Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
mezak

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10016Post mezak
16 Jan 2011, 10:25

Eu o sa ajung pe la 13 ...

occhilupo

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10018Post occhilupo
16 Jan 2011, 12:41

mezak ma bag si eu la Bsg,cred ca ajung pe la 2 sau un pic mai devreme.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10036Post mihai
17 Jan 2011, 00:46

Multumesc tuturor celor prezenti la intalnirea de astazi.

O sa incarcam pe blogul nostru si pe facebook poze maine.

Si o scurta prezentare a intalnirii, bineinteles. :)

had3z

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10048Post had3z
17 Jan 2011, 11:39

waaay, ce multi am fost. am misunat ca furnicile pe acolo, cu cea mai mare parte n-am apucat sa joc nimic

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10051Post mihai
17 Jan 2011, 11:47

am constatat ieri cateva chestii: e foarte bine cand sunt multe persoane, se pot juca mai multe jocuri si gasesti mai usor parteneri pentru jocuri. Partea mai putin buna este ca daca iti propui sa joci un anumit joc cu cineva cam greu sa te sincronizezi sa ajungeti la aceeasi masa.

Dar feelingul de a vedea atat de multi jucatori este extrem de placut.

iulianv

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10052Post iulianv
17 Jan 2011, 11:55

a fost fain. am jucat mult saboteur si un joc simpatic numit kuhhandel, insa as mai juca si altceva de un nivel doua mai sus. nu ma ridic inca la jocuri gen BSG, Starcraft si ce mai era pe acolo, si sincer sa fiu nici nu as juca.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10055Post mihai
17 Jan 2011, 12:05

e bine la astfel de intalniri sa joci cam ce iti face cu ochiul, indiferent daca ti se par usoare sau grele. nu poti stii niciodata ce joc de atrage pana nu ii dai o sansa si il incerci.

pfinix

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10083Post pfinix
17 Jan 2011, 17:57

mi-a placut experienta, abia astept urmatoarea intalnire. m-a luat prin surprindere faptul ca vroiam sa incerc anumite jocuri si pana la urma am jucat cu totul altele la care nu m-as fi gandit. si culmea, majoritatea mi-am placut :) deci brusc mi s-a schimbat lista de cumparaturi, adaugand jocuri la care nici nu m-as fi uitat pe net. cred ca asta e cel mai mare castig: daca esti deschis sa incerci lucruri noi, poti gasi adevarate comori :)

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10088Post mihai
17 Jan 2011, 18:37

@pfinix - ne bucuram ca a fost o experienta pozitiva, te asteptam si la urmatoarele intalniri.

iulianv

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10098Post iulianv
17 Jan 2011, 21:18

mihai wrote:e bine la astfel de intalniri sa joci cam ce iti face cu ochiul, indiferent daca ti se par usoare sau grele. nu poti stii niciodata ce joc de atrage pana nu ii dai o sansa si il incerci.
sunt perfect de acord si asa si planuiesc sa fac. ieri insa nu prea m-a atras ce era pe unele mese, poate doar The Game of Thrones, insa eram in alt joc cand s-au apucat de el. A, da, si m-ai era si Dominion la care am fost invitat si chiar vreau sa vad cum este, insa pentru ieri imi propusesem ceva pentru un grup mai mare, ceea ce am si obtinut.

@pfinix: ce ai jucat si cum a fost? spune aici, ca acolo nu am avut ocazia sa ne dam pe fata.

pfinix

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10103Post pfinix
17 Jan 2011, 22:03

am inceput cu un Glen More in 4, a fost mai greu la inceput pana ne-am obisnuit cu regulile pt ca nu mai jucase nici unul, dar gratie experientei veteranilor in board games ne-am prins pana la urma si a mers bine. dupa cum spunea si Mihai ieri, e o combinatie intre Carcassonne si Alhambra (ca piese) si chiar Catan (ca resurse de baza), deci mi-a placut. e mult mai antrenant decat Carcassonne, sigur o sa il mai joc... poate chiar mi-l iau mai incolo :)

dupa asta am testat 7 Wonders. la fel, a durat putin pana ni s-au explicat toate piesele si actiunile, dar dupa primul joc am inteles destul de bine cum se joaca, desi in al doilea joc am avut rezultate la fel de slabe, dar asta e din cauza strategiei nu a jocului :D. in concluzie mi s-a parut dragutz, destul de simplu ca sa il prinzi repede si bun de jucat pt warm up sau intre 2 jocuri serioase sau cand astepti pe altii sa termine sau sa vina lumea.

am terminat seara cu un joc foarte tare, pe care probabil nu l-as fi incercat daca era sa aleg singura: Honour of the Samurai. la inceput m-am gandit ca o sa fie plictisitor, de obicei sunt sceptica atunci cand e vorba de card games, dar atat jocul in sine cat si atmosfera in care am jucat au fost neasteptat de amuzante si antrenante, am ras des, am facut aliante, ne-am batut intre noi si ne-am distrat. daca as avea jocul, l-as juca probabil la inceputul fiecarei intalniri de jocuri, ca sa intram in atmosfera. nu stiu daca toti au aceeasi parere despre el, dar mie mi-a placut, dar asta tine evident si de companie.

din pacate am plecat devreme si nu am apucat sa joc chiar tot ce as fi vrut. am vazut ca se juca lumea a Game of Thrones si tare am fi vrut sa jucam si noi, nu am avut pana acum ocazia sa jucam in 5. de asemenea am vazut Saboteur pe o masa si mi-ar fi placut sa joc in asa de multi, din pacate noi nu am fost mai multi de 6 cand am jucat (mai demult) si as vrea sa vad cum e in 10. problema a fost ca erau mereu cate 2-3 mese cu jocuri atragatoare si nu ne puteam hotara :) asa ca trebuie sa merg mai des la ceainarie

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10113Post mihai
17 Jan 2011, 22:51

@pfinix - frumoasa recapitulare a jocurilor de ieri, ma bucur ca am participat la toate cele povestite, eu dupa ce ati plecat am mai jucat un Cyclades (un joc foarte interesant, poate il jucam data viitoare).
singura mentiune ca la Samurai am fost cel mai slab si avand fun-ul cel mai mic :(

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10115Post mihai
17 Jan 2011, 22:58

@pfinix - oricum, pentru mine Glen More a fost o surpriza mai mult decat placuta, o combinatie foarte reusita de elemente...oricum data viitoare poate reusim spre inceputul intalnirii un Saboteur in multi, pana se aglomereaza spatiul.

iulianv

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10116Post iulianv
17 Jan 2011, 23:10

pfinix, multumesc. experienta ta de ieri povestita aici m-a facut curios de Glen More (o sa caut acum sa vad ce si cum) si 7 wonders. cu siguranta o sa le incerc pe viitor.

la masa cu Saboteur in multi eram si eu, am fost 7 si 8. a fost distractie, insa parca numai sabotorii castigau, am impresia ca o singura data au castigat piticii.

pfinix

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10120Post pfinix
17 Jan 2011, 23:44

@mihai: as vrea sa incerc Cyclades, pt ca peste tot se vb de el si toata lumea il lauda. si in general sunt deschisa la cat mai multe jocuri noi, pt k am incercat un procent f mic din cate se gasesc la noi. cat despre Samurai, ai avut ghinion :)

@iulianv: la noi e tocmai invers, mereu pierd sabotorii si asa ca adaugam 1 in plus cand se trag carti, sa aiba mai multe sanse

L.E.* 1. in legatura cu Glen More, si eu am fost placut impresionata de complexitatea lui. cand te uiti la cutie si la poze pe net ai impresia ca nu e asa interesant, dar merita sa ii dai macar o sansa si abia asa iti dai seama daca iti place. asta va fi motto-ul meu de acum: "never say no before you try" ... bine, vb de jocuri acum :p
L.E. 2. la fel am facut si cu Ticket to Ride Europe, dupa ce l-am primit si m-am indragostit de el, l-am dus peste tot sa il arat si de atunci si-au mai cumparat 2 persoane acelasi joc :D deci in curand cred ca o sa cer bani pt reclama sau macar 3+1 gratis la jocuri daca mai aduc clienti

*Later Edit



Ioana

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10255Post Ioana
20 Jan 2011, 18:13

Multumim pentru poze! Vad ca a mai aparut un caine in peisajul ceainariei :lol:

@Tabiet: va trebuie o ludoteca mai mare, ca Mihnea se cam chinuie sa indese jocurile in cea actuala.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10256Post mihai
20 Jan 2011, 18:22

si o ceainarie mai mare :)), ca sa incapa toata lumea care vine

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire TARABA DE JOCURI nr.7 - 16.01.2011

Post: # 10257Post imba
20 Jan 2011, 18:26

Lasa ca poate acuma cand vine primvara-vara o sa puna de o mica terasa. ;)

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”