Promotii magazine de jocuri!

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 107997Post adelindumitru
03 Mar 2020, 11:02

26octombrie wrote:
03 Mar 2020, 10:55
unq_flipmo wrote:
02 Mar 2020, 16:48
Si nu, parerea mea e ca (,) cei cu like-ul sunt oameni foarte comozi care nu-si bat prea mult capul cu rationamente un pic mai complexe macar, probabil lor li se aplica teoria de la Terramara, vezi 229, 234, 289... e clara treaba. Nu? Well, nu
Io-s din aia. Trebuie sa recunosc, probabil ca ai dreptate, daca inteleg eu bine ca ne-ai facut prosti pentru ca nu mi-e foarte clar ce-ai vrut sa scrii in paragraful de mai sus.
Am ghicit nitel ca ne-ai facut prosti, dar - stiu, poate asta intareste afirmatia ta - mi se pare alambicata si neclara exprimarea.
So, aici e incurajata libertatea de expresie, daca ai o opinie mai putin flatanta la adresa noastra, spune-o clar. Sau mai clar, asa, ca pentru unii din noi ;-)
Și eu sunt unii dintre proștii care i-au dat like lui emisanB.

Stupid and proud.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 107999Post LookyRo
03 Mar 2020, 11:10

Eu nu prea inteleg ce se vorbeste pe aici...
Nu intelegem de ce diferite magazine au diferite preturi?
Sau faptul ca diversi distribuitori [chiar si acelasi distribuitor] primesc diverse preturi de la diversi furnizori [chiar si de la acelasi furnizor]?
Sau de ce unele umfla pretul ca apoi sa ofere reducere? Nu intelegem marketing?


Preturile pe piata de board games sunt in continua crestere peste tot pentru ca asa evolueaza piata. Nu doar la noi in Romania.

Si totusi,
Nu sunt chiar atat de multi distribuitori de board games in Romania.
Personal, am 10 site-uri la bookmark + boardgameshub.ro. Daca vreau sa cumpar un joc, caut pe toate acele site-uri care e cel mai bun pret, eventual daca pot sa combin cu altceva pentru a avea transportul gratuit... si boom, aleg sa cumpar de la cine-mi convine.

Nu te poti astepta ca toti sa practice exact aceleasi preturi. Chiar ar fi foarte nasol pentru noi, cumparatorii!

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108003Post Adrian
03 Mar 2020, 11:29

emisanSB wrote:
01 Mar 2020, 15:42
Da, RJ are un program de fidelizare care functioneaza (pentru clientii vechi si fideli) dar in ultima vreme are si tentinta sa umfle unele preturi.
In ce consta acest program de fidelizare? Si mai important cum definesc ei "clientul vechi si fidel"? Nu am gasit nici o informatie legata de programul respectiv pe site la ei... Sa inteleg ca nu e ceva expus publicului larg ca la lex? Trebuie sa faci parte din vreo societate secreta, poate cler sau e principiul you don't call us, we'll call you?😁

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108006Post unq_flipmo
03 Mar 2020, 11:43

Nu mi-as permite sa fac pe nimeni prost, maxim pe mine dar aia e treaba mea. Elocventa n-a fost niciodata punctul meu forte tocmai d-asta cine citeste ce scriu presupun ca o face in fuga si trage concluzii pripite chit ca mesajul e logic si corect in esenta
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108007Post DanielIndru
03 Mar 2020, 11:47

Adrian wrote:
03 Mar 2020, 11:29
emisanSB wrote:
01 Mar 2020, 15:42
Da, RJ are un program de fidelizare care functioneaza (pentru clientii vechi si fideli) dar in ultima vreme are si tentinta sa umfle unele preturi.
In ce consta acest program de fidelizare? Si mai important cum definesc ei "clientul vechi si fidel"? Nu am gasit nici o informatie legata de programul respectiv pe site la ei... Sa inteleg ca nu e ceva expus publicului larg ca la lex? Trebuie sa faci parte din vreo societate secreta, poate cler sau e principiul you don't call us, we'll call you?😁

Conditiile sunt explicate foarte clar pe site:http://www.regatuljocurilor.ro/shippinginfo2.html

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108009Post adelindumitru
03 Mar 2020, 11:52

Societatea secretă a celor ce caută pe site-ul Regatului :D

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108010Post danyelb
03 Mar 2020, 11:54

Chiar nu stiu daca acela se mai poate numi site ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108013Post Shaikan
03 Mar 2020, 12:07

Concurenta e un mecanism foarte bun al pietei, nu cred ca vrea nimeni un oligopol sau monopol pe piata de boardgames, noi, ca si cumparatori, am fi cei care am avea de suferit.

Ce nu inteleg eu e de ce trebuie sa sariti unul la gatul celuilalt si sa degenerati in impungeri subtile. Fiecare magazin are dreptul sa practice ce preturi/reduceri vrea in functie de considerente precum: costul lor pentru a aduce jocul pe piata(distributie+transport), marja de profit dorita si adaos comercial aplicat, raritatea pe piata, etc.

La fel cum fiecare cumparator are dreptul sa cumpere de unde ii convine mai mult si e responsabilitatea lui sa faca un studiu de piata daca doreste pretul cel mai convenabil. Da, nu e ok practica de a umfla preturile mult si a arunca cu o reducere de 40% care in realitate iti aduce pretul fie la putin sub pretul de dinaintea ofertei, fie la acelasi pret, fie chiar putin mai mare, la fel cum nu e ok sa faci dumping pentru ca o dai in concurenta neloiala.

De asemenea pe langa pret poate fi un impuls si dorinta de a avea jocul cat mai repede in colectie. Poate cumparatorul X e ok sa astepte o luna pana revine jocul pe stoc unde e oferta cea mai buna. Dar poate Y il vrea acum si e ok sa dea 50 de lei in plus pentru a-l avea.

So how about we take a chill pill si fiecare cumpara de unde doreste, in ce mod doreste cat sa fie in ton cu energiile ludice simtite.

Joaca fie cu voi!

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108018Post Adrian
03 Mar 2020, 12:58

DanielIndru wrote:
03 Mar 2020, 11:47
Conditiile sunt explicate foarte clar pe site:http://www.regatuljocurilor.ro/shippinginfo2.html
/Facepalm
Nu m-as fi gandit ca se ascunde fix la "cum cumpar" nici intr-o mie de ani. Multumesc de link si hai sa nu mai mentionam incidentul acesta vreodata...

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108058Post VZQ
03 Mar 2020, 15:23

Adrian wrote:
03 Mar 2020, 12:58
/Facepalm
Nu m-as fi gandit ca se ascunde fix la "cum cumpar" nici intr-o mie de ani. Multumesc de link si hai sa nu mai mentionam incidentul acesta vreodata...
Stai linistit, problema nu este la tine - informatia este prost amplasata (dupa prima comanda, cine naiba mai citeste rubrica aia?!?).

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108111Post MandrulDuce
03 Mar 2020, 21:33

VZQ wrote:
03 Mar 2020, 15:23
Stai linistit, problema nu este la tine - informatia este prost amplasata (dupa prima comanda, cine naiba mai citeste rubrica aia?!?).
Nici macar dupa prima. 90% din magazinele online pe pagina "cum cumperi" au informatii generice despre cum se foloseste... drum roll... un magazin online. Majoritatea celor care cauta sa faca achizitii in acest mediu (si boardgames pe deasupra) deja stiu cum se adauga produse in cos, cum se creeaza un cont, samd... deci nu au nici un incentive sa acceseze pagina respectiva din start. Eu personal nu accesez sectiunea respectiva decat pe site-uri mai prost facute daca nu gasesc pagina dedicata de "modalitati de livrare" si vreau sa stiu cum livreaza, cu ce curier, etc...

Deci da, iti dau dreptate... amplasarea acelei informatii nu este cea mai fericita.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108135Post VZQ
04 Mar 2020, 00:20

MandrulDuce wrote:
03 Mar 2020, 21:33
Deci da, iti dau dreptate... amplasarea acelei informatii nu este cea mai fericita.
Logic ar fi ca informatiile respective sa apara in zona de user, dar asta e... poate la un moment dat reuseste si RJ sa modernizeze site-ul ala :D

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 108348Post MandrulDuce
06 Mar 2020, 11:21

Apropo de oamenii care se plang vis-a-vis de magazine. Mi-am adus aminte ieri o chestie pe care sigur multa lume ori n-o stie ori a uitat-o.
Stiu ca mai avem mult pana departe si ca toti avem asteptarile noastre legat de ce se poate imbunatati vis-a-vis de magazinele de la noi.
Acestea fiind zise, luati in calcul faptul ca in 2011-2012 ne grupam sa facem comanda de sleeve-uri de afara. Faceam liste si tabele si cumpara juma de forum sleeve-uri odata.
So... overall sa ne gandim si ca am progresat ca si piata destul de mult, sa nu ne uitam doar la minusuri.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109061Post dmx85
25 Mar 2020, 18:10

Miţã wrote:
01 Mar 2020, 15:19
Incerc sa imi explic aceste promotii, lucrez in vanzari de peste 15 ani si niciodata nu am vazut un haos mai mare ca pe piata de board games de la noi.
Intamplator am descoperit acest topic si as vrea sa spun si opinia mea, din perspectiva magazinului Pionul.ro

1. Preturile afisate pe site sunt in 99% dintre cazuri cele recomandate de publisher, cu mici ajustari. De exemplu:
- Seriful din Nottingham - Lex Games - 159 lei
- Cortex - Ludicus Games - 69 lei
- Dixit - Blackfire - 139 lei
- Terraforming Mars - 70$ = ~309 lei
- Scythe - 80$ = ~349 lei
- Command & Colors Medieval - 75$ - 329 lei
- Just One - 25$ - 109 lei
etc

2. Pentru companiile non-europene exista niste costuri de transport aditionale. De aceea intotdeauna aveti sanse mai mari sa gasiti la magazinele din SUA sau Canada preturi mai bune la GMT-uri, de exemplu. Aceste costuri suplimentare se pot reflecta in pretul final al magazinelor de la noi (nu numai la Pionul)

3. Promotiile la Pionul pot avea unul sau mai multe din urmatoarele considerente:
- este un joc care consider ca merita o popularizare mai mare decat are parte si prin vanzarea la reducere facilitez accesul mai multor oameni la el
- a fost achizitoonat cu un discount mai mare decat cel normal de la furnizor (din diverse motive), iar acest discount se reflecta si in pretul promotional
- a fost achizitionata o cantitate mai mare decat cererea din piata si atunci reduc pretul pentru a incerca sa ajung la cantitatea pe care o consider eu optima si sa deblochez banii pentru alte investitii, chiar daca castigul este foarte mic sau chiar 0
- lichidare de stoc (produsul nu are succesul scontat).

Revenind la politica de preturi, eu personal nu caut sa vad preturile concurentei si sa pun cu 4 lei mai ieftin ca la ceilalti, ci caut sa ofer pretul corect. Evident ca mi-as dori sa am cele mai bune preturi, insa nu sunt dispus sa intru in concurente neloiale cu competitorii. Eu doresc sa ma diferentiez ca magazin prin serviciile pe care le ofer: cele mai noi si mai bune jocuri din piata, consiliere la achizitii daca e nevoie, promptitudine, siguranta in transportul coletelor, respectarea legilor in vigoare, incercarea de a mentine si updata pe cat posibil blog-ul cu continut de calitate etc.

Evident ca si la Pionul exista un sistem de fidelizare a clientilor, netransparent acum din pacate, dar care este in top-ul listei atunci cand vom face un update al site-ului. Va fi un sistem echitabil si sunt increzator ca va avea succes.

Si o ultima chestie, legat de disponibilitatea produselor, in acest moment la Pionul sunt cateva sute de titluri disponibile, aceasta fiind anvergura actuala a magazinului. Incerc sa filtrez destul de riguros ce aduc si apare pe site, dar acest filtru este din perspectiva mea personala si poate fi supus multor erori. Aducem in schimb foarte multe titluri la comanda speciala si care nu ajung pe site. In acesti ani ne-am creat o retea de relatii care ne permite din fericire sa aducem aproape orice, atata timp cat acel produs nu e out of print sau in serie limitata. In cazul in care vedeti produse cu statusul "la comanda", inseamna ca ele pot fi aduse, dar nu sunt momentan in stoc fie pentru ca s-au vandut peste puterea mea de anticipare a cererii, fie pentru ca merg destul de slab si nu ne grabim cu restocarea. Evident mai exista si situatia in care un joc sa devina de pe o zi pe alta out of print si noi sa updatam statusul lui abia dupa ce ne intreaba unii clienti despre el si constatam ca nu mai e de gasit.


Legat de promotiile pe care le fac alte magazine, am o perere despre cum si de ce le fac, insa nu ar fi corect din partea mea sa vorbesc despre asta.

Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109497Post Bearstyle
10 Apr 2020, 01:05

In ce consta fidelizarea de la regat? Scuze daca deviez discutia dar nu am vazut asta si sunt curios de ce.

Edit: my bad am vazut acum linkul de mai sus.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109500Post alex01
10 Apr 2020, 14:04

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:22, edited 1 time in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109501Post DanielIndru
10 Apr 2020, 14:27

Eu sfatuiesc pe toata lumea sa nu imi cumpere jocuri.
E cel mai simplu sa caut eu, sa "vanez" eu, sa sterg eu din wishlist.

Am renuntat si la Secret Santa din acelasi motiv: din momentul in care am wishlist pregatit pana vine Mosul, eu am cumparat deja 80% din ce e pe lista.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109502Post alex01
10 Apr 2020, 14:43

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:22, edited 1 time in total.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109506Post emisanSB
10 Apr 2020, 20:58

alex01 wrote:
10 Apr 2020, 14:43
.... in viziunea multora sa dai 100-200-300 pt carton e lipsa de bun simt :))
100 de lei ???
Ce mai găsești la 100 de lei ??? :cry:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Promotii magazine de jocuri!

Post: # 109507Post cristianf
10 Apr 2020, 21:09

O extensie cu doar 50 de carti.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”