Vanzare jocuri fake pe forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115986Post AlexKalle
26 Oct 2020, 16:03

Disclaimer: ma stiu cu Imago, suntem colegi din alte activitati.

Honestly, la nivel de membru al unei comunitati ca a noastre, nu mi se pare ok raspunul final al lui Minel. Daca el decide sa vanda jocul (ca fiind original, fara sa stie ca era fake) si ulterior i se arata ca era fake, nu mi se pare deloc in regula sa nu-l accepte inapoi si sa returneze suma (pe principiul, s-a spalat pe maini de el, mergem mai departe). Pentru ca a vandut un fake ca fiind produs original (indiferent ca stia de asta sau nu).

Cred ca putem in mod realist sa excludem ideea ca ar fi o manarie la mijloc din partea vreunuia dintre cei doi (vorbim despre membrii vechi pe forum, deci 99.999% nici vanzatorul nu stia ca e fake, nici cumparatorul nu a schimbat continutul).

Also, ideea de a nu accepta jocul inapoi+returna suma, pe motiv ca "nu-l mai poate vinde dupa "la pret de sigilat", mi se pare de prost gust si non-etic, avand in vedere ca vorbim despre un joc fake, (lucru inteles si de catre el, dupa ce i-au fost trimise poze). Frate, vorbim despre un joc fake, pe care l-ai primit cadou, iar tu vrei in continuare sa faci bani de pe urma lui!

Si da, daca eram in locul lui, l-as fi luat inapoi si returnam banii. It's the right thing to do, indiferent ca e vorba de un admin sau de un user nou. Cu atat mai mult cu cat, in toata situatia asta, Minel iese, in cel mai rau caz, pe 0 financiar (l-a primit cadou, deci n-a dat vreun ban pt asta), in timp ce Imago iese pe minus financiar si s-a ales cu o facatura. Ca sunt afectate sau nu "gameplay"-ul si experienta de joc, nu este relevant. E vorba de etica si de principii, mai ales intr-o comunitate ca a noastra, in care avem reguli si programe ce se bazeaza mult pe incredere (ex: math trade).

(just my honest 2c)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115987Post Chuckila
26 Oct 2020, 16:04

Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 15:50
Vina e a amandurora
Shaikane, cat de drag imi esti, da-mi voie sa iti spun verde-n-fata ca nu ai dreptate. Nu in cazul curent, in conditiile date.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115988Post Gi0ny
26 Oct 2020, 16:06

Dacă și cu Parca se plimbau în barca...
Toată problema asta poate fi suscita pe toate părțile mult și bine. La fel se poate și sa vina fiecare cu tot felul de situații și ipoteze și discuția sa nu ia sfârșit niciodată.

Problema este ca în cele din urma se reduce totul la bun simt/onestitate/moralitate/etc...ca de legalitate nu e cazul aici.
Cel mai frumos și elegant era ca Minel (și oricine ar fi fost în locul lui) sa dea banii înapoi. Nu doar ca nu i-a returnat, a și motivat prin a spune ca "pai da i-ai dat tipla jos și nu mai pot sa îl vând ca sigilat".
Mie aici mi se pare ca regăsim cheia esențială a problemei.
Adică ai fi dat banii înapoi dacă era în tipla și incercai sa îl vinzi iar...de data asta conștient ca e fake(poate și prima data a fost). Mi se pare ca asta este cel mai grav.
Nu mai zic, ca dacă nu are tipla pe el, dar jocul e nou, unpunched și cărțile sigilate etc nu ii scade din valoare tipla aia ordinara. Deci scuze irelevante părerea mea.

Și în plus, ca vad ca nu se spune un lucru, cine este vechi pe forum stie cine nu poate sa caute, în trecut au mai fost probleme și discuții cu tot felul de manevre avându-l ca protagonist pe Minel.
La fel, useri care s-au plâns de faptul ca a încercat sa ii păcălească/fraiereasca cu diverse. Dar la scara mica.
Cu riscul sa îmi iau hate și un val imens de ura din partea unor useri, am vrut doar sa spun niște lucruri care exista și se știu dar vad ca nu sunt expuse acum, aici.

Părerea mea este ca aceasta discuție trebuie inchisa.
Adminii vor hotara dacă banul lui Minel rămâne sau nu sau dacă vor supune la vot sau nu acest ban.
Indiferent de decizie, fiecare face apoi ce vrea.
Daca banul rămâne, cui nu ii convine poate pleca de pe forum.
Daca banul nu rămâne, cui nu ii convine, la fel poate pleca dar și cine vrea sa facă trade uri cu el cunoscând povestea își asuma.
Este o tara libera.
Dar aici este un forum, cu regulament intern. Nu putem aplica aici legi. Aplicam reguli interne. Cum exista peste tot regulamente de ordine intwrioara. Cui nu ii place este liber sa plece și sa își facă alt forum.

Regulile trebuiesc puțin schimbate și adaptate și Respectate. Idei au tot fost puse și pe aici și pe la topicul cu amendamentul.

Sunt cât se poate de obiectiv. Nu ii cunosc nici pe Minel și nici pe Imago. În locul lor putea fi oricine altcineva, aceleași lucruri le as fi spus.

Poate conta sau nu părerea mea, nu ma afecteaza. Dacă am supărat pe cineva, îmi cer scuze, nu a fost cu intenție. Dar aceste topicuri și discuții purtate ziiiiile intregi nu își au rostul.
Lași o zi sa vezi ce părere are lumea și după gata, ca iese oricum cu scandal. Părerea mea.

O zi buna.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115991Post Shaikan
26 Oct 2020, 16:30

Chuckila wrote:
26 Oct 2020, 16:04
Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 15:50
Vina e a amandurora
Shaikane, cat de drag imi esti, da-mi voie sa iti spun verde-n-fata ca nu ai dreptate. Nu in cazul curent, in conditiile date.
Luci, fiecare are dreptul la opinia/parerea lui :). Daca ai citit tot ce am scris si asta e parerea ta, ti-o respect si iti ascult argumentele, daca vrei sa le oferi. Avem opinii divergente. Nu il absolv pe Minel de vina, dar vad si multa fuga de orice fel de responsabilitate.

In 9 ani de forum nu am vazut atata drama si circ cat in ultimele luni/an, asta imi ridica un semn de intrebare.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115992Post Norowas
26 Oct 2020, 16:36

De acord cu AlexKalle, un om cu bun simt nu ar fi procedat cum a făcut-o Minel, cel mai corect era sa returneze banii. Imago era bine dacă te înțelegeai dinainte cu el sa iei jocul, în cazul în care se dovedea a fi fake sa îți recuperezi banii, probabil nu te așteptai la aceasta situație, cu toate ca existau suspiciuni de fake. Rămân la părerea ca un user care vinde printre altele și fakeuri pe forum nu are ce cauta pe aici, cu toate ca parea de încredere.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 534
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115994Post danyelb
26 Oct 2020, 16:42

Ca sa rezumam:

Drum bun, Minel!
Bine ai venit <INSERT NEW USERNAME HERE>!
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115995Post Haddeo
26 Oct 2020, 16:42

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 15:54
@Haddeo: Din aceasta cauza se merge cu atatea discutii pentru ca se vorbeste mult pe cazuri abstracte care nu se aplica la aceasta discutie.
Cazul meu abstract e fix ce s-a întâmplat in cazul de fata.
Cazul tău abstract însă da, e ceva închipuit in care vorbim de un vânzător și un cumpărător care nu se cunosc și care au 0 încredere unul in altul.
Te întreb direct: dacă tu ii vindeai jocul sigilat lui Imago și știai ca sunt 0 șanse ca el sa facă măgarii....ce făceai când el îți zicea ca e fake?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 534
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115996Post danyelb
26 Oct 2020, 16:47

Haddeo wrote:
26 Oct 2020, 16:42
Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 15:54
@Haddeo: Din aceasta cauza se merge cu atatea discutii pentru ca se vorbeste mult pe cazuri abstracte care nu se aplica la aceasta discutie.
Te întreb direct: dacă tu ii vindeai jocul sigilat lui Imago și știai ca sunt 0 șanse ca el sa facă măgarii....ce făceai când el îți zicea ca e fake?
Se gandea la un username nou
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115997Post alex01
26 Oct 2020, 16:49

Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 16:30

In 9 ani de forum nu am vazut atata drama si circ cat in ultimele luni/an, asta imi ridica un semn de intrebare.
trolls, se poate verifica cand cum si unde apare fenomenul si depista care sunt persoanele pe baza comentariilor si urmarilor lor care dau drumul la snowball.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115998Post Haddeo
26 Oct 2020, 16:49

Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 16:30
Chuckila wrote:
26 Oct 2020, 16:04
Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 15:50
Vina e a amandurora
Shaikane, cat de drag imi esti, da-mi voie sa iti spun verde-n-fata ca nu ai dreptate. Nu in cazul curent, in conditiile date.
Luci, fiecare are dreptul la opinia/parerea lui :). Daca ai citit tot ce am scris si asta e parerea ta, ti-o respect si iti ascult argumentele, daca vrei sa le oferi. Avem opinii divergente. Nu il absolv pe Minel de vina, dar vad si multa fuga de orice fel de responsabilitate.

In 9 ani de forum nu am vazut atata drama si circ cat in ultimele luni/an, asta imi ridica un semn de intrebare.
Pai argumentul tău se bazează pe faptul ca jocul era vândut mai ieftin deci asta trebuie sa însemne ca responsabilitatea cumpărătorului creste sau scade in funcție de prețul jocului. Ți se pare tie o logica solida asta?
De ce ar vinde cineva mai ieftin pe forum? Sunt capcane ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 816
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116000Post Sol23
26 Oct 2020, 17:04

Daca era cunoscut discutam si luam o decizie impreuna. Daca vroia banii inpoi ii dadeam. Dar cat de bine se cunosc Imago si Minel? Sunt si eu de parere ca si altii ca trebuia gasita o solutie care sa convina la amandoi nu doar la unul sau celalalt. Vad ca deja cei care nu tinem partea 100% lui Imago si incercam sa aratam si perspectiva vanzatorului (in situatia data cu datele disponibile) de pe forum suntem catalogati deja tepari- merci danyelb.
Last edited by Sol23 on 26 Oct 2020, 17:10, edited 1 time in total.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116001Post alex01
26 Oct 2020, 17:09

Shaikan wrote:
26 Oct 2020, 15:50
alex01 wrote:
26 Oct 2020, 14:12
foarte bun punctul de vedere, am gloomheaven sigilat, nu stiu ce e in cutie, dar e grea...mai am in buzunarul stang si un bon de la piatza cu de 3 kg de cartofi...si detin si o masina de ambalat cutii in folie de plastic... hai sa vedem cine pune intrebari...raspunsul meu e nu, si , habar nu am. am ambalat eu asa ceva ? nu! dar poate a ambalat vecinul de la e pt mine. ma intreba careva de asta? de unde am luat jocul? direct de la producator.
Arunca un ochi te rog pe link-ul de mai jos, in special Strawman, Anecdotal Evidence si Ad Hominem, poate vei recunoaste sofismele folosite. Cu tot respectul, daca vrei sa iti sustii un punct de vedere lasa cinismul si sofismele si adu un argument legat de situatia in cauza. Nu fantezii.

https://yourlogicalfallacyis.com/

Cu scuzele de rigoare daca nu aveam voie sa postez link extern diferit de boardgamegeek.
nu multumesc , eu doar evidentiam cat de irelevant e demersul cu daca si cu parca...si absurditatea de a pune un numar infinit de intrebari de parca esti omniscient si intrebi doar ca sa te asiguri
Last edited by alex01 on 26 Oct 2020, 17:15, edited 3 times in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116002Post Haddeo
26 Oct 2020, 17:11

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 17:04
Daca era cunoscut discutam si luam o decizie impreuna. Daca vroia banii inpoi ii dadeam. Dar cat de bine se cunosc Imago si Minel? Sunt si eu de parere ca si altii ca trebuia gasita o solutie care sa convina la amandoi nu doar la unul sau celalalt. Vad ca deja cei care nu tinem partea 100% lui Imago si incercam sa aratam si perspectiva vanzatorului de pe forum suntem catalogati deja tepari- merci danyelb.
Deci esența a ce zici tu e ca Minel are motive sa-l bănuiască pe Imago ca a schimbat conținutul jocului și de aici justificarea ca nu vrea sa dea banii înapoi.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 534
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116003Post danyelb
26 Oct 2020, 17:15

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 17:04
suntem catalogati deja tepari- merci danyelb.
Nop, doar pe Minel il consider tepar.
Ai intra in aceeasi oala cu el daca ai vinde fake-uri ca el ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116004Post alex01
26 Oct 2020, 17:19

cred ca se poate inchide topicul deja e next level

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116006Post ProfessorChaos
26 Oct 2020, 17:22

1. Eu nu am energie sa citesc toata telenovela, dar observ un trend si cu dramele trecute: tot apare chestia asta cu jocurile nedesfacute. N-ar fi mai usor sa combatem macar o parte din problema pirateriei/speculei interzicand vanzarea de jocuri nedesfacute pe forum? Poate asta ar fi un stimulent sa jucam ce avem.

2. Cu circul general si eu observ un trend recent. Probabil de la pandemie. Nu putem practica hobby-ul asa ca ventilam pe forum.

3. Daca mi se intampla mie ceva de genul, indiferent pe ce parte eram, as fi incercat varianta 50-50. Daca mi se dadea ban, proabil as fi acceptat sa dau banii full ca sa fiu reacceptat pe forum. Poate Minel nu vrea suficient de mult sa fie pe forum, ceea ce e ok. Daca eram cel pagubit si nu se lua nicio masura m-as fi ofticat si as fi zis... asta e. Evitam pe viitor astfel de "deal-uri". Adica sincer la cati bani bagam cu totii in hobby-ul asta si pe kickstartere absurde chiar sper ca problema nu este ca s-au pierdut 200 RON. Daca e vorba de teama unui precedent, vezi punctul 1. Nu mai vindem jocuri in tipla pe forum, ca nu-i magazin si nu dam bon. Si daca luam SH, asta implica si niste riscuri aferente pe care ni le asumam. Precum ca vanzatorul poate nu se supune la aceleasi standarde de moralitate pe care noi le luam de bune.

4. Spunem ca vrem sa incurajam piata romaneasca de board games sa creasca. Mi se pare ca daca limitam vanzarea jocurilor in tipla pe forum (vezi 1) incurajam cresterea vanzarii magazinelor de profil, adica crestem piata. Nu?

5. Va las cu citatul din niste filosofi faimosi ai anilor '90 - 2000: ... "daca aveam 15.000 de euro si daca n-aveam. Stii ceva, daca erau baieti nu cereau banii astia pentru ca stiau ca este nevoie de bani pentru mine."
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 816
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116009Post Sol23
26 Oct 2020, 17:34

@Haddeo: Nu am zis niciunde ca Minel are motive sa-l banuiasca pe Imago. Am raspuns la cazul ipotetic prezentat cu cartofi. Jocul a fost luat din magazin, vandut sigilat si s-a dovedit ca sunt cartofi. Daca tu esti vanzatorul ce faci?
Mentionez ca in post se vorbea si de aparate de sigilat jocuri. Sa inteleg ca acum il banuim pe Minel ca resigileaza jocuri?
Fiecare intelege ce vrea.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116010Post alex01
26 Oct 2020, 17:36

aberant in continuare si postuk de sus

reamintesc postul initial la care am raspuns

"Eu asa vad:
Daca nu stii si iti iei teapa, asta e nu ai stiut.
Daca stii si tot iti iei teapa... iti cam asumi teapa.

Ideea e ca a riscat luand jocul in cunostinta de cauza ( nu stia ca e fake dar ca ar putea fi). De asta pui intrebarile corecte sau iti asumi un risc."

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 816
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116011Post Sol23
26 Oct 2020, 17:43

Da, riscul nu il vad numai la vanzator in situatia data.
Asta e parerea mea. Poti avea alta parere, nu e nici o problema.

Oricum se poate posta o descriere cu ce e fake la acest joc?
Eu nu sunt lamurit. Sunt piesele, cartile, cartonul. Ce e?
Am vazut pana acum doar 4 poze cu niste piese de plastic care nu ar corespunde. Il are cineva original si l-a terminat de jucat?
Poate putem remedia situatia.
Last edited by Sol23 on 26 Oct 2020, 17:51, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 116012Post Imago
26 Oct 2020, 17:51

Voi reveni cu o concluzie referitoare la acest subiect in urmatoarele zile. Pana atunci va rog sa va temperati discursul, altfel voi fi nevoit sa inchid topicul.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”