Board games UK

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 817
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Board games UK

Post: # 124559Post Sol23
05 Aug 2021, 11:37

Salut,

Stiti cumva pe cineva de incredere din UK care poate sa primesca jocuri comandate de pe ebay in UK si sa le trimita in Romania?

Sunt persoane care livreaza jocuri doar in UK.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Board games UK

Post: # 124561Post Miţã
05 Aug 2021, 13:05

Cred ca toate intrarile extracomunitare ajung mai nou in vama, chiar daca sunt trimise de persoane fizice din ce am inteles de la vama din Drobeta. Practic te pune sa platesti vama sau taxe tva indiferent de unde cumperi extracomunitar.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Board games UK

Post: # 124562Post Teddy
05 Aug 2021, 13:21

Sol23 wrote:
05 Aug 2021, 11:37
Salut,

Stiti cumva pe cineva de incredere din UK care poate sa primesca jocuri comandate de pe ebay in UK si sa le trimita in Romania?

Sunt persoane care livreaza jocuri doar in UK.
Exista un serviciu de curierat international unde livrezi local (din uk in uk) in cazul tau si apoi ti-l expediaza ei in tara. Sunt niste costuri accesibile. Nu am folosit inca serviciul, dar cunosc oameni care il folosesc destul de des. In tara ai varianta de ridicare de la sediu sau sa ti-l aduca un curier la usa.
https://www.eshopwedrop.ro/

S-au modificat cateva detalii de cand cu brexit-ul, dar merita investigat.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Board games UK

Post: # 124564Post DanielIndru
05 Aug 2021, 15:05

Miţã wrote:
05 Aug 2021, 13:05
Cred ca toate intrarile extracomunitare ajung mai nou in vama, chiar daca sunt trimise de persoane fizice din ce am inteles de la vama din Drobeta. Practic te pune sa platesti vama sau taxe tva indiferent de unde cumperi extracomunitar.
E putin mai complicata si mai nuantata problema.

Daca magazinul de unde cumperi colecteaza si plateste TVA pentru toate vanzarile, atunci pretul lui final include cota de TVA specifica pentru fiecare tara unde livreaza (de exemplu, Bookdepository face asta prin depozitul din UK).

Daca nu, atunci coletul ajunge la vama unde este supus taxarii conform categoriei de TVA din care face parte.

Aceasta e declaratia Bookdepository cu privire la situatia post- Brexit si post- 1 iulie 2021, cand s-au mai schimbat cateva lucruri fata de 1 ianuarie 2021:

Book Depository will be IOSS registered, all prices displayed for IOSS orders on Book Depository's website will be inclusive of the applicable local Tax.
From 1st July 2021, as a result of EU tax legislation, Book Depository will collect and remit VAT (Value added Tax) on all goods where relevant with an order value of EUR 150 or less that are shipped to countries within the EU. All prices displayed for these orders on Book Depository's website are inclusive of the current applicable local Tax and free delivery.
Deci exista si o limita superioara peste care intervine un alt sistem de taxare, atentie si la acest aspect.

Toate coletele care au TVA platit vin direct la destinatar (cu posta, curier, etc).

Coletele cu TVA neplatit ajung in vama. Si de aici se bifurca din nou.

Uneori, curierul este in contact cu o firma de vamurie si declaratiile se solicita si se trimit online (mi s-a intamplat asta cu UPS).

Altfel, coletele ajung la oficiul postal vamal.

Orice persoana fizica ce vrea sa ridice de la vama colete extracomunitare trebuie sa se inregistreze la autoritatea vamala locala si sa primeasca un numar EORI ce il identifica (,) ca platitor de TVA pentru importuri de acest fel.

So... shit got real complicated.


EDIT: Coletele trimise de persoane fizice si fara valoare comerciala nu ajung in vama.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Board games UK

Post: # 124568Post Miţã
05 Aug 2021, 16:00

Si am mai vazut o chestie, daca vanzatorul este dintr-o tara extracomunitara dar face dropship din UE este obligata sa aplice TVA la vanzare. Deci daca inaite cumparai de pe aliexpress o chestie ce venea din Germania ca si dropship dar banii plecau in China nu plateai TVA acum sunt obligati sa te taxeze cu tva.

User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Board games UK

Post: # 124569Post pparoh
05 Aug 2021, 17:46

Erau obligati si inainte sa faca asta. :D Cata frauda cu TVA se face in UE...

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”