Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127529Post adelindumitru
09 Jan 2022, 12:46

VZQ wrote:
09 Jan 2022, 12:18
Am tot vazut discutii pe tema, asta, si sunt curios: cum poti sa-ti dai seama daca jocul cumparat este original, sau contrafacut? Sunt diferente vizibile, sau te prinzi doar prin comparatie cu o copie originala? Un retailer nespecializat in vanzarea de jocuri de societate, care vinde Catan alaturi de creioane si baterii de ceas, ar putea sa-si dea seama daca a primit spre vanzare fake-uri?

De ceva vreme m-a lovit damblaua cu Funko Pop-urile, si este FOARTE complicat sa cumperi produse legit in RO (inclusiv de pe EMAG), pentru ca este foarte greu sa-ti dai seama la prima vedere daca produsul este orignal, sau fake, trebuie sa-l scoti din cutie, sa cauti anumite elemente de siguranta, si de regula ai nevoie de un original certificat ca sa-ti poti da seama de eventualele diferente, si chiar si atunci, si variantele originale pot prezenta variatiuni de culoare, printing, etc.

In cazul jocurilor, cum e? Sunt implementate de catre producator elemente de identificare, care-ti pot spune imediat daca este o copie pirat, sau originala? Intrucat pana acum am cumparat jocuri doar de la magazinele specializate de la noi, nu mi-am pus problema, dar ma gandesc ca un cumparator ocazional poate nu stie de existenta Regatului sau a Pionului, vede o promotie pe EMAG si cumpara un joc sa-l dea cadou - cum dovedeste ca a primit un produs fake, ca sa poata raporta vanzatorul? Banuiesc ca cei de la EMAG nu stau sa ia la puricat toate produsele vandute de diversi prin ei, ci doar intervin daca apar reclamatii.
Cred că FFG și CMON sunt singurele companii care au elemente de securitate (la CMON de exemplu ai un QR code pe care îl poți scana să vezi dacă e produsul original). Dar nu sunt nici genul de produse care să se vândă foarte des pe emag sau alte site-uri de genul. În rest, cred că îți poți da seama doar dacă observi ceva...ciudat cu jocul (culori spălăcite, carton prea subțire, cărți de calitate slabă).

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127533Post VZQ
09 Jan 2022, 17:44

adelindumitru wrote:
09 Jan 2022, 12:46
Cred că FFG și CMON sunt singurele companii care au elemente de securitate (la CMON de exemplu ai un QR code pe care îl poți scana să vezi dacă e produsul original).
Eh, vezi, asta e problema... aceeasi situatie este si la Funko-uri - in ciuda falsurilor care au invadat piata, nu introduc un QR cod, sau un numar de serie... oare este scump sa implementezi asemenea elemente de siguranta? Ca altfel nu-mi explic de ce nu se folosesc?!? In fine, poveste lunga, rezolvare complicata...

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127534Post Ailur
09 Jan 2022, 17:55

adelindumitru wrote:
09 Jan 2022, 12:46
doar dacă observi ceva...ciudat cu jocul (culori spălăcite, carton prea subțire, cărți de calitate slabă
Alea has entered the chat

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127553Post dmx85
10 Jan 2022, 14:51

VZQ wrote:
09 Jan 2022, 12:18
Am tot vazut discutii pe tema, asta, si sunt curios: cum poti sa-ti dai seama daca jocul cumparat este original, sau contrafacut? Sunt diferente vizibile, sau te prinzi doar prin comparatie cu o copie originala? Un retailer nespecializat in vanzarea de jocuri de societate, care vinde Catan alaturi de creioane si baterii de ceas, ar putea sa-si dea seama daca a primit spre vanzare fake-uri?

In cazul jocurilor, cum e? Sunt implementate de catre producator elemente de identificare, care-ti pot spune imediat daca este o copie pirat, sau originala? Intrucat pana acum am cumparat jocuri doar de la magazinele specializate de la noi, nu mi-am pus problema, dar ma gandesc ca un cumparator ocazional poate nu stie de existenta Regatului sau a Pionului, vede o promotie pe EMAG si cumpara un joc sa-l dea cadou - cum dovedeste ca a primit un produs fake, ca sa poata raporta vanzatorul? Banuiesc ca cei de la EMAG nu stau sa ia la puricat toate produsele vandute de diversi prin ei, ci doar intervin daca apar reclamatii.
la fake-uri calitatea componentelor si a printului este evident mai slaba. Cei care comercializeaza, sa zicem, Catan fake pe emag, nu il iau de la Ideal Board Games, distribuitorul unic al Catan (vers. romana) in Romania, ci din China, probabil de pe Ali Express. Probabil ca multi dintre cumparatorii emag nici nu isi dau seama ca e un fake.

Dintre jocurile fake comercializate pe emag de care stiu eu se numara de la Exploding Kittens si Cards Against Humanity care sunt si usor de contrafacut, pana la Pandemic Legacy, Terraforming Mars sau seria Azul. Daca te intereseaza subiectul poti cauta pe google "Pandemic Legacy original vs fake" sau ceva de genul si o sa vezi si poze cu diferentele de componente.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127561Post VZQ
10 Jan 2022, 17:45

Multumesc pentru precizari!


DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127641Post DeeDee
13 Jan 2022, 13:46

dmx85 wrote:
13 Jan 2022, 12:31
Ultimul offtopic despre emag. Promit!

https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... _negative/
l-au si dat jos

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127645Post LookyRo
13 Jan 2022, 14:42

DeeDee wrote:
13 Jan 2022, 13:46
l-au si dat jos
Si l-a dat singur jos.

Si inainte sa va prea ambalati, nu-i CHIAR adevarat tot ceea ce se zice.
Eu am lasat review negativ acum 2 luni si inca e la locul lui.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127647Post DeeDee
13 Jan 2022, 15:04

pe de alta parte, pe reddit in special nu poti spune nimic de emag ca te pun la pereti....

revenind la topicul initial... este undeva o lista cu ce jocuri ar fi la mare cautare pe bgg? nu de alta dar as vinde si eu ce am in plus in colectie, si as prefera sa nu vand in mare pierdere :) dpmdv mi-am facut datoria pt tara achizitionand de la retaileri din romania, deci am sustinut hobby-ul. acum as vrea sa vand jocurile (am unele nedesfacute) la un pret aproape de cat am dat pe ele. poate am si eu noroc cu ceva la mare cautare in alte parti :)

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127648Post emisanSB
13 Jan 2022, 15:12

DeeDee wrote:
13 Jan 2022, 15:04
revenind la topicul initial... este undeva o lista cu ce jocuri ar fi la mare cautare pe bgg? nu de alta dar as vinde si eu ce am in plus in colectie, si as prefera sa nu vand in mare pierdere :) dpmdv mi-am facut datoria pt tara achizitionand de la retaileri din romania, deci am sustinut hobby-ul. acum as vrea sa vand jocurile (am unele nedesfacute) la un pret aproape de cat am dat pe ele. poate am si eu noroc cu ceva la mare cautare in alte parti :)
Vrei sa vinzi din lista ce o ai in semnatura ? :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127649Post dmx85
13 Jan 2022, 15:42

DeeDee wrote:
13 Jan 2022, 13:46
dmx85 wrote:
13 Jan 2022, 12:31
Ultimul offtopic despre emag. Promit!

https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... _negative/
l-au si dat jos
pffff...

era despre niste produse fake comandate de pe emag. Omul a scris un comentariu prin care a sesizat problema si i-a fost sters.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127651Post DanielIndru
13 Jan 2022, 17:06

DeeDee wrote:
13 Jan 2022, 15:04
pe de alta parte, pe reddit in special nu poti spune nimic de emag ca te pun la pereti....

revenind la topicul initial... este undeva o lista cu ce jocuri ar fi la mare cautare pe bgg? nu de alta dar as vinde si eu ce am in plus in colectie, si as prefera sa nu vand in mare pierdere :) dpmdv mi-am facut datoria pt tara achizitionand de la retaileri din romania, deci am sustinut hobby-ul. acum as vrea sa vand jocurile (am unele nedesfacute) la un pret aproape de cat am dat pe ele. poate am si eu noroc cu ceva la mare cautare in alte parti :)

Black Fleet e OOP de cativa ani, stiu pe cineva din Timisoara care si-l doreste.
Daca te hotarasti sa-l dai, anunta-ma si te pun in legatura cu el.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127663Post DeeDee
14 Jan 2022, 12:23

emisanSB wrote:
13 Jan 2022, 15:12
Vrei sa vinzi din lista ce o ai in semnatura ? :)
am si uitat ca am lista in bgg :) o updatez cu 'for trade' :)
acum ca zici, black fleet a vazut masa o sg data, ca e doar 3-4 jucatori. ma gandesc un pic, si multumesc pt oferta!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127826Post Imago
24 Jan 2022, 10:59

dragosb88 wrote:
07 Jan 2022, 01:04
Hmm, nu doream sa scriu nimic pana sa vad ultima replica a lui Imago.

O sa incep cu opiniile cu care sunt de acord:
1. Da, exista destul de multe jocuri disponibile la ora actuala care sunt bune
2. Comunitatea e in crestere
3. Atunci cand reusesti sa achizitionezi un joc pe care ti l-ai dorit mult ai ceva mai multa satisfactie

Bun, acum pentru partea cealalta - treaba cu chasing grail games mie mi se pare o incercare slaba de a justifica aceasta practica. Nu sunt cumparate doar grail games de catre persoanele cu pricina, ci si jocuri on high demand sau editii limitate. Dar sa raman on topic:

Faptul ca suntem in Romania deja ne restrictioneaza ft mult in materie de jocuri rare pt ca aici hobbiul a prins ceva mai tarziu.
Daca ar fi sa imi dau cu parerea din experienta mea limitata la doar cativa ani in acest domeniu, as zice ca in Germania, spre exemplu, probabil exista de sute sau mii de ori mai multe grail games decat in Romania (jocurile de societate aproape ca fac parte din cultura nemteasca deja). Acum, ei au o putere de cumparare in medie mult mai mare ca a noastra, ceea ce inseamna ca cel mai probabil tranzactiile de genul sa fie mai mult intr-un singur sens. De aici cred ca e clara ideea spre care merg - vor fi si mai putine astfel de jocuri in tara, pt profitul a 1-2 pers, jocuri care altfel ar putea fi jucate de cei care si le-au dorit, apoi acele persoane poate chiar ar realiza ca jocurile respective fie nu sunt atat de bune, fie ca nu sunt pe gustul lor, si le-ar repune la vanzare tot aici, si ar avea ocazia sa le mai incerce si altcineva. Sigur, sunt sanse sa fie tinute de colectionari pana sa ajunga sa fie jucate si sa fie scoase din circuit o perioada, dar daca sunt vandute in afara deja sunt scoase de tot din circuit. Iar in sens invers nu cred ca sunt prea multi care ar arunca cu 300-500 euro pe un grail game din Germania :)

Si acum am ajuns la partea savuroasa: "Vei pretui mai mult un joc daca faci mai mari eforturi sa-l obtii." - efort poate fi interpretat in mai multe feluri, dar in cazul de fata cel mai prevalent este cel financiar. Iar ce zici tu aici se traduce dupa cum urmeaza: Daca platesti mult mai mult pe un joc rar o sa ai satisfactie mai mare, iar daca nu, poate nu ti-l doresti suficient sau nu iti place destul de mult. Dar premisa de la care ai plecat este una convenabila, deoarece tu presupui ca nu putem cumpara grail games decat la supra-pret. Eu de exemplu as avea o satisfactie mult mai mare daca as prinde un joc pe care mi-l doresc mult si care a fost scos din circuit la un pret decent (un 'bargain').

Nu vad de ce doar persoanele instarite trebuie sa aiba acces la jocuri mai rare. Daca suntem colectionari si avem fonduri mai mari de 300 ron pe luna dedicate pt asa ceva, nu inseamna ca trebuie sa uitam faptul ca majoritatea persoanelor nu isi permit sa aloce nici 300 ron, dar poate ele chiar apreciaza hobby-ul acesta si si-ar dori sa joce un Tales Of The Arabian Nights despre care au citit pe net sau pt care au vazut diverse reviews si li se pare special. De ce sa dea pe un sh din afara 600 ron + transport, cand ar putea da 250-300 pe unul de aici?

Ok, noi am mai avut aceasta discutie, si desi cred ca esti intr-o pozitie diametral opusa de a mea, let's agree to disagree.
Pozitia mea e urmatoarea - boardgamingul, pe langa aspectul de joaca, are si o puternica latura de colectionare. Collectibles sunt un business foarte mare in lume, care pana ce a lasat jocurile boardgames pe dinafara. Asta din cauza aspectului geeky si oarecum nisat. Insa lucrul acesta este pe cale de a se schimba, radical. Boardgamingul devine popular, iar acest lucru se va vedea in preturile jocurilor chase, grail, sau pur si simplu vintage. Cel mai probabil suntem inca in perioada cand toate jocurile, inclusiv vechi si rare, sunt foarte accesibile ( in comparatie cu alte hobby-uri sau colectibles). Tu poti desigur sa nu accepti lucrul acesta, si sa strigi impotriva oamenilor care pricep acest lucru, insa asta nu va schimba situatia.

Daca spui doar din punct de vedere a activitatii de jucat, sa fim seriosi - avem nenumarate jocuri cu care ne putem delecta, nefiind nevoiti sa mai cumparam ceva vreodata (in special tu Dragos, am fost la tine acasa, stiu cate jocuri ai:). Insa cand vine vorba de colectionabile, lucrurile se schimba radical. Oamenii colectioneaza:
- Nerf Guns
- Papusi Barbie
- Carti MtG
- Carti Pokemon
- Diferite editii de bancnote
- Etc, etc

Daca ne uitam cat costa cartile rare de MtG fata de un Grail boardgame, preturile jocurilor sunt incredibil de atractive. Unele din cele mai rare wargames, scoase in editie limitata de catre reviste in anii '80 (din cele care veneau la punga), costa 500 EUR pe eBay, inca in ziplock! Si astea sunt cele mai scumpe, dupa care preturile scad, si tot scad.
In acelasi timp insa un Nerf Gun care in anul 2010 au fost produse cateva zeci de mii de bucati, astazi costa $600. Odata cu cresterea popularitatii lor, cred ca acelasi lucru se va intampla si cu boardgame-urile. Sunt sigur ca vom ajunge la un moment cand un Runewars Coffin Box (sau orice alt joc relevant vintage, OOP) in tipla se va vinde cu $40.000, si nu $350, cum e astazi.
Tu esti din categoria jucatorilor, care (din discutiile noastre) nu prea esti de acord cu aspectul de colectionare a jocurilor. Ok, e dreptul tau, insa sa stii ca dezvoltarea unei piete secundare, colectionabile, aduce un mare plus partii operationale a hobby-ului. Magic the Gathering este un brand atat de puternic inclusiv datorita ca multi oameni cumpara cutii booster si doar le tin, pana se apreciaza in valoare.
Cand vine vorba de collectibles, discutiile devin aprinse. Sunt cazuri cand cineva a cumparat o papusa Barbie cu $2 la un yard sale, si a vandut-o cu $18.000 la licitatie, fiindca era din prima editie din 1959. Vanzatoarea l-a dat in judecata pentru inselaciune, invocand tot felul de balarii. Jucatorii MtG militeaza ani la randul pentru abolirea Reserved List, si printarea nelimitata de Power 9. Noi vrem sa-l interzicem pe Bogdan de pe forum, pentru ca ne-a suflat (mi-a suflat) atatea titluri. In acelasi timp, nu sunt total convins ca el ne face ceva atat de imoral. Am tot cumparat jocuri la pret bun, ca apoi sa nu ma ating de ele. Eu probabil sunt unicul atat de iresponsabil, sunt sigur ca restul le scoateti imediat pe masa si le jucati cu copilasii mici, care au o experienta introductiva fantastica in boardgames. Eu insa, de banii economisiti in acele momente, imi cumparam jocuri pe care chiar le voiam, si planificam sa le cumpar mai de mult timp. Si asa imi sunt pline rafturile de "chilipiruri". Pana la urma acestea se dovedesc a fi cumparaturi de impuls, fara un mare impact asupra experientei mele de boardgamer.
Insa cateodata, doar cateodata, se intampla sa iau un chilipir cu 250 lei, ca dupa un an de stat pe raft sa-l scot la vanzare cu 350 lei. Sunt si eu bisnitar in asemenea momente? Nu prea cred.

Image

Image

Image

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127827Post dragosb88
24 Jan 2022, 12:00

Un raspuns complet si insightful. In principiu sunt de acord cu ce ai zis mai sus, mai putin cu ultima parte:
Imago wrote:
24 Jan 2022, 10:59
Insa cateodata, doar cateodata, se intampla sa iau un chilipir cu 250 lei, ca dupa un an de stat pe raft sa-l scot la vanzare cu 350 lei. Sunt si eu bisnitar in asemenea momente? Nu prea cred.
Daca il cumperi cu intentia de a profita, da, poti zice ca esti bisnitar. Daca il iei cu gandul de a il tine in tipla, la naftalina, fara sa il joci, sau daca ai jocul deja si iti iei dubluri in tipla dupa care sa faci rost de bani, la fel :)
Aici cred ca se trage linia intre a fi doar boardgamer si cand gasesti un chilipir sa il iei si atunci cand te joci sa te bucuri si mai mult stiind ca ai reusit sa il iei la un pret ok, sau a il lua cu scopul clar de a il revinde peste un an sau 5, cand anticipezi ca va fi OOP :)

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127830Post dragosb88
24 Jan 2022, 12:55

E ok tot ce ai zis, atata timp cat, daca o faci (si) pentru profit, platesti taxe pe venit :) Totul se rezuma la: profiti de pe urma comunitatii, give something back to it, sub forma de taxe la stat - e un gest minor.

Si sa fim seriosi, ca sa stim de ce sume vorbim: in medie, jocurile tintite sunt cele care aduc 70-200% profit, si cand vorbim de un joc pe care il cumperi de la magazin cu 500-700 ron, se ajunge la sume frumusele, pt ca altfel, voi nu v-ati bate capul cu chestia asta 'investitionala'.

Poti sa te delectezi cat vrei cu partea investitionala, dar asta e ceva pe langa hobby, care da, afecteaza hobby-ul si cu plusuri si cu minusuri, cum am evidentiat pe aici amandoi. Ok, faci sniping la jocuri, le iei de pe piata si le vinzi peste 3-5 ani cand ajung la valori (uneori) de x2 sau x3, bun, plateste taxe si o poti face legit :) Eu in medie ies in pierdere cu 13-15% per joc (daca pun si transportul pt unele comenzi pe care le dau din afara tarii) pentru ca eu am un policy de a jucat cat mai multe din jocurile mele, si asta pt multe implica sa le deschid (uneori mai apuc sa le joc pe la prieteni inainte sa le desfac pe ale mele), si da, la volumul de jocuri pe care il am, it amounts to a decent sum deja. Dar asta e ceva ce imi asum.

Cred ca ar fi si legal si etic sa platesti taxe pe profitul pe care o sa il faci din vanzarile de dubluri si alte jocuri in tipla :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127831Post Imago
24 Jan 2022, 13:06

dragosb88 wrote:
24 Jan 2022, 12:00
Un raspuns complet si insightful. In principiu sunt de acord cu ce ai zis mai sus, mai putin cu ultima parte:
Imago wrote:
24 Jan 2022, 10:59
Insa cateodata, doar cateodata, se intampla sa iau un chilipir cu 250 lei, ca dupa un an de stat pe raft sa-l scot la vanzare cu 350 lei. Sunt si eu bisnitar in asemenea momente? Nu prea cred.
Daca il cumperi cu intentia de a profita, da, poti zice ca esti bisnitar. Daca il iei cu gandul de a il tine in tipla, la naftalina, fara sa il joci, sau daca ai jocul deja si iti iei dubluri in tipla dupa care sa faci rost de bani, la fel :)
Aici cred ca se trage linia intre a fi doar boardgamer si cand gasesti un chilipir sa il iei si atunci cand te joci sa te bucuri si mai mult stiind ca ai reusit sa il iei la un pret ok, sau a il lua cu scopul clar de a il revinde peste un an sau 5, cand anticipezi ca va fi OOP :)
Toate jocurile vor fi OOP la un moment dat. In acest moment sunt OOP o multime de jocuri care erau foarte populare si accesibile la momentul tiparirii lor.
Unele se mentin mai mult in circuit, insa si ele scot Second Edition, 3rd Edition, Revised, Collectors Edition, Deluxe, etc.
Unele jocuri care erau foarte populare, pareau evergreen, si acelea tot au devenit OOP: El Grande, Modern Art, Samurai, etc. Asa ca eu investesc in jocuri cum altii o fac in actiuni. Imi place acest aspect investitional, intr-un domeniu pe care-l iubesc. Ma tine conectat cu acest hobby, imi stimuleaza latura mea antreprenoriala (si de multe ori este doar o scuza pentru a-mi mai cumpara un boardgame).
Nu vad ce ar fi rau in asta, nu intru peste oameni in casa noapte si le fur boardgame-urile, e parte din hobbyul meu. Oricine poate merge sa-si cumpere a doua copie de boardgame, daca are chef.
Oamenii normali nu o fac, pentru ca de ce ar lega o suma de bani pe ceva acum, ca sa le ocupe spatiu 5 ani pana devine OOP.

Pe langa asta, cum ramane cu companiile care-s specializate sa cumpere kickstartere, ca apoi sa le revanda la un premium? Daca tu ai scapat un kickstarter, nu te-ai bucura sa ti-l vanda cineva la pret decent peste 6 luni, un an? Care este dauna adusa hobby-ului de aceasta practica?

Anyway, daca vreti sa vedeti jocuri in tipla, aruncati o privire peste rafturile lui Jason Levine de la Dice Tower. Majoritatea sunt in tipla, si are o multime de dubluri:)


User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127832Post Haddeo
24 Jan 2022, 13:10

Eu cred ca te-ai uitat prea mult la History Channel in ultima vreme
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127833Post Imago
24 Jan 2022, 13:13

dragosb88 wrote:
24 Jan 2022, 12:55
E ok tot ce ai zis, atata timp cat, daca o faci (si) pentru profit, platesti taxe pe venit :) Totul se rezuma la: profiti de pe urma comunitatii, give something back to it, sub forma de taxe la stat - e un gest minor.

Si sa fim seriosi, ca sa stim de ce sume vorbim: in medie, jocurile tintite sunt cele care aduc 70-200% profit, si cand vorbim de un joc pe care il cumperi de la magazin cu 500-700 ron, se ajunge la sume frumusele, pt ca altfel, voi nu v-ati bate capul cu chestia asta 'investitionala'.

Poti sa te delectezi cat vrei cu partea investitionala, dar asta e ceva pe langa hobby, care da, afecteaza hobby-ul si cu plusuri si cu minusuri, cum am evidentiat pe aici amandoi. Ok, faci sniping la jocuri, le iei de pe piata si le vinzi peste 3-5 ani cand ajung la valori (uneori) de x2 sau x3, bun, plateste taxe si o poti face legit :) Eu in medie ies in pierdere cu 13-15% per joc (daca pun si transportul pt unele comenzi pe care le dau din afara tarii) pentru ca eu am un policy de a jucat cat mai multe din jocurile mele, si asta pt multe implica sa le deschid (uneori mai apuc sa le joc pe la prieteni inainte sa le desfac pe ale mele), si da, la volumul de jocuri pe care il am, it amounts to a decent sum deja. Dar asta e ceva ce imi asum.

Cred ca ar fi si legal si etic sa platesti taxe pe profitul pe care o sa il faci din vanzarile de dubluri si alte jocuri in tipla :)
Vezi ca am sters mesajul la care raspundeai, caci imi dadea eroare de insert youtube. Deci mesajul tau se refera la postarea de mai jos.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127834Post Imago
24 Jan 2022, 13:22

Haddeo wrote:
24 Jan 2022, 13:10
Eu cred ca te-ai uitat prea mult la History Channel in ultima vreme
Nu am televizor, insa probabil te referi la vreun show gen Pawn Stars. Well, cazurile de acolo sunt regizate, sunt facute sa fie spectaculoase. Nu cred ca as avea asemenea surse de inspiratie:)
Mai degraba de aici:

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”