Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
Mihnea

Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7937Post Mihnea
15 Oct 2010, 00:08

Dupa cum v-ati obisnuit duminica ne intilnim la joaca in Ceainaria Tabiet, intre 14.00-22.00. Se poate si ceva mai devreme, probabil ca la 13.00 sintem deja acolo dar mai dam cu matura, mai spalam diverse...

Cei care vin la intilnire sa lase un mesaj si cu ce jocuri doresc sa joace si cu ce jocuri vin la ei. Este facut event si pe facebook:http://www.facebook.com/home.php?#!/eve ... 8301337845
Jocuri disponibile in Ceainarie:
A Game of Thrones, Agricola+Farmers of the Moor, Financial City, Carcassonne, Mr. Jack+ext, Ricochet Robots, Colonistii din Catan+Navigatorii+Negustori si barbari+Orase si Cavaleri, Blanko, Dominion, Dos Rios, Catan Struggle for Rome, Ticket to Ride, Fluxx, Werewolves, Stracraft, Twilight Imperium, Reteaua Energetica, Quoridor, Pylos, Scotland Yard, Ticket to Ride Europe, Memoir '44, Pandemic+on the Brink, Bohnanza
Last edited by Mihnea on 16 Oct 2010, 15:46, edited 3 times in total.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7938Post VickdaReaper
15 Oct 2010, 09:42

E posibil sa apar si yo! pe la "petrecerea" aceasta... ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7939Post haretel
15 Oct 2010, 09:57

Mihnea, ai uitat de Mr Jack Extension

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7941Post cristianf
15 Oct 2010, 11:45

cristi si alexandra si poate +2

shadows over camelot, colosseum

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7947Post tasurinchi
15 Oct 2010, 21:59

Vin si eu plus (cel putin) 1. De adus o sa aduc Assyria + ce mai vrea lumea din lista de la mine (daca mai vrea).
De jucat as juca ceva mai greu, un Twilight Imperium sau Game of Thrones, dar nu refuz nici un Starcraft.

had3z

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7954Post had3z
16 Oct 2010, 13:32

yay, games.

cred ca ajung si eu :P


User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7957Post tasurinchi
16 Oct 2010, 21:07

had3z wrote:yay, games.

cred ca ajung si eu :P
OK, poti sa vii, dar nu ai voie sa joci Kuhhandel :twisted:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7963Post VickdaReaper
18 Oct 2010, 11:58

Cum ar fi zis si Caesar: "Veni, vidi, vici!"

Ieri a avut loc inca o intalnire minunata in ceainaria Tabiet, cu lume multa, jocuri la discretie si distractie la maxim. Gama de board games abordata a fost foarte variata, cuprinzand: Ticket to Ride, Colonistii din Catan (in multe reprize), Kuhhandel Master (jucat de doua ori), Pandemic (in care doctorii au invins bolile), Pylos, Colloseum, The End of The Triumvirates, Alhambra, Le Havre, dar si altele (pe care nu mi le amintesc)... Buna dispozitie a fost la ea acasa, au fost si rasete, dar si frunti mai incretite (deh, invatatul de jocuri noi nu este tocmai usor). Insa cred (si sper :D) ca toata lumea s-a simtit bine si ca fiecare participant s-a putut recreea dupa o saptamana de munca cu cateva ore placute petrecute in fata jocurilor. :mrgreen: Si inainte sa trec la detalierea jocurilor la care am participat, le multumesc gazdelor noastre care s-au straduit ca experienta noastra board game-istica sa fie una cat mai speciala !!

The End of The Triumvirates - noul joc primit cadou de catre Marius (Taticu) a strans la masa pe proprietarul ante mentionat, pe Amia si pe subsemnatul, introducandu-i in lupta pentru dominarea imperiului roman. Jocul fiind foarte scurt (a durat doar 6 ture) ma obliga sa nu prea am ce sa va povestesc. Rezumatul ar cam fi: s-au citit regulile de catre unul dintre participanti, care apoi le-a predat si celorlalti aceste regului, s-a pretins ca regulile au fost bine intelese si apoi s-a trecut la joc. La regulament scrie ca ordinea de joc este Caesar -> Pompei -> Crassus si iar de la capat, asa ca Caesar si Pompei si-au facut turele, aruncandu-se la cuceriri militare care mai de care. Totusi, planul lor de dominatie armata a avut o scapare importanta, in sensul ca i-au deschis calea spre victorie lui Crassus care a profitat de vechea zicala: "cand 2 se bat, al treilea castiga". Astfel, in urma a doar 2 ture personale jucate, conducatorul negru (culoarea pieselor, nu a pielii generalului roman) a reusit sa infranga fostii triumviri si sa se incoroneze (sau incununeze) conducator al Romei...

Alhambra - sa construiesti minunatul palat maur nu este o treaba tocmai usoara, iar acest lucru a trebuit sa fie invatat pe propria piele de catre Marius (Taticu), Dan si de catre mine, care ne-am incumetat la a juca premiatul joc al lui Dirk Henn. Desi pare un joc simplut, s-a dovedit ca nu este chiar atat de facil sa administrezi resurse diferite pentru mesteri proveniti din patru colturi ale lumii maure, precum nu a fost usoara nici constructia de cladiri in Alhambra sau ridicarea zidurilor sau aranjarea optima a cladirilor pentru a maximiza bonusurile. Ar fi de mentionat ca rundele de punctare au venit destul de echilibrat, in sensul ca prima a venit un pic cam devreme, in timp ce cea de-a doua a venit mai tarzior. La final, precum vor arata pozele (sper), o sa puteti vedea ca au fost ridicate 3 palate minunate, optim aranjate, bine fortificate si aducatoare de multe puncte. Si pentru ca la prima povestire v-am prezentat o pilda, va voi mai delecta (sau nu :twisted:) cu inca una, deoarece in acest joc putem discuta despre situatia iepurelui si a broastei testoase. Astfel, desi jucatorul protocaliu a condus tot jocul pana la runda finala, laurii i-au revenit jucatorului alb, care desi a evoluat mai mediocru in prima parte, la final a prins viteza si si-a intrecut de putin adversarii...

Le Havre - in al doilea port comercial ca dimenisune din Franta viata nu este tocmai ce-a mai simpla, iar cainii sigur nu alearga cu shaorme-n coada, iar tocmai cu dificultatea si tehnicitatea acestui joc au trebuit sa se confrunte in ordinea numerelor de la pantof Ruxandra, Iulia (tot mai raman dator cu mieii aceia :oops: ), Vlad (tasurinchi) si dl. Virus, orchestrati in invatarea regulilor de catre mine. As avea multe de spus despre acest joc (chiar daca nu prea as reusi sa incropesc o poveste), as putea sa va fac tot felul de grafice si statistici, dar am sa ma rezum la a spune doar cateva lucruri: a durat nu foarte mult, avand in vedere ca a fost jucat de catre 4 n00bi (in ale Le Havre-ului), a fost destul de interesant (in ceea ce ma priveste) din punctul de vedere al decizilor luate, al strategiilor abordate, dar si a greselilor realizate, ca scor a fost destul de strans, dar poate cel mai neplacut a fost ca a lasat ca mostenire o nedumerire pe care o vei edifica ceva mai tarziu. Totusi, in ciuda acestui fapt, sper ca a fost agreat de catre participanti...


Si cam acestea le-as avea de spus despre intalnirea de ieri. Insa nu inchei fara a le ura drum bun, distractie placuta si mai ales ocazii multe si extrem de mult loc in bagaj tuturor celor care vor sbura la Essen saptamana aceasta!!

Peace to U all and to the world!! :ugeek: :mrgreen:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie


User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7967Post tasurinchi
18 Oct 2010, 14:41

@Vick: am studiat oarecum in fuga pe BGG si se pare ca Virus are dreptate: nu se poate vinde decat numarul de bunuri indicat de vas (in orice combinatie: toate de acelasi tip sau de tipuri diferite) si nu numarul de tipuri de bunuri. De altfel, nu numai ca e oarecum logic asa, dar cred ca si jocul devine mult mai interesant, zic eu, pentru ca jucatorii trebuie sa-si cumpere vase inca de la inceput pentru a-si construi o flota cu care pe final sa poata vinde toate bunurile in surplus. Daca se uita si adixor pe aici poate confirma/infirma ca stiu ca el a avut jocul si l-a jucat mai des.

On topic: Am jucat ieri trei jocuri:
Scotland Yard - distractiv pentru mine (am fost Mister X), cam frustrant pentru detectivi (Iulia, Alexandra, Cristian). Am reusit sa ma strecor miseleste si sa scap neprins pana la final :D
Colosseum - interesant, un melanj de mecanici diferite integrate bine in tema - set collection, licitatie, roll and move si negociere. Mi-a cam displacut partea de roll and move care parca are un rol prea important in joc si il face mai putin strategic.
Le Havre - un mecanism extrem de fresh pentru mine, mi-a placut si daca-l mai joc inca o data (eventual si cu regula de care am pomenit mai sus) probabil o sa-mi placa si mai mult.

Ioana

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7968Post Ioana
18 Oct 2010, 14:43

Am fost si noi (Ioana & Dan) la intalnire si ne-am simtit minunat! Ca de obicei, gazdele au fost foarte primitoare iar ceaiul delicios :)

Ajunsi dupa orele 15 in ceainarie, i-am gasit pe Vick, Marius (aka taticu) si Amia jucand un The End of The Triumvirates, Paul (aka had3z) prins in labirintul Ricochet Robots, Vlad (aka tasurinchi) foarte concentrat la un joc al carui nume nu l-am retinut, dar care parea complicat (am aflat acum: Scotland Yard), si Mihnea, care se chinuia din rasputeri sa potriveasca niste sfori si inele din lemn pe niste bare din lemn... suna ciudat, dar se juca un joc de indemanare (cred). Mai era o masa ocupata, dar, din pacate n-am retinut numele jucatorilor..

Moi, je, am jucat Pandemic, impreuna cu Paul si Nu-mai-tin-minte-cum-il-cheama ( :oops: :oops: scuze :oops: ), in care, desi la limita, am reusit sa salvam planeta de cele 4 virusuri mortale!
Apoi a urmat un Kuhhandel Master, in aceeasi formula + Amia, care ne-a batut maarrrrr, cu peste 4000 de puncte. A fost distractiv dar, din pacate, magarii au aparut doar spre final, motiv pentru care s-a licitat putin mai tot jocul.

Per total a fost o intalnire foarte placuta, intr-o locatie la fel de placuta, si cu greu ne-am desprins de grup la 19:30 ca sa ajungem la o alta intalnire (nu de joaca :( , ci de mancat :) ). Abia astept sa mai particip la astfel de intalniri, mai ales ca in viitorul apropiat colectia noastra se va mari considerabil :shock: :twisted: si nu putem lasa jocurile noi nejucate prea mult timp!

Ioana

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7969Post Ioana
18 Oct 2010, 14:54

@Vick, multumim pentru urari! A, si nu stiu cine a facut poze, dar eu nu prea am vazut flashuri de blitz prin ceainarie..

Mihnea

Re: Boardgames party @ Ceainaria Tabiet 17.10.2010

Post: # 7985Post Mihnea
19 Oct 2010, 10:09

ca de obicei Ioana si Vick isi dezvaluie talentul de scriitori asa ca nu stiu ce sa mai comentez.

Drum bun celor care se duc la Essen!

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”