Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
Mihnea

Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8017Post Mihnea
21 Oct 2010, 21:06

In weekend ne intilnim la ceai, vin fiert, sandwichuri, prajiturele si lichide de diverse soiuri, mai mult sau mai putin alcoolice, in Ceainaria Tabiet. Ca de obicei toate aceste produse vor fi asezonate cu boardgames.

Cu alte cuvinte ne intilnim:
Simbata de la 14.00 pina la 23-24.00 (facebook http://www.facebook.com/home.php?#!/eve ... 82&index=1)
Duminica de la 14.00 pina la 22.00. (facebook http://www.facebook.com/home.php?#!/eve ... 73&index=1)

Cei care vin la intilnire sa lase un mesaj si cu ce jocuri doresc sa joace si cu ce jocuri vin la ei.

Jocuri disponibile in Ceainarie:
A Game of Thrones, Agricola+Farmers of the Moor, Financial City, Carcassonne, Mr. Jack, Ricochet Robots, Colonistii din Catan+Navigatorii+Negustori si barbari+Orase si Cavaleri, Blanko, Dominion, Dos Rios, Catan Struggle for Rome, Ticket to Ride, Fluxx, Werewolves, Stracraft, Twilight Imperium, Reteaua Energetica, Quoridor, Pylos, Scotland Yard, Ticket to Ride Europe, Memoir '44, Pandemic+on the Brink, Bohnanza, Cleopatra and the Society of Architects, Chrononauts
Last edited by Mihnea on 22 Oct 2010, 11:48, edited 1 time in total.

haretel

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8020Post haretel
21 Oct 2010, 22:41

n-am cum sa ajung in uikendu' asta .... :(

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8027Post VickdaReaper
22 Oct 2010, 14:31

Yo! unul pot sa ajung in ambele zile, dar cred ca o sa ma limitez doar la una. Alti doritori, scrieti aici cam cand doriti/preferati sa mergeti ca sa ne strangem un grup mare de tot si sa reprezentam cum se cuvine forumul... :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8051Post tasurinchi
22 Oct 2010, 16:48

Eu nu stiu inca daca ajung, dar daca o fac, va fi cu siguranta duminica. Asadar, eu votez duminica :)

Dang

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8053Post Dang
22 Oct 2010, 17:39

PAS si noi, din pacate

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8056Post cristianf
22 Oct 2010, 23:05

Daca reusim sa ajungem, ar fi tot duminica.

User avatar
sebik80
King Meeple
King Meeple
Posts: 463
Joined: 19 Feb 2010, 15:10
Custom Rank: Just Muerte

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8058Post sebik80
22 Oct 2010, 23:45

Si noi (eu cu Otilia plus un initiat entuziast) tot duminica :D

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8059Post VickdaReaper
23 Oct 2010, 10:58

Atunci ramane pentru duminica. Evident, doritori pot merge si astazi. Si chiar le recomandam!! :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

had3z

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8062Post had3z
23 Oct 2010, 12:45

tot duminica as zice si eu. azi deja e mancata ziua :P

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8067Post VickdaReaper
25 Oct 2010, 18:18

Nu stiu cum a fost ziua de sambata (am auzit ca a fost ceva lume, dintre care o buna parte erau incepatori cu I mare :D), dar duminica a fost o zi placuta de gaming, desi un pic cam trista, deoarece nu a participat atat de multa lume ca in alte dati. Totusi, nu cred ca nimeni a simtit din plin acest lucru, asa ca am facut fiecare posibilul sa ne distram din plin... :)

S-au jucat urmatoarele jocuri:

Kingsburg - in 2 reprize - prima oara s-a jucat in minim 3 (nu stiu daca a fost si al 4-lea jucator), iar a doua oara a fost un duel intre Otilia si subsemnatul; jocul il gasesc ca fiind interesant, light, dar ceva mai greut decat un Airships, sa zicem (are ceva mai multe decizii de luat, dar si modificatori), este foarte iute, nu dureaza mult si este si foarte colorat. Jucatori primul joc: Otilia, amica Sebi+Otilia (sorry, n-am retinut numele), Sebi (si, eventual, al patrulea jucator).

Pandemic - a fost jucat in 4 oameni, jocul fiind pierdut in urma unor epidemii prea puternice in Africa. Jucatori: Paul, Sebi, amica Sebi (idem mai sus), Cristi.

Bohnanza - un joc cu 4 noi initiati in tainele sale, dirijati din bagheta de catre Otilia; la un momentdat am preluat yo! locul unui jucator (unei jucatoare, ma rog) care a trebuit sa plece; s-au plantat multe, multe boabe, s-au si recoltat la fel de multe (ca sa nu mai zica guvernantii ca nu avem recolta bogata), s-au facut schimburi care mai de care; joc placut, relaxant, fara prea multa necesitate de gandire.

"Comunistii" din Catan - doua jocuri consecutive in care colonistii s-au luptat pentru suprematia pe insula Catan, aruncand cu zarul, colectand resurse, facand schimburi si strangand cat mai multe puncte. Jucatori: Sebi, Cristi si amica lui Sebi (idem mai sus).

Le Havre - jucat in 5, dintre care 3 jucatori erau incepatori; a fost o lupta acerba pentru resurse, pentru cladiri, pentru vase, vapoare si vaporase, pentru spatiu de lucru in cladirile construite, dar cel mai important, s-a dat o lupta crancena pentru franci, pentru a se putea obtine titlul de cel mai profitabil comerciant din portul frantuzesc. Jucatori: Amia, Carmen, Eugen, Mihnea, Ego.

Cam acesta ar fi un rezumat succint la ce s-a intamplat ieri. In speranta ca toti s-au simtit cat mai bine, ca nu au regretat timpul petrecut, ca nu s-au simtit mai stingheri ca alte dati si ca nu sunt inca suparati pentru infrangerile inregistrate, yo! imi inchei pledoaria...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

taticu

Re: Boardgames weekend @ Ceainaria Tabiet

Post: # 8070Post taticu
25 Oct 2010, 23:04

buna seara si bine v-am gasit, dragii mei!
duminica urmatoare se mai tine ceva? nu de alta dar avem ceva noutati sa va aratam si cateva povesti de impartasit...

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”