orice caz, apreciem parerile, ideile si propunerile voastre, si tinem cont de ele. Acesta e si motivul pentru care s-a deschis aceasta discutie.
Eu apreciez initiativa asta, dar din pacate e cam pe dos: vom sti la ce venim, dar ar fi bine sa confirmam ca venim inainte sa stim la ce venim :lol:
Ca si potential participant, din volumul de informatie necesar pentru a putea lua o decizie am primit, rotunjit la cel mai apropiat numar intreg, 0%. Am butonat tot ce-am gasit pe site, si omitand textele generice si pozele de la alte intalniri, n-am gasit absolut nimic. Daca n-as sti ca organizatorii sunt jucatori de boardgames de-aici de pe forum as zice ca evenimentul e gandit sa ma convinga sa NU particip.

Deci singura intrebare: De ce as vrea sa particip? 10 ore pe drum, un weekend sacrificat + zile libere, 4-5 nopti de cazare. Care-i compensarea? Daca doriti participanti, asta e singurul aspect care conteaza si imi pare ca raspunsul e chiar evitat.

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49162Post paka
22 Jan 2014, 15:40

@Suf,
Pentru public nu sunt locuri limitate, nu va cere nimeni confirmarea participarii, decat ca "support", cine considera ca este cazul.

Inteleg ca sugestia ta este ca ar trebui detaliate pe site motivele care ar convinge lumea sa participe.
Cateva dintre ele ar fi: la o conventie (targ) de genul acesta vizitatorii vad, incearca, cumpara jocuri noi sau vechi de la standurile producatorilor; intalnesc de obicei producatorii sau designerii; discuta, schimba pareri, impresii referitor la produsele prezentate; vand/cumpara/schimba jocuri noi sau vechi de la magazine/alti participanti; participa la diverse concursuri, turnee organizate de expozanti sau organizatori. La locul de joaca isi ocupa restul timpului cu jucatul.
@Rautz Apropo de standuri, daca ar fi sa zicem 20 de standuri, fiecare doar cu un joc nou, si le-ai incerca pe fiecare, ar dura un pic mai mult vizitatul :)

In plus, vizitatorii care nu au prea avut legatura cu acest gen de hobby au ocazia sa vada si sa incerce jocurile, ocazie destul de rara pentru lumea care nu are legatura cu "domeniul"
Cam astea sunt motivele si asta vrem noi sa oferim publicului care participa.
Vom incerca sa includem aceste motive pe site pe undeva, detaliate.

Tarmyniatur

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49170Post Tarmyniatur
22 Jan 2014, 17:26

Nu stiu daca e un factor pentru voi sau cum s-a ales data dar e FIX la mijlocul sesiunii.

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49171Post paka
22 Jan 2014, 17:29

Tarmyniatur wrote:Nu stiu daca e un factor pentru voi sau cum s-a ales data dar e FIX la mijlocul sesiunii.
Hmm, nu stiu unde studiezi, dar sesiunile de examene din vara sunt prin iunie la toate facultatile.

Rautz

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49172Post Rautz
22 Jan 2014, 17:47

M-a intrigat de ce l-ati denumit 'Transylvanian'. De ce nu simplu Romanian?
Nu-mi imaginez vreun eveniment organizat in Bucuresti sa nu se numeasca Romanian.

S-ar putea chiar sa fie o greseala, sa faca altii o conventie cu numele Romanian, iar al vostru sa para o copie regionala.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49174Post Corwin
22 Jan 2014, 17:59

Ma gandesc ca e o chestie de recunoastere. Ca si Spiel de la Essen, la care toata lumea ii zice "Essen". Cluj ar fi prea obscur pentru multi, Romanian un pic prea generic. Daca are succes cine stie, poate o sa i se spuna pur si simplu "Cluj 201x". :) Partea care-l face sa nu fie "regional" dupa mine e i-ul (International) din TIG, nu un R de la Romanian.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49178Post nqq
22 Jan 2014, 20:52

mie mi se pare ok numele....

cluj=transilvania
transilvania=romania

unii chiar habar nu au si nu au auzit de romania, dar stiu de transilvania...:D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49180Post suf
22 Jan 2014, 21:00

paka wrote:Inteleg ca sugestia ta este ca ar trebui detaliate pe site motivele care ar convinge lumea sa participe.
Cateva dintre ele ar fi: la o conventie (targ) de genul acesta vizitatorii vad, incearca, cumpara jocuri noi sau vechi de la standurile producatorilor; intalnesc de obicei producatorii sau designerii; discuta, schimba pareri, impresii referitor la produsele prezentate; vand/cumpara/schimba jocuri noi sau vechi de la magazine/alti participanti; participa la diverse concursuri, turnee organizate de expozanti sau organizatori. La locul de joaca isi ocupa restul timpului cu jucatul.
Superba definitia unei conventii. Sper ca nu asta va fi raspunsul oficial :lol: pentru ca putem linistiti sa inlocuim "conventie" cu "piata" si "jocuri" cu "castraveti". Eu nu ma intrebam de ce as merge la conventii in general, ci ce imi promite conventia ASTA :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49183Post suf
22 Jan 2014, 21:34


Mihai G
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 236
Joined: 16 Aug 2013, 06:43

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49189Post Mihai G
23 Jan 2014, 08:27

Sa ma bag si eu in seama :).
mi-am planificat deja un mic concediu in perioada targului si intentionez sa ajung 1-2 zile :).
faza cu cazarea redusa pe baza de bilet e o idee excelenta.

poate organizati si niste concursuri de LCG-uri pe perioada targului.
KEEP Up the good work !

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49191Post fl0po
23 Jan 2014, 09:35

uite ce am gasit eu aici:
http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=8&t=4123

daca vii la TIG o sa te insiri pe 3 standuri cu toata marfa asta. sper sa obtii un pret bun pe mp!
:shock:
HACK OR GET WHACKED!

m4r1us

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49192Post m4r1us
23 Jan 2014, 09:41

Nu ştiu dacă Cluj face excepţie de la regulă dar, de obicei, când într-un oraş are loc un eveniment, cazarea şi avioanele(cel puţin) devin mai scumpe, în niciun caz mai ieftine. A prins cineva vreodată o ofertă de genul ăsta la Essen? De ce ar fi mai ieftin?

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49193Post adrim
23 Jan 2014, 09:52

Cred ca "eveniment" e mai mult aici la noi pe forum ... mai trebuie sa treaca cateva editii de succes ca sa fie perceput asa si acolo.

Rautz

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49198Post Rautz
23 Jan 2014, 10:26

m4r1us wrote:Nu ştiu dacă Cluj face excepţie de la regulă dar, de obicei, când într-un oraş are loc un eveniment, cazarea şi avioanele(cel puţin) devin mai scumpe, în niciun caz mai ieftine. A prins cineva vreodată o ofertă de genul ăsta la Essen? De ce ar fi mai ieftin?
Nu stiu Essen-ul, insa cand se organizeaza orice fel de eveniment sau competitie sportiva la noi in tara, organizatorul incheie contracte cu hoteluri si le da la un pret mult mai mic.
Am scris cand era vorba de Sighisoara faptul ca un hotel din Cluj are cazarea la liber in jur de 120 lei. La o competitie de sah organizatorul a redus acest pret la 50 lei (in care era inclus si comisionul lui). Deci se poate.
(tot vorbesc despre sah pentru ca la domeniul asta ma pricep)

Cat despre 'eveniment', daca e o sala de expozitii, ei au expozitii cam tot anul. Ca la Romexpo la Bucuresti, foarte putine sunt evenimentele majore de care sa afle toata lumea, insa diverse targuri se desfasoara mereu acolo.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49199Post DanielIndru
23 Jan 2014, 10:31

Thread-ul asta e varza.
Nu pot sa dau VPs, de fiecare data cand vreau sa ma duc la ultimul post necitit ma duce la primul post din ultima pagina...

Avand in vedere ca e un thread destul de important, nu se poate repara?

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49201Post paka
23 Jan 2014, 10:51

@Mihai
Intentionam sa organizam concursuri de LCG, le vom anunta cat de curand, inca nu suntem siguri sub ce forma vor fi.
@suf
Cel mai probabil ca va fi si o zona de "targ de vechituri" daca vrei sa vii cu un transport :)
@m4rius
Incercam sa obtinem preturi cat mai bune la cazare, cu siguranta fiind o prima editie, hotelurile nu isi vor face preturile in functie de TIG Con, cu atat mai putin Wizzair :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49204Post suf
23 Jan 2014, 11:18

paka wrote:Incercam sa obtinem preturi cat mai bune la cazare, cu siguranta fiind o prima editie, hotelurile nu isi vor face preturile in functie de TIG Con, cu atat mai putin Wizzair :)
Excelent! Asteptam ofertele bune :) Pana una-alta mi-am rezervat o camera just in case :D
Last edited by suf on 23 Jan 2014, 11:21, edited 1 time in total.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49205Post suf
23 Jan 2014, 11:20

djdano wrote:Thread-ul asta e varza.
Nu pot sa dau VPs, de fiecare data cand vreau sa ma duc la ultimul post necitit ma duce la primul post din ultima pagina...

Avand in vedere ca e un thread destul de important, nu se poate repara?
Zicea adixor ceva de threadurile astea "speciale" - softul varza foarte stabil a luat-o razna. Mie-mi apar mereu raspunsurile ca fiind necitite si nici eu nu pot da VP.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: TIG Con 2014-primul targ international de board games di

Post: # 49206Post cristianf
23 Jan 2014, 11:34

Nu inteleg rolul unui global announcement. Postul devine foarte enervant din cauza erorilor. Ca sa nu mai zic ca si daca era Sticky in rubrica de Intalniri si EVENIMENTE era super ok. Era citit de toata lumea.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”