Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127431Post Gi0ny
06 Jan 2022, 17:38

Salutare.

După cum mulți dintre voi stiu dar nu și cei nou veniti, ei bine și în acest hobby și-a facut loc bișnița. Se cumpăra jocuri SH in stare buna la preț mic și se revând cu adaos pe bgg market, la preț mai mare.
Se cumpără jocuri de la magazine cu discount de 20% prin diverse persoane iar ulterior ajung pe bgg market cu 40% adaos.

Atenție mare cui vindeți dacă vă doriți ca jocurile să rămână totuși în comunitatea din România. Un joc bun poate ajunge la un preț decent la cineva din România sau la un preț mai mare undeva prin alta tara. Merită?

Desigur, fiecare are dreptul să vândă ce vrea, cui vrea, la ce preț vrea. La fel și cel care cumpără, are dreptul să facă ce vrea cu produsele cumparate.
Vorbim aici de principii și poate o doza de moralitate și de dorința de a crește frumos această comunitate de boardgames din România.
Pe de altă parte și bișnița asta, depășește în unele cazuri limitele legale.

Un disclaimer interesant l-am vazut mai devreme într-o postare de vânzare și mi s-a părut o idee buna de a fi folosit în anunțurile de vânzări.
Cine dorește sa încerce măcar sa diminueze aceasta...meteahnă, poate începe prin a nu vinde jocuri unor persoane despre care se știe clar ca fac...ei bine, bișniță.

La fel, ATENȚIE!!! nu ajutați aceste persoane (dacă vă cer ajutorul) prin a comanda jocuri de la diverse magazine, cu discount, prin contul vostru, ca apoi sa le dați lor jocurile doar ca ei sa le vândă ulterior pe bgg cu 30-50% adaos.

Disclaimer-ul vazut despre care vorbeam este:
"Imi rezerv dreptul sa nu accept oferte daca consider ca persoana care-l cumpara doar doreste sa-l revanda."
Sau la modul general: "Imi rezerv dreptul a alege persoanele către care sa vând jocurile".

Către moderatori/administratori:
Este doar o idee, o părere personala și o sugestie pentru cine dorește sa preia aceasta idee. Scopul nu este de a face flame ci de constientizare a unei realități. Realitate care pe mulți dintre noi ii afectează într-un fel sau altul.

Postarea poată rămâne ca titlu informativ nu este nevoie sa se discute pe aceasta tema.
Cine dorește detalii, îmi poate scrie în privat sau poate cere detalii într-o postare separata unde sunt sigur ca eu și mulți alții putem oferi acele informații, cu mențiunea ca ar fi drăguț ca discuțiile să se mențină în limitele bunului simt.

Îmi doresc mult ca aceasta comunitate sa crească și sa atragă oameni noi care sa nu se simtă păcăliți și ulterior sa renunțe la acest hobby.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 570
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127437Post crazyfroggg
06 Jan 2022, 20:46

Nu văd cu ce ajută această comunitate redeschiderea unui topic închis, care a agitat destul de mult spiritele.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 219
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127438Post AlexKalle
06 Jan 2022, 20:53

crazyfroggg wrote:
06 Jan 2022, 20:46
Nu văd cu ce ajută această comunitate redeschiderea unui topic închis, care a agitat destul de mult spiritele.
Mi se pare că postarea îndeplinește un scop informativ, în mod particular pentru persoane noi venite pe forum. Este binevenit pentru conștientizare, după părerea mea.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127440Post Imago
06 Jan 2022, 21:21

Gi0ny wrote:
06 Jan 2022, 17:38


Către moderatori/administratori:
Este doar o idee, o părere personala și o sugestie pentru cine dorește sa preia aceasta idee. Scopul nu este de a face flame ci de constientizare a unei realități. Realitate care pe mulți dintre noi ii afectează într-un fel sau altul.

Postarea poată rămâne ca titlu informativ nu este nevoie sa se discute pe aceasta tema.
Cine dorește detalii, îmi poate scrie în privat sau poate cere detalii într-o postare separata unde sunt sigur ca eu și mulți alții putem oferi acele informații, cu mențiunea ca ar fi drăguț ca discuțiile să se mențină în limitele bunului simt.

Îmi doresc mult ca aceasta comunitate sa crească și sa atragă oameni noi care sa nu se simtă păcăliți și ulterior sa renunțe la acest hobby.
Chiar vreau sa stiu - ce jocuri ai vrea, si nu ti le permiti din cauza lui flipmo? Si ce jocuri nu se gasesc in Romania, insa sunt scoase din tara? Caci experienta mea cu jocurile e ca nu am niciodata timp ce am deja.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127441Post adelindumitru
06 Jan 2022, 21:27

Rugămintea mea ar fi sa nu dam nume pe acest thread : )

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127443Post Imago
06 Jan 2022, 21:41

adelindumitru wrote:
06 Jan 2022, 21:27
Rugămintea mea ar fi sa nu dam nume pe acest thread : )
Bine, fie, as vrea sa inteleg si eu care sunt jocurile pe care le scoate "Cel ce nu poate fi numit", fara de care moare comunitatea noastra? Daca intru pe bursa, vad sute de jocuri la vanzare, cu Up in ultimele 3 zile. Chiar vreau sa stiu ce chilipir am scapat (la munca mi-au pus filter block pe forum, nu mai stau non-stop, mai pierd cate ceva).

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 570
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127444Post crazyfroggg
06 Jan 2022, 21:43

Este într-adevăr mesaj de conștientizare până la fraza "Către moderatori/administratori". Mai departe nu...
Această "realitate" despre care zici nu cred că e chiar atât de reală, cred totuși că suntem oameni maturi care putem lua decizii pentru noi. Chiar și cei nou intrați pe forum.
Dar e binevenit un mesaj de conștientizare la început de an, să trezim spiritele adormite după potolul de sărbători :)

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127445Post LookyRo
06 Jan 2022, 22:08

Inteleg si is oarecum de acord cu ceea ce zici, cu mentiunea ca nu e tare informativa.
Utilizatorii noi nu stiu cine-s cei carora nu trebuie sa le vanda - sau de ce; si am mari indoieli ca cineva vrea sa faca research legat de cumparator.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127446Post Gi0ny
06 Jan 2022, 22:39

LookyRo wrote:
06 Jan 2022, 22:08
Inteleg si is oarecum de acord cu ceea ce zici, cu mentiunea ca nu e tare informativa.
Utilizatorii noi nu stiu cine-s cei carora nu trebuie sa le vanda - sau de ce; si am mari indoieli ca cineva vrea sa faca research legat de cumparator.
Știu ce zici. Dar nu am voie și sincer nici nu voiam sa pun public numele aici.
De aceea am zis ca pot oferi detalii cui dorește în privat. Și nu făceam postarea asta dacă nu știam sigur ceea ce știu și ce știu și alți oameni.
Știu și ca oamenii vor sa scape repede de jocuri, sa ia repede banii etc. dar, din nou....prefer sa știu ca s-a încercat măcar încetinirea bisnitei.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127447Post Gi0ny
06 Jan 2022, 22:41

Ce nu înțeleg eu, este de ce va agitați atâta pentru ceva ce considerați ca nu are rost?
Daca voi credeți ca nu are sens ce am scris, ca nu este o realitate, ca nu este o problema a comunitatii etc etc etc, ok, treceți mai departe, nu va pierdeți timpul. That simple.

Pentru multi alții are sens. Pentru mulți alții este o realitate, chiar dacă pentru voi (imago, crazy frog ) nu este.
Unii vor sa facă mai mult pentru comunitate, alții nu. Foarte bine.

In postarea mea am descris suficient de clar și explicit despre ce e vorba. Nu vad rostul la alte clarificari aici, în comentarii.

Nu am dat nume sau nicknames, nu am jignit pe nimeni, nu am folosit un "ton" agresiv, nu este nimic răutăcios etc.
Postarea mea nu incalca nici o regula.

Daca cine nu știe despre ce sau despre cine vorbesc, poate sa îmi scrie și ii dau detalii despre ce am scris acolo, în privat. Tocmai pentru a evita o discuție inutila aici, de aceea am și specificat ca ar fi de preferat sa rămână postarea asa cum e, ca titlu informativ, fără alte discuții.
De aceea și mesajul către moderatori/administratori (crazy frog).

Dar tocmai tu, Imago vad ca vrei sa incingi spiritele și mai dai și nume și prenume (nu înțeleg de ce) . Sincer îmi pare rău să văd asta și fix din partea ta.

Astfel ca, postarea este una de informare și constientizare a unei REALITĂȚI: Se face bișnita.
Și un mic lucru pe care îl putem face este sa nu vindem jocuri acestor bișnițari care cumpără jocuri doar pentru a le revinde sa facă profit.
DAR
Fiecare face fix ce vrea și ce crede de cuviință.
Oricare alte discuții în contradictoriu aici, nu își au sensul.


Mulțumesc.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127449Post Imago
07 Jan 2022, 00:03

Giony, vii cu o plangere, iar eu incerc sa te inteleg si te intreb lucruri. Ok, spui ca unii fac bisnita, si ca asta ar fi rau. Atat? Doar vrei sa le sugerezi oamenilor sa nu vanda celor care vand jocuri pe bgg? Ok.

"Postarea poată rămâne ca titlu informativ nu este nevoie sa se discute pe aceasta tema." - daca voiai doar sa-ti spui oful, fie, imi cer scuze pentru ton.

Insa e o discutie lunga pe tema data, si eu am parerea mea - ca este important intr-un hobby, suprasaturat de jocuri, sa existe si unele "chase"games", "grail games". Pana la urma acele jocuri nu sunt cu nimic mai deosebite decat mii de alte titluri excelente disponibile, insa sunt cautate datorita raritatii lor. Si raritatea le face sa fie dorite, nu calitatea, sau ceva fara de care entuziastii hobby-ului nu ar putea trai. Vei pretui mai mult un joc daca faci mai mari eforturi sa-l obtii. Si frustrarea aceasta cand nu poti pune mana pe un titlu face parte din experienta de colectionar. Cand vine vorba de lucruri ne-esentiale, cum sunt colectionarea de boardgames, eliminarea jocurilor din circuit este pozitiva, caci le face sa fie mai valoroase pentru colectionari.
Nu ai pretui acel joc daca nu ar fi rar/scump. Tu acum te plangi fix de lucrul care te face sa-ti doresti atat de mult acel joc, si iti da placere sa-l ai in colectie - raritatea si dificultatea de a-l obtine. Asa ca eu nu sunt atat de sigur de cat de negativ este Bogdan pentru comunitatea noastra si hobby in general. Mi-a suflat si mie multe jocuri, si imi venea sa urlu in acele momente, pentru ca nu am prins acel "chilipir". Insa in acelas timp am sute de titluri acasa, nu ar mai trebui sa cumpar niciodata nimic daca as juca ce am (plus ce au prietenii).
Less is more, chase is good.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127451Post Gi0ny
07 Jan 2022, 00:31

Tocmai, Andrei. Personal nu am ratat nimic, nu mi-a suflat nimeni nimic....nu duc lipsa de jocuri.
Este vorba de moralitate și principii.
Acuma na, fiecare cu principiile lui.
Personal nu mi se are deloc ok sa faci lucrurile astea.
Dar de fapt în spate este vorba de ceva mult important: partea umana. Pentru ca modul în care procedează unii, pentru ca nu dau nume, este total imoral și sub cea mai joasa speță. Se calcă pe cadavre, se minte, se prostește pe fata și se lucrează pe la spate, se manipulează etc etc...si pentru ce? Pentru bișnita? Pentru niște jocuri care in loc sa rămână aici se duc peste granița? Pentru 100 lei profit?

OK, bun. Dar vreau ca oamenii sa cunoască și aceste detalii și dacă vor, sa se ferească.
Și vreau, ca cei care pot face ceva, sa facă, cum ar fi sa nu le mai vândă jocuri și sa nu mai comande pentru ei jocuri fosindu-si conturile lor cu reduceri la diverse magazine.

Fiecare ia ce decizie dorește.

Ziceai de jocuri care stau cu lunile pe forum la vânzare. Pai da, alea neinteresante nu le ia sa le vândă pe bgg...despre ce vorbim?

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 570
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127452Post crazyfroggg
07 Jan 2022, 00:57

Gi0ny, te stimez, ca pe toți utilizatorii acestui forum, la fel de mult ca și dreptul la opinie.

Ceea ce numești bișniță, nu e de fapt decât un principiu de baza pe care funcționează comerțul, cumperi la un preț avantajos, vinzi mai scump. Și nu veni să-mi spui că nu este corect sau legal ce fac unii, câtă vreme nu este legal ce facem cu toții pe forumul de vânzări. Tranzacții neimpozitate. Așadar, câtă vreme e "o piață liberă", acceptă că sunt reguli la care nu se poate supune. Ești la fel de liber să te bucuri de ea, sau să o ignori.

Te rog din suflet sa mă ierți pt că spun următorul lucru, dar cred că ai o problemă mai mare cu situațiile subiective (aka. tranzacții ratate) decât cu "sistemul". Și nu-mi spune că moralitatea te-a împins să deschizi acest topic, pt că eu, deși urmăresc zilnic forumul, nu am habar de atâtea tranzacții precum ai tu. Spuneai că nu dorești "flame", când tot ce ai scris de la bun început a fost să agite apele (și nu e prima dată).

Probabil o să-mi atrag un ban pt ce am scris, n-ar fi de condamnat. Dar vin dintr-un mediu unde lucrez cu oamenii, și dintotdeauna mi-au displăcut instigatorii (am avut destui in subordine in 13 ani de carieră).
Știu că aparent ai vrut să faci un bine, dar poate că ai auzit vb aia, "drumul spre iad e pavat cu intenții bune" (mi se aplică și mie).

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 312
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127453Post dragosb88
07 Jan 2022, 01:04

Hmm, nu doream sa scriu nimic pana sa vad ultima replica a lui Imago.

O sa incep cu opiniile cu care sunt de acord:
1. Da, exista destul de multe jocuri disponibile la ora actuala care sunt bune
2. Comunitatea e in crestere
3. Atunci cand reusesti sa achizitionezi un joc pe care ti l-ai dorit mult ai ceva mai multa satisfactie

Bun, acum pentru partea cealalta - treaba cu chasing grail games mie mi se pare o incercare slaba de a justifica aceasta practica. Nu sunt cumparate doar grail games de catre persoanele cu pricina, ci si jocuri on high demand sau editii limitate. Dar sa raman on topic:

Faptul ca suntem in Romania deja ne restrictioneaza ft mult in materie de jocuri rare pt ca aici hobbiul a prins ceva mai tarziu.
Daca ar fi sa imi dau cu parerea din experienta mea limitata la doar cativa ani in acest domeniu, as zice ca in Germania, spre exemplu, probabil exista de sute sau mii de ori mai multe grail games decat in Romania (jocurile de societate aproape ca fac parte din cultura nemteasca deja). Acum, ei au o putere de cumparare in medie mult mai mare ca a noastra, ceea ce inseamna ca cel mai probabil tranzactiile de genul sa fie mai mult intr-un singur sens. De aici cred ca e clara ideea spre care merg - vor fi si mai putine astfel de jocuri in tara, pt profitul a 1-2 pers, jocuri care altfel ar putea fi jucate de cei care si le-au dorit, apoi acele persoane poate chiar ar realiza ca jocurile respective fie nu sunt atat de bune, fie ca nu sunt pe gustul lor, si le-ar repune la vanzare tot aici, si ar avea ocazia sa le mai incerce si altcineva. Sigur, sunt sanse sa fie tinute de colectionari pana sa ajunga sa fie jucate si sa fie scoase din circuit o perioada, dar daca sunt vandute in afara deja sunt scoase de tot din circuit. Iar in sens invers nu cred ca sunt prea multi care ar arunca cu 300-500 euro pe un grail game din Germania :)

Si acum am ajuns la partea savuroasa: "Vei pretui mai mult un joc daca faci mai mari eforturi sa-l obtii." - efort poate fi interpretat in mai multe feluri, dar in cazul de fata cel mai prevalent este cel financiar. Iar ce zici tu aici se traduce dupa cum urmeaza: Daca platesti mult mai mult pe un joc rar o sa ai satisfactie mai mare, iar daca nu, poate nu ti-l doresti suficient sau nu iti place destul de mult. Dar premisa de la care ai plecat este una convenabila, deoarece tu presupui ca nu putem cumpara grail games decat la supra-pret. Eu de exemplu as avea o satisfactie mult mai mare daca as prinde un joc pe care mi-l doresc mult si care a fost scos din circuit la un pret decent (un 'bargain').

Nu vad de ce doar persoanele instarite trebuie sa aiba acces la jocuri mai rare. Daca suntem colectionari si avem fonduri mai mari de 300 ron pe luna dedicate pt asa ceva, nu inseamna ca trebuie sa uitam faptul ca majoritatea persoanelor nu isi permit sa aloce nici 300 ron, dar poate ele chiar apreciaza hobby-ul acesta si si-ar dori sa joce un Tales Of The Arabian Nights despre care au citit pe net sau pt care au vazut diverse reviews si li se pare special. De ce sa dea pe un sh din afara 600 ron + transport, cand ar putea da 250-300 pe unul de aici?

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127454Post Gi0ny
07 Jan 2022, 01:12

crazyfroggg wrote:
07 Jan 2022, 00:57
Gi0ny, te stimez, ca pe toți utilizatorii acestui forum, la fel de mult ca și dreptul la opinie.

Ceea ce numești bișniță, nu e de fapt decât un principiu de baza pe care funcționează comerțul, cumperi la un preț avantajos, vinzi mai scump. Și nu veni să-mi spui că nu este corect sau legal ce fac unii, câtă vreme nu este legal ce facem cu toții pe forumul de vânzări. Tranzacții neimpozitate. Așadar, câtă vreme e "o piață liberă", acceptă că sunt reguli la care nu se poate supune. Ești la fel de liber să te bucuri de ea, sau să o ignori.

Te rog din suflet sa mă ierți pt că spun următorul lucru, dar cred că ai o problemă mai mare cu situațiile subiective (aka. tranzacții ratate) decât cu "sistemul". Și nu-mi spune că moralitatea te-a împins să deschizi acest topic, pt că eu, deși urmăresc zilnic forumul, nu am habar de atâtea tranzacții precum ai tu. Spuneai că nu dorești "flame", când tot ce ai scris de la bun început a fost să agite apele (și nu e prima dată).

Probabil o să-mi atrag un ban pt ce am scris, n-ar fi de condamnat. Dar vin dintr-un mediu unde lucrez cu oamenii, și dintotdeauna mi-au displăcut instigatorii (am avut destui in subordine in 13 ani de carieră).
Știu că aparent ai vrut să faci un bine, dar poate că ai auzit vb aia, "drumul spre iad e pavat cu intenții bune" (mi se aplică și mie).
Ar trebui sa iti dau replica la fiecare propoziție din tot ce ai scris. Pentru ca tot ce ai scris este greșit (în ceea ce ma priveste).
Concluzii trase total eronat. Dar da, dreptul la opinie, fair enough.

Asa ca nu am sa fac asta, pentru ca nu despre asta era vorba aici. Este opinia ta.

Mi-am asumat, înainte sa postez aici hate-ul pe care mi-l voi lua, deci e ok :).

Pentru lucruri concrete nu putem acuza ca facem flame. Dar acuzații gratuite putem arunca și heeeeey, it's OK.

Zici de flame și instigat. Ai fost primul care a comentat aici. Puteai sa mergi mai departe și sa te abții. Dar nu, ai vrut sa deschizi cutia pandorei. Flame? Instigare?
Ca tot suntem pe vorbe, pe asta o știai?
Hoții striga hoții?


Una peste alta, din nou se va discuta în contradictoriu despre ce fac unii care chiar acum stau liniștiți și fac bani din bișnita.
Dar dacă asa va place ok....

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127455Post Gi0ny
07 Jan 2022, 01:22

Cred ca mai bine ar rămâne topicul ca și heads up asa cum trebuia.
Comentariile și discuțiile deja se duc în alte direcții.

Bișnițarii fac bani pe cârcă și munca altora și alții ii iau apărarea pe forum.


Le propun tuturor care sunt ok cu aceasta bișnita, sa își facă ei magazin de boardgames, sa se chinuie ei sa le aducă mereu pe cele mai noi siiii la pret mic iar apoi sa le dea un discount la bișnițari ca ei apoi sa le vânda pe bgg cu 50% adaos.

Siii toate jocurile sh sa le dea de pomana la bișnițari ca să le crească valoarea :).

Simplu.
Last edited by Gi0ny on 07 Jan 2022, 01:23, edited 1 time in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127456Post adelindumitru
07 Jan 2022, 01:23

Văd că spiritele încep să se încingă. Nu vreau să blochez acest topic, dar vă rog să vă respectați partenerii de dialog. Fără ”instigatori”, ”hoții strigă hoții” și altele asemănătoare, vă rog.

costyynnel
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 232
Joined: 22 Mar 2019, 15:08

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127457Post costyynnel
07 Jan 2022, 01:26

Hai sa nu uitam ca cel care vinde, isi urmareste doar scopul personal: acela de a scoate un ban in urma vanzarii unui joc de care s a plictisit, nu mai are loc, sau n alte motive. Nu cred ca vinde cineva un joc si se gandeste neaparat "doamne tre sa dau jocul asta mai departe sa l joace si altcineva din comunitatea jucatorilor din Romania!". Acestea fiind spuse, inteleg frustrarea ca cineva cumpara un joc inaintea ta doar pentru a face profit, cand tu de fapt l ai fi vrut pentru tine, dar cam asa merg lucrurile, si ar trebui sa nu facem atat de mare tam-tam le chestia asta, get over it. PS: n am facut niciodata acest tip de cumparare-vanzare (bisnita), ca sa nu se inteleaga faptul ca sunt pro, si incurajez :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127458Post cristianf
07 Jan 2022, 01:37

Si totusi. Eu nu am intalnit bisnita pe forum la modul nesimtit. Am vandut sute de jocuri (for real) si niciodata nu a venit cineva la mine sa imi ofere un pret de dumping doar ca sa il vad dupa aia pe forum sau pe geekmarket la super preturi.

Exceptand faza cu 5$. Cunoscatorii stie 😃

Si pana la urma o mica bisnita am facut mai toti intr-o forma sau alta. Vreun joc schimbat la math trade avantajos si revandut dupa aia ca nu a prins. Vreun discount puternic si pus la acelasi pret pe forum ca deh, e jocul nou si sigur se da pana vine reprintul.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 762
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127459Post Gi0ny
07 Jan 2022, 01:51

cristianf wrote:
07 Jan 2022, 01:37
Si totusi. Eu nu am intalnit bisnita pe forum la modul nesimtit. Am vandut sute de jocuri (for real) si niciodata nu a venit cineva la mine sa imi ofere un pret de dumping doar ca sa il vad dupa aia pe forum sau pe geekmarket la super preturi.

Exceptand faza cu 5$. Cunoscatorii stie 😃

Si pana la urma o mica bisnita am facut mai toti intr-o forma sau alta. Vreun joc schimbat la math trade avantajos si revandut dupa aia ca nu a prins. Vreun discount puternic si pus la acelasi pret pe forum ca deh, e jocul nou si sigur se da pana vine reprintul.

Păi ai cautat sau urmărit? :)
Cineva, acum un an chiar a pus poze cu jocurile luate de pe forum la preț decent și puse pe bgg la preț dublu.
Îți dau exemple câte vrei. La fel, cu jocuri luate prin diverși de la magazine cu discount și va dute ulterior cu adaos.


De aceea zic, mulți nu știu detalii dar nu e deloc mult Tam Tam pentru nimic.

Amploarea e mare, nu e vorba de 20 lei câștigați la un joc din când în cand.
E vorba de sute poate mii de euro câștigați lunar. Neimpozitati. Este vorba despre intenția constienta de la bun început sa cumperi ieftin dintr-un loc și sa vinzi scump în alt loc, dar evazionand statul. Asta nu e bișnita?

Una e sa vinzi jocurile care nu îți plac, te-ai saturat de ele, etc cu preț mai mic decât cel cu care le ai luat tu ca na, e sh. Și le cumpăra cineva care le vrea sa le joace și poate ulterior le vinde și el. Ok.
Alta e sa cumperi tot ce prinzi la preț decent și sa vinzi pe bgg cu 30-50% in plus. Deci cumperi doar sa vinzi.
Asta e bișnita. Oricine orice ar zice. Când cumperi ceva și revinzi la suprapreț din varii motive(nu se găsește, nu se printeaza etc) și nu îți declari veniturile și faci asta constant și asta este "munca" ta , este bișnita.

Daca mergi la stadion și iei 100 de bilete pt nu știu ce mare meci și după le vinzi la preț dublu pe lângă stadion, ce este?

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”