Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125830Post rabesandratana
05 Oct 2021, 21:29

Pentru ca nu am spatiu sa detin o masa care sa ocupe toata sufrageria non-stop, iar vechea masa destul de mica, nu ma mai multumea, am tot cautat o solutie si am gasit asta pe emag.
E la mai multi parteneri emag, dar eu am ales-o pe cea de la o firma din Pitesti, parca vreo 299 lei. E un diplomat foarte mare, care se deschide usor, e stabila, bine lucrata si dupa ce asezi pe ea si un pad/playmat mare, o sa fie o masa foarte buna de gaming in familie. Incap lejer 6 persoane. Si ceea ce nu ma asteptam, e faptul ca e stabila si nu se balangane din toate incheieturile. Aveam mare teama sa nu se indoaie, sa nu crape dupa prima partida, dar am folosit-o un weekend intreg pentru multe sesiuni de jocuri si a mers perfect, iar cand am terminat, am strans-o in 30 secunde si am asezat-o dupa canapea, unde nu deranjeaza pe nimeni nici vizual si nici ca spatiu. Exact ce imi doream!

Image

Sa zicem ca singura problema, e ca masa e mai mult lunga decat lata, pt ca ea nu e destinata jocurilor neaparat, dar daca nu pui pe ea nu stiu ce euro complex cu 1000 de piese si planse, o sa fie ok.
Noi am avut mici probleme doar la un singur joc ce avea foarte mult planse si componente, dar le-am asezat mai pe lung si pana la urma a fost ok.

Asa ca nu va asteptati la nu stiu ce mare masa, super mega extra califragilistica, pentru ca nu e. E doar o solutie pt cand nu ai spatiu si totusi doresti o masa de joaca bunicica.
Cum zice romanu: "Iti faci treaba cu ea!" :)
Last edited by rabesandratana on 06 Oct 2021, 21:09, edited 1 time in total.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125833Post LookyRo
06 Oct 2021, 09:12

In cazul in care mai sunt unii care cauta si alte solutii, aceasta solutie e cea la care am recurs eu:

Image

Singurul dezavantaj e ca piesele din mijloc trebuie stoacate separat (dar, in cazul meu, incap frumos intre un dulap si perete).
Dar masa e foarte stabila si pana acum a fost suficient de incapatoare pentru orice am jucat si adaptabila pentru numarul de jucatori.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125843Post nqq
06 Oct 2021, 15:52

LookyRo wrote:
06 Oct 2021, 09:12
In cazul in care mai sunt unii care cauta si alte solutii, aceasta solutie e cea la care am recurs eu:

Image

Singurul dezavantaj e ca piesele din mijloc trebuie stoacate separat (dar, in cazul meu, incap frumos intre un dulap si perete).
Dar masa e foarte stabila si pana acum a fost suficient de incapatoare pentru orice am jucat si adaptabila pentru numarul de jucatori.
Si eu am cumparat fix masa asta.
Este totusi mult prea scumpa pt calitatea ei. Se cam balangane ,dar este un birou foarte ok pe timp de zi si masa perfecta de 2 pers , masa perfecta de dat un ticket in 4 si masa buna de craciun cand vin neamurile in vizita.
Intradevar, cele 3 blaturi se tin separat, dar e ok totusi.
Dimensiunea la a mea este 95 x 43. Maxim se face 95 x 200.
Latimea de 95 este chiar perfecta.
Eu am luat.o.de pe e-monalisa.ro ,doar culoarea aia era in stoc, livrarea a 2-a zi. 2 colete maricele pe care am putut sae urc 2 etaje pe scari :)
Pret...undeva la 1100

Inainte aveam o masa de la Ikea , care avea 85 x 140 si se extindea la 220. Era mult mai ieftina,calitativa la materiale,dar ocupa totusi mult.

Spor

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125844Post LookyRo
06 Oct 2021, 16:16

nqq wrote:
06 Oct 2021, 15:52
Eu am luat.o.de pe e-monalisa.ro ,doar culoarea aia era in stoc, livrarea a 2-a zi. 2 colete maricele pe care am putut sae urc 2 etaje pe scari :)
Tot de acolo am luat-o si eu, dar am prins un pret ceva mai bun: 935 lei (+ 60 lei transport) [in septembrie 2018 - adjustati pretul pentru inflatie :geek: ].

Grija mea era ca daca ma ridic de la masa si o imping/lovesc din greseala, toate piesele vor zbura de la locul lor si partida de joc va fi stricata; sau si mai grav, sa se rastoarne un pahar cu *insert random liquid name* de la soc.
Dar pana acum sunt multumit de ea. E solida/grea!

Intr-adevar e mai scumpa, dar spatiul limitat a facut-o sa fie solutia ideala pentru mine.
In mod normal o tin complet inchisa (~45cm) si o folosesc ca birou, iar cand vine vremea de joaca o desfac cat e nevoie.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125852Post Gi0ny
06 Oct 2021, 22:52

LookyRo wrote:
06 Oct 2021, 09:12
In cazul in care mai sunt unii care cauta si alte solutii, aceasta solutie e cea la care am recurs eu:

Image

Singurul dezavantaj e ca piesele din mijloc trebuie stoacate separat (dar, in cazul meu, incap frumos intre un dulap si perete).
Dar masa e foarte stabila si pana acum a fost suficient de incapatoare pentru orice am jucat si adaptabila pentru numarul de jucatori.
Și eu am vrut sa o iau. Am renu tat la acel moment. O sa vad pe viitor.
Mai știu 2 persoane care au luat o astfel de masa. E o varianta excelenta pt apartament mai ales.

lyxye
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 18 Feb 2020, 21:20
Location: Cluj-Napoca

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 125854Post lyxye
07 Oct 2021, 00:02

Si eu cautasem la un moment dat si una din variante care mi-a placut era aceasta, https://mobexpert.ro/products/prx055wh? ... 4038200380
Arata bine, inaltime ajustabila, se extinde 100x114 cm.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 127282Post rabesandratana
24 Dec 2021, 18:21

https://www.dask-centru.ro/mese#!/tprod ... 0995547922

Mi-am luat inca o "masa de gaming", care se extinde din masuta de cafea in una pt 4 persoane.
E si pe Emag, dar am luat-o direct de pe site-ul producatorului, pt ca era cu vreo 50 lei mai putin.

Nu e lucrata senzational, dar o folosesc zilnic si isi face treaba, indiferent de ce joc asez pe ea.

Nu am nicio asociere cu firma respectiva, dar pt ca am un cod de reducere de 20%, am zis sa il pun aici, pentru un coleg de forum care cauta o solutie de joaca , dar nu dispune de o camera speciala pt o masa destinata jocurilor.

Eu am acordat doar 3 stele pe Emag, acestei mese, pt ca mi-au trimis una cu suruburi defecte si m-am cam chinuit sa o montez din cauza asta, dar per total nu regret ca am luat-o, mai ales ca vede aproape zilnic cate un joc si e extrem de usor de extins.

Sper sa fie de folos codul, primului care il va activa.

Codul de 20%: DC1996

Un Craciun fericit, tuturor!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 127283Post Shaikan
25 Dec 2021, 00:11

Pare cam micuta din dimensiunile date, 90x75x120 sau nu vad eu bine? Intreb pentru ca sunt in cautare de masa, dar cred ca mi-ar trebui ceva mai mare, avem una deja, pliabila, dar la jocurile mari nu se descurcă. La Domninat Species Marine in 4 cam incalecau plansele jucătorilor harta.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Solutie masa gaming pentru cei care nu au spatiu

Post: # 127497Post rabesandratana
07 Jan 2022, 17:32

Shaikan wrote:
25 Dec 2021, 00:11
Pare cam micuta din dimensiunile date, 90x75x120 sau nu vad eu bine? Intreb pentru ca sunt in cautare de masa, dar cred ca mi-ar trebui ceva mai mare, avem una deja, pliabila, dar la jocurile mari nu se descurcă. La Domninat Species Marine in 4 cam incalecau plansele jucătorilor harta.
Da, am pus ieri Anachrony pe ea ca sa joc solo vs Chromobot si mi-a ocupat toata masa. Cred ca daca ma mai strangeam putin cu piesele, mai intra inca o plansa pt o persoana, dar nu cred ca se poate juca in mai mult de 2 persoane. Asa ca nu face fata pt jocurile foarte mari. E buna pt 4 jucatori, doar daca nu pui un "monstru" pe ea. :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”