Cancel culture si jocurile de societate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122916Post Haddeo
17 May 2021, 11:55

Trebuia Woke wizard .... missed oportunity
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122918Post adelindumitru
17 May 2021, 12:00

Recunosc că n-am avut timp să mă interesez care e faza cu Frosthaven, dar citatul de pe pagina campaniei pus de Haddeo mi-a adus aminte de faza asta din South Park: https://youtu.be/pZHXxEQTulA

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122920Post alex01
17 May 2021, 12:07

sters
Last edited by alex01 on 18 May 2021, 09:16, edited 1 time in total.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122924Post Shaikan
17 May 2021, 14:12

"If you have the time, I'd highly recommend watching this Shelf Stories video or listening to this episode of Ludologyhe was in, where he explains the importance of cultural consultants"

Oh, he explains the importance of the job he does to earn money...and he promotes said job...what an eye opener, it's as if he wants to be hired. A job that promotes rasism against white people and encourages favoritism based on skin color....how woke and not at all ironic.

Ma bucur ca nu am cumparat Gloomhaven si ca nu am sponsorizat Frosthaven( Frost implica gheata, deci alb si nu se pupa cu wokeness-ul, dar dat fiind enuntul de mai sus, e tematic. O lume plina de snowflakes, a safespace for all) , iar daca o faceam, cu siguranta imi ceream banii inapoi. I like my fantasy worlds dark, gritty, with lots of conflict and hard decisions, lucruri care te fac sa traiesti diverse emotii si sa te intrebi daca intradevar ai facut alegerea corecta sau nu, sau daca exista o alegere corecta. Nu lumi in care ne tinem toti de mana si dansam sub curcubeu in timp ce folosim pronume neutre si avand grija ce spunem ca nu cumva sa planga Elful pitic care se identifica cu o dwarfita fara barba numita Brumhilda. Lasand pamfletul la o parte, fiecare are dreptul sa isi faca ce personaje vrea si sa le joace cum vor( am avut si personaje Bicuriose sau gay in campanie), asta nu inseamna totusi ca personajele alea vor fi "Mary Sues", pazite de orice problema, grija sau ferite de decizii grele.

Un joc sau o lume fantasy nu va putea fi niciodata pe placul tuturor, dar de-aia avem o groaza de jocuri, sau de campanii tinute de diversi oameni in mii de lumi care de care mai diferita. Nu iti place un joc sau o lume pt ca e prea violenta sau putin woke? Alege una care se pupa cu gusturile tale. Insasi conceptul de lume fantasy e ca poate fi orice, de ce trebuie sa o politizam si sa o comparam cu normalul? De ce sa stricam o escapada din normal, o evadare de la problemele contidiene cu aceleasi segregari mascate pe care le vedem in fiecare zi, in cotidian. Pentru ca sadly asta devenit wokenessul la ora actuala, rasism mascat ca egalitate, segregare pe culoarea pielii sau sexualitate. A disparut conceptul de incluziune. Daca esit alb si heterosexual esti automat bigot, extrema dreapta, asupritor, etc.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122925Post Shaikan
17 May 2021, 14:19

Legat de asta, putin offtopic, citeam ieri un articol ca dezvoltatorul X de la Blizzard a anuntat oficial ca personajul "Chromie"(un dragon de bronz deghizat ca o femela gnome) aparuta inca de la Classic(iti da niste questuri in diverse momente ale jocului, e un time keeper ca orice dragon de bronz) este transexual si foloseste pronume de tipul she/they. Ca in calitate de dragon se identifica cu un barbat, dar cand si-a asumat forma umana a devenit femeie. Si ma gandeam, cine mama masii, jucand World of Warcraft si intalnind personajul in cauza, care iti da questuri sa omori undead, s-a oprit si s-a gandit, oare o fi transexual? Oare cu ce se identifica gnomita asta? Oare cum sa vb despre el/ea ca sa nu ii ranesc sentimentele? Asta fix inainte sa iasa din cladire si sa masacreze zeci de skeleti/zombii

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122938Post danielM
17 May 2021, 20:55

Cand ma gandesc ca eram aproape de a face precomanda la chestia asta :D. nooope

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122951Post Miţã
18 May 2021, 17:40

Un moment perfect sa punem stop cumparaturilor si sa jucam ce avem in colectie.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122952Post Haddeo
18 May 2021, 18:28

Miţã wrote:
18 May 2021, 17:40
Un moment perfect sa punem stop cumparaturilor si sa jucam ce avem in colectie.
Asta e soluția la care m-am gândit și eu :).
Și cu filmele la fel.... așa de multe filme bune de explorat mai vechi de 10 ani...
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122954Post emisanSB
18 May 2021, 20:42

👉👉👉👉👉 👍🏿

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 122958Post Chuckila
19 May 2021, 00:14

Miţã wrote:
18 May 2021, 17:40
Un moment perfect sa punem stop cumparaturilor si sa jucam ce avem in colectie.
Welcome, welcome. It's peaceful on this side of the world ...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123010Post adelindumitru
20 May 2021, 14:44

Shaikan wrote:
17 May 2021, 14:19
Legat de asta, putin offtopic, citeam ieri un articol ca dezvoltatorul X de la Blizzard a anuntat oficial ca personajul "Chromie"(un dragon de bronz deghizat ca o femela gnome) aparuta inca de la Classic(iti da niste questuri in diverse momente ale jocului, e un time keeper ca orice dragon de bronz) este transexual si foloseste pronume de tipul she/they. Ca in calitate de dragon se identifica cu un barbat, dar cand si-a asumat forma umana a devenit femeie. Si ma gandeam, cine mama masii, jucand World of Warcraft si intalnind personajul in cauza, care iti da questuri sa omori undead, s-a oprit si s-a gandit, oare o fi transexual? Oare cu ce se identifica gnomita asta? Oare cum sa vb despre el/ea ca sa nu ii ranesc sentimentele? Asta fix inainte sa iasa din cladire si sa masacreze zeci de skeleti/zombii
Interesant cazul. Am stat și m-am gândit care ar fi cea mai bună soluție. Pare că pentru multe persoane nu e neapărat o problemă faptul că se introduc în medii ficționale caractere care să fie din minorități de gen sau sexuale sau rasiale, ci mai degrabă faptul că dezvoltatorii / autorii / so on and so forth schimbă anumite elemente care deja existau în universul respectiv. Adică s-ar putea ca pentru mulți să fie mai degrabă o problemă de reinterpretare a unor lucruri care erau considerate established de jucători / cititori / fani în general.

S-ar putea că cea mai bună soluție să fie a nu mai încerca să schimbi de dragul incluziunii unele aspecte deja stabilite ale universului, ci să adaugi eventual unele noi (deși și acolo vor exista persoane care se vor opune - dar pentru persoanele respective, cred că o replică pe care am citit-o la un moment dat pe subreddit-ul de fantasy s-ar potrivi cel mai bine: într-o lume cu orci, elfi și alte creaturi fantastice, why is it so difficult to accept that there can be sexual and racial minorities?).

Dar revenind strict la exemplul tău, da, uneori s-ar putea ca încercarea de a crea un mediu mai inclusiv să nu aibă deloc efectul scontat. Cred însă că trebuie să ne gândim că nu e ușor nici pentru persoanele care crează conținutul respectiv. Pe de o parte sunt presiunile de a crea un mediu mai inclusiv, iar pe de alta sunt presiunile care vin-o dintr-o parte a publicului de a nu infuza ceva ce ține de entertainment cu elemente politico-sociale (aș vrea însă să precizez că nimic nu e lipsit de aspecte politico-sociale: deciziile inițiale de a crea opere de fantasy în care caracterele pozitive sunt predominant albe și heterosexuale a fost și ea o decizie bazată pe cum stăteau lucrurile la vremea respectivă).

Cred însă că în timp lucrurile se vor regla. Aspecte ce țin de incluziune vor fi introduse și menționate acolo unde are sens, iar unde nu e cazul nu vor mai fi inserate artificial doar că să fie pe placul anumitor oameni (pentru mine nu e o problemă, dar înțeleg de ce ar putea fi deranjate unele persoane).

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123011Post fight4glory94
20 May 2021, 15:29


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123019Post VZQ
20 May 2021, 22:04

adelindumitru wrote:
20 May 2021, 14:44
într-o lume cu orci, elfi și alte creaturi fantastice, why is it so difficult to accept that there can be sexual and racial minorities?
Pentru ca orcii, elfii si alte creaturi fantastice nu se identifica/individualizeaza de regula in functie de orientarea sexuala...

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123020Post AlexKalle
20 May 2021, 22:17

VZQ wrote:
20 May 2021, 22:04
adelindumitru wrote:
20 May 2021, 14:44
într-o lume cu orci, elfi și alte creaturi fantastice, why is it so difficult to accept that there can be sexual and racial minorities?
Pentru ca orcii, elfii si alte creaturi fantastice nu se identifica/individualizeaza de regula in functie de orientarea sexuala...
Technic vorbind, nu este o regula. Vorbim despre creaturi fantastice, imaginate. Nu exista o definitie unica pentru oricare dintre aceste specii de creaturi (orcii si trolii lui Tolkien sunt diferiti de cei din WoW, ca design, origins, tabieturi, comportamente etc). Deci ar putea sa se identifice si in functie de orientare.

Adevarul este ca pana si povestile fantastice sunt inspirate din idei, intrebari si concepte din viata reala. Cat timp nu o dam in mindless political correctness, cred ca se pot spune povesti foarte interesante cu orice fel de personaje si tipologii de creaturi. Important este ca aceste personaje sa aiba si trasaturi care sa fie relatable.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123023Post VZQ
20 May 2021, 23:51

AlexKalle wrote:
20 May 2021, 22:17
Technic vorbind, nu este o regula. Vorbim despre creaturi fantastice, imaginate.
Pai tocmai aia e: ce conteaza daca sunt hetero, gay, bi sau trans? Cu ce ajuta personajul? Tine sabia altfel, pareaza loviturile diferit, in functie de orientarea sexuala, sau ce? Cand aleg un personaj intr-un joc, ma intereseaza oare puterea AOE-urilor, sau cata armura poate echipa, sau daca este gay, sau nu? :)
Este la fel ca discutiile de pe forumurile de chitaristi: o chitara este "she", "he" sau "it"? Who freakin' cares? Este o chitara... :lol:

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123024Post AlexKalle
21 May 2021, 00:10

VZQ wrote:
20 May 2021, 23:51
AlexKalle wrote:
20 May 2021, 22:17
Technic vorbind, nu este o regula. Vorbim despre creaturi fantastice, imaginate.
Pai tocmai aia e: ce conteaza daca sunt hetero, gay, bi sau trans? Cu ce ajuta personajul? Tine sabia altfel, pareaza loviturile diferit, in functie de orientarea sexuala, sau ce? Cand aleg un personaj intr-un joc, ma intereseaza oare puterea AOE-urilor, sau cata armura poate echipa, sau daca este gay, sau nu? :)
Este la fel ca discutiile de pe forumurile de chitaristi: o chitara este "she", "he" sau "it"? Who freakin' cares? Este o chitara... :lol:
Depinde ce cauți într-un joc. Pentru tine contează "puterea AOE-urilor, câtă armură poate echipa". Pentru alții, poate conta povestea și background-ul personajului, ceea ce îi poate determina comportamentul, modul de a gândi și valorile personale. Într-un RPG însă, componenta de RP este strâns legată de povestea creată a personajului, în care pot fi legate și detalii despre orientare sexuală sau identitate de sine.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123028Post Ailur
21 May 2021, 03:13

adelindumitru wrote:
20 May 2021, 14:44
S-ar putea că cea mai bună soluție să fie a nu mai încerca să schimbi de dragul incluziunii unele aspecte deja stabilite ale universului,
Fix despre asta e vorba, cel putin din punctul meu de vedere. A fost o discutie de curand in UK, in care intr-un serial istoric Anne Boleyn este interpretata de o actrita de culoare. Toti cei care au vociferat cu privire la alegerea respectiva au fost catalogati drept "rasisti si bigoti". Intrebarea mea e: de ce e nevoie de o Anne Boleyn de culoare, cand sunt atatea figuri istorice apartinand unor minoritati, de care poate n-am auzit, si care poate au o poveste mult mai interesanta si pe care as vrea sa o aud? De ce sa nu promovam asta, daca tot vrem diversitate, in loc sa dam cu vopsea pe istorie pentru ca asa e trendy si incluziv.

Stiu ca argumentul este: da, dar e vorba de o actrita. Nu conteaza culoarea pielii atat timp cat stie sa interpreteze rolul. Culoarea pielii nu tine loc de trasatura de caracter. Complet adevarat. Insa faceti un exercitiu de imaginatie si ganditi-va ce scandal ar fi iesit daca lucrurile stateau invers ( un personaj istoric de culoare ar fi fost jucata de o actrita caucaziana ). Daca aia este o problema, atunci si asta e problematic.

Si nu e vorba doar de istorie, e vorba si de lore-ul unui film / al unei carti. BBC America a scos de curand un serial bazat pe seria Discworld a lui Terry Pratchett. Asa o bastardizare ridicola a materialului originar n-am vazut in viata mea! Unul din personajele centrale din carti este un politist cinic, dar inteligent si care face totul ca la carte, asa cum considera ca e drept, indiferent de cat are de suferit de pe urma asta. Sotia lui este o doamna din nobilime materna, empatica, blanda, "cu un trup de solista de opera". In serial, el e redus la o caricatura, un mascarici ridicol si inutil, in timp ce ea ( tot jucata de o actrita de culoare ), trage cu arbalete, stie arte martiale si rezolva toate cazurile pe care el nu e in stare sa le rezolve. De ce? Pentru ca "femeie puternica si independenta vs. barbat alb neputincios si prost".

A rescrie niste personaje avand niste caracteristici / orientari / elemente de identitate care nu au nicio relevanta pentru povestile din care fac parte nu e reprezentare sau incluzine, e tokenism sau queerbaiting sau race hustling, sau cum vrei sa-i zici. Si mai sunt multe de zis aici, dar ma voi rezuma la a posta asta, ca o zice mai bine decat as zice-o eu:


adelindumitru wrote:
20 May 2021, 14:44
într-o lume cu orci, elfi și alte creaturi fantastice, why is it so difficult to accept that there can be sexual and racial minorities?).
Nu e absolut deloc greu de acceptat, atat timp cat aspectul asta e prezentat cu un minim de subtilitate, nu intr-o maniera evidenta, de genul "UITE GAYUL!" Din punctul meu de vedere, George RR Martin a facut asta cum trebuie: exista minoritati ( si rasiale, si sexuale ) in cartile lui, dar aia nu e singura trasatura definitorie a acelor personaje. Uita-te si la ultimele personaje Marvel ( denumite in mod neironic Snowflake, Safespace, etc. ). Ce stim despre ele in afara de faptul ca fac parte din niste minoritati? Nimic. Stim de ce se tem? Stim ce sechele au in trecutul lor? Stim cum reusesc sa invete din greselile proprii? Nu. Stim doar ca Snowflake e gender-fluid. Ok, si?

Ca tot am deschis si subiectul "femei puternice in fictiune", tocmai d-aia o sa-mi fie mai usor sa empatizez ca spectator cu un personaj viciat, lipsit de scrupule si incestuos, cum e Cersei Lannister, decat de un personaj de carton, fara niciun fel de defect, care nu are nevoie sa invete nimic, pentru ca deja stie tot si stapaneste Forta perfect, cum e Rey din Star Wars. Nu cred ca empatizeaza sau se identifica nimeni cu un personaj doar pentru ca are o anumita culoare sau orientare sexuala: te identifici cu un personaj pentru ca are acelasi mod de a gandi, de a reactiona, acelasi sistem de valori, aceleasi vulnerabilitati. Tocmai de aia fictiunile contemporane ( filme, seriale woke ) sunt niste atrocitati, pentru ca ne prezinta niste carcase lipsite de suflet sau defecte sau vulnerabilitati, dar de care ar trebui sa ne pese doar pentru ca minoritati.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123517Post unq_flipmo
03 Jun 2021, 18:01

Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123519Post Haddeo
03 Jun 2021, 19:20

😂
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 123538Post nqq
04 Jun 2021, 10:43

subscribe :D

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”