Vanzare jocuri fake pe forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115958Post Haddeo
26 Oct 2020, 13:53

Și alta chestie nasoala, pe care o știu din privat, e ca Imago lucrează fix la secția “Contrafaceri și alte manareli” , subsecția “Carton, plastic și lemn” din departamentul “Afaceri second hand” in ministerul Afacerilor Românești.
Și a mai pus și intrebari, deci dacă nu pui intrebari ai drepturi dar dacă ai pus niste intrebari, e vina ta ca nu le-ai pus pe toate.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115959Post Imago
26 Oct 2020, 13:58

Haddeo wrote:
26 Oct 2020, 13:53
Și alta chestie nasoala, pe care o știu din privat, e ca Imago lucrează fix la secția “Contrafaceri și alte manareli” , subsecția “Carton, plastic și lemn” din departamentul “Afaceri second hand” in ministerul Afacerilor Românești.
Și a mai pus și intrebari, deci dacă nu pui intrebari ai drepturi dar dacă ai pus niste intrebari, e vina ta ca nu le-ai pus pe toate.
Daca aveti nevoie de o afacere dubioasa, sau vreti sa faceti schimb de experienta, imi scrieti in privat va rog. Fac si coaching pe skype:)

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115961Post Sol23
26 Oct 2020, 14:07

Eu asa vad:
Daca nu stii si iti iei teapa, asta e nu ai stiut.
Daca stii si tot iti iei teapa... iti cam asumi teapa.

Ideea e ca a riscat luand jocul in cunostinta de cauza ( nu stia ca e fake dar ca ar putea fi). De asta pui intrebarile corecte sau iti asumi un risc.
Last edited by Sol23 on 26 Oct 2020, 14:12, edited 1 time in total.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115962Post alex01
26 Oct 2020, 14:12

foarte bun punctul de vedere, am gloomheaven sigilat, nu stiu ce e in cutie, dar e grea...mai am in buzunarul stang si un bon de la piatza cu de 3 kg de cartofi...si detin si o masina de ambalat cutii in folie de plastic... hai sa vedem cine pune intrebari...raspunsul meu e nu, si , habar nu am. am ambalat eu asa ceva ? nu! dar poate a ambalat vecinul de la etajul 3 pt mine. ma intreba careva de asta? de unde am luat jocul? direct de la producator.
Last edited by alex01 on 26 Oct 2020, 14:21, edited 2 times in total.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115963Post Sol23
26 Oct 2020, 14:16

Eram sigur ca se o sa apara chestii abstracte (au aparut si in postarile anterioare).
Vorbim pe acest topic doar despre jocuri originale/fake in tipla.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115964Post Miţã
26 Oct 2020, 14:20

alex01 wrote:
26 Oct 2020, 14:12
foarte bun punctul de vedere, am gloomheaven sigilat, nu stiu ce e in cutie, dar e grea...mai am in buzunarul stang si un bon de la piatza cu de 3 kg de cartofi...si detin si o masina de ambalat cutii in folie de plastic... hai sa vedem cine pune intrebari...raspunsul meu e nu, si , habar nu am. am ambalat eu asa ceva ? nu! dar poate a ambalat vecinul de la e pt mine. ma intreba careva de asta? de unde am luat jocul? direct de la producator.
Fugi si mai cumpara 6kg ca 3 sunt cam putine pentru Gloomhaven :D

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115967Post alex01
26 Oct 2020, 14:29

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 14:16
Eram sigur ca se o sa apara chestii abstracte (au aparut si in postarile anterioare).
Vorbim pe acest topic doar despre jocuri originale/fake in tipla.

irelevant, s-au pus intrebari si s-a stabilit de unde a fost luat jocul. ca a mintit cumnatul , inculpatul , sau ca magazinul de incredere face nefacute... asta nu mai e mai poate fi chestionat decat de vanzator si e fix problema lui daca afirma ca defapt el e cinstit dar furnizorul e tzepar.dar dupa cum s-a vazut din declaratiile oficiale :lol: rezulta ca indiferent ca erau cartofi sau jocuri fake, vanzatorul le vindea pe forum.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115968Post Sol23
26 Oct 2020, 14:38

Dar cum e daca tu vinzi jocul in tipla, eu il desfac si zic ca am primit 3 kg de cartofi. Dar tu stii ca ai luat jocul de la magazin acum 3 luni, nu l-ai desfacut si l-ai vandut mai departe.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115969Post Haddeo
26 Oct 2020, 14:52

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 14:38
Dar cum e daca tu vinzi jocul in tipla, eu il desfac si zic ca am primit 3 kg de cartofi. Dar tu stii ca ai luat jocul de la magazin acum 3 luni, nu l-ai desfacut si l-ai vandut mai departe.
Crezi ca exista vreo posibilitate cât de mică, 0.001% ca Imago a schimbat conținutul jocului?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115970Post alex01
26 Oct 2020, 14:54

@ sol - eu cumpar doar jocuri desigilate si uzate f2f. .. dar la intrebarea ta raspunsul e simplu : daca tu nu vinzi nimic dar eu zic ca mi-ai vandut... irelevant, cand vine vb de minciuna fiecare minte cat vrea.

ex:
dar cum e daca eu nu vind jocul, tu nu il desfaci si zic ca am primit 3 kg de cartofi. Dar eu stiu ca nu am luat jocul, nu l-ai desfacut si nu l-ai vandut.
Last edited by alex01 on 26 Oct 2020, 15:06, edited 2 times in total.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115971Post Sol23
26 Oct 2020, 15:01

@Haddeo:
Eu nu acuz pe nimeni de nimic. Exemplul meu e abstarct cum se practica pe acest forum. Eu doar am zis sa va puneti si in perspectiva vanzatorului care a vandut un joc sigilat si a raspuns la intrebari. User care nu e nou pe forum si nu are o istorie cu tepe. La fel si Imago din ce stiu.


PS: Daca fac chinezii si cutiile identice de unde mai stim ce cumparam?
Last edited by Sol23 on 26 Oct 2020, 15:09, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115972Post Haddeo
26 Oct 2020, 15:06

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 15:01
@Haddeo:
Eu nu acuz pe nimeni de nimic. Exemplul meu e abstarct cum se practica pe acest forum. Eu doar am zis sa va puneti si in perspectiva vanzatorului care a vandut un joc sigilat. Am citit si discutia dintre Minel si Imago postata.

PS: Daca fac chinezii si cutiile identice de unde mai stim ce cumparam?
Pai și întrebarea mea se dorea abstractă, dacă vinzi cuiva un joc sigilat și acela îți spune ca e fake și tu îți dai seama ca nu el a înlocuit componentele pt ca e cineva cunoscut și nu s-ar preta la așa ceva. Ce faci?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115973Post alex01
26 Oct 2020, 15:08

cineva da cu banul in orice situatie :)) ori adminul ori vanzatorul, mai ales ca acum e regula ca nu vinzi fakeuri... ca sti ca nu sti nu e treaba forumului, TU NU VINZI FAKEURI, si daca o faci ori ban ori inapoiezi suma

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115979Post Sol23
26 Oct 2020, 15:42

Minel in opinia mea nu stia ca e fake. Puteti demonstra ca stia ca vinde fake-uri? Vorbim de un user vechi pe forum cu multe tranzactii nu un user nou.

Faceti regula asta pe forum: jocurile sigilate se desfac la predare daca fake-urile sunt o problema acum.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115980Post alex01
26 Oct 2020, 15:44

putem demonstra, de fapt a demonstrat singur ca vinde ...orice ,fake sau nu , numai sa se vanda la pret sigilat

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115981Post Haddeo
26 Oct 2020, 15:45

Sol23 wrote:
26 Oct 2020, 15:42
Minel in opinia mea nu stia ca e fake. Puteti demonstra ca stia ca vinde fake-uri? Vorbim de un user vechi pe forum cu multe tranzactii nu un user nou.

Faceti regula asta pe forum: jocurile sigilate se desfac la predare daca fake-urile sunt o problema acum.
Și eu înclin sa cred ca nu știa.
Dar nu mi-ai răspuns la întrebare
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115982Post Shaikan
26 Oct 2020, 15:50

alex01 wrote:
26 Oct 2020, 14:12
foarte bun punctul de vedere, am gloomheaven sigilat, nu stiu ce e in cutie, dar e grea...mai am in buzunarul stang si un bon de la piatza cu de 3 kg de cartofi...si detin si o masina de ambalat cutii in folie de plastic... hai sa vedem cine pune intrebari...raspunsul meu e nu, si , habar nu am. am ambalat eu asa ceva ? nu! dar poate a ambalat vecinul de la e pt mine. ma intreba careva de asta? de unde am luat jocul? direct de la producator.
Arunca un ochi te rog pe link-ul de mai jos, in special Strawman, Anecdotal Evidence si Ad Hominem, poate vei recunoaste sofismele folosite. Cu tot respectul, daca vrei sa iti sustii un punct de vedere lasa cinismul si sofismele si adu un argument legat de situatia in cauza. Nu fantezii.

https://yourlogicalfallacyis.com/

Cu scuzele de rigoare daca nu aveam voie sa postez link extern diferit de boardgamegeek.

In ultima vreme parca ne intereseaza mai mult drama si acuzatul decat boardgameurile si voia buna. Vad multe raspunsuri ca de partizani la alegeri, sustinandusi candidatul/partidul si aruncand cu noroi in ceilalti. Mai mult, in loc sa ne concentram pe situatia in cauza, ca adevarati revolutionari ai miscarii #metoo ne amintitm si noi acum 3 ani cand nelegiutul user X ne-a vandut un joc cu o componenta in minus.

Postarea asta nu este despre cartofi in cutii de boardgames, fete morgane si magie iluzorie, afaceri fake, conspiratii sau mai stiu eu ce. Vorbesc unii de parca zici ca s-au vandut jocuri fake pe forum de ani de zle, e o adevarata industrie underground.

Situatia e : User X vede un pret bun pentru Pandemic Legazy Season 1, dar auzind ca ar exista unele contrafacute, da mesaj sa verifice. User Y nu auzise de fake-uri si urmeaza o conversatie in care Y verifica ce-i spune X pe cutie si ii raspunde ca nu gaseste acele insemnari de fake. User X ia jocul, se uita si el, nu vede nimic, il cumpara si ajuns acasa il desface ca sa observe ca inauntrul cutiei exista jocul(nu cartofi, da? Nici pietre, nici [introdu alte exemple proaste]) dar cu componentele mai low end care se potrivesc cu mentionatul fake. Deci problema nu e ca nu exista un joc inauntru, ci ca e varianta cheap a jocului(tot o problema, dar nu cea specificata de unii pe aici). Vazand acest lucru X spune ca vrea banii inapoi si urmeaza o discutie in care amandoi gresesc, Y ca nu incearca macar sa gasesca un common ground si o solutie si vorbeste de resell , iar X pt ca sare direct la e vina ta, ban pe forum.

Vina e a amandurora. Pentru ca, dupa cum s-a sugerat de cativa oameni, se putea face un compromis, facem 50-50 si il aruncam. Sau, scadem 30-50 de lei pentru ca nu mai are tipla si returnezi restul de bani. Sau scazi pretul de vanzare mai mult daca cumparatorul e ok sa il joace asa. Oricum e un joc legacy pe care il arunci la gunoi dupa. Cu putin calm si spirit de comunitate se putea gasi o solutie. Nu am vazut asta in schimb in discutie. Am vazut doar fiecare cu a lui, unul cautand justificare, altul cautand sa acuza si pedeapsa.

Da, faptul ca Minel nu a incercat sa ofere o solutie alternativa nu a fost in spirit colegial, sau de respect/comunitate. La fel cum aruncarea intregii raspunderi si a vinei asupra vanzaorului da dovada de aceeasi lipsa si neasumare. Uneori vrem calitate Adidas cu preturi de Abibas, dar si cu garantie daca se poate.

Treaba cu revanzarea nu da bine, dar e questionable. Nu stim daca ar fi spus ca e varianta chinezeasca sau ar fi mers pe burta zicand ca e originalul(dar deja era deschis deci noul cumparator putea sa verifice in prealabil). Poate se gasea cineva care era dispus sa dea mai putin pe un fake ieftin pt a vedea cum e jocul(si il determina sa cumpere continuari non-fake daca il prindea) decat sa dea 300+ lei pe ceva ce ajunge la reciclat dupa. Dar de ce sa ne gandim la ambele variante cand putem acuza si arunca cu pietre, si asuma ca in mod clar voia sa fraiereasca si sa prosteasca?

Vad multi cavaleri albi care sunt gata sa pedepseasca orice tranzactie viitoare, sa se imunizeze in calitate de cumparatori, sa nu isi asume nicio responsabilitate, dump it all on the seller. Sunt curios cati din ei au gandit diferit in calitate de vanzatori ,dar nu vor sa admita asta.

Eu nu stau sa numar fiecare componenta a fiecarui joc pe care il am la vanzare, sunt foarte atent de regula cu jocurile mele(daca e nevoie voi scrie asta si in threadul de vanzare). Imi pare rau, am si alte lucruri de facut cu viata mea. Alte prioritati. Pana acum nu am avut nicio plangere si daca ar fi fix dupa vanzare as lucra cu omul la gasirea unei solutii, nefiind cu rea intentie. La fel, nu am stat sa numar toate componentele jocurilor cumparate/luate la trade. Am mers pe incredere ca omul ala nu vrea sa imi traga teapa, sa imi faca rau :). Daca am observat vreo lipsa in urma unui joc, in prima instanta am rugat vanzatorul sa verifice daca nu cumva e piesa prin alta cutie/joc/dulap. Altfel am dat un mesaj la producator sau gasit un substitut. Nu am stat sa ma cert sau sa ii cer omului banii inapoi pt ca lipseste un cubulet mov din cutie, sau manualul nu este perfect drept si are o componenta sifonata.

Vorbim de jocuri la mana a doua vandute pe un forum. Te poti astepta sa lipseasca un cub. Vrei garantii 100%? 0% risc? Cumpara doar de la magazinele care au politica de returnare. Si esti safe. Daca vrei oferte foarte bune sau chilipiruri ai maturitatea necesara sa stii ca exista un mic risc, oricat de mic ar fi.

Cred ca s-a mentionat de zeci de ori pana acum. E dreptul cumparatorului sa aleaga de unde cumpara. Ai dubii in prinvinta userului X? Ti-e frica ca lipseste un cub? Ca are jocul cu o cuta in plus fata de cele mentionate? Nu il cumpara. Alege alt user, asteapta alta oferta sau mergi la magazin. Si daca te stii extrem de exigent, fa bine si verifica-l in amanunt la primire. Ca poate eu nu vad pata crem pal de sub codul de bare pe care o observi tu si pe urma ma acuzi ca am mintit.
Last edited by Shaikan on 26 Oct 2020, 16:00, edited 3 times in total.

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115983Post makowey
26 Oct 2020, 15:51

Ban-ul oricum nu este suficient pentru cei care fac intentionat astfel de vanzari.
Art. 313. - Jurisprudență
(1) Punerea în circulație a valorilor falsificate prevăzute în art. 310-312, precum și primirea, deținerea sau transmiterea acestora, în vederea punerii lor în circulație, se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru infracțiunea de falsificare prin care au fost produse.

(2) Punerea în circulație a valorilor falsificate prevăzute în art. 310-312, săvârșită de către autor sau un participant la infracțiunea de falsificare, se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru infracțiunea de falsificare prin care au fost produse.

(3) Repunerea în circulație a uneia dintre valorile prevăzute în art. 310-312, de către o persoană care a constatat, ulterior intrării în posesia acesteia, că este falsificată, se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru infracțiunea de falsificare prin care au fost produse, ale cărei limite speciale se reduc la jumătate.

(4) Tentativa se pedepsește.
Chiar daca se constata dupa tranzactie ca e fake, ar trebui ca vanzatorul sa isi rezolve problema. Eu cred in "intentia" dupa ce faptul este consumat si constientizat dupa. Faptul ca Imago a pus discutia pe forum, cred ca il cam poate proteja in directia asta, nu ma pricep la chestii din astea penale, dar ar trebui luate in considerare. Nu stii cine mai intra pe site...

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115984Post Sol23
26 Oct 2020, 15:54

@Haddeo: Din aceasta cauza se merge cu atatea discutii pentru ca se vorbeste mult pe cazuri abstracte care nu se aplica la aceasta discutie.

User avatar
Greyvolf
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 211
Joined: 25 Sep 2018, 15:14
Custom Rank: Woodland General
Location: Woodland
Contact:

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115985Post Greyvolf
26 Oct 2020, 15:56

Acuma scuze, dar intreb si eu ca “cetateanul turmentat”: ce il impiedica pe vanzator sa isi faca alta cont pe forum? Singura problema e ca nu o sa aiba 5 meeples sub nume. Sau imi scapa ceva?

Totusi, dupa tranzactie, odata ce vanzatorul a AFLAT ca e fake si INTERZIS sa comercializezi asa ceva pe forum, el continua cu ideea “cum facem sa-l dam mai departe”. Lasand celelalte deoparte asta imi ridica niste semne de intrebare. Personal, cred ca in hobby-ul asta ideea sa vrei sa vinzi ceva fake odata ce ai aflat ca e fake (deci nu din nestiinta) imi denota o lipsa de integritate. Oare m-am dus prea departe?

Oricum doar din cauza asta tipul e “marcat” in my book.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”