Livrare in afara Romaniei

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Livrare in afara Romaniei

Post: # 138387Post rabesandratana
26 Mar 2024, 17:50

Am o oferta de la un croat pe BGG sa ii vand jocul Oranienburger Kanal. Nu am mai trimis in afara tarii pana acum. M-am uitat pe DPD si aparent trimit colete si in Croatia si imi estimeaza ca ar fi apx 36 lei taxa pentru pachete sub 3kg de 35 cm.

Nu stiu de ce, dar mi se pare cam mica suma asta de livrare. Ati mai trmis careva cu DPD prin Bulgaria, Ungaria, Croatia? Cam care era taxa de transport?
Ca stiu ca uneori estimarile nu sunt foarte reale si dupa ce imi fac cont pe Dpd, sa nu ma trezesc cu vreo 90 lei taxa spre Croatia, sau ceva de genu asta si eu sa ii cer in avans doar 36 lei croatului :)

Multumesc!

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 312
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Livrare in afara Romaniei

Post: # 138391Post dragosb88
26 Mar 2024, 21:58

E cam greu de crezut, poate doar daca este o oferta. Prin posta romana, spre croatia, cel mai ieftin vad ca ar costa udneva pe la 63 ron: https://www.posta-romana.ro/calculator- ... C8%9Bional

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Livrare in afara Romaniei

Post: # 138392Post emisanSB
26 Mar 2024, 22:02

Nu am trimis eu dar cred că am verificat pentru cineva o livrare in Polonia și era tot undeva la 40 de lei cu DPD.
Deci dpmdv suna bine. Se potrivește cu informația ce o cunoșteam și eu.

Off topic: daca postai întrebarea pe discord, aveai răspunsuri și mai multe și mai rapide. :).

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 485
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Livrare in afara Romaniei

Post: # 138393Post sergiunastrut
26 Mar 2024, 22:11

rabesandratana wrote:
26 Mar 2024, 17:50
si imi estimeaza ca ar fi apx 36 lei taxa pentru pachete sub 3kg de 35 cm.
Croația (pe lângă Bulgaria, Grecia, Ungaria, Cehia, Polonia, Slovacia și Slovenia), face parte din zona tarifară DPD REGIONAL CEE: https://www.dpd.com/ro/ro/expedierea-co ... ional-cee/. Am trimis/primit mai multe colete din Bulgaria și Ungaria (nu am interacționat cu celelate țări din listă) și de fiecare dată tariful a fost apropiat de cel afișat în tabelul din link (35-50 RON), în funcție de masă și de locația exactă a cumpărătorului - poți face cont cu încredere pe DPD și să simulezi cu adresa lui. Când am avut de primit și am făcut eu AWB-ul de pe site-ul românesc, uneori a durat până la 2-3 zile să transforme AWB-ul local într-unul internațional, în funcție de formatul cerut în țara respectivă. Dar se rezolvă cu apel în call center, pentru confirmare/urgentare. Însă la expedieri e mult mai simplă procedura, AWB-ul e similar unui intern, DPD ocupându-se cu formalitățile de la graniță / predarea internațională. Livrarea expedierii a durat între 2-4 zile.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Livrare in afara Romaniei

Post: # 138394Post iadrianik
26 Mar 2024, 22:31

Este corecta estimarea. Pentru colet pana la 3 kg (si greutate volumetrica tot pana in 3 kg, adica dimensiuni gen 35 x 35 x 12 cm) transportul este 36.30 lei.
Pentru 5 kg greutate fizica/volumetrica ar fi 57.16 lei.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Livrare in afara Romaniei

Post: # 138397Post rabesandratana
27 Mar 2024, 12:33

Multumesc tuturor pt raspunsuri! Momentan nu mai da niciun semn croatul. Poate a gasit jocul la el in tara. :) Oricum, el ma gasise, el a venit cu oferta, ca eu nu am listate jocuri pe BGG Market. Probabil pentru ca aveam jocul la "For Trade"

PS: Nu mai promovati Discordul, ca dupa aia tot voi spuneti ca forumul e "mort". :D
Eu prefer sa citesc aici, unde sunt mult mai frumos asezate subiectele si le pot gasi imediat si peste 1 an daca vreau. Acolo mi se pare prea mare "dezordine" si intru maxim o data pe luna sa mai arunc un ochi.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”