Cancel culture si jocurile de societate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128349Post Ailur
11 Feb 2022, 14:56

dragosb88 wrote:
11 Feb 2022, 14:42
Daca tot nu este acesta topic-ul unde sa dezbatem astfel de lucruri, voi fi succint: voi va luati de niste incercari/afirmatii ft specifice si care sunt mai mult sau mai putin penibile, venite din partea unor persoane care se cred progresiste si au impresia ca au gasit "o nisa" peste care sa faca lumina. Iar cum sunt multi idioti care se gandesc sa incerce asa ceva, exista si o intreaga counter movement care se strange ca si opozitie la prima (din care unii dintre voi faceti parte), dar fiecare militeaza cu multa ardoare impotriva a ceva specific: sa pastram zarurile negre, sa mai vedem si noi un decolteu, etc

Cand, de fapt, problemele adevarate sunt: poluarea (chiar nu am chef sa fac cancer pulmonar la 60 de ani, fiind nefumator), rasismul, xenofobia si alte cateva.
Dupa cum spune si titlul acestui topic: aici dezbatem ideea de cancel culture si efectul ei asupra jocurilor. Nu sunt nici sociolog, nici om de stiinta, nici politician, ca sa ma bag in subiecte care ma depasesc ca amploare, nivel de informatii sau studii in domeniu efectuate. E o discutie specifica, care tine de niste oameni dintr-o comunitate specifica. Sunt o gramada de nume mai mult sau mai putin grele in domeniul jocurilor de societate, de la Efka si 3 Minute board games, moderarea drastica de pe BGG si pana la conducerea Board & Dice, Eric Lang si Elizabeth Hargrave care au inceput sa faca propriile lor cruciade absurde si stupide. Aici sunt de acord cu tine, lumea arde si lor le pasa de zarurile negre si de cata reprezentare e in cartile din Maracaibo.

Fiecare om relativ sanatos la cap, atunci cand are o problema minora cu ceva care nu-i convine, in general ridica din umeri si merge mai departe. Daca nu-mi convine cati "they/them" sunt intr-un joc, nu-l cumpar. Astia de mai sus aleg sa-si ridice poalele in cap si sa-i forteze pe toti cei din jur sa faca cum zic ei, sub amenintarea etichetelor de "rasist", "homofob", etc. Cu asta ( faptul de a-i obliga pe unii sa se alinieze normelor tale, sub amenintarea ostracizarii si lapidarii in public ) n-am cum sa fiu de acord si nici sa tac din gura.

Aici asta e subiectul. Chestiile minuscule cu ramificari mai mari care tin de hobby-ul nostru. Tu ai adus in discutie "subiectele mari". E libertatea ta sa o faci, dar aici e off-topic. Vrei sa discuti despre cele de mai sus, esti liber sa deschizi un topic separat.
Last edited by Ailur on 11 Feb 2022, 15:18, edited 2 times in total.

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128351Post dragosb88
11 Feb 2022, 15:02

E hilar deja. Eu despre cele mai de sus am discutat in alta parte, dar tu ai venit pe acel topic sa discuti despre problemele de aici, si eu ti-am raspuns acolo, dar topic-urile au fost mutate aici. Dupa cum am mentionat, nu am niciun interes sa dezbat topic-urile ce tin de Cancel culture-ul din domeniul board games.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128352Post Ailur
11 Feb 2022, 15:05

dragosb88 wrote:
11 Feb 2022, 15:02
E hilar deja. Eu despre cele mai de sus am discutat in alta parte, dar tu ai venit pe acel topic sa discuti despre problemele de aici, si eu ti-am raspuns acolo, dar topic-urile au fost mutate aici. Dupa cum am mentionat, nu am niciun interes sa dezbat topic-urile ce tin de Cancel culture-ul din domeniul board games.
Ai spus cu subiect si predicat ca acest topic este "cum sa pastram sexismul si rasismul in viata". Asa ca fara vrajeala de genul asta, te rog.

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128353Post dragosb88
11 Feb 2022, 15:14

Dupa cum am mentionat, nu am interes fata de acest topic si ce discutati voi aici - asta implica ca am facut cel mult skimming pe cea mai recenta pagina cu postari si apoi am nagivat pe alte subiecte, dar am vazut ca sunteti foarte activi si vehementi, totul fiind one-sided, si cam atat. E treaba voastra ce faceti aici, problema mea ramane legata de de masinile electrice -> asa a ajuns postarea mea sa fie mutata aici. Cheers si spor la ce faceti aici, poate schimbati lumea, sau nu, conteaza sa ne simtim cu totii bine la finalul zilei.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128354Post danielM
11 Feb 2022, 15:16

Felul în care sunt tratați albii in SUA de media, politic, mega corporatii, cum se numește? faptul că nu există nicio repercusiune atunci când denigrezi, etichetezi și jignești un grup de persoane sau asumi din start că toți din rasa X sunt rasiști/homofobi și alte apelative la modă, ce e? Sau rasismul funcționează într-o singură direcție?
Și mai simplu, de ce trebuie sa ne raportam la oameni în funcție de culoarea pielii, orientarea sexuală și să îi categorisim in n feluri și de ce nu ne raportăm la ei strict dpdv al calităților lor, personalității și valorii lor?
Am mai zis-o, foarte interesant câtă ură, diviziune și sete de sânge vine din partea celor care se autoproclamă farurile călăuzitoare ale progresului, păcii și incluziunii?

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128355Post Imago
11 Feb 2022, 15:24

Gata, am mutat discutia. O mica remarca:

Nu e neaparat sa luam prea in serios si sa ne consumam chiar atat de mult cu aceste subiecte, care sunt polarizante si conflictuale. Stiu, chiar eu le-am postat, asa ca eu insumi o sa ma racoresc un pic, Mea Culpa. Natura Social Media este de asa fel, ca oamenii discuta si creaza trafic in jurul subiectelor negative/controversate. La fel este si cu televizorul, oamenilor le pasa de stirile negative, scandaluri, de acea sunt difuzate non-stop doar porcarii si talk show-uri politice la Antena 3. Acestea sunt regulile in social media si politica - partidele obtin relevanta si suport doar impartind alegatorii pe categorii - de stanga, dreapta, conservatori, liberali, etc. Ei insisi creaza nise, noi suntem pentru ei produse.

In realitate oamenii sunt mult mai maleabili, majoritatea plasandu-se undeva pe la mijloc. Sunt mult mai multe lucruri care-i aseamana decat care ii diferentiaza, de acea acele putine lucruri care-i diferentiaza sunt evidentiate artificial, pentru a-i imparti in "noi vs ei". Acest lucru se face metodic, profesionist, cu consultanti politici, segmentare dupa criterii de varsta, educatie, venit, mediu de provenienta, etc.Totusi daca pe mine spre exemplu ma amuza un clip care face misto de overly-woke people, asta nu inseamna ca maine o sa ies pe strada cu swastika pe strada si o sa bat boardgamerii ce cumpara Libertalia cu animalute ale lui Stonemeier. Cel mai probabil voi dori sa incerc jocul, si daca nu imi place, sa fac un pic misto pe seama nefericitului:)

La fel si boardgamerii care vor masini electrice (sau orice altceva, e fix treaba voastra pe ce vreti sa va cheltuiti banii, timpul, energia), nu cred ca maine o sa iasa in strada si o sa-mi interzica sa cumpar un boardgame in care orcii sunt negri. Oricum acest curent de cancel si PC culture va trece. Stim ca sunt unii oameni care sufera de pe urma acestuia, insa cati din noi suntem Joe Rogan, sau alte megacelebritati ce am fost deplatformizati? Poate ca imi pare rau ca sketch-ul BBC a fost sters de pe Youtube, insa gasiti altele mult mai putin subtile cu duiumul:) Cea ce e pacat, caci prefer mai degraba umorul rafinat din "Tracey breaks the news" decat golanii cu "Daddy" americane.



Anyway, eu am fost multi ani in relatie cu o domnisoara foarte activista, feminista, progresista si PC. Ne intelegeam de minune, mai ales in dormitor:) Doar ca la alegeri stiam ca va vota candidati obscuri, oricine, numai sa fie femei. Si mai recita cateodata idei progresiste ce le citea de pe net. Acum a trecut de 30 de ani si e deja cu valori traditionale, familia ortodoxa si libertati individuale. Ce vreau sa zic este ca oamenii au o progresie in timpul vietii de la idealism si liberalism fara compromisuri in adolescenta-tinerete spre conservatorism la maturitate-batranete. Insa chiar si daca nu ati avea aceasta tranzitie, nu cred ca ar fi o problema, caci oameni diferiti cu convingeri diferite se pot tolera unii pe altii cu un efort minim.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128361Post Haddeo
12 Feb 2022, 14:20

dragosb88 wrote:
11 Feb 2022, 15:14
totul fiind one-sided
one-sided ? dar cine ti-a interzis sa-ti spui parerea "from the other side" ? sau poate tu esti obisnuit cu progresismul forumului bgg unde daca ai o alta opinie ti se sterg imediat postarile si contul, da... nu suntem asa progresisti aici. ma rog, Imago e mai progresist cand umbla prin adminul forumului si se mai duc 2000 de postari, dar el a invatat progresismul de la Thanos, nu discrimineaza .
am inteles... noi ne luam de progresistii aia varza pe teme minore (aia clar nu sunt progresisti adevarati) , progresistii aia misto si cool se ocupa cu teme foarte importante si de aia nu avem ce sa zicem. Tu esti, sa inteleg, din categoria buna de progresisti si nu cobori la nivelul discutiilor noastre.
Imago wrote:
11 Feb 2022, 15:24
Anyway, eu am fost multi ani in relatie cu o domnisoara foarte activista, feminista, progresista si PC. Ne intelegeam de minune, mai ales in dormitor:) Doar ca la alegeri stiam ca va vota candidati obscuri, oricine, numai sa fie femei. Si mai recita cateodata idei progresiste ce le citea de pe net. Acum a trecut de 30 de ani si e deja cu valori traditionale, familia ortodoxa si libertati individuale. Ce vreau sa zic este ca oamenii au o progresie in timpul vietii de la idealism si liberalism fara compromisuri in adolescenta-tinerete spre conservatorism la maturitate-batranete. Insa chiar si daca nu ati avea aceasta tranzitie, nu cred ca ar fi o problema, caci oameni diferiti cu convingeri diferite se pot tolera unii pe altii cu un efort minim.
Te-ai gandit ca poate dupa cativa ani de relatie cu tine a zis : "fuck it, ajunge, ma convertesc la crestinism imi fac familie, copii si gata ! "
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128362Post dragosb88
12 Feb 2022, 14:38

One sided pentru ca toti cei de aici sunteti de aceeasi parte pe multe dintre subiecte: pe unele subiecte mai mult, pe altele mai putin. In fine, chiar nu simt nevoia de a continua discutia. Eu m-am implicat doar cand am simtit ca subiectele importante pentru mine sunt vizate. Nu pun atat de mult suflet in ceea ce priveste PC atunci cand vine vorba de jocuri :) Weekend fain!

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128364Post Ailur
12 Feb 2022, 15:38

dragosb88 wrote:
12 Feb 2022, 14:38
One sided pentru ca toti cei de aici sunteti de aceeasi parte pe multe dintre subiecte: pe unele subiecte mai mult, pe altele mai putin. Eu m-am implicat doar cand am simtit ca subiectele importante pentru mine sunt vizate.
Pe mine recunosc ca m-a trigger-uit momentul in care discutia asta a fost acuzata, fara niciun fel de dovezi, de faptul ca doreste "sa pastreze in viata rasismul si sexismul". Dar presupun ca prejudecatile functioneaza in dublu sens: ai ceva de comentat cu privire la un subiect PC, indiferent de cat de absurd e, esti bagat in aceeasi oala cu Ben Shapiro si aia care-au asaltat Capitoliul.

Ironic.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128653Post Haddeo
26 Feb 2022, 10:03

Acest Cancel Culture poate sa para multora ceva artificial si ceva ridicol sau ceva depărtat si ceva care nu-i afectează si multi poate se gândesc ca sigur nu are cum sa reziste.
Cred ,cu din ce in ce mai mare tarie, ca aceasta cultura nu numai ca e tolerata de guverne dar si încurajata, tocmai pentru popularizarea acestui model in societate. Oamenii devin atat de obișnuiți cu acest pattern ca multi pur si simplu o sa-l considere normal pentru ca nu prea le pasa asa mult atat timp cat nu-i afecteaza pe ei direct. Se instaleaza o apatie.
SI care e scopul? Scopul pare sa fie implementarea acestui model la nivel guvernamental. Cand tu ca cetățean vrei sa te opui atunci guvernul o sa-ti dea cancel. Te exclude din viată sociala, iti inchide contul bancar, nu te mai angajează nimeni si pa pa. Acest lucru s-a intamplat cu wikileaks si fix asa s-a intamplat cu protestele din canada. Partea scarry e ca in canada vor sa faca modelul permanent. Si au blocat conturile nu numai protestatarilor, ci si celor care au donat bani, au fortat platforme de crowdfound sa inghete banii donati, au conlucrat cu banci , firme IT, big corporations, firme de asigurari , alte institutii intr-un plan concertat pentru a da cancel protestatarilor si tuturor celor care au ajutat (fie si cu 20$).
Acesta pare sa fie end gameul pentru cancel culture. cand o sa ai identitate digitala si bani digitali 100% si o sa spui ceva deranjant sau o sa protestezi la un protest "ilegal".... poc , un switch si esti scos din sistem.

But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128655Post DanielIndru
26 Feb 2022, 15:55

Yep, wheels are in motion - stop using Google, btw: https://duckduckgo.com/?q=g7+digital+money&ia=web

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128657Post alex01
26 Feb 2022, 16:28

sters
Last edited by alex01 on 13 Mar 2022, 13:13, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128660Post Haddeo
26 Feb 2022, 22:31

DanielIndru wrote:
26 Feb 2022, 15:55
stop using Google
good luck with that. majoritatea site-urilor pe care le vizitezi au scripturi google sau/si facebook care iti track-uiesc activitatea sub pretextul google analytics, easy facebook chat, facebook integration etc...

Si daca va era dor de comunism, cam asta vrea sa fie rezultatul pandemiei :
https://www.gov.uk/government/consultat ... -of-rights
"restore a proper balance between the rights of individuals, personal responsibility and the wider public interest"
Ghiciti cine o sa decida interesul public si cum o sa arate spre "dusmanii poporului".
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128663Post alex01
26 Feb 2022, 23:31

sters
Last edited by alex01 on 27 Feb 2022, 18:03, edited 1 time in total.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128664Post danielM
27 Feb 2022, 00:12

Haddeo wrote:
26 Feb 2022, 22:31
DanielIndru wrote:
26 Feb 2022, 15:55
stop using Google
good luck with that. majoritatea site-urilor pe care le vizitezi au scripturi google sau/si facebook care iti track-uiesc activitatea sub pretextul google analytics, easy facebook chat, facebook integration etc...
Browserul Brave este, potrivit lui Robert Epstein, cea mai buna solutie de a nu interactiona cu Google. In plus, nu te lovesti de ads, inclusiv in youtube.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 128690Post Haddeo
28 Feb 2022, 20:56

Brave e dezvoltat peste core-ul de Chromium care e facut de google. cred ca e doar marketing. nu cred ca e asa safe.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 132651Post adelindumitru
15 Nov 2022, 17:09

Revive la acest post pentru că Tascini chiar face ce a promis - foarte tare.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1606313320

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 132656Post Haddeo
15 Nov 2022, 19:38

Și acum îl lasă sa se joace in fata blocului cu băieții cool?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 133433Post ProfessorChaos
18 Jan 2023, 12:44

https://www.youtube.com/watch?v=nbQvP6D ... =Kinezarie Pun asta aici. Poate va fi de folos cuiva.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 133436Post alex01
18 Jan 2023, 16:42

:)) hai ca am ras si la naivitatea clipului.. singura metoda e opunerea/opresiunea -> ridiculizarea/minimizarea -> acceptarea/toleranta si de la capat. metoda dovedita secole la rand. e ca si cum ai cere comunismului sa functioneze pe principiul scos din burta al bunului simt / al intelegerii intre oameni. suna bine dar iese rau.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”