Cancel culture si jocurile de societate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118550Post Ailur
19 Jan 2021, 12:09

Intrucat Adelin ne-a invitat sa mutam discutia aici, o voi deschide eu.

Vizavi de comentariul lui Adelin "toate comentariile care sună ca multe din cele ce au fost lăsate în thread-ul respectiv au fost șterse de către admini. Și nu am auzit pe nimeni acolo care să se plângă de cenzură." , degeaba incerci sa te plangi de cenzura daca iti sunt comentariile sterse. E clar ca pe BGG e acceptat un singur punct de vedere, nu exista o discutie, e doar un monolog spus de mai multe persoane alternativ. Am un singur comentariu intr-una din discutiile de acolo, astept sa vad cat de repede va fi sters.

Pentru mine e Orwell direct: you have been found guilty of wrongthink.

Vizavi de subiect, o sa las asta aici. Mi se pare ca exprima excelent toate argumentele impotriva acestui fenomen.


User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118551Post thenede
19 Jan 2021, 12:16

Inchiderea topicului Tascini imi pare ingrijoratoare.
Apreciez efortul adminilor pentru a preveni degenerarea in insulte, dar imi pare un pas prea mare.
Eu gaseam discutia a fi informativa - ce e drept nu am vazut ce s-a cenzurat.

Impresia mea era ca suntem intr-un spatiu liber, printre oameni civilizati si capabili sa isi prezinte opiniile si despre topicuri mai putin populare.
Daca forumul este mai mult un loc de vanzari si schimburi, atunci poate e cazul unei alternative e.g. grup de Facebook.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118553Post adelindumitru
19 Jan 2021, 12:19

Să ne înțelegem - am închis topicul referitor la Tascini pentru că discuția nu se mai preta secțiunii de Discuții Generale.

Iar în ceea ce privește alternative, foarte mulți folosim Discord și grupul de facebook Board Games Romania.

Mie mi se pare trist faptul că la un topic în care avem șansa să ne exprimăm opoziția față de ”cancel culture” (despre care nici măcar nu era vorba aici) comentează foarte mulți oameni texte întregi, dar când vine vorba de discuții propriu-zise despre jocuri de societate bate vântul pe forum (cu unele excepții).

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118555Post Shaikan
19 Jan 2021, 12:22

Deoarece Adelin vorbea singur pe cel de-al doilea thread creat si de asemenea pentru ca era prea greu sa se mute discutia aici cum s-a facut in cazul altor topic-uri, in loc sa fie inchisa(cand nu rezonezi cu unele pareri though) am decis sa il redeschid, ca poate mai erau oameni interesati de dezbatere. As ruga sa atrag atentia Adminilor forumului totusi, in ideea in care userii pot fi avertisati cand abuzeaza de unele drepturi, poate ar trebui sa fie valabil si pentru moderatori asta.

Adelin, ca sa iti raspund la comment, ca mai devreme nu puteam:
Forumul boardgames.ro este un forum destinat in principal discutiilor despre orice subiect legat de jocurile de societate si incurajeaza doar discutiile pe aceste teme. Orice discutii pe teme fara legatura cu board games (discutii "off-topic") vor fi purtate doar in sectiunea special creata pentru aceste cazuri numita Off-Topic.
Era discutie legata de board games, de desingneri si de jocuri care sunt crucificate datorita unor mentalitati nesanatoase. In ultimul meu post chiar vorbeam de Marco Polo si Tekhenu.

Voiam sa mentionez mai devreme ca m-a amuzat enorm inceputul declaratiei celor de la Hans, cu "am primit bucati al unei conversatii" , deci nu cautam toata discutia, nu luam istoricul omului in considerare, nu facem fact check, nu, am primit bucati de conversatie de la unii de pe social media si automat taiem si spanzuram, ne distantam de Daniele si tot ce a atins. Fix ca in evul mediu cand se striga : "She's a witch, burn her!"

Am mutat aici si sters threadul ca sa nu fie double post. Nu vazusem ca a facut Aiur postare.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118557Post adelindumitru
19 Jan 2021, 12:24

Scuză-mă, dar ”de abia aștept să joc niște jocuri doar ca să ofuschez oameni” nu se încadrează la Discuții Generale.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118558Post Shaikan
19 Jan 2021, 12:30

Ailur wrote:
19 Jan 2021, 12:09
Intrucat Adelin ne-a invitat sa mutam discutia aici, o voi deschide eu.

Vizavi de comentariul lui Adelin "toate comentariile care sună ca multe din cele ce au fost lăsate în thread-ul respectiv au fost șterse de către admini. Și nu am auzit pe nimeni acolo care să se plângă de cenzură." , degeaba incerci sa te plangi de cenzura daca iti sunt comentariile sterse. E clar ca pe BGG e acceptat un singur punct de vedere, nu exista o discutie, e doar un monolog spus de mai multe persoane alternativ. Am un singur comentariu intr-una din discutiile de acolo, astept sa vad cat de repede va fi sters.

Pentru mine e Orwell direct: you have been found guilty of wrongthink.
Pai ai exemplul Twitter, care taie si baneza ce nu le convine pentru ca este private company. Dar daca o alta private company, un restaurant sa zicem, de maine ar spune, bah la mine in restaurant mananca doar Republicanii, ca e private company si nu vreau liberali, o sa apara shit storm pe Twitter si sa vezi ce scandal monstru de ingradire a drepturilor.

Legat de BGG, exactly, cum poti avea o dezbatere si un o perspectiva a ambelor parti daca toate commenturile celor care sunt contra sunt sterse pentru ca sunt offensive? Oare toate alea pro care militeaza pentru distrugerea imaginii unui om nu sunt offensive?

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118559Post Ailur
19 Jan 2021, 12:35

Scuze, Flaviu, ne-am gandit amandoi sa deschidem topicul simultan. :)

Tot legat de postarea Hans im Gluck, mie mi s-a parut comic ca, dupa ce l-au facut albie de porci pe Tascini, s-au gandit sa specifice: "va rugam, continuati sa ii cumparati jocurile".

@Adelin: Pai un subiect de genul ne influenteaza vietile tuturor intr-o masura mai mare decat ultima partida de Jaipur jucata. Eu am experiente mai mult sau mai putin directe cu fenomenul cancel culture, asa ca pentru mine e un subiect destul de personal.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118560Post adelindumitru
19 Jan 2021, 12:38

Foarte comic că s-au gândit și la poziția magazinelor care sunt prinse la mijloc. Dacă nu ar fi făcut asta, sigur ar fi apărut persoane care să se plângă că ce vină au magazinele că a deraiat designerul. Dacă au făcut asta, ce comic că vine după ce l-au criticat pe Tascini, ce-i cu inconsistența asta?

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118561Post Miţã
19 Jan 2021, 12:38

Ailur wrote:
19 Jan 2021, 12:35


Tot legat de postarea Hans im Gluck, mie mi s-a parut comic ca, dupa ce l-au facut albie de porci pe Tascini, s-au gandit sa specifice: "va rugam, continuati sa ii cumparati jocurile".
Pai nu avea treaba cu Daniele ei se gandeau cum sa o dea sa scape de stocuri, magazinele sa nu ramana cu stocul etc.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118563Post Shaikan
19 Jan 2021, 12:43

adelindumitru wrote:
19 Jan 2021, 12:24
Scuză-mă, dar ”de abia aștept să joc niște jocuri doar ca să ofuschez oameni” nu se încadrează la Discuții Generale.
Scuza-ma, dar cred ca companii care produc boardgames si ce masuri iau, designerii care creaza jocuri si ce patesc respectivii si jocuri care trag ponoasele intra in sfera de discutii boardgames la fel de mult ca pozele dela ultima cucerire. E o discutie mai prolifica chiar. Pana la urma cu totii apreciem tot felul de discutii si fiecare alege ce vrea si unde vrea sa posteze/participe. Cu tot respectul, nu cred ca e rolul tau sa alegi ce discutii prind si unde se implica lumea.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118564Post Gi0ny
19 Jan 2021, 12:47

O sa creeze, producă și vândă jocuri din umbra, ca să zic asa.
Va avea ca paravan pe cineva sau un brand/firma. Și nu își va mai lua el personal, pe nume propriu creditele. Doar banii:)).
În ziua de azi, trebuie sa ai mare grija la ce postezi pe social media. Și totul se considera premeditat pentru ca poți sa alegi în a posta sau nu ceva iar dacă o faci sa îți alegi cu maaare grija cuvintele.
Părerea mea este ca oricum, s-a mers prea departe cu toată nebunia asta în prezent și deja cred ca se face discriminare în celalalt sens.
Parca loreal și-a scos de pe toate etichetele produselor cosmetice cuvântul "alb" ca să nu facă discriminare. (acum ceva timp).
Or sa ajungă sa scoată cuvântul "negru" din dicționar. Orice fraza care conține acest cuvânt poate fi interpretata și considerata cu tenta rasista.
Iar cei care își arunca jocurile lui la gunoi...sunt nebuni, extremiști sau doar dornici de a ieși în evidenta cu ceva extrem pe baza unei chestiuni de amploare într-un moment dat.
Omul o sa își vadă mai departe de treaba, o sa facă bani în continuare doar ca nu va mai apărea numele lui. În timp, se va trece peste nebunia asta.
Se exagerează muuuuult prea mult pe chestiunea asta. Înțeleg, exista un trecut, u tocmai fericit, frumos și normal, exista și în prezent enorm de multe discriminări dar deja sa interpretezi orice chestiune pe baza rasismului și a discriminării și sa faci linsari publice cum este și în acest caz, este mult prea mult. Dar nu prea este nimic de făcut.
Daca este cineva care vrea sa ardă sau sa arunce jocurile lui, ii rog sa mi le dea mie, nu ma deranjează sa le am sau sa le joc.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118565Post Ailur
19 Jan 2021, 12:50

adelindumitru wrote:
19 Jan 2021, 12:38
Foarte comic că s-au gândit și la poziția magazinelor care sunt prinse la mijloc. Dacă nu ar fi făcut asta, sigur ar fi apărut persoane care să se plângă că ce vină au magazinele că a deraiat designerul. Dacă au făcut asta, ce comic că vine după ce l-au criticat pe Tascini, ce-i cu inconsistența asta?
Compania si-a primit deja banii pentru jocurile alea sau nu? Daca da, atunci imi retrag acuzatia. Daca insa urmeaza sa primeasca niste bani de pe urma acelor jocuri, atunci imi mentin acuzatia de ipocrizie.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118566Post Shaikan
19 Jan 2021, 12:51

Ailur wrote:
19 Jan 2021, 12:35
Scuze, Flaviu, ne-am gandit amandoi sa deschidem topicul simultan. :)

Tot legat de postarea Hans im Gluck, mie mi s-a parut comic ca, dupa ce l-au facut albie de porci pe Tascini, s-au gandit sa specifice: "va rugam, continuati sa ii cumparati jocurile".

@Adelin: Pai un subiect de genul ne influenteaza vietile tuturor intr-o masura mai mare decat ultima partida de Jaipur jucata. Eu am experiente mai mult sau mai putin directe cu fenomenul cancel culture, asa ca pentru mine e un subiect destul de personal.
Nu e bai, nu vazusem eu postul, mai trebuie o cafea :)).

Pai normal, doar alegerea de distantare de el si de fenomen au facut-o tot pentru a nu-si atrage critica pe social media si a nu pierde profit. Golesc stocurile si pe urma scot din oferta jocurile lui ca sa vada lumea ce woke si ce progresisti sunt.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118567Post danielM
19 Jan 2021, 12:51

imi place modul in care aceste miscari pline de empatie, toleranta, bunatate, justitie rasiala baga pumnul in gura oricui incearca sa dezbata putin subiectul sau sa ia apararea cuiva; gata, s-a decis! scuzele nu sunt sincere, este vinovat! cel care ”a ofensat” este agresat, hartuit online, condamnat, cariera lui este distrusa peste noapte de oamenii deschisi si iertatori, pionierii unui viitor ideal.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118568Post adelindumitru
19 Jan 2021, 12:55

Evident ca nu pot decide unde comentează oamenii, ziceam doar ca e trist ca un astfel de subiect generează atâtea pagini și în rest bate vântul pe forum

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118572Post VZQ
19 Jan 2021, 14:11

Hai sa nu fim naivi: BGG si publisherii au adoptat pozitia respectiva de "frica" unor posibile consecinte negative pentru ei - respectiv ca ar incuraja/sustine un potential rasist. Nu are (nimic) de-a face cu ceea ce gandesc cu adevarat, sau cu nu stiu ce mare conduita morala, pur si simplu isi apara pielea de o pierdere (iremediabila) a imaginii, urmata de eventuale procese.

Problema pe care o are sistemul este abordarea total gresita (si inutila a problemei): ideea era sa se formeze mecanisme prin care sa se asigure tuturor o sansa egala - indiferent de sex, etnie, religie, sau mai stiu eu ce - si nu sa compensam perioadele anterioare de intoleranta cu suprapopularea numitor segmente sociale si profesioanle...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118573Post Chuckila
19 Jan 2021, 14:11

adelindumitru wrote:
19 Jan 2021, 12:55
Evident ca nu pot decide unde comentează oamenii, ziceam doar ca e trist ca un astfel de subiect generează atâtea pagini și în rest bate vântul pe forum
De ce sa fie trist? Este normal ca subiectele sensibile sa genereze discutiile cele mai active. Asa a fost tot timpul si va continua sa fie. Cat timp exista sentimente puternice asupra unui subiect, vor exista discutii intense. Ceea ce este foarte bine - atat timp cat pastram un ton civilizat si nu folosim injurii sau cuvinte obscene, cred ca trebuie sa incurajam aceasta diversitate (sau lipsa a ei, daca toti avem aceeasi parere - vezi subiectul Viorica Dancila si a dansei memorii - pls, no ban. Nu vorbeam de politica, ci de literatura!!!! :D)

Mie unul imi pare extrem de rau pentru turnura pe care a luat-o, in atat de scurt timp, "the witch-hunt of Daniele Tascini". Din interactunile pe care le-am avut cu omul, nu parea de nici un fel extremist, ci din contra, a dat impresia unei persoane tare placute si prietenoase. Lucru care poate explica si dezinvoltura cu care ar folosi acel termen peiorativ, fara ca pentru el/ei sa aibe o alta conotatie decat cea de "glume intre prieteni".

A gresit, sigur, atunci cand si-a expus glumele in afara grupului de prieteni. Ignorant fiind la faptul ca nu toti trateaza subiectul cu aceeasi relaxare. Nu este o scuza ignoranta, insa omul a dat explicatii mai departe, a declarat ca el condamna rasismul in orice forma. Si-a cerut scuze ulterior... Trist cat de repede s-a pierdut totul de sub control. Sper din tot sufletul sa se gaseasca cale de intelegere intre Daniele si casele de productie pentru a continua sa i se publice jocurile, daca omul intr-adevar nu este rasist si regreta afrontul adus comunitatii oamenilor de culoare.

Nu e cazul meu sa decid cat de mare este acel afront - eu stau frumos pe piedestalul meu de om privilegiat, alb, care nu a fost hartuit sistematic de nimeni si de nimic in toata viata lui, a carui copii nu sunt opriti de politie pe strada fiindca "sunt albi si par dubiosi". Exagereaza unii dintre ei? Cu siguranta, in orice miscare exista cei care se alatura doar pentru expunere si scandal. Sunt altii care au fost sistematic defavorizati pentru culoarea pielii? Absolut. Intamplare in downtown Manhattan, mijlocul civilizatiei, New York, anul 2015-ish, nimeni "dubios", toti la tinuta smart business. Iesim din bar, seara dupa un happy hour cu colegii, mix de sex, culoare, varsta. Apar domnii politisti, cer ID's celor de culoare, dupa care se intorc la noi si ne zic "you guys are cool!". Well, not really, that's very uncool. Le-am zis ca ori ne identifica pe toti, ori ne lasa pe toti sa plecam, lucru vizibil deranjant domnilor politisti. Pune asta pe repeat, tie, parintilor tai, copiilor si nepotilor, ani de zile, la lucru, la scoala, pe strada, la magazin - posibil sa devina o chestie personala care te inflameaza cand vezi ca un om pe care l-ai sustinut cu banii tai, pe care probabil l-ai apreciat pentru design-ul jocurilor, trateaza un subiect delicat tie cu ignoranta. Dar MLK a zis-o mai bine: "Darkness cannot drive out darkness; only light can do that. Hate cannot drive out hate; only love can do that." Daca nu ne intalnim in mijloc, nu mai este compromis, devine complet altceva.
Last edited by Chuckila on 19 Jan 2021, 14:44, edited 2 times in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118574Post adelindumitru
19 Jan 2021, 14:23

De acord, nu cred ca soluția este ca Tascini sa nu mai publice niciodată jocuri. Dacă înțelege de ce a greșit și nu mai repeta comportamentul mi se pare perfect acceptabil sa i se acorde o șansă pe viitor de catre o alta companie. Daca citiți cu atenție comunicatul Boards and dice pare ca dacă ar fi încercat sa nu își găsească scuze ci ar fi acceptat ca pentru unele persoane exprimarea folosita e problematica, nu ar fi rupt relația contractuala cu Tascini.

Eu nu cred ca i s-a sfârșit cariera de designer. Dar acum el trebuie sa se gândească foarte bine la cum își exprima regretul pentru cele întâmplate.

Sa luam un caz mult mai grav, al actorului care l-a jucat pe Kramer în Seinfeld. Acum câțiva ani, a reacționat urat în cadrul unui show, folosind cuvântul cu n și înjurând un spectator. În scuzele pe care le-a adus inițial, încă încerca să își găsească scuze, ca spectatorul făcea gălăgie, și nu mai știu ce. Ulterior, a admis faptul ca nu trebuia sa își piardă cumpătul sub nici o circumstanță și ca e în întregime vina sa. Merita o șansă noua Richards? Desigur!

Nu înseamnă că Tascini sau alte persoane care au dat cu bata în balta nu merita șanse. Dar trebuie sa și merite șansele respective.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118575Post Chuckila
19 Jan 2021, 14:33

adelindumitru wrote:
19 Jan 2021, 14:23
Dar trebuie sa și merite șansele respective.
Si cred ca aici e ceea ce deranjeaza pe unii dintre cei care au scris in cele cateva topicuri de aici de pe forum. Fara sa avem detaliile a celor ce s-au discutat (daca s-a discutat) in spatele usilor inchise intre B&D si Hans pe de o parte, si Daniele, pe cealalta, pare ca publisherii nici macar nu i-au dat acea sansa. Dar, I guess we'll never know. Daca reiese ca B&D i-au dat email lui Daniele sa il intrebe despre Tweet si primul lui raspuns ar fi fost "Da, da. Da-le pace celor care se oftica, is varza, we're good!", le-ati da mai multa dreptate pentru incheierea conditiilor contractuale? Nici prin gand nu imi trece ca acesta ar fi putut fi raspunsul lui Daniele, chiar cred ca ar fi diametral opus. Insa daca e sa incercam sa vedem toate fatetele unei probleme, sa vedem si alternativele care nu ne-ar placea in mod obisnuit.

Vad insa ca zic unii cum ca nu are nimic de a face cu conduita morala, desfacerea contracrelor? De unde stim? Poate una din motto-urile Hans este combaterea rasismului, poate CEO-ul B&D este afro-american, poate si poate. De ce nu poate sa fie conduita morala elementul deciziv in intreruperea relatiilor comerciale? Ca este mult mai probabil sa fie aspectul financiar? Fair! E singurul aspect pe care trebuie sa il consideram valabil? Unfair!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 118576Post VZQ
19 Jan 2021, 14:50

Chuckila wrote:
19 Jan 2021, 14:33
Vad insa ca zic unii cum ca nu are nimic de a face cu conduita morala, desfacerea contracrelor? De unde stim? Poate una din motto-urile Hans este combaterea rasismului, poate CEO-ul B&D este afro-american, poate si poate. De ce nu poate sa fie conduita morala elementul deciziv in intreruperea relatiilor comerciale? Ca este mult mai probabil sa fie aspectul financiar? Fair! E singurul aspect pe care trebuie sa il consideram valabil? Unfair!
Nu stim, dar putem banui.. de ex. daca ala era motto-ul B&D de la inceput, nu avea trecuta langa data de 16 ianuarie 2021..

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”