Campionat?

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
Droopy

Campionat?

Post: # 7267Post Droopy
06 Sep 2010, 06:19

Daca ar fi un concurs nationa, un turneu sau campionat (orice) care joc ar merita tocit?
Risk, Catan, Chaos of the Old World, Carcassonne, WOW, Age of Empire, Agricola care?

Am dat doar cateva exemple. sunt curios ce joc a prins cel mai bine printre jucatori

User avatar
sebik80
King Meeple
King Meeple
Posts: 463
Joined: 19 Feb 2010, 15:10
Custom Rank: Just Muerte

Re: Campionat?

Post: # 7270Post sebik80
06 Sep 2010, 10:50

Sugestiile mele ar fi: Carc, Risk, Catan. Nu m-as supara nici cu Agricola dar s-ar putea sa dureze un pic prea mult.

jakkal

Re: Campionat?

Post: # 7282Post jakkal
06 Sep 2010, 16:06

Eu propun Race for the Galaxy!

Diana

Re: Campionat?

Post: # 7292Post Diana
06 Sep 2010, 21:17

Catan, Ticket to Ride, Carcasonne, Mr Jack. Sunt jocuri care plac si sunt cunoscute de multi jucatori.

Droopy

Re: Campionat?

Post: # 7297Post Droopy
07 Sep 2010, 01:44

din cate am mai citit si eu pe forum vad ca carcassonnul rules
tre sa-l incerc si eu

sa inteleg ca jocurile economice sunt la putere? ma asteptam la alea de razboi, parca la alea dai totul din tine si unde mai pui ca e amuzant sa vezi pe cei din jur cum se oftica :D

Alte pareri?

adixor

Re: Campionat?

Post: # 7299Post adixor
07 Sep 2010, 08:54

Daca esti incepator, iti recomand ghidul acesta:

http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=25&t=497

o sa vezi cat de multe tipuri de jocuri exista (acolo sunt acoperite extrem de putine, dar gasesti mecanicile de joc folosite curent). nu exista ceva "la putere" dar wargame-urile sunt destinate in general unui public mai restrans datorita complexitatii (nu vorbesc de memoir care nu e chiar wargame in sensul adevarat al cuvantului) si intr-adevar sunt f. la moda jocurile europene, multe cu teme economice. insa gusturile difera enorm de la o persoana la alta, nu trebuie sa mergi neaparat pe ce e la moda. sa-mi zici si parerea despre ghid cu ocazia asta daca vrei :)

Droopy

Re: Campionat?

Post: # 7300Post Droopy
07 Sep 2010, 09:17

merci o sa ma uit
ca idee primul meu joc (in afara de sus jos si nu te supara frate) a fost Turism dupa care Dacii si romanii
pot sa zic ca am trecut de nivelul incepator:)

adixor

Re: Campionat?

Post: # 7301Post adixor
07 Sep 2010, 09:29

da, botezul a fost facut :)

Droopy

Re: Campionat?

Post: # 7363Post Droopy
08 Sep 2010, 22:30

carcassonne la egalitate cu catan

adixor

Re: Campionat?

Post: # 7378Post adixor
09 Sep 2010, 10:02

se pare ca un campionat de catan e pe drum:

http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=66&t=561

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”