Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124010Post rabesandratana
29 Jun 2021, 18:36

Salut,

Am o intrebare pentru cei care au mai trimis colet in USA prin Posta Romana.

Prietena mea vrea sa trimita in Texas un colet de pana in 5kg si dupa ce a intrebat la un oficiu postal cum se procedeaza, a primit raspunsul ca trebuie sa platesca 300 lei si sa se duca doar la Oficiul nr 5 din Bucuresti.

Pe net nu gasisem aceasta informatie legata de acel oficiu si erau si niste tarife mai mici.
Asa ati procedat si voi, trebuie neaparat sa mearga la Oficiu nr 5, sau nu stia prea bine ce vorbeste persoana care a indrumat-o?

Sau exista vreo alta modalitate de a trimite, un alt serviciu de la vreun curier, care sa aiba un tarif mai ok?

Multumesc!

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124011Post Miţã
29 Jun 2021, 18:46

rabesandratana wrote:
29 Jun 2021, 18:36
Salut,

Am o intrebare pentru cei care au mai trimis colet in USA prin Posta Romana.

Prietena mea vrea sa trimita in Texas un colet de pana in 5kg si dupa ce a intrebat la un oficiu postal cum se procedeaza, a primit raspunsul ca trebuie sa platesca 300 lei si sa se duca doar la Oficiul nr 5 din Bucuresti.

Pe net nu gasisem aceasta informatie legata de acel oficiu si erau si niste tarife mai mici.
Asa ati procedat si voi, trebuie neaparat sa mearga la Oficiu nr 5, sau nu stia prea bine ce vorbeste persoana care a indrumat-o?

Sau exista vreo alta modalitate de a trimite, un alt serviciu de la vreun curier, care sa aiba un tarif mai ok?

Multumesc!
Daca nu ma însel este cel din pantelimon, acolo este vama si de asta te pune sa mergi la op 5. Acum poti intra pe myawb de la posta romana si sa faci o simulare plus trebuie completata o declaratie vamala CN23 parca se numeste. La 5kg cred ca e sub 300 lei coatul.

LE: OP 5 este punct vamal pt sectorul 6. Cel din pantelimon era pentru sector 3 cred.

User avatar
chocolino
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 39
Joined: 01 May 2019, 11:54

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124014Post chocolino
29 Jun 2021, 19:15

Si eu am trimis acum 3 luni un colet spre State si a trebuit sa ma duc la Oficiul 5 (este langa Casa Poporul). Can ajungi acolo sa intrebi unde trebuie sa te duci ca sa faci livrarea sau vei sta mult la coada inutil.

Am trimis un pachet (carti) de 2-3kg si a fost aproximativ 120 RON. Cand te duci la ei intreaba ce sa alegi ca sa fie mai ok transportul (cadou, carti, etc). A fost o doamna foarte amabila care m-a ajutat.

Stiu ca exista varianta si la Oficiul 6 (langa Timpuri Noi) dar am incercat acolo si era o coada consistenta

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124015Post rabesandratana
29 Jun 2021, 19:52

Multumesc pentru lamuriri

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124018Post iadrianik
29 Jun 2021, 20:46

rabesandratana wrote:
29 Jun 2021, 18:36
Prietena mea vrea sa trimita in Texas un colet de pana in 5kg si dupa ce a intrebat la un oficiu postal cum se procedeaza, a primit raspunsul ca trebuie sa platesca 300 lei si sa se duca doar la Oficiul nr 5 din Bucuresti.

Pe net nu gasisem aceasta informatie legata de acel oficiu si erau si niste tarife mai mici.
Asa ati procedat si voi, trebuie neaparat sa mearga la Oficiu nr 5, sau nu stia prea bine ce vorbeste persoana care a indrumat-o?
Informatiile primite de prietena ta sunt corecte.

Ca sa trimiti un colet in SUA (ca de altfel in orice tara din afara Uniunii Europene) trebuie sa mergi la un oficiu postal cu asistenta vamala.
Aici e lista completa: https://www.posta-romana.ro/cnpr-data/_ ... 0221_1.pdf
In Bucuresti sunt 3: OP5 (Bd.Libertatii), OP6 (Calea Vacaresti), OP Expres (Calea Giulesti).
In linkul de mai sus gasesti si programul.

Pretul exact pentru un colet prioritar de 5 kg va fi 308.60 lei (54.60/inregistrare + 50.80/kg).
Este recomandat sa adaugi valoare declarata, costa in plus doar 0.1% din valoarea declarata.

chocolino wrote:
29 Jun 2021, 19:15
Am trimis un pachet (carti) de 2-3kg si a fost aproximativ 120 RON. Cand te duci la ei intreaba ce sa alegi ca sa fie mai ok transportul (cadou, carti, etc). A fost o doamna foarte amabila care m-a ajutat.

Stiu ca exista varianta si la Oficiul 6 (langa Timpuri Noi) dar am incercat acolo si era o coada consistenta
De obicei, iti cer sa mergi cu coletul deschis si verifica ce este inauntru (cel putin la OP6). Deci nu prea poti sa declari carti si sa ai altceva inauntru.

De la OP6 am trimis si eu de obicei. Intr-adevar e coada mare, dar majoritatea sunt pentru ridicat colete, la depus colete merge mai repede.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124047Post DanielIndru
01 Jul 2021, 10:58

iadrianik wrote:
29 Jun 2021, 20:46

De obicei, iti cer sa mergi cu coletul deschis si verifica ce este inauntru

Da, asa se intampla tot timpul la trimitere, sa nu inchideti cutia acasa inainte de a fi verificata de vamesi.
E important de tinut minte.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Nelamurire: Trimitere colet cu Posta Romana in USA

Post: # 124055Post rabesandratana
01 Jul 2021, 13:57

Multumesc tuturor pt ajutor

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”