Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
Mihnea

Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8187Post Mihnea
31 Oct 2010, 01:14

Am uitat sa scriu si aici eventul lansat de Mihaela pentru Haloween drept pentru care imi cer scuze celor care nu au facebook.

Asa ca...incepind cu ora 14.00:

Voi ce faceti de Halloween? Noi, ca de obicei, vrem sa ne jucam :)

Va asteptam deci duminica in Ceainaria Tabiet, cu ceai cald, vin fiert si placinta cu dovleac :)

Ce idei de jocuri aveti? Noi, dupa cum stiti, avem urmatoarele jocuri:

A Game of Thrones, Agricola+Farmers of the Moor, Financial City, Carcassonne, Mr. Jack, Ricochet Robots, Colonistii din Catan+Navigatorii+Negustori si barbari+Orase si Cavaleri, Blanko, Dominion, Dos Rios, Catan Struggle for Rome, Ticket to Ride, Fluxx, Werewolves+ext New Moon, Stracraft, Twilight Imperium, Reteaua Energetica, Quoridor, Pylos, Scotland Yard, Ticket to Ride Europe, Memoir '44, Pandemic+on the Brink, Bohnanza, Dixit

Ideea este ca toti cei care vin sa aduca jocuri cit mai aproape de tema haloween, adica chestii de genul: Arkham Horror, Gloom, poate Mystery Express etc. Noi avem Werewolves + New Moon (foarte fun, am jucat azi), Mr. Jack, Pandemic (daca putem considera bolile si doctorii ca facind parte din tema).
Ar fi bine daca mai... aduce cineva Werewolves de baza, poate jucam in doua camere si se plimba personajele dintr-un joc in altul.
La ce desene ciudate sint in dixit se poate spune ca se potriveste :)
In fine, ati inteles ideea. Nu este obligatoriu sa jucam numai jocuri pe tema dar...

Si avem si niste dovleci sculptati prin curte dar daca puteti sa veniti cu dovleci la voi si sa-i facem pe loc ar fi interesant :). Premiu un ceai din partea casei pentru cel mai apreciat dovleac!
Last edited by Mihnea on 04 Nov 2010, 00:42, edited 1 time in total.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Haloween boaedgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8206Post VickdaReaper
01 Nov 2010, 15:30

Pot sa spun ca ieri a fost o atmosfera inspaimantator de placuta si relaxanta. A fost iarasi o intalnire frumoasa, in care yo! unul m-am distrat, mai ales pentru ca am jucat si jocuri pe care doream sa le incerc. Lume a fost foarte multa, unii venind in timp ce altii plecau si vice-versa. Dar poate cel mai important e ca toata lumea se distra cu jocurile la care participau.

Dintre jocurile pe care am vazut ca erau "luate la intrebari" pe mese as mentiona: Fresco (s-a cerut chiar si bis), Small World, Alhambra (in mai multe reprize), Pocket Battles, Arkham Horror (jucat in spiritul "sarbatorii"), Colonistii din Catan (mai multe jocuri, ca de obicei), Scotland Yard, Agricola, K2, At The Gates of Loyang, Reteaua Energetica, Dixit si probabil multe altele (am fost implicat la cateva jocuri, deci nu am putut sa stau cu ochii pe toata lumea)...

Exceptand cele anterior pomenite, as mai mentiona si truda gazdelor de a adapta localul la tematica zilei de Halloween, utilizand dovleci "sculptati" in variile incaperi ale ceainariei. Ba mai mult, au apelat chiar si la procedeul "lasarea usilor deschise" pentru a induce celor prezenti senzatia de racoare atat de specifica personajelor sau locatiilor sinistre... :twisted:

In alta ordine de idei, le multumesc tutror pentru participare, pentru implicarea la jocuri si numai. Lui Marius pentru jocurile aduse, in mod special pentru ca unul mi-a fost dedicat. Si gazdelor pentru... pai, pentru gazduire, pentru organizarea evenimentului, dar si pentru ca ma sustin in a invata si asimila cat mai multe regulamente de jocuri... :D

Pana la urmatoarea intalnire...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

had3z

Re: Haloween boaedgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8209Post had3z
01 Nov 2010, 17:33

damn, am pierdut-o pe asta
oh well, duminica viitoare :)

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Haloween boaedgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8211Post CostyBGB
01 Nov 2010, 18:12

@ Vick: poate treci si pe la noi :) .
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

Mihnea

Re: Haloween boaedgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8353Post Mihnea
04 Nov 2010, 00:41

bai...e ciudat rau Arkham Horror. A facut Dan pe game master drept pentru care noi 4 care am jucat efectiv (Ioana, Bogdan, Octavian si subsemnatul) am fost pierduti complet. Nu sintem foarte siguri ce am facut pe acolo side ce s-a terminat jocul (dupa muult timp). Multe cartonase cu un scris foarte mic, oricum nu vedeam ce scrie pe ele. si monstrii la fel. A fost un joc foarte in spiritul "sarbatorii", adica am avut un sentiment ca jocul imi doreste viata si ca se hraneste cu faptul ca HABAR N-AM CE AM FACUT PE ACOLO. stiu doar ca trebuia sa dau 5 sau 6 cu zarul si eu dadeam 1 si 2,

adixor

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8488Post adixor
09 Nov 2010, 09:17

cel mai tare review de Arkham Horror din ultimul timp :) jocul nu e usor (adica 1. are multe reguli si 2. chiar iti vrea viata!) dar daca-l intelegi si nu urasti zarurile cu pasiune e o aventura foarte interesanta. Bineinteles, ca orice RPG/Adventure nu prea exista "strategie" ceea ce poate te-a cam zapacit ca si jucator de gameofthrones sau go sau orice altceva strategic.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8491Post imba
09 Nov 2010, 09:49

Pe langa lipsa de o strategie prea deep, cand vine vorba de zaruri...Mihnea da fie 1,2,3 fie 6,6,5. Din pacate, prima varianta are o frecventa mai mare decat cea de-a doua. Iar jocul da, a fost nitel grabit pentru ca erau 4 jucatori noi care aveau fiecare de ajuns undeva. Si da, jocul iti doreste viata. De cate ori cand am jucat nu am avut impresia ca jocul "gandeste" cum sa imi puna cat mai multe bete in roate. Dar tocmai astea creeaza satisfactia de a-l bate.

Mihnea

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8492Post Mihnea
09 Nov 2010, 09:55

Trebuie sa recunosc ca poate nici nu eram in dispozitia necesara. RPG am bagat mare pe caclulator dar e altceva.
Dar intr-adevar urasc zarurile cu pasiune :D, drept pentru care cele doua jocuri de Risk de simbata asta au fost o experienta foarte neplacuta :((

Ah, si faptul ca am simtit ca imi doreste viata nu se datoreaza atmosferei jocului ci aiurelii care era in capul meu. Adica pur si simplu m-am gindit ca jocul doreste sa ma ucida prin frustrare, multe multe litere scrise cit de mic se poate si 1miliard de locatii care habar n-aveam ce fac ele pe acolo.

adixor

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8494Post adixor
09 Nov 2010, 09:59

heh.. pe calculator nu vezi zarurile dar ele sunt acolo.. de-asta cand dai intr-un TROLL poti sa-i dai 15 hitpoints sau 2 :)

in rest, decat sa joc un arkham cu 4 incepatori mai bine ... orice <fill in the blanks> :) sunt prea multe lucruri de facut si citit, etc, dar dupa cateva jocuri sunt relativ usor de digerat si aplicat si nu te mai concentrezi sa citesti si sa intelegi ce citesti si de ce dai cu X zaruri, ci te gandesti deja unde sa mergi, ce sa faci ca sa fie bine echipei.

haretel

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8497Post haretel
09 Nov 2010, 10:04

adixor wrote:heh.. pe calculator nu vezi zarurile dar ele sunt acolo.. de-asta cand dai intr-un TROLL poti sa-i dai 15 hitpoints sau 2 :)
Cand te gandesti ca in spatele 'zarurilor' din PC sunt niste functii, nu mai e asa fun ... :ugeek:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8500Post Chuckila
09 Nov 2010, 10:17

Ca veni vorba de Arkham Horror. Dupa prima partida pe care bineinteles am jucat-o gresit in 1000 de moduri si am avut part de o experienta execrabila, am zis ca nu mai pun mana pe cutie trei vieti.

Sincer, nici nu mai stiu ce miracol a facut sa incerc a doua oara jocul (miracol sau sadism, una din astea trebuie sa fi fost). Dar odata jucat cu regulile bune, cu o mica idee asupra a ceea ce trebuie facut, jocul si-a schimbat complet straiele. Extrem de tematic, frumos vizual, cu frustrarile si bucuriile inerente datului cu zarul prost, respectiv bine.

Mihnea

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8505Post Mihnea
09 Nov 2010, 11:22

mda, corecta observatia cu "nu vezi zarurile ca le da calculatorul". oricum in general am preferat RPG de genul Fallout 1, 2, care nu este pe mecanica D&D, d-aia am zis ca e altceva.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8508Post imba
09 Nov 2010, 12:32

@adixor de asta m-am jucat de-a gamemasterul cu ei. Ca sa mearga mai repede si sa le fie mai usor. Am reusit sa terminam in vreo 2:40, ceea ce e un record avand in vedere ca niciunul nu mai jucase inainte.
@Chuckila Perfect de acord. Primele vreo 5 jocuri am jucat cu cate una sau mai multe reguli proaste, dar dupa aceea a fost o cu totul alta mancare de peste. Iar cu zarul, poate pune Mihnea de un dice tower ca eu sincer ma gandesc la unul. (In ideea ca macar le arunca towerul si poate nu-s toate (cele 3 zaruri!) 1 ca la Mihnea)

adixor

Re: Haloween boardgames party @ Ceainaria Tabiet 31.10.2010

Post: # 8547Post adixor
10 Nov 2010, 09:45

cand am jucat si eu cu cativa incepatori au avut in primul joc aceeasi impresie: "nu stiu de ce fac aia sau ce scrie aici sau pe ce sa ma uit ca sa stiu cate zarurri dau, dar daca tu zici ca X, atunci o fi X" :) au ramas fooooarte nelamuriti de cum au ajuns la sfarsitul jocului si de ce (cam ca Mihnea). Dar la urmatoarele jocuri a fost mai ok

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”