Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127489Post dmx85
07 Jan 2022, 14:03

nu as vrea sa ma pronunt neaparat cu privire la cazul de fata, dar pot sa va spun ca exista si lucruri mai grave dpmdv pentru fenomenul board games in Romania si anume comertul pe EMAG. Atat am avut de spus. Multumesc.

georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127490Post georgezidanic
07 Jan 2022, 14:40

dmx85 wrote:
07 Jan 2022, 14:03
nu as vrea sa ma pronunt neaparat cu privire la cazul de fata, dar pot sa va spun ca exista si lucruri mai grave dpmdv pentru fenomenul board games in Romania si anume comertul pe EMAG. Atat am avut de spus. Multumesc.
as fi curios daca ai putea sa detaliezei, eventual intr-un alt post, de ce consideri asta ca fiind daunator. Adica mie mi se pare un avantaj sa poti gasi jocuri in cat mai multe locuri, inclusiv la cel mai mare retailer online din tara.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127491Post dmx85
07 Jan 2022, 14:49

cateva exemple:

1. se vand fake-uri
2. bisnitareala adevarata, adica foarte multi selleri de pe marketplace vand orice, de la CAH, Carcassonne si Catan, pana la detergenti, stergatoare de parbrize, lopeti samd. Veti spune probabil "care e problema, ca le vand legal si platesc taxe?". Da, dar avand in vedere anvergura pietei din Romania, orice Carcassonne vandut de un astfel de bisnitar si nevandut de un magazin de specialitate e daunator pentru intreg fenomenul si aici ajungem la cauza problemei: daca magazinele de specialitate ar vinde mai multe Catane si Carcassoanne, ar avea resurse sa aduca si mai multe copii la anumite jocuri care ulterior ajung foarte cautate, astfel incat un cumparator sa nu mai ajunga cu buza umflata ca un anumit joc ajunge sa se dea pe BGG market si nu in Romania.
3. Emag face concurenta neloiala propriilor selleri

...si mai pot veni si cu alte exemple, dar astea mi-au venit la prima mana.

PS: nu as vrea sa deturnam discutia de la focusul principal, am vrut doar sa semnalez ca exista si situatii mai grave de atat.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127492Post Imago
07 Jan 2022, 15:58

Vad ca spuneti ca problema ar fi mai degraba cumpararea jocurilor noi de la magazine, un fel de arbitraj. Si ce faci atunci, il impui pe Alex sa nu isi vanda jocurile?

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 288
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127493Post phasola
07 Jan 2022, 16:18

Alex vinde si pe bgg si nu cred ca are nimeni vreo problema cu asta.
Cum ziceam mai sus, ce ma deranjeaza pe mine personal este cand jocul apare in stoc la regat, dispare dupa 1 zi si apare la o anumita persoana pe bgg market.
Nu e prima data cand observ acest lucru, situatia cu Ark Nova e doar cea mai recenta.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127495Post LookyRo
07 Jan 2022, 16:35

dmx85 wrote:
07 Jan 2022, 14:49
3. Emag face concurenta neloiala propriilor selleri
Aici as fi curios la ce anume te referi. Cum anume face concurenta neloiala?

In rest, da, sunt in foarte mare parte de acord cu afirmatiile legate de emag.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127496Post Ailur
07 Jan 2022, 17:00

MethodMike wrote:
07 Jan 2022, 13:17
daca ei ar avea un magazin de board games,si ar plati taxe la stat,si ar plati angajati,plus un contabil,plus furnizori plus ce o mai fi de platit,si in tot acest timp sa vin unu' la tine,sa cumpere eventual si cu 20% reducere,sau si mai bine,sa rezerve jocurile pana le vinde(intrebati-l pe Alex de la Regat de aceasta practica),v-ar conveni? suna a practica ilegala,prin simplul fapt ca obtine niste sume nedeclarate,neimpozitate etc. si la urma ne miram de ce se inchid magazinele de boardgames sau de ce ce se aduc asa putine copii dintr-un anumit titlu si nu apuca toti care l-ar dori ...e bine sa stai capusa pe spinarea altora...
Am o curiozitate: cand magazinele ii vand ( chiar si cu reducere de 20% ) lui X sau lui Y, iar Y le vinde dupa aia mai departe cu adaosul lui, magazinele ies in pierdere? Treaba magazinelor, ca si a bisnitarilor care actioneaza ca intermediari, este sa faca profit. O tranzactie priveste fix vanzatorul si cumparatorul. Daca amandoi sunt multumiti de tranzactie, ce conteaza ce face cumparatorul mai departe cu obiectul respectiv? Daca intr-adevar afecteaza magazinele, as vrea un raspuns clar, din partea cuiva care se ocupa cu asta, si e un argument de care voi tine cont.

Disclaimer: i-am vandut fix doua jocuri de-a lungul timpului celui care a devenit "antagonistul" principal al acestui subiect, si, aparent, forum. De ce ar trebui sa ma preocupe ce face el cu jocurile mai departe? Poate sa le dea foc, sa le arunce de pe casa, ca Tom Vasel, sau sa le vanda pe bgg. E treaba lui. Ce ma intereseaza pe mine este sa-mi fac loc pe rafturi si sa dau din jocurile care nu-mi plac sau de care m-am plictisit. Nu-s judecator sau instanta morala sa stau sa-l trag de maneca. Daca vreti sa faceti asta, n-aveti decat sa chemati ANAF-ul si sa-i trimteti un audit pe cap.

In concluzie da, fiecare vanzator ( inclusiv magazinele ) are dreptul sa-si selecteze cumparatorii, conform propriilor criterii comerciale, morale, etice, etc. Si orice vanzator are dreptul de a cere orice suma pe produsul respectiv si de-a-l vinde oriunde, inclusiv pe BGG. Si cei care vand jocuri aici, pe forum, inclusiv eu, ar putea face acelasi lucru pe care il face "susnenumitul". Am jocuri care strang praf pe rafturi de cand asteapta sa fie vandute si probabil as putea sa le dau mai usor pe BGG, numai ca nu stau sa-mi bat capul cu facut colete, verificat preturi, sa vad ce adaos comercial sa-mi pun, etc. N-am nici timp si nici rabdare pentru asa ceva. Daca altul are, n-o sa ma apuc sa-i dau in cap pentru asta.
Last edited by Ailur on 07 Jan 2022, 18:09, edited 1 time in total.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127498Post dmx85
07 Jan 2022, 17:50

LookyRo wrote:
07 Jan 2022, 16:35

Aici as fi curios la ce anume te referi. Cum anume face concurenta neloiala?

In rest, da, sunt in foarte mare parte de acord cu afirmatiile legate de emag.
in sensul ca ei comercializeaza si ce comercializeaza seller-ii. Deci ei seller-ilor le percep comisioane foarte mari la vanzare si mai vand si ei aceleasi produse din stocul lor separat, Deci Emag vrea sa fie si cal si magar, adica si seller si marketplace. In plus de asta, daca printr-o minune un seller vinde mai ieftin ca ei, tot ei sunt primii pusi in lista. Si-au si luat de la CC o amenda de cateva milioane pt asta pt ca se numeste abuz de pozitie dominanta.

Ca sa nu mai zic de black SEO (sau nu stiu exact cum se numeste). Ideea e ca abuzeaza motorul de cautare astfel incat sa fie pe prima pozitie pentru orice scrii pe Google. Sunt destul de celebre meme-urile pe retelele de socializare cu poze cu cautari de gen: "caut sclav", "caut evreu", "caut guvern" etc in care primul link rezultat era " Cauti sclav/evreu/guvern/whatever? Intra pe EMAG si alege din oferta noastra blablabla". Eh, practica asta este ilegala, doar ca probabil functionarii nostri ori sunt prea corupti, ori prea incompetenti ca sa faca ceva sa stopeze abuzul asta.

Si mai pot veni si cu alte exemple de ce Emag e naspa, unul dintre ele e ca esti aproape obligat ca seller sa lucrezi cu firma lor de curierat, Sameday.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127500Post Ailur
07 Jan 2022, 19:37

Si inca o chestie.

Daca tot ne place sa fim etici si morali si sa protejam magazinele, atunci hai sa nu mai cumparam chilipiruri de pe forum, ci sa ne luam jocuri noi din magazin.

Bursa de pe forumuri e mult mai nociva pentru magazine decat un dude care le vinde in afara tarii. Mai mult, omul le face magazinelor un serviciu scotand jocurile din tara. Ca magazin, imi convine sa vand 10 exemplare dintr-un joc, 5 din alea sa ramana la proprietari, iar celelalte 5 sa fie rulate SH pe bursa? Sau prefer sa fie scoase niste exemplare din tara, sa creasca cererea si sa-mi cumpere clientii exemplare noi din magazin? Pleaca jocurile din tara = oferta scade, cererea creste.

Asa ca daca vreti sa ajutati magazinele cu adevarat si etica nu se opreste la portofelul propriu si la grija de ce face altul, cumparati jocuri noi.
Last edited by Ailur on 07 Jan 2022, 19:59, edited 1 time in total.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127501Post VZQ
07 Jan 2022, 19:55

Gi0ny wrote:
07 Jan 2022, 11:05
Daca tot pui din DEX,asigură-te ca pui tot.
Am postat respectiva definitie nu ca sa ne luam in coarne pe citate, ci pentru a sublinia faptul ca bisnita presupune un element de ilegalitate - ori sa cumperi ieftin, si sa vinzi mai scump, NU ESTE ILEGAL - d.p.m.d.v. legal, nu al interpretarilor personale. Atat.

In alta ordine de idei, la un moment dat am ridicat pe forum fix problema rentabilitatii sistemului asta de comanda prealabila, vs. timp si bani investiti si blocati de retaileri in "marfa", si lumea mi-a sarit atunci in cap, sa-mi vad de treaba, ca din moment ce se tot postau oferte pentru Kickstarter, insemna ca toata treaba era suficient de rentabila pentru magazinele respective (ok, la momentul ala era vorba de Regat)... acum inteleg ca situatia este fix invers ?!? Ok, in cazul asta intrebarea mea este: de ce nu iau masuri impotriva acestor practici fix cei "pagubiti"? Adica voi sunteti constienti de amploarea si ramificatiile acestei afaceri, si cei de la Regat, sau Pion, habar nu au? De ex, in loc sa apelam la spiritul civic al celor de pe forum, nu ar fi mai simplu sa se limiteze direct de catre retaileri accesul la listele de Kickstarter celor care sunt sub un anumit prag de cheltuieli la respectivul magazin? Sau sa se limiteze numarul de inscrieri pe persoana intr-o unitate anumita de timp?

Si inca o chestie: este deranjant sa vezi ca esti acuzat ca faci jocurile cuiva - si implicit, ca te scalzi in aceeasi "mocirla" cu/ca respectivii - doar pentru ca ai indraznit sa ai o parere diferita de cea a anumitor utilizatori ai forumului...inteleg ca pentru cativa dintre voi a devenit o problema personala, dar hai sa discutam civilizat, fara acuze cu manta, ca este urat...pe urma va mirati de ce oamenii nu mai posteaza pe forum...

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127502Post VZQ
07 Jan 2022, 20:06

dmx85 wrote:
07 Jan 2022, 14:03
nu as vrea sa ma pronunt neaparat cu privire la cazul de fata, dar pot sa va spun ca exista si lucruri mai grave dpmdv pentru fenomenul board games in Romania si anume comertul pe EMAG. Atat am avut de spus. Multumesc.
Ce ma enerveaza la EMAG este ca daca un produs este oferit la reducere de catre vanzator, pe site-ul lor apare INTOTDEAUNA la pret intreg, ba de multe ori si peste pretul intreg la care vinde direct vanzatorul (pe pagina proprie). Pe de alta parte (din pacate destul de des) apar pe EMAG si produse care nu apar pe site-ul vanzatorului, dar cumva la ei apar pe stoc...

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127505Post dmx85
07 Jan 2022, 21:56

VZQ wrote:
07 Jan 2022, 20:06
Ce ma enerveaza la EMAG este ca daca un produs este oferit la reducere de catre vanzator, pe site-ul lor apare INTOTDEAUNA la pret intreg, ba de multe ori si peste pretul intreg la care vinde direct vanzatorul (pe pagina proprie). Pe de alta parte (din pacate destul de des) apar pe EMAG si produse care nu apar pe site-ul vanzatorului, dar cumva la ei apar pe stoc...
nu sunt sigur ca am inteles prima fraza, o fi de la oboseala...

Explicatia pentru cazul de fata este ca seller-ul respectiv isi focuseaza activitatea pe Emag, acolo unde rulajul este mult mai mare comparativ cu propriul magazin, iar magazinul propriu zis a cazut pe planul 2. Probabil pentru ei, vanzarile de pe Emag cu ~20% comision + costurile suplimentare pe transport inseamna mai mult decat vanzarile pe cont propriu si atunci decid sa se concentreze pe Emag decat sa investeasca resursele in propriul magazin.

Dpmdv ca retailer ai 2 optiuni:
1. te concentrezi sa fii un seller competitiv pe emag si vinzi tot ce se cere, indiferent de domeniu, iei n produse cu x lei si le vinzi cu un mic profit pe Emag, faci volum si la final tragi linie si cezi ce iti iese - asta e dpmdv bisnitareala
2. te concentrezi pe dezvoltarea propriului tau brand, iti alegi o nisa si incerci, cu resursele tale financiare, de timp si know how, sa fii un retailer mai bun decat emag.

Oricum, am auzit multa lume care s-a cam saturat de babilonia de pe emag. Eu acolo intru doar ca sa ma informez, daca caut un produs electronic sau electrocasnic anume. Dupa care iau codul produsului si incep sa caut pe Google sa vad pe unde il mai gasesc. Niciodata (cu exceptia perioadelor de reduceri, evident) nu am gasit pe emag un produs mai ieftin decat la niste magazine de nisa. Nu zic ca nu sunt, dar in cazul meu eu nu am gasit. Si chiar daca ar fi fost cu 30-40 lei mai ieftin pe eMag tot n-as fi cumparat de acolo, din principiu, pentru ca stiu cat de mizerabili sunt.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127507Post VZQ
07 Jan 2022, 22:34

dmx85 wrote:
07 Jan 2022, 21:56
Niciodata (cu exceptia perioadelor de reduceri, evident) nu am gasit pe emag un produs mai ieftin decat la niste magazine de nisa. Nu zic ca nu sunt, dar in cazul meu eu nu am gasit.
Cred ca nu am reusit eu sa explic mai bine (si mai simplu), dar ideea era cam aceeasi: sa zicem ca pe site-ul Lex anumite produse sunt in acel moment la reducere 20%. Eh, pe EMAG apar la pretul intreg, peste care vine (probabil) si comisionul lor, astfel ca produsele respective apar pe EMAG chiar mai scumpe decat daca le-ai cumpara direct de la Lex la pret intreg... daca nu "sapi" sa vezi exact ce vanzator comercializeaza in realitate acele produse, si nu te duci direct pe pagina lui, te arzi... din acest motiv si eu folosesc EMAG doar ca referinta - daca gasesc ce ma intereseaza, urmaresc "firul" si cumpar direct de la vanzator, nu prin EMAG.

Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127509Post Bearstyle
07 Jan 2022, 23:10

Sunt si cateva magazine care vand toate noutatile dorite si pe urma nu gasesti deloc decat la preturi umflate, de obicei catorva bisnitari. Aceasi bisnitari care au cumparat stocul initial de ps5-uri si il vand la pret dublu.

Complet de acord cu Gi0ny, o practica de cacat a bisnitarilor dar si a magazinelor care le sustin practicile, fericiti patronii ca au vandut 5 jocuri deodata.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 738
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127513Post fight4glory94
08 Jan 2022, 11:42

VZQ wrote:
07 Jan 2022, 22:34
Cred ca nu am reusit eu sa explic mai bine (si mai simplu), dar ideea era cam aceeasi: sa zicem ca pe site-ul Lex anumite produse sunt in acel moment la reducere 20%. Eh, pe EMAG apar la pretul intreg, peste care vine (probabil) si comisionul lor, astfel ca produsele respective apar pe EMAG chiar mai scumpe decat daca le-ai cumpara direct de la Lex la pret intreg.
Seller-ul stabileste pretul in marketplace, nu cred ca le impune eMAG nimic. :)) In pret e inclus si comisionul, de aici si pretul mai mare. Daca Lex vrea sa faca reduceri si pe eMAG le poate face.

Sunt de acord cu faptul ca marketplace-ul eMAG e o mizerie - e plin de selleri dubiosi (sa le zicem bisnitari).

Dar...ei au cele mai bune servicii de pe piata si sunt departe de alti retaileri. Eu ca si consumator am fost in general multumit de ei - preturile au fost in general mai mici decat la concurenta (pentru ca au si rulaj mare). Bineinteles, aici ne referim la produse de larg consum (electronice, bauturi, etc). Pentru alte chestii ma duc direct pe site-ul seller-ului (doar n-o sa-mi cumpar jocuri de la Lex de pe eMAG).

Din marketplace merita sa iei maruntisuri doar cu Genius, ca macar nu platesti transport.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127515Post VZQ
08 Jan 2022, 18:43

fight4glory94 wrote:
08 Jan 2022, 11:42
Seller-ul stabileste pretul in marketplace, nu cred ca le impune eMAG nimic. :)) In pret e inclus si comisionul, de aici si pretul mai mare. Daca Lex vrea sa faca reduceri si pe eMAG le poate face.
Da, probabil asa este, dar tot ma enerveaza :lol:

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 570
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127518Post crazyfroggg
08 Jan 2022, 20:48

Păi lucrurile cu eMag sunt mai complicate de atât... Să vă descriu o situație reală.
Eu cumpăr un produs de la producător, pt a-l revinde. Îl iau cu 50 lei, pun TVA de 19%, 10 lei, și încă un adaos, din care sper să obțin profit, după
ce scad celelalte cheltuieli (curent, cutii, abonamente, contabil, publicitate, etc). Să zicem că-l pun la vânzare în magazinul propriu cu 85 lei.
Eu nu am voie să vând sub prețul de achiziție, deci pot face reduceri de max 35 lei (40% si ceva).
Merg la eMag, cu același produs. Cu cât să-l pun? Să zicem 100. Emag imi ia 20%, deci din start sunt la 80 lei, mai puțin decât prețul din magazinul meu. Vine un client cu Genius, și dacă produsul meu e marcat Genius, are și transport gratuit (19 lei s-au dus iarăși). Mai are poate si cupon emag, și îți mai scade din pret inca 10%(sau cât or fi si cupoanele alea), si ai ajuns la 50 lei. Zero profit, chiar in gaură.
Bun, cresc prețul pe eMag? Clar, dar este o chestie numită "buy box", pt produsele care nu poartă brandul tău înregistrat, oricine vine cu prețul cel mai mic va câștiga acel buy box.
Poate vrei sa participi și la diverse campanii de reduceri, deci și banii ăia trebuie luați în calcul.
Creștem prețul iar.
Și am ajuns la 130 lei, să zicem. Te uiți cu cât vinde concurenta, dacă poți mai scazi un leu, etc...

Vin la magazinul meu, 85 lei produsul. Păi cresc și aici nu? Dacă intru in gaură pe emag, măcar compensez aici. Ești șef la tine pe plantație, dar dacă nu te cunoaște lumea, nici nu vei avea clienți. Deci nu crești prea mult prețul, mai faci și publicitate, incepi să-ți formezi un grup de clienți tot mai larg, îi fidelizez, etc etc etc. Timp, bani, muncă.

Nu-i ușor să fii antreprenor, are și eMag rostul lui. Te ajută ca și vânzător destul de mult, for a "small fee". Nu sunt cei mai buni parteneri de afaceri, dar se bucură de notorietate, atâta tot. Tot ce fac ei este sa copieze modelul Amazon, deci nici originali nu sunt.
Sunt multe variabile, dar cred că ați înțeles ideea.

P.S. A face reselling e o practică foarte comună, înseamnă sa vinzi un produs pe care nu-l produci tu. Nu e nimic rău în asta.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127519Post VZQ
08 Jan 2022, 22:39

Intr-adevar, complicat... dar interesant :tu:

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127520Post LookyRo
08 Jan 2022, 22:53

Tocmai ai descris orice seller ever...
Asta e si motivul pentru care unii prefera sa vanda jocurile direct pe KS (sau pe site-ul propriu) in loc sa il trimita pe distributie clasica: ar fi prea scump.

Atata timp cat toata lumea plateste toate taxele si la final reuseste sa ramana pe profit, cheers to them!
Si sunt 2 feluri in care poti sa faci asta: vinzi rar dar cu adaos mare SAU vinzi des dar cu adaos mic.

Fiecare e liber sa decida ce strategie vrea sa adopte.


Singura chesti cu care nu-s de acord legat de email sunt jocurile contrafacute sau cele vandute cu pret MULT mai mare. Dar, in principiu, astea-s jocuri pentru un public mai larg.
exemplu exemplu exemplu
(si, ca sa vezi, tot nu emag e problema, ci cei de pe marketplace)

E frustrant ca nu mai au filtru pentru "vandut de emag".

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127528Post VZQ
09 Jan 2022, 12:18

Am tot vazut discutii pe tema, asta, si sunt curios: cum poti sa-ti dai seama daca jocul cumparat este original, sau contrafacut? Sunt diferente vizibile, sau te prinzi doar prin comparatie cu o copie originala? Un retailer nespecializat in vanzarea de jocuri de societate, care vinde Catan alaturi de creioane si baterii de ceas, ar putea sa-si dea seama daca a primit spre vanzare fake-uri?

De ceva vreme m-a lovit damblaua cu Funko Pop-urile, si este FOARTE complicat sa cumperi produse legit in RO (inclusiv de pe EMAG), pentru ca este foarte greu sa-ti dai seama la prima vedere daca produsul este orignal, sau fake, trebuie sa-l scoti din cutie, sa cauti anumite elemente de siguranta, si de regula ai nevoie de un original certificat ca sa-ti poti da seama de eventualele diferente, si chiar si atunci, si variantele originale pot prezenta variatiuni de culoare, printing, etc.

In cazul jocurilor, cum e? Sunt implementate de catre producator elemente de identificare, care-ti pot spune imediat daca este o copie pirat, sau originala? Intrucat pana acum am cumparat jocuri doar de la magazinele specializate de la noi, nu mi-am pus problema, dar ma gandesc ca un cumparator ocazional poate nu stie de existenta Regatului sau a Pionului, vede o promotie pe EMAG si cumpara un joc sa-l dea cadou - cum dovedeste ca a primit un produs fake, ca sa poata raporta vanzatorul? Banuiesc ca cei de la EMAG nu stau sa ia la puricat toate produsele vandute de diversi prin ei, ci doar intervin daca apar reclamatii.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”