Reguli noi forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115148Post rabesandratana
07 Oct 2020, 20:35

Sper si eu sa inchida un admin acest topic cat mai curand. E bine ca Alex a luat masuri incat sa nu mai dipara stocurile imediat, ca acolo chiar ar fi fost o mare problema sa se faca monopol, si noi, restul, sa nu mai prindem anumite titluri mai noi sau mai rare.
Iar aici pe bursa, indiferent daca se va lua vreo masura, pana la urma, toti cei care au citit ce s-a scris, vor sanctiona ei acest comportament, daca nu sunt de acord cu el, refuzand 1-2 clienti pe care ii vizeaza ca fiind de rea credinta.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli noi forum

Post: # 115149Post unq_flipmo
07 Oct 2020, 20:43

Domnilor cativa ati intrecut orice limita a bunului simt si chiar a umanitatii. Ilustrati perfect motivul pentru care sunt mizantrop. Pareti o haita de hiene out for blood si nu ma indoiesc ca sunt persoane care daca ar putea-o face fara consecinte legale, fara sa se afle acel lucru mi-ar face si rau fizic/m-ar omori. Asta in conditiile in care respectivii nici nu ma cunosc, sunt doar un nickname. N-am citit tot dar parca evolutia pentru unii efectiv nu a existat si sunt tot cu o piatra intr-o mana si cu cealalta batind in piept/amenintind in aer.

Nu am raspuns pt. ca nu am avut cand (da, sunt prea ocupat sa va vand jocurile "voastre" pe care le-am luat de la gura voastra si aparent si copiilor vostri care-si doresc de ani de zile extensia Shadows over Camelot: Merlin's Company s-o joace in 4-8 singuri cu tatal lor). Sub nicio forma pentru ca am jucat toata seara/noaptea Barrage si Rajas of the Ganges. Nu am raspuns mai devreme pentru ca am asteptat sa vad cat de mult se pot da in spectacol si cu ce idei si sugestii mai vine unul si altul. Nu am raspuns mai devreme pentru ca voi nu sunteti interesati de un raspuns, nu sunteti interesati de o dialog, voi deja stiti si nu mai aveti nevoie de confirmare cu atat mai putin infirmare. Pt ca non ce peggior sordo di chi non vuol sentire si atunci care-i graba (presupunind ca as avea oricum timp la dispozitie). Offline nu stau, din ce cred nici nu e implementata bine optiunea.

Revenind. Cred ca s-au pierdut notiuni importante pe drum pana s-a ajuns la circul asta, ati trecut de la "ne vinde jocurile din magazin la straini" la "ne cumpara jocurile pe care le punem la vanzare si le vinde la straini". Chestii gen "frate sta toata ziua calare pe forum si urmareste tot, nu trece nimic, nu mai apucam nimic, trebuie facut ceva". Cu accent pe "jocurile noastre". Nu sunt jocurile voastre, sunt ale celor care le vand. Nu au fost niciodata ale "voastre", nu vi le-am furat, n-am boti, scripturi si ce alte tampenii mai debiteaza unul si altul, n-am o armata de chinezi care urmareste forumul. E dupa cum a zis cineva doar o notificare ce poate fi folosita de toata lumea. Nu beneficiez de niciun avantaj cand cumpar jocurile "voastre". Asa cum aud la x si y ca "da, si mie mi-a luat de sub nas jocuri" asa si eu pierd din jocurile pe care intentionez sa le cumpar cand sunt puse la vanzare (The Witcher ca sa dau un exemplu). Probabil si pt. ca in loc sa scriu direct "iau x" in pm scriu intai pe thread si de obicei si specific de ce joc sunt intersat apoi in pm scriu tot ce ma intereseaza, intreb ce am de intrebat si de abia apoi dau enter. Ultimul joc de care am fost interesat (parca v-ati legat si de asta) un Lacerda la care la fel am fost singurul care am scris in thread dar cand am vb cu proprietarul mi-a zis ca deja ii scrisesera doi inaintea mea.

Simplul fapt ca sunt acuzat de orice mai putin de actualul virus (dar si aici s-ar putea schimba lucrurile) nu inseamna si ca acele acuzatii sunt adevarate si lucrurile stau asa. Nu mai vorbim de potentiala vina sau nu ci efectiv lucrurile nu stau asa. Folositi metoda de sorginte americana "acuza, denigreaza, nu e important daca e adevarat sau nu". S-a ajuns pana acolo incat eu sunt improscat cu noroi, facut zdrente, pulverizat si tot cei care fac asta zic "am fost numit nu stiu cum" vezi doamne i-a fost afectata imaginea. In schimb tratamentul inuman la care ma supuneti este ok.

Nu stiu de unde... animozitate as zice dar este efectiv ura - ura asta si nu stiu cum de unii efectiv cred asa ca orice zboara se mananca.

S-o iau mai structurat: imensa majoritate a jocurilor cumparate de pe forum de catre mine sunt cumparate pentru mine, pentru uz privat, pentru colectia mea. Unele le-am jucat unele nu. Le colectionez, banuiesc ca e clar conceptul. Am zis de cand am postat prima oara pe forum ca sunt in primul rand colectionar si de abia apoi jucator. Datorita climatului actual (si nu numai, a mai fost un scandal precedent de nu-ti venea sa crezi ochilor ce citeai, amenintari, jandarmi, scuze trimise prin moderatori apoi etc) nu mai imi arde nici sa ma joc nici sa fiu colectionar insa cu siguranta n-o sa ma las impresionat de gloata cu furci si topoare virtuale. Deci repet (pentru ca in fond asta reclamati), le cumpar (ce cumpar, nu mai insist, sunt si altii care cumpara ceva in fata mea) si intra in colectie. Foarte rar cate unul ajunge la vanzare pe bgg din motivele mele pentru care nu vad de ce ar trebui sa fiu tras de maneca. Am luat Maria, l-am jucat de 3-4 ori (performanta in zilele de azi pt. oricine), am auzit ca o sa apara reprint, nu-mi place sa am o editie veche, l-am pus pe bgg. Trebuie sa dau socoteala cuiva? Cu cat l-am luat (100), cu cat il vand (41 EUR), ce intereseaza pe cineva lucrurile astea? L-am cumparat cu cat a cerut vanzatorul si l-am pus la vanzare cu cat am considerat ca doresc pe el. Daca sunt unii cu valori morale exceptionale care nu suporta gandul sa vanda un joc cu mai mult de pretul pe care l-au dat pe el (si nu pretul real, la care e evaluat acel joc din cauza raritatii si a altor motive) treaba lor, n-au decat sa considere ca sunt persoane mai bune ca mine. S-a pomenit cred Everdell Collector + o extensie ca de ce l-am pus pe bgg la 180 EUR. Pt. ca asa am vrut, asa am considerat ca nu-l mai doresc in colectie si ca pe el vreau 180. Puteam sa cer 300, 150, 123 cat a costat daca translatezi sau puteam sa-l dau gratis unui prieten, tot treaba mea e. Daca l-am luat cu 600 lei fara "mai lasi si tu 10 lei" cum fac o gramada pe aici care-i problema ca dupa ce am facut investitia asta m-am razgandit si nu mai vreau sa-l pastrez, sunt obligat sa-l pastrez ca sa nu ranesc amorul cuiva, incalc vreo regula? A se observa ca n-am negat ca era copia cumparata de pe forum, faptul ca in trecut am cumparat o copie de everdell + extensie imi permite fara probleme sa zic "am vandut copia mea". Probabil se vor organiza niste patrule ad-hoc sa verifice spusele, sa inspecteze.

Am cumparat jocuri mai mult sau mai putin rare de pe forum ca oricine altcineva (n-am avut niciun avantaj, chinezi, boti, scripts etc). Imensa majoritate a lor este inca in colectia mea (prin colectie intelegind fizica, pe bgg nici nu le-am updatat, nu trebuie sa le pun acolo ca sa ma simt nu stiu cum, colectionar fiind imi ajunge sa stiu ca sunt la mine in casa, fizic. Unele jocuri rare OOP le-am dat prietenilor, efectiv mi-au zis "ah, ai luat ala, m-am gandit sa-l iau si eu, asta e" (nu, nu le iau pe toate la 2 minute distanta, acele screenshoturi sunt irelevante), unele le iau la n ore, zile, etc distanta. Le-am dat la acelasi pret la care le-am luat sau putin mai mare cu siguranta insa nu "la pret de bgg". Vreti sa va dau exemple din care sa trageti concluzia ca voi sunteti persoane mai bune decat viermele de mine care a vandut cateva jocuri din cele n cumparate de pe forum pe bgg? Placerea mea. Am luat un pachet viticulture cu 250 lei de pe forum. Un prieten mi-a zis "ah, ce pret bun, il vream si eu". Mi-a oferit 350, jocul a ajuns la el. Sunt valorile mele gresite pentru ca nu refuz (nici macar cer, nu am cerut nimic) o suma mai mare decat cea platita? E bisnita? In regula, considerati ce vreti si va face sa dormiti mai bine.

Inainte va luati de Mita, il abuzati in toate felurile posibile pana a explodat si a zis "ok, fy very much, plec de aici". Acum sunteti prieteni cu Mita, ii dati like-uri pe forum si pe fb cand isi prezinta achizitiile. Insa v-ati gasit o noua jucarie. Sunt probleme importante in ziua de azi, oameni care-si pierd joburile, economia ce se prabuseste, oameni ce mor pe capete etc insa problema majora e ca "ne ia unq jocurile". Daca asta era problema voastra jocurile voastre 90% au ramas in "comunitate", in interiorul granitelor. Probabil nici asa nu e bine si efectiv nu trebuiau sa ajunga la mine si va veni unul si va zice "dar tu nu le joci, ai zis ca nici nu le adaugi la colectie cateodata, ar fi mai bine sa ajunga la x sau la mine ca le joc, il caut de cand eram mic etc". Asta-mi aminteste de alt eventiment. Acum 2 ani sau ceva de genul cineva (ortadogu, ortadoglu, nu e user activ sunt sigur) a gasit dupa spusele sale niste jocuri in pivnita/pod. Jocuri sigilate. Printre care doua extensii de Battlestar Galactica. Si alte jocuri. A pus omul anuntul. Nu, n-a venit unq sa le ia dupa doua minute, le-a luat dupa cateva zile (probleme se pot gasi mereu, probabil nu trebuia sa le iau deloc). A vrut 300 lei pe ele. Mita a luat niste Descent-uri parca. Ok, trece timpul... eu nu sunt fan BSG dar e un joc scump. Cineva (Adrian, Alexandru, ceva de genul, as putea sa caut dar n-o s-o fac) a vazut ca le am (jocul de baza si doua extensii). A intrebat o data, a intrebat de doua ori (la distanta), a insistat apoi ca el e fan bsg si ca nu le gaseste si ca sa i le dau ca e grail-ul lui etc... l-am refuzat. Pe moment a inteles apoi dupa ceva saptamani iar... munca de convingere, staruinta, lacrimi aproape. Vazind eu asa (posibil sa fi mentionat si el ceva de copil, nu garantez, oricum am aversiune pt. chestia asta cu copii, vrei sa-i iei ceva "lu' ala micu" si cauti de nspe ani? Nu mai da banii pe tigari sau taie din ceva si ia-i nenorocitul de joc daca tot e visul tau/lui extensia de Shadow of Camelot de 200 de euro de jucat in 4-8)... revenind, vazind eu ca omul insista atat (desi urasc chestia asta) m-am lasat convins. M-am uitat la preturi (nu, nu va vindeam jocurile de nicaieri pe vremea aia, am inceput anul asta, un alt aspect important), sute de euro fiecare extensie. Am zis in mintea mea in felul urmator. Daca omul e fan dupa cum zice ii spun un pret acceptabil pt. Romania (nu usor de atins, sa ne intelegem, socant de-a dreptul pt. altii insa nu vor da dovada decat ca nu gandesc foarte departe) insa scazut, f. scazut pt. extern (nu, in continuare nu vindeam pe bgg dar asta nu inseamna ca nu pot sa ma uit cu cat se vinde un produs). 1500 sau 1450, ceva de genul. Omul a zis bine (mie-mi pare rau ca i-am dat jocul dar nu din ratiuni de bani ci povestite ulterior). Am apreciat ca desi suma nu era extrem de mica (a pomenit ceva de un ks e oricum 8-9 mil...) omul si l-a dorit, au ajuns la el cele trei cutii. Problema apare insa (pentru ca niciun bine nu ramane nepedepsit) atunci cand (e o senzatie, sunt aproape sigur ca e ac. persoana dar nici asta nu vreau sa caut/verific) persoana respectiva aici pe forum a inceput sa aiba replici acide la adresa mea cam cu orice ocazie posibila. Pai cum neicusorule, intai te rogi cu cerul si cu pamantul sa-ti dau grail-ul ca nu poti sa dormi noaptea, nu-ti da pace si apoi te comporti asa? Classic human. Sunt exemple cu duiumul si pe thread-ul asta.

Pt. a incheia ca scriu de ore si sunt ore care nu mi le da nimeni inapoi si scriu degeaba dupa cum am zis pt. ca voi tot convingerile voastre le aveti si oricum ar fi tot n-o sa fie ok, nu beneficiez de niciun avantaj (nu, nici macar de timp liber) fata de voi la cumpararea unui joc pe forum, imensa majoritate intra in colectia mea si acolo raman. Daca voi vrea vreodata sa vand vreunul e treaba mea nu trebuie sa dau socoteala nimanui (opinia mea, inteleg ca nu e ok si trebuiesc luate niste masuri, facut un comitet ceva).

In caz ca nu e clar de ce s-au consumat 3-4 pagini deja si mai lipsesc amenintarile cu moartea ca in rest le avem pe toate: cineva (x-ulica, nu e important cine) s-a autosesizat ca vezi doamne unq asta ia toate jocurile "bune", sau "ofertele", nu stiu cum s-a exprimat (prin mijloace deja mentionate de altii, neleale, tehnice, el stie... altfel cum ar putea sa le ia pe toate). Altcineva (cred) s-a revoltat ca au fost sterse niste posturi gratuite si false dupa cum am mentionat deja si a venit cu teoria (dovedita in fapt, a reusit sa gaseasca un joc e drept) ca toate aceste jocuri cumparate in general 2nd hand de pe forum ajung pe bgg. Fara a cerceta deloc mai departe, pur si simplu i-a fost de ajuns ca a gasit unul ca sa generalizeze pana in panzele albe. Si a inflorat apoi cu teoria conspiratiei, ca sunt sterse posturi, ca unq ii mituieste pe admini si ca sa votam domne, e clar ca suntem multi (macar de-o gloata asa) deci sa votam pe baza acestor informatii exacte oferite. Apoi altii oral au dus mai departe si au mai inflorit si ei

Acesta e ultimul meu post pe acest thread. Moderatori, admini sa faca (,) ce considera ei, eu ma consider oaspete aici (unul deloc binevenit dar oaspete in sensul ca nu e casa mea, nu fac eu regulile, ma rog pe de alta parte in casa mea vor altii sa faca regulile). Reiterez faptul ca sunteti o mana de "conspiratori" care-i instiga si pe altii si mai putin documentati decat voi si astfel ajungeti sa creati un fel de isterie in (mini) masa pe baza unor informatii cat se poate de false. Am pierdut suficient timp si inca o data... va multumesc, rasa umana e pe maini bune. Eu sunt (154654 epitete negative) iar voi niste suflete nobile si dovezi vii de civilizatie si intelegere. Mai jos colectia mea, parte din ea, mai am prin diverse cutii, sifoniere, sub pat etc... oricum sunt doar sute de jocuri, maxim o mie hai. Altii au cu miile. Stiu, dar n-au intrat in gura lumii cea pacatoasa ca vand, fac, dreg... noroc cu politia forumului. Da, stiu, alte discutii, ca de ce sunt 2 trickerion etc..

Image

PS:
adrim wrote:
06 Oct 2020, 17:31
La mine au fost mai multe jocuri (mai de nisa ce e drept) care au stat cu lunile la vanzare inainte sa apara unq pe forum. La momentul respectiv nu stiam ce face cu ele, dar eu tot am fost bucuros ca am reusit sa le dau
Adrim tie-ti raspund personal pt. ca te consider prieten/amic, ce preferi tu (ca si pe inca (,) cativa din cei ce au postat, desigur). La momentul respectiv nu aveai ce sa stii pentru ca nu faceam nimic cu ele. Nici acum nu fac nimic cu ele, o sa postez o poza mai incolo si daca te chinui (sau poti sa ma intrebi si-ti fac alta mai clara doar cu ele) o sa le regasesti in continuare la mine-n colectie. Ca sa nu zic ca nu era nimic spectaculos parca din ce am cumparat, vorbim de Hegemonic KS (in opinia generala un joc nu prea apreciat si cu siguranta fara valoare de piata) si Konig von Siam, un joculet cu o valoare medie, ambele in biblioteca la mine. Ce ai putea sa spui in schimb insa daca-ti amintesti e ca nu peste f. multa vreme puteam sa cumpar un joc f. scump de la tine (cu valoare de piata inca de pe vremea aia de 200 eur) cu 280-290 lei si nu l-am luat dupa ce l-am inspectat pt. simplul motiv ca aveam si eu unul si prezenta un defect si in opinia mea n-ar fi reprezentat un upgrade copia ta (ma cunosti, sau cel putin in privinta asta daca in altele se pare ca ti-au venit dubii). Jocul respectiv a ajuns la iadrianik, sa-l joace cu placere. Copia mea (cumparata de pe forum cu 300-330 lei de la suf acum o suta de ani daca nu ma insel nu era nici macar listata in colectia mea pana acum putina vreme si n-a fost niciodata la vanzare iar daca va fi e treaba mea si ca va fi si cat cer pe ea si unde si cu cat o vand asta daca nu vrea sfatul batranilor sa-mi comunice pretul cu care trebuie s-o vand sau carui parinte trebuie sa i-o fac cadou ca s-o joace cu tanc. Jocul este Napoleon's Triumph daca roade curiozitatea pe cineva
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115151Post adrim
07 Oct 2020, 21:04

emisanSB wrote:
06 Oct 2020, 21:57
rabesandratana wrote:
06 Oct 2020, 21:43
Pai cam asa se intampla mereu cand au loc discutii din astea aprinse aici pe forum. Toti au dreptate. :)
Și tu ai dreptate. :)
Vorba aia, si tu ai dreptate ;)

Acum haideti la somn ca maine avem de lucru.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115152Post Imago
07 Oct 2020, 21:10

Ok, se pare ca un sir de persoane a ajuns la concluzia ca discutia a luat o directie toxica, si ca ar fi bine sa o incheiem. De aceasi parere sunt si eu.
Inchid acest topic si voi reveni zilele urmatoare cu propunerea unei intalniri pe ZOOM pentru discutarea unor probleme ce tin de forum.

DukeMJ
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 69
Joined: 04 Oct 2018, 17:42

Re: Reguli noi forum

Post: # 116018Post DukeMJ
26 Oct 2020, 18:13

flernebunu wrote:
06 Oct 2020, 19:55
Salut,

Alex - Regatul Jocurilor

Si noi am intampinat probleme legate de aceasta bisnita.
1. Am avut situatii cu KSuri pe care m-am chinui sa le aduc si toate au fost luate pana sa ma prind si exportate. Dupa care multe mailuri cu intrebari daca vom mai readuce in stoc. Si dupa cum se stie unele KSuri sunt greu de adus si aproape imposibil de readus in stoc.
2. Situatii cu clienti racolati pt a beneficia de o reducere mai mica in contul comenzilor direct prin el.
3. OOPuri luate si exportate si dupa primit mailuri de la oameni care isi doreau sa le ia. Si chinul de a incerca de a mai gasi undeva, pt ca din proprie experienta stiu ce inseamna sa te prinzi tarziu ca un joc e oop si e in wishlistul tau cu Must Have :)

Cum consideram ca astfel de practici sunt in detrimentul hobbyului in sine am luat masuri:
- sa nu mai poata lua decat maxim 1 bucata din fiecare joc cu reducere - si aceeasi regula aplicandu-se si prieteniilor prin care mai comanda jocuri
- de a nu mai putea rezerva nimic

Pe viitor posibil sa mai stabilim unele lucruri dar inca nu ne-am hotarat.

Multumesc,
Alex
Salut.

Din cauză că îmi era neclar dacă cele de mai sus sunt reguli universale sau nu (mai ales cel cu privire la rezervări), l-am rugat pe Alex să-mi clarifice ce a vrut să spună mai exact.
Mi-a confirmat că măsurile astea se referă strict la o singură persoană, și m-a rugat să postez confirmarea asta și pe forum în caz că și alții au avut aceeași nelămurire.

Mersi.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”