Nationala anyone?

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1973
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Nationala anyone?

Post: # 79241Post Shaikan
02 May 2017, 13:54

Eu m-am simtit foarte bine! Am apucat sa joc multe jocuri(inclusiv multe noi despre care eram curios), sa revad persoane faine si sa impart masa de joc cu ele si sa cunosc oameni noi pe care ii stiam doar dupa nickname. Le multumesc tuturor pentru jocuri(explicatii, participare, etc) si distractie, multumesc Mihai pentru organizare si astept cu nerabdare urmatoarea intalnire.

Ca si jocuri, cateva care mi-au ramas in minte(din cele noi incercate):

- Mansions of Madness 2: Chiar eram curios de el(nu l-am jucat pe primul, dar am auzit destule despre) si pot spune ca m-a impresionat placut, modul in care combina aplicatia cu jocul in sine mi se pare ca ajuta la imersiune(desi unii ar putea spune ca devine putin irelevanta harta propriu zisa din moment ce o ai virtual, dar cand planificam actionile ce-i drept tot la cea fizica ma uitam), au introdus si putin roleplay(in ideea ca poti interactiona cu personajele din scenariu, poti pune intrebari si primi raspunsuri si/sau reward-uri in schimb), iar setup-ul pare mult mai rapid. Cred totusi ca cel mai bine ar fi jucat intr-un mediu inchis, doar cu oamenii de la masa ta de joc pentru efect maxim de story.

- Nations: Un civ game fain, inca sunt indecis daca imi place mai mult ca TTA sau nu, dar faptul ca un joc in 5 a durat in jur de 3 ore, spre deosebire de 4-5 ore un joc in 3 la TTA ii da niste puncte bonus. E adevarat ca TTA-ul e mai strategic si parca ai mai multe alegeri sau alegeri cu un impact mai mare pt tine si civilizatia ta in el, dar Nations nu e atat de punishing si War-ul nu e atat de grav desi daca cineva merge pe Militar puternic tot esti fortat sa cresti si tu pe militar pt a nu ramane prea mult in urma.

- Sentinels of the Multiverse: Un co-op cardgame vs joc care mi-a placut mult, poate au fost si oamenii de la masa, dar chiar m-am distrat si chiar promoveaza interactiunea dintre jucatori pentru a crea combo-uri cat mai puternice sau a te apara de diversii minioni/efecte care apar.

- First class - Aveam jocul de vreo 2 luni, dar nu apucasem sa il incerc pana acum. E un joc rapid, cu destula strategie, care mi s-a parut ca a mers la fel de bine in 4 cat si in 2(desi cartea cu primul jucator are un impact mult mai mare in jocul de 4). Setup-ul nu e greu, e destul de usor de explicat si de intrat in joc ceea ce e mereu un bonus. Desi tema e un pic pasted on, e cu trenuri :))

- La Granja: Nu aveam jocul asta pe radar, dar dupa ce l-am incercat a intrat in wishlist. Sistemul de actiuni prin carti, care pot fi transformate in 4 actiuni diferite te pune serios pe ganduri(esti pregatit sa sacrifici abilitatea pentru un lan de greu sau un maslin? E mai ok sa ai income mai mare si un extra delivery, dar sa pierzi un burrow relativ usor de completat care iti da puncte/crates si prezenta la partea de area control a jocului?).

- Harbour: Mi s-a parut simpatic de cand l-am vazut la tabletop si chiar eram curios de el. Nu e un joc grozav, dar mi-a placut pentru ceea ce vrea sa fie, un joc economic light, portabil cu o grafica foarte hazlie. Sistemul de piata si cum se modifica bunurile e interesant desi e usor ca cineva sa modifice piata in defavoarea ta si in favoarea altcuiva(daca intra anumite carti) care sa-i permite persoanei respective sa ia o carte in plus, desi per total mi s-a parut in mare echilibrat(in cele 2 jocuri jucate).

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Nationala anyone?

Post: # 79244Post Haddeo
02 May 2017, 15:11

Shaikan wrote: La Granja:
Pana acum nu-l jucasem in 4 dar pot sa zic ca mi-a placut interactiunea din final pe zona de aria control.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Nationala anyone?

Post: # 79246Post MandrulDuce
02 May 2017, 16:18

Shaikan wrote:e usor ca cineva sa modifice piata in defavoarea ta si in favoarea altcuiva(daca intra anumite carti) care sa-i permite persoanei respective sa ia o carte in plus
Nimănui nu-i plac Kingmakerii boss. Știm bine asta.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Nationala anyone?

Post: # 79247Post AngelEye
02 May 2017, 16:20

MandrulDuce wrote:
Shaikan wrote:e usor ca cineva sa modifice piata in defavoarea ta si in favoarea altcuiva(daca intra anumite carti) care sa-i permite persoanei respective sa ia o carte in plus
Nimănui nu-i plac Kingmakerii boss. Știm bine asta.
Lasa omu in pace ca a facut bine ce a facut :lol:

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Nationala anyone?

Post: # 79248Post MandrulDuce
02 May 2017, 16:23

Am făcut și eu o remarcă generică legată de o anumită categorie de jucători. Nu am zis nimic de fratemeleu Darkinson

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1973
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Nationala anyone?

Post: # 79249Post Shaikan
02 May 2017, 16:31

MandrulDuce wrote:
Shaikan wrote:e usor ca cineva sa modifice piata in defavoarea ta si in favoarea altcuiva(daca intra anumite carti) care sa-i permite persoanei respective sa ia o carte in plus
Nimănui nu-i plac Kingmakerii boss. Știm bine asta.
Asteptam postul :))). Lasa boss ca-ti iei tu revansa.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”