Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 817
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 68997Post Sol23
11 Apr 2016, 16:19

Salut,

Nu ajung la intalnire de data asta :(. Serviciul....

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 68999Post CristiQ
11 Apr 2016, 17:10

Am adaugat in lista cu jocuri de adus/jucat/explicat, .. cam multe jocuri, dar pana joi am sa mai triez lista, pentru ca presupun ca nu se vor inscrie suficienti oameni la toate, si astfel mai imi ramane si mie niste loc in portbagaj. Daca vi se pare ceva interesant, inscrieti-va pentru a ajuca, si am adaugat si un link catre lista de jocuri de pe BGG, a.i. daca vedeti ceva acolo ce nu am adaugat in google sheet, cereti si voi aduce daca sunt suficienti jucatori.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69002Post Chuckila
11 Apr 2016, 18:41

omucu wrote:Eu pot aduce orice joc din colectia mea, singura rugaminte e sa-mi cereti cu o zi inainte.
Te-am trecut cu mai multe jocuri pe care as vrea sa le (re)joc. Glass Road, Marco Polo, GAH, Raiders of the North Sea, Bloody Inn, Haspelknecht, Viticulture, Mysterium, etc. Daca nu poti sa le aduci, sterge-te din lista de aducatori, poate le are altcineva si vrea sa faca un bine.

Daca vreti sa aduc ceva ceva din colectie, ziceti. Probabil vom veni cu autocarul de joi, deci 3-4 jocuri e maxim ce as putea aduce.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69003Post omucu
11 Apr 2016, 18:57

Aduc eu, nu are rost sa le aduceti de departe. Vad ca nu se inghesuie multa lume de pe forum, nu-mi fac griji ca vine lume din Mures oricum. Ar cam trebui sa dau lista la hotel, incerc sa pastrez o rezerva de 1-2-3 camere, dar nu pot promite nimic, asa ca daca mai stiti lume care vrea sa vina, cu cat se inscriu mai repede, cu atat mai bine.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69032Post AngelEye
12 Apr 2016, 11:16

Mult succes si distractie placuta celor care reusesc sa ajunga la intalnire.
Sper sa fie atat de bine primita si succesul sa fie atat de mare incat sa devina un eveniment anual la care prezenta ar trebui sa fie obligatorie tuturor celor care vor sa faca parte din lumea buna :D

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69045Post CristiQ
12 Apr 2016, 14:08

Mai am un loc (sau 2 daca mergem mai inghesuiti) in masina pentru cine doreste sa ajunga weekend-ul acesta la Tg. Mures (daca sunteti prin zona Galati-Braila, sau prin apropiere si/sau sunteti dispusi sa ajungeti in zona Galati-Braila de unde sa va iau eu).
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69047Post Teddy
12 Apr 2016, 14:25

Eu mi-am primit programul pe saptamana asta si lucrez de joi pana luni, evident ca nu se putea sa am weekendul liber.
In ritmul asta o sa vin la intalniri doar pe skype. Speranta moare ultima si poate data viitoare mi se indeplinesc planurile.

Distractie placuta si pentru Omucu: "Fii barbat!!! O sa fie bine."

:p

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69100Post vall
13 Apr 2016, 19:29

He he, la mine fulgerul loveste de doua ori in acelasi loc. Dupa ce weekend-ul trecut am fost la Tg Mures la un turneu de baschet cu copilul cel mare, s-a anuntat ca si cel mic are turneu acolo dar de data asta in weekend-ul care trebuie asa ca Intalnire Nationala scrie pe mine :D

N-o sa fie chiar o intalnire normala pentru ca o sa am de facut naveta prin oras cu echipa, meciuri, etc dar sper sa trec pentru cateva ore pe acolo macar sa-mi fac o idee ce-am pierdut pana acum. Am auzit ca lumea e prietenoasa, sper sa prind loc la vreo masa chiar daca nu intru in formula de start :lol:

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69114Post omucu
14 Apr 2016, 09:30

s-ar putea sa va cazeze chiar in acelasi hotel :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69115Post Chuckila
14 Apr 2016, 09:32

Primii clujeni o taie inspre Tg Mures in urmatoarele 30 min. TGM, ascunde-ti jocurile, arde-ti padurile, otraveste-ti fantanile - vine Clujul!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69117Post omucu
14 Apr 2016, 10:16

Chuckila wrote:Primii clujeni o taie inspre Tg Mures in urmatoarele 30 min. TGM, ascunde-ti jocurile, arde-ti padurile, otraveste-ti fantanile - vine Clujul!
whaaat? Azi incepe?

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69124Post CristiQ
14 Apr 2016, 16:15

In 12 ore pleaca si primii singurii galateni spre Tg. Mures. Sa ne vedem cu bine la mese! :D
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

biionut
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 304
Joined: 03 Feb 2011, 16:27

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69125Post biionut
14 Apr 2016, 19:31

Candva astazi ajungem si noi. Momentan prin Predeal!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69176Post Chuckila
17 Apr 2016, 19:14

Am ajuns acasa! A fost tare fain, multe poze puse pe pagina de FB a evenimentului.

Am incercat Oculus Rift (si l-am dat jos dupa 30 secunde, m-a distrus :D), dar am vazut altii care au facut si mai urat ca mine. Am avut parte de o partida memorabila de La Cucaracha Loop, am jucat dupa mai bine de 20 ani Sjoelen (avea un alt nume la targ) si am avut coleg de camera campion la Pandemic. Am cumparat cateva jocuri si am reusit sa joc multe altele.

Nu puteau sa lipseasca deja clasicele povesti pana la 4-5 dimineata. Si oamenii faini care vin cu ele.

Din punctul meu de vedere una din cele mai relaxante iesiri, chiar daca nu am reusit sa joc atat cat as fi vrut. Si bucuros ca am intalnit gameri de pe forum pe care nu ii mai vazusem pana acum.

Ca si regrete, ar fi fost fain de as fi reusit sa impart masa de joc cu mai multi gameri - de exemplu CristiQ (caruia ii urez pe aceasta cale bafta la nationala de Pandemic!), Alex de la Lex pe care l-am refuzat la o partida de Alchemistii, Razvan si Catalina cu care am tot zis ca jucam si jucam ... si tot nu am reusit sa ne coordonam. Poate data viitoare.

Si nu neaparat la final, felicitari lui Omucu pentru initiativa. A iesit bine din punctul meu de vedere ca si gamer - sper ca feedbackul primit va fi pozitiv si din partea magazinelor. Multe lucruri utile invatate pentru editia a doua, pe care eu unul de abia o astept. Sa creasca mari "Zilele Jocurilor"!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69207Post omucu
18 Apr 2016, 21:48


N-am apucat sa pun azi pozele pe facebook/site, inca mai am de sortat la ele, am revenit la activitatea mea normala de constructor. Multumesc tuturor care ati venit, in special celor care au dat si o mana de ajutor. Ceilalti, va puteti face o idee despre ce a fost din micul reportaj realizat de cei de la Televiziunea Tg Mures. A fost prima editie a unui eveniment care l-am gandit sa fie periodic, am avut o gramada de chestii facute prost, dar sper ca majoritatea nu s-au vazut din afara. Sunt multumit de numarul de participanti, au fost is momente cand a fost mai gol, dar in general a fost multa lume. Sambata a fost o perioada de mai multe ore in care nu erau mese libere si nu erau destui oameni la standuri. Eu il cataloghez ca un eveniment fericit si sunt motivat sa-l repet, din discutiile de pana acum se pare ca expozantii sunt de aceeasi parere. Ma bucur ca a venit lume din toata tara, in afara de intalnirea nationala de care s-a discutat aici pe forum n-am promovat in niciun fel in afara Muresului. Au venit oameni din Brasov care nu-s de pe forum. A venit un tip din Deva cu un prototip de joc. Am avut 22 camere la hotel sambata noapte si a dormit lume si in alte parti. Plus o gramada de oameni din Tg Mures. Mai e mult pana departe, dar cred ca suntem pe drumul cel bun si sper sa reusim sa avem cat mai multe evenimente in tara, sa invatam unii de la altii cum sa le facem mai bine. Jocurile astea-s prea frumoase sa le tinem doar pentru noi!

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69217Post CristiQ
19 Apr 2016, 00:45

A fost foarte frumos la Zilele Jocurilor, sper sa pot ajunge si la anu'. Mi-a facut placere sa fac cunostinta cu noi jucatori, si cu vreo cativa mai vechi.
:D
Chiar daca nu am reusit sa joc multe din jocurile pe care le-a madus/la care m-am inscris, tot am reusit sa-mi umplu timpul cu altele.
Am jucat jocuri noi, am invatat niste jocuri unor jucatori noi, si .. am cumparat jocuri noi.
Am reusit sa joc si o partida de Eldritch Horror cu Razvan, Catalina si AmaDeus, insa Abhoth a fost prea puternic pentru noi. Cu toate acestea, placerea de a juca cu ei a fost f. mare si sper sa ne luam revansa la o intalnire nationala viitoare (poate in numar mai mare).
M-am simtit foarte bine la Tg. Mures, mi-a placut f. mult orasul si oamenii; am reusit sa vizitez si gradina zoologica si parcul de langa Padurea Cornesti.
Am participar si la campionatele de Carcassonne si Pandemic (btw..mersi de urare Lucian, si trebuie sa admit ca Radu a fost un coechipier foarte bun si de valoare, fara de care nu cred ca as fi castigat).
:D
Si vreau inca o data sa-l felicit pe Mihai pentru organizare. GJ!
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69229Post omucu
19 Apr 2016, 13:01


User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69233Post DanielIndru
19 Apr 2016, 16:47

Bravo, fain!
Sa iti creasca micul mare!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69235Post omucu
19 Apr 2016, 17:18

Acum ca a trecut cu bine evenimentul, cand si unde facem urmatoarea nationala? Nu de alta, dar sa joc si eu ceva :)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Intalnire nationala 15-17 aprilie 2016, Tirgu Mures

Post: # 69237Post danielM
19 Apr 2016, 17:44

Se vorbea într-o vreme de Geoagiu-Băi..?

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”