Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars+Raja of the Ganges

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars+Raja of the Ganges

Post: # 83453Post arthuriovan
05 Nov 2017, 08:29

Marti, 07.11.2017, este cineva interesat sa joace Terraforming Mars (harta Hellas + Venus Next) si Raja of the Ganges? Ideal ar fi sa fim 4, dar e ok si 3. Terraforming Mars o sa il jucam cu Solar Phase asa ca ar trebui sa reusim sa dovedim ambele jocuri in aceeasi seara.
Last edited by arthuriovan on 05 Nov 2017, 16:53, edited 1 time in total.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars si Raja of the G

Post: # 83456Post vladV
05 Nov 2017, 12:07

Ati mai incercat Solar Phase? De ce ati simtit nevoia sa introduceti varianta asta?

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars si Raja of the G

Post: # 83457Post arthuriovan
05 Nov 2017, 12:49

@ vladV - am incercat-o doar o singura data - in 2 jucatori si fara draft am terminat in cam 1 ora si un sfert de terraformarea planetei Marte. Cu Venus Next, timpul de joc poate creste simtitor si in regulament este propusa aceasta faza suplimentara ca sa nu dureze prea mult jocul.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars si Raja of the G

Post: # 83458Post Corwin
05 Nov 2017, 13:33

Cu Venus Next vor fi carti de Venus care nu vor ajuta cu nimic la terminarea jocului. Deci in medie jocul va fi mai lung decat TMars de baza. Cand adaugi Solar Phase compensezi asta, si poate chiar scazi timpul de joc. In plus Solar Phase iti imbunateste unele carti cu requirements mari, pentru ca vei avea sansa sa le joci mai repede, deci schimba putin stilul de joc. Cu siguranta voi incerca cu Solar Phase data viitoare.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars si Raja of the G

Post: # 83462Post vladV
05 Nov 2017, 15:22

Mentionez ca nu am incercat varianta, dar sunt sceptic cu privire la Solar Phase. OK, scade timpul de joc, desi eu, unul, nu vad asta ca o problema majora, e un joc foarte bun si nu se simte ca si cum timpul ar trena; pe de alta parte, vad niste riscuri ca sa apara niste dezechilibre. Cartile care iti vor aduce puncte brute ar deveni mai valoroase, in timp ce se vor descuraja engine-uri si actiuni care iti aduc puncte via teraformare. De ce as investi in astfel de engine-uri, daca as avea mai putine oportunititati de a le folosi? Practic, mi se pare ca varianta asta merge cumva impotriva a ceea ce se voia initial sa fie jocul - e treaba corporatiilor sa teraformeze planeta, nu ca asta sa se intample prin a se recurge la ceva gen "deus ex machina". Eu vad varianta asta similara cu cea in care primesti +1 la orice productie, e un ajutor pentru incepatori sa inteleaga mai bine mecanicile si sa nu fie descurajati din start de durata si/sau dificultatea jocului.

Despre Venus nu ma pot pronunta. Scuze pentru deturnarea thread-ului.

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Intalnire 07.11.2017, Terraforming Mars+Raja of the Gang

Post: # 83481Post arthuriovan
06 Nov 2017, 13:36

Deocamdata am fi doar 2, eu si Adi (Haddeo). Daca nu se mai anunta cel putin o persoana interesata azi pana la ora 22, o lasam pe alta data.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”