Cancel culture si jocurile de societate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119539Post danielM
08 Feb 2021, 23:48

Ce poți să faci? Pe BGG nu poți să exprimi niciun fel de opinie, daca se sesizează o câtuși de puțina nuanță de dezaprobare, nu contează că e argumentata civilizat sau că dorești o discuție (in schimb am văzut comentarii de genul "I can't believe how deprived the BGG community is" care au rămas neatinse doar pentru că veneau din tabăra care "trebuie"), efectiv replyul îți va fi șters.
Eu am făcut o "listă" cu producători/designeri care au urcat în trenul asta și și-au arătat zelul când nu era cazul și o să evit sa le mai cumpăr jocurile. Nu pot sa mai sprijin asta. Nu credeam sa ajung într-o asemenea situație în hobbyul asta, dar cum zicea și Haddeo “The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.”

E trist ce s-a întâmplat cu ALG dar în același timp denotă mult curaj și demnitate din partea lor.
Last edited by danielM on 09 Feb 2021, 08:37, edited 1 time in total.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119540Post VZQ
09 Feb 2021, 00:29

pparoh wrote:
08 Feb 2021, 23:26
Nu stiu cum sa calific sau sa descriu situatia lor intr-atat incat sa fie o descriere justa. Sunt mahnit. Avem cum sa contribuim intr-un mod pozitiv pentru a ajuta la intoarcerea corabiei? Nu sunt pe nicio platforma sociala, dar cred ca as fi inclinat sa imi fac conturi pentru a ajuta daca as putea sa o fac in vreun fel.
Din pacate, personal, nu cred ca se (mai) poate face ceva...lumea - in totala necunostinta de cauza - i-a crucificat deja pe BGG, iar putinii care au incercat sa explice situatia au fost cenzurati. S-a ajuns pana acolo incat anumiti imbecili considera toata povestea doar o manevra de a atrage noi subscriberi printr-o strategie de rebranding...

D.p.m.d.v. s-a ajuns deja intr-un timp extrem de scurt mult prea departe, iar tavalugul numai poate fi oprit... este o lupta de "care pe care", cretina si lipsita de orice logica, ce se va sfarsi doar in momentul in care fie toti indivizii astia toxici dispar, fie isi ating scopul, si totul va fi dupa chipul si asemanarea (gandirii) lor...

User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119547Post pparoh
09 Feb 2021, 09:18

Fair points. Cred ca nu m-am exprimat eu suficient de bine. Ma refeream la a contribui intr-o maniera constructiva pentru hobby in general, nu in acest caz individual.

Neavand toate informatiile la dispozitie pentru situatia specifica Ant Lab, inca nu pot decide daca avem de a face cu o exagerare voita pentru promovare sau o situatie reala de agresiune online.

Astept cu mare drag si interes primele decizii ale instantelor pe subiecte de agresiune online si "cancel culture". Nu stiu sa fi fost ceva pertinent pana acum. Cred ca vom vedea atunci in ce directie o luam cu adevarat.

La sfarsitul zilei, daca nu te costa nimic sa fii un idiot pe internet, oamenii nu au de ce sa se opreasca. Cei mai multi dintre noi nu suntem "virtuosi" in viata de zi cu zi pentru ca suntem cu adevarat virtuosi, ci pentru ca ne este frica de consecinte.

Odata ce vom avea legate consecinte pecuniare de comportamentul individual online, cred ca se vor mai calma apele. One can hope.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119548Post VZQ
09 Feb 2021, 10:39

In ceea ce priveste ALG, cred ca au luat decizia respectiva pentru a nu mai fi "legati" in vreun fel de partea de bussiness a hobby-ului. Renuntand la partea de prezentare de jocuri si orientandu-se in schimb pe podcasturi si casual Q&As, au libertate de exprimare mai mare, fara a fi acuzati automat ca fac jocurile cuiva. Oamenii sunt foarte relaxati de felul lor, probabil ca au ajuns la concluzia ca nu merita sa suporti atata mizerie doar pentru ca in timpul liber iti place sa-ti filmezi partidele de board games - cum tot ce prezinta (ma rog, prezentau) era achizitionat din fonduri proprii, nu erau motivati sa-l perieze pe publisher-ul "X", sau "Y", pentru jocuri moca.

Ce putem face noi? Parerea mea este ca trebuie sa ne vedem de "ciorba" noastra si sa nu punem sub nici o forma "botul" la toate mizeriile care se scurg in ultima vreme din SUA. Nu-mi place deloc ideea de ghiveci - respectiv de amesteca un hobby cu politica, social justice, etc. De-aia am dat si unsubscribe de la canalul lui rahdo - fiecare este liber sa gandeasca ce vrea el, dar sorry, nu ma intereseaza, atat timp cat iese din sfera jocurilor de societate (ceea ce, din pacate, el si cei ca el nu inteleg).

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119554Post Ailur
09 Feb 2021, 13:05

VZQ wrote:
09 Feb 2021, 10:39
fiecare este liber sa gandeasca ce vrea el, dar sorry, nu ma intereseaza, atat timp cat iese din sfera jocurilor de societate (ceea ce, din pacate, el si cei ca el nu inteleg).
Pai aici e problema. Esti tarat in haznaua asta, fie ca vrei, fie ca nu. Dupa protestele din vara anului trecut, Dice Tower au facut o postare de bun simt pe BGG in care spuneau ca, desi sunt un show apolitic si ca acest subiect nu ii intereseaza, ei cred in diversitate si incluziune pentru fiecare persoana.

Iar hoarda de SJW de pe BGG le-a sarit in cap ca "de ce n-au mentionat ca ei sustin BLM?"

User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119555Post pparoh
09 Feb 2021, 13:45

Sa speram atunci ca acest val (la nivel macro) va avea un sfarsit linistit si nu va degenera intr-un conflict ce nu va mai putea fi gestionat amiabil si rezonabil.

Timpul ne va arata in ce directie civilizatia doreste sa o ia. Cred ca acum putem sa ne jucam doar cu presupuneri.

Sunt si eu de acord cu faptul ca evolutiile socio-culturale din SUA si Canada au tendinta sa se manifeste intr-o forma sau alta in restul lumii. Sunt curios ce urmeaza urmatorul deceniu sa ne ofere in UE. Fingers crossed.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119557Post VZQ
09 Feb 2021, 14:07

Ailur wrote:
09 Feb 2021, 13:05
Pai aici e problema. Esti tarat in haznaua asta, fie ca vrei, fie ca nu.
Corect. De-aia am decis sa nu mai ascult podcasturile canalelor de jocuri de societate. Recenzii + stiri = suficient.

In alta ordine de idei, felicitari pentru postarile facute pe canalul lui rahdo. Dupa cum ai vazut, nu ai cu cine sa discuti rational (ce naiba sa faci, cand rahdo in persoana isi toarna galeti de cenusa pe cap la fiecare raspuns...), dar apreciez sincer luarea de pozitie :tu:


User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119570Post Haddeo
09 Feb 2021, 19:52

VZQ wrote:
09 Feb 2021, 18:05
https://youtu.be/MEXQp0kMhVY
atatea justificari si se chinuie asa mult sa iasa pe verde si ei si pentru ce ? pentru ca niste bullies i-au etichetat si i-au hartuit ani de zile.
Eu daca eram in locul lor puneam lista cu toti cei care i-au hartuit cu tot cu mesaje etc , tot , tot out in the open.

"am auzit de la x ca sunteti bad people... oare sa lucrez cu voi....... " , "hmmmm am zis ca suntem ok, dar acum ca a venit vremea sa va sustin.. nu stiu ce sa mai zic... mai bine nu, ca nu stiu sigur, sigur daca sunteti oameni buni" ... incredibil ce maturitate de gradinitia au oamenii astia.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 121
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119613Post vreSB
10 Feb 2021, 15:17

Intre timp si Rahdo si-a "revenit" in legatura cu subiectul Taschini si a inceput sa pedaleze cu spatele fata de punctul de vedere prezentat in podcast:
https://boardgamegeek.com/thread/2581333/oh-no/page/12

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119619Post Ailur
10 Feb 2021, 16:03

vreSB wrote:
10 Feb 2021, 15:17
Intre timp si Rahdo si-a "revenit" in legatura cu subiectul Taschini si a inceput sa pedaleze cu spatele fata de punctul de vedere prezentat in podcast:
https://boardgamegeek.com/thread/2581333/oh-no/page/12
Nu ma mira. Rahdo e carebear si in jocuri si in afara lor si acum e clar ca teme sa-si faca dusmani in orice circumstanta, plus ca asta e posibil sa-l arda si prin buzunare.

@VZQ: Multumesc! Atat timp cat ma tin timpul si nervii, incerc sa fac ceea ce cred ca e corect.
Last edited by Ailur on 10 Feb 2021, 16:09, edited 1 time in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119621Post DanielIndru
10 Feb 2021, 16:04

Haddeo wrote:
09 Feb 2021, 19:52
Eu daca eram in locul lor puneam lista cu toti cei care i-au hartuit cu tot cu mesaje etc , tot , tot out in the open.

Presupun ca ai ascultat ce au zis, si eu sunt de acord cu ei.
Sa faci asta, sa arati cu degetul, sa dai nume si sa acuzi... e exact ce li s-a facut lor si reactia nu are cum sa fie la fel.
Nu ai cum sa raspunzi cu violenta la violenta si sa te astepti sa fie "all good in the end".


https://youtu.be/MEXQp0kMhVY?t=1142

User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119626Post pparoh
10 Feb 2021, 16:48

vreSB wrote:
10 Feb 2021, 15:17
Intre timp si Rahdo si-a "revenit" in legatura cu subiectul Taschini si a inceput sa pedaleze cu spatele fata de punctul de vedere prezentat in podcast:
https://boardgamegeek.com/thread/2581333/oh-no/page/12
Distopie ce se intampla cu linia aia de discutii. Ai de capul meu. Este singura reactie pe care am avut-o cand am terminat de citit.

Nu frecventez forumul ala. Este asa in general?

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119628Post Ailur
10 Feb 2021, 17:06

pparoh wrote:
10 Feb 2021, 16:48
Nu frecventez forumul ala. Este asa in general?
Da. Persoane care il transforma pe Tascini in Goebbels 2.0, caucazieni care isi asuma "white guilt" si apoi se bat unii pe altii pe umeri legat de cat de curajosi au fost, si moderatori care sterg orice comentariu se abate de la ideologia acceptata.

"Zguduiți în însăși natura atitudinii lor față de societate, puși față în față cu forța ei, acești componenți n-au timp de fapt să aleagă și să se hotărască, pentru că sunt târâți de avalanșă , care îi duce fără să-i mai întrebe ce vor sau ce nu vor. Puși în fața necesității de a lua o hotărâre imediată, ei nu sunt în stare să se ocupe de analiză și să scotocească, poate pentru a suta oară, în raționamentele lor meticuloase cu privire la interesele, capriciile și poftele lor, cu privire la 'nedreptățile' suferite de la alții. Supunându-se în același timp sugestiei emoționale a mișcării colective, ei fac, în sfârșit, să explodeze într-înșii foarte multe reprezentări, dar nici nu apucă bine să se înalțe în aer sfărâmăturile acestora, că în locul lor apar noi imagini, reprezentări despre dreptatea și forța măreață a colectivului, fapte sesizabile ale propriei lor participări la colectiv, la mișcarea lui, primele elemente de mândrie și primele senzații dulci ale propriei lor victorii."

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119629Post LookyRo
10 Feb 2021, 17:18

Ailur wrote:
10 Feb 2021, 17:06
moderatori care sterg orice comentariu se abate de la ideologia acceptata
Mda, pot sa confirm.

Am postat si eu niste comentarii legate de "businessman" intr-un topic mentionat anterior, unde insistau sa fie folosit termenul "businessperson".
Mi-au fost sterse comentariile cu motivul "Dismissive", desi am prezentat totul obiectiv.

Si cand am incercat sa vorbesc cu modetatorul, sa-i spun ca nu sunt de acord ca opiniile subiective sunt mai valoroase decat cele obiective, mi-a trimis link catre pagina unde pot sa-mi sterg contul de BGG.
Last edited by LookyRo on 10 Feb 2021, 19:04, edited 1 time in total.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119630Post danielM
10 Feb 2021, 17:27

Exista vreo alternativa la BGG? E amuzant cu câtă nonșalanță și lipsa de respect tratează pe o buna parte din oamenii prin sprijinul, postările și munca cărora a ajuns siteul ăla atât de important în industrie, pe ideea "hei, nu dau doi bani pe argumentele tale, nu ai dreptul să participi la acest monolog"

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119631Post iadrianik
10 Feb 2021, 17:36

LookyRo wrote:
10 Feb 2021, 17:18
Si cand am incercat sa vorbesc cu modetatorul, sa-i spun ca nu sunt de acord ca opiniile subiective sunt mai valoroase decat cele obiective, mi-a trimis link catre pagina unde pot sa-i sterg contul de BGG.
banuiesc ca aici ai vrut sa scrii "mi-a trimis link catre pagina unde pot sa-mi sterg contul de BGG." ?

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119639Post LookyRo
10 Feb 2021, 19:20

iadrianik wrote:
10 Feb 2021, 17:36
LookyRo wrote:
10 Feb 2021, 17:18
Si cand am incercat sa vorbesc cu modetatorul, sa-i spun ca nu sunt de acord ca opiniile subiective sunt mai valoroase decat cele obiective, mi-a trimis link catre pagina unde pot sa-i sterg contul de BGG.
banuiesc ca aici ai vrut sa scrii "mi-a trimis link catre pagina unde pot sa-mi sterg contul de BGG." ?
Scuze. Typo. Contul meu sa il sterg, da.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119643Post Haddeo
10 Feb 2021, 22:02

DanielIndru wrote:
10 Feb 2021, 16:04
Haddeo wrote:
09 Feb 2021, 19:52
Eu daca eram in locul lor puneam lista cu toti cei care i-au hartuit cu tot cu mesaje etc , tot , tot out in the open.
Presupun ca ai ascultat ce au zis, si eu sunt de acord cu ei.
Sa faci asta, sa arati cu degetul, sa dai nume si sa acuzi... e exact ce li s-a facut lor si reactia nu are cum sa fie la fel.
Nu ai cum sa raspunzi cu violenta la violenta si sa te astepti sa fie "all good in the end".

https://youtu.be/MEXQp0kMhVY?t=1142
Pai hai sa ne gândim... ce rost are sa ieși public si sa te plângi ca ești amenințat, intimidat si bullied 3 ani in urma unui video care a fost public o perioada de timp si pe care spui ca poți sa-l arați bucuros altcuiva care vrea sa-si facă o părere despre el. Nu faci decât sa dai apa la moara unei gloate de oameni sa zică ca ești un cry baby, ca e o strategie de marketing, ca sunt niște sensibili, etc etc etc. Asa, daca pui si video si pui si dovezi cu : uite ce ni s-a întâmplat in ultimii 3 ani, nu mai e niciun loc de speculații, fiecare poate sa-si facă o părere cat mai obiectiva. Ok, hai sa zicem ca blurezi nume si adrese de email , dar pune cu lux de amănunt ce ti s-a scris , ce ti s-a zis , etc etc. Pana la urma se pare ca lumea s-a transformat intr-o imensa sala de judecata in care fiecare e si martor si judecător si calau
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cancel culture si jocurile de societate

Post: # 119645Post DanielIndru
10 Feb 2021, 22:18

Pai toate lucrurile alea au fost la lumina zilei.
Atacurile pe Twitter, comentariile pe Youtube, discutiile si acuzele in grupurile de Facebook.
Toate au fost publice.
Si, probabil, majoritatea executate din umbra anonimatului unui username care nu se poate conecta unei persoane cu nume si prenume.

Motivul pentru care au dat jos filmul a fost ca era sursa acestor atacuri.
Au sperat ca, odata motivul atacurilor indepartat, si acestea vor inceta.

Dar ce zic ei, si ce consider elementul critic al intregii afaceri: in toata perioada asta, nu au primit sustinere.
Vocile celor care incercau sa-i linseze public erau tot mai auzite, cele ale celor care puteau sa le ia apararea erau pline de nesiguranta sau doar soapte.

E nevoie de reactii mai vehemente si mai cu "cojones" atunci cand suntem acuzati pe nedrept sau cei la care tinem sunt tinta unor astfel de atacuri.
Nu violenta, nu atacuri personale, ci indignarea la care avem tot dreptul.
Indignarea si vehementa celui acuzat pe nedrept si care nu merita rahaturile astea.

"Cum indraznesti, domnule/doamna ?! Sa ma acuzi pe nedrept ?! Fara sa intelegi ce se intampla si care este sursa faptelor mele ?!"

Un exemplu:


Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”