Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe - 18 Februarie 2017

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe - 18 Februarie 2017

Post: # 76081Post dmx85
04 Jan 2017, 18:18

Pionul.ro, in parteneriat cu Ludicus si Aria Cafe, va organiza un concurs de 7 Wonders Duel.

(Momentan nu am stabilit toate detaliile, voi modifica acest prim post atunci cand totul va fi stabilit si oficial)

Locatie: Aria Cafe, zona Foisorului de Foc (adresa: Strada Dimitrie Onciul 33, București)

Data: 18.02.2017

Ora: 13.00

Taxa de participare: 20 lei

Premii: vor fi mai multe jocuri. Premiile vor fi oricum semnificative raportat la taxa de participare, insa nu dorim ca acesta sa fie principalul motiv al participarii oamenilor, ci doar un "bonus de performanta". Premii vor castiga sigur primele 3 locuri, dar si ceilalti participanti au ocazia sa castige niste jocuri daca au noroc pentru ca va fi si o tombola.

De ce organizam acest concurs? Din 2 motive:

1. Consideram ca 7 Wonders Duel este un joc foarte bun si vrem sa contribuim la popularizarea lui (unul dintre obiectivele pionul.ro este sa aratam publicului larg ca exista si alte jocuri in afara de Catan, Activity si Dixit, multe dintre ele chiar fiind mai bune)

2. La noi se organizeaza foarte rar concursuri si noua ni se pare ca sa participi la un concurs al unui joc care iti place este un lucru foarte interesant si intrigant din mai multe motive:
- ori esti o persoana careia ii place competitia
- ori vrei sa joci jocul respectiv si cu alte persoane decat joci in mod normal
- ori vrei sa vezi cam pe la ce nivel esti la jocul respectiv

De ce am postat pe forum acest anunt? Tot din 2 motive:

1. Dorim sa stim daca exista interes din partea voastra pentru acest concurs si sa racolam participanti.
2. Pentru a discuta si alte detalii legate de concurs, eventual va puteti da cu parerea, puteti veni cu propuneri, idei, sugestii, reclamatii...ce vreti voi. Dorim ca acest topic sa fie si unul de discutii.

Ne propunem pentru aceasta editie un minim de 16 persoane participante.

In cazul in care evenimentul va fi un succes, intentionam sa organizam concursuri si pentru alte jocuri, tot dintre cele traduse in lb romana, pentru a incuraja si piata locala. Speram ca pe viitor sa ajungem sa putem organiza concursuri si pentru jocuri mai "heavy" ca Alchimistii sau Great Western Trail si sa si avem o participare consistenta.
Last edited by dmx85 on 12 Feb 2017, 19:50, edited 4 times in total.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76082Post Shaikan
04 Jan 2017, 20:53

Suna fain si oricum am 7 wonders duel pe lista de 10x10 deci trebuie sa bag partide :). Felicitari pentru organizare. Se va juca jocul de baza sau cu extensia?

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76083Post dmx85
04 Jan 2017, 21:02

Multumim.

Intrucat deocamdata extensia nu beneficiaza de varianta in limba romana, ne vom limita doar la jocul de baza.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76084Post Haddeo
04 Jan 2017, 21:21

Nu pot decat sa aplaud initiativa de a organiza si concursuri cu alt fel de jocuri :tu:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76085Post dmx85
04 Jan 2017, 21:32

stiind ca esti un jucator caruia ii place competitia, te asteptam la concurs :D

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76086Post Haddeo
04 Jan 2017, 22:04

dmx85 wrote:stiind ca esti un jucator caruia ii place competitia, te asteptam la concurs :D
daca nu cade intr-o zi in care nu sunt in Bucuresti o sa vin cu siguranta
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76087Post MandrulDuce
04 Jan 2017, 22:59

Dacă îl joc și eu până atunci și nu sunt plecat vin și eu. Felicitări pentru inițiativă!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76089Post Chuckila
05 Jan 2017, 02:15

Foarte tare, felicitari! Va doresc distractie maxima.

User avatar
pejte
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 40
Joined: 28 Feb 2016, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76092Post pejte
05 Jan 2017, 09:11

Suna tare interesant, dar pana atunci imi mai trebuie niste partide la activ ca deabea a intrat jocul in colectie de la Craciun.

Sa ne tii la curent cu noi informatii legate de eveniment

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76094Post dmx85
05 Jan 2017, 11:31

Ne gandim la un sistem de joc care sa permita participantilor sa joace mai mult de o partida chiar daca iau bataie la primul meci pentru a intelege si ei ceva din concursul asta si pentru a nu pleca cu un gust amar dupa 30-45 min.

Am auzit mai multa lume care se plange ca e in aceeasi situatie cu a fotbalistilor romani din strainatate si anume nu au meciuri in picioare, insa pana acum nu am auzit pe nimeni care sa spuna ca a jucat de nu stiu cate ori si ca e mare expert al jocului. Deci probabil ca majoritatea participantilor va fi formata din oameni fara prea multa experienta la acest joc.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76100Post Shaikan
05 Jan 2017, 13:32

dmx85 wrote:Ne gandim la un sistem de joc care sa permita participantilor sa joace mai mult de o partida chiar daca iau bataie la primul meci pentru a intelege si ei ceva din concursul asta si pentru a nu pleca cu un gust amar dupa 30-45 min.

Am auzit mai multa lume care se plange ca e in aceeasi situatie cu a fotbalistilor romani din strainatate si anume nu au meciuri in picioare, insa pana acum nu am auzit pe nimeni care sa spuna ca a jucat de nu stiu cate ori si ca e mare expert al jocului. Deci probabil ca majoritatea participantilor va fi formata din oameni fara prea multa experienta la acest joc.
Te poti lua dupa e-sports si sa faci winner's bracket/loser's bracket daca nu vrei sa iasa oamenii din jos. Sau bagi sistem de puncte ca la MTG. Sau double elimination :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76102Post Imago
05 Jan 2017, 13:35

Putem sa facem grupe de cate patru oameni, ca la football. Joci de 3 ori, si primii doi castigatori trec mai departe.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76105Post TravelinEli
05 Jan 2017, 13:43

Foarte frumos idea asta - count me in!

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76107Post TravelinEli
05 Jan 2017, 13:46

Si daca vreti sa aveti mai multe persoane, poate faci niste serii de instructare inainte de concursul.

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76109Post arthuriovan
05 Jan 2017, 14:05

As vrea si eu sa particip, astept informatii referitoare la data si ora.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76114Post Keyser
05 Jan 2017, 15:53

Si eu sunt interesat. O sa fac tot posibilul sa particip.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76116Post Shaikan
05 Jan 2017, 16:38

Si eu, in caz ca nu se intelesese din primul post. Cred ca ultimul concurs la care am participat a fost cel de Twilight Struggle din pivnita Red Goblin acum 3-4 ani. Ce vremuri :))

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76117Post dmx85
05 Jan 2017, 17:08

TravelinEli wrote:Si daca vreti sa aveti mai multe persoane, poate faci niste serii de instructare inainte de concursul.
Ne-am gandit si la aspectul asta.

E ne gandim sa organizam si ceva mai neoficial cu o saptamana inainte sa joace lumea niste "amicale"
Shaikan wrote:Te poti lua dupa e-sports si sa faci winner's bracket/loser's bracket daca nu vrei sa iasa oamenii din jos. Sau bagi sistem de puncte ca la MTG. Sau double elimination :)
Recunosc ca nu stiu despre ce sistem vorbesti, dar multumesc pentru idee. Ma documentez.
Imago wrote:Putem sa facem grupe de cate patru oameni, ca la football. Joci de 3 ori, si primii doi castigatori trec mai departe.
Ne-am gandit si la sistemul asta, dar e posibil sa functioneze mai prost din 2 motive:
1. E posibil sa nu fie numarul potrivit pentru formarea grupelor
2. Trebuie sa facem si un calcul de timp astfel incat sa nu ne intindem cu concursul la niste ore nerezonabile, din cauza ca probabil nu toata lumea va putea sta cine stie cate ore.

PS: Ma bucura interesul userilor pentru concurs si am avea rugamintea sa imprastiati vorba astfel incat sa fie cat mai multi participanti.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76118Post Shaikan
05 Jan 2017, 17:17

Cred ca cel mai simplu e sa folosesti sistemul de la Magic The Gathering. Gen se joaca 5 runde(toata lumea le joaca pe cele 5) si se iau 3 puncte pt win, 1 punct pt egal(in caz ca se intampla sa fie), 0 pt loss. Numarul de runde poate fi mai mic.

Sau, in functie de sistemul de puntaj/departajare pe care vrei sa il folosesti, pui double elimination. 2 loss = ai iesit din concurs. Astfel incat daca ai pierdut o data sa nu fii descalificat automat.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concurs 7 Wonders Duel @ Aria Cafe in Ianuarie/Februarie

Post: # 76119Post dmx85
05 Jan 2017, 17:17

Shaikan wrote:Si eu, in caz ca nu se intelesese din primul post. Cred ca ultimul concurs la care am participat a fost cel de Twilight Struggle din pivnita Red Goblin acum 3-4 ani. Ce vremuri :))
La un concurs de Twilight Struggle mi-as dori si eu mult sa particip, desi stiu ca n-as avea nicio sansa sa ajung prea departe. Noi insa nu cred ca vom organiza vreunul pentru ca nu cred ca acest joc va beneficia vreodata de varianta in limba romana si cum am mai spus si in postul de deschidere, noi vom face concursuri doar cu titluri traduse in limba romana.

Criteriile noastre dupa care alegem jocurile sunt:
1. il consideram un joc bun si care merita sa fie popularizat
2. dorim sa incurajam piata locala de board games prin promovarea unor jocuri cu varianta de traducere in lb romana

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”