Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Petor
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 10
Joined: 19 Jan 2022, 09:27

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127837Post Petor
24 Jan 2022, 19:21

crazyfroggg wrote:
07 Jan 2022, 00:57
Ceea ce numești bișniță, nu e de fapt decât un principiu de baza pe care funcționează comerțul, cumperi la un preț avantajos, vinzi mai scump. Și nu veni să-mi spui că nu este corect sau legal ce fac unii, câtă vreme nu este legal ce facem cu toții pe forumul de vânzări. Tranzacții neimpozitate. Așadar, câtă vreme e "o piață liberă", acceptă că sunt reguli la care nu se poate supune. Ești la fel de liber să te bucuri de ea, sau să o ignori.
Este 100% legal ca o persoana fizica sa vanda online, atata timp cat nu face "vanzare repetata". "Vanzare repetata" reprezinta o activitate continua de comert. Adica cumperi lucruri ca sa le vinzi mai departe pentru a face profit (= comert) si nu esti inregistrat ca firma, PFA etc.

Cautati: comert online persoana fizica
Exemplu articol: https://www.avocatnet.ro/articol_58535/ ... agram.html
Last edited by Petor on 24 Jan 2022, 21:26, edited 1 time in total.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127842Post Broodstar
24 Jan 2022, 20:24

Pana acum nu am zis nimic, ca nu mi s-a parut ca pot aduce un plus discutiei.
Dar mi-a deschis ochii Imago cu ce a zis mai sus, ca usor usor si BoardGame-urile intra in zona colectionarilor, mi s-a parut foarte interesant.

De-a lungul anilor, am mai facut parte din doua mari comunitati de colectionari:
1. Colectionarii de console retro.
Cred ca vre-o 10 ani am facut parte din aceasta comunitate. Eu colectionam console si jocuri GameBoy.
Aici exista o categorie de oameni care cumparau din targuri tot ce gaseau si vindeau apoi pe forumurile de specialitate din tara si din afara.
Sa vedeti aici jocuri cumparate cu 5-10 lei si vandute cu 500.

2. Magic the Gathering.
Am jucat mtg de prin 98-99 pana prin 2014, competitiv (nationale, cupe, tot ce se putea).
Aici deschizi un booster de 15 lei si poti sa vinzi o carte din el cu 200 lei.
Faci trade-uri din care poti sa iesi pe super profit.
Dai sute de dolari pe cateva carti de care ai nevoie pentru deck...

Un hobby sanatos, stabil, pe langa bucuria jocului propriuzis, poate aduce profit celor ce fac parte din el. Daca il cunosti destul de bine si stii cum sa faci asta.
Da, o sa avem si preturi prohibitive pentru anumite jocuri, asa se intampla, nu e ceva iesit din comun. Or sa fie jocuri OOP sau editii vechi cu preturi mari.
Chiar azi ma uitam cat de urat este The Lord of the Rings Anniversary Edition pe care-l am eu, fata de editiile vechi. Si tare mi-ar placea sa am o editie veche.

Cu cat creste hobby-ul, cu atat nu o sa ne permitem sa cumparam chiar tot ce vrem. E ok :) asa e piata.
Si deja se intampla daca te uiti la ce preturi au unele Kickstartere.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127858Post Gi0ny
24 Jan 2022, 23:09

Petor wrote:
24 Jan 2022, 19:21
crazyfroggg wrote:
07 Jan 2022, 00:57
Ceea ce numești bișniță, nu e de fapt decât un principiu de baza pe care funcționează comerțul, cumperi la un preț avantajos, vinzi mai scump. Și nu veni să-mi spui că nu este corect sau legal ce fac unii, câtă vreme nu este legal ce facem cu toții pe forumul de vânzări. Tranzacții neimpozitate. Așadar, câtă vreme e "o piață liberă", acceptă că sunt reguli la care nu se poate supune. Ești la fel de liber să te bucuri de ea, sau să o ignori.
Este 100% legal ca o persoana fizica sa vanda online, atata timp cat nu face "vanzare repetata". "Vanzare repetata" reprezinta o activitate continua de comert. Adica cumperi lucruri ca sa le vinzi mai departe pentru a face profit (= comert) si nu esti inregistrat ca firma, PFA etc.

Cautati: comert online persoana fizica
Exemplu articol: https://www.avocatnet.ro/articol_58535/ ... agram.html
Exact.
Când cumperi ieftin și vinzi scump asa din an în paste poți spune ca e specula, nu bișnita.
Bișnita este ce zice și Petor și ce a zis și Dragoș.
Când cumperi SPECIAL pentru revanzare și în mod REPETAT ceva și vinzi acel ceva la suprapreț și nu deții acte de proveniență, nu declari nimic, nu plătești taxe, nimic....este bișnita. Ca e greu de demonstrat definitia, ok, cine vrea se poate invarti după deget.

Și nu, nu facem toți asta pe forum, cum zicea cineva mai sus, total eronat.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127861Post Imago
24 Jan 2022, 23:43

Gi0ny wrote:
24 Jan 2022, 23:09
Exact.
Când cumperi ieftin și vinzi scump asa din an în paste poți spune ca e specula, nu bișnita.
Bișnita este ce zice și Petor și ce a zis și Dragoș.
Când cumperi SPECIAL pentru revanzare și în mod REPETAT ceva și vinzi acel ceva la suprapreț și nu deții acte de proveniență, nu declari nimic, nu plătești taxe, nimic....este bișnita. Ca e greu de demonstrat definitia, ok, cine vrea se poate invarti după deget.

Și nu, nu facem toți asta pe forum, cum zicea cineva mai sus, total eronat.
Ba dupa definitia asta, tot forumul face asta pe bursa - toti vindem jocuri in mod repetat, fara sa avem acte de provenienta si fara sa declaram nimic. Eu insumi am cumparat zeci de boardgame-uri anul trecut, si am vandut cateva, deci e o activitate constanta. Avem multi membri care vand zeci de titluri anual, si fac asta fara sa declare, sa dea bon sau alte chestii. Statul ne-ar taxa cu mare drag, insa ce facem noi aici nu este o activitate economica sustinuta, e un du-te - vino intre persoane fizice.

Fie, sa zicem ca eu cumpar dubluri, pe care le tin in tipla, si apoi le vand (nu s-a intamplat inca, imi este greu sa ma despart de copiii din colectia mea, insa sa presupunem). Eu am SRL si cod CAEN pentru comert online, pentru alte produse pe care le vand, si pot da factura. Deci cand o sa cumparati de la mine un joc in tipla, va rog sa-mi cereti factura, iar odata pe trimestru o sa va trimit poza cu impozit platit la ANAF. Fiind firma cu cifra de afaceri sub 80 de mii de EUR, sunt scutit de TVA.

Tu Giony, imi poti da bon de plata cand imi vinzi un joc? Cum te-ai simti sa-ti cer acest lucru? Nu ai zice ca-s dus un pic cu pluta?

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127862Post Gi0ny
24 Jan 2022, 23:49

Nu nu nu....nu asta scrie. Nu cred ca ai înțeles. 7na e sa cumperi CU SCOPUL de a REVINDE la SUPRAPREȚ, IN MOD REPETAT și alta e sa vinz ceva ce ai luat pt tine și după ce îl folosești, îl vinzi. Deci, după cum ziceam, cine vrea sa se învârtă după deget sau s a facă pe....naivul, o poate face. Cei care își vând jocurile pe forum nu sunt bișnițari. Bișnițarii cumpăra prin diverse metode jocuri mai eftin și le vând la suprapreț și mai sunt cei care fac specula...pe care personal, sa zicem ca o pot tolera.

Dar din nou, pentru toate exista limite. Unii depășesc limitele. Mult.
Și personal, ma deranjează când este călcată în picioare latura umana, sociala pentru a face profit. Când îți bați joc de oameni, când minți, cand te folosești cu oameni ca să faci profit. Atunci deja sunt trecute multe limite. Și nu mai e vorba de bișnita, bani, taxe, etc....

Cine vrea și poate sa înțeleagă ok.
Cine vrea sa facă pe naivul, ok.

Bafta!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127868Post VZQ
25 Jan 2022, 04:58

1. Cine stabileste pretul corect al unui joc? Daca eu nu sunt dispus sa dau pe jocul X mai mult de 200 lei, dar Gigel din America nu are nici o problema sa dea 300 $ pe acelasi joc, inseamna ca jocul X trebuie sa-mi fie vandut mie cu doar 200 lei , ca atat consider eu ca este "corect" sa coste?
2. Daca eu vand jocuri 1 data pe an, dar pun la vanzare 50 de titluri, nu sunt bisnitar, dar daca vand aceleasi jocuri cate 2 pe luna, sunt? Conteaza doar cat de des postez anunturi in sectiunea de vanzari?
3. Specula este ok, dar bisnita nu? De ce? Doar pentru ca Ionel a dat un tun ocazional, iar Costel vinde constant jocuri cu profit?
4. Lucram toti la ANAF, de ne dam de ceasul mortii ca nu impoziteaza Statul vanzarile astea? Sau nu ne mai invartim dupa deget si recunoastem ca toata treaba asta este doar un pretext, ca daca X sau Y care vand jocuri pe BGG incep de maine sa plateasca taxe, se va gasi alt motiv pentru care ceea ce fac ramane un act condamnabil? Adica "hotii" astia domnule iau jocurile din mainile tremurande ale romanilor si le vand pe bani grei la straini - dar daca taie chitanta, atunci totul este ok :)

Cumparatorul stabileste pana la urma pretul - nu conteaza ca eu cer de ex. 1000$ pentru un joc, important este sa gasesc un cetatean dispus sa-mi plateasca suma respectiva. Eu pot astepta 1 an pana cand vand un joc la pretul cerut de mine, dar cine traieste cu adevarat din revanzarea de jocuri nu-si permite sa tina banii blocati, trebuie sa ruleze marfa, asa ca mi-e greu sa cred ca tine la pret doar de dragul "bisnitei".

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127878Post Gi0ny
25 Jan 2022, 12:39

Am observat ca fiecare apărător al bișnițarilor rupe doar ce ii convine din context, comentează doar pe ce ii convine și cum ii convine.
S-au dat nenumărate exemple si situații, argumente și comparații. Nimeni nu a comentat și nu a răspuns acolo concret și argumentat. În schimb se dau exemple și comparații asa tangentiale fără sens.
Asa ca nu ma mai agit.
Sprijiniti în continuare bișnita și bișnițarii.
Închideți în continuare ochii la lucrurile care nu sunt ok în jurul vostru. Sunt ferm convins ca faceți asta și cu alte situații nu doar cu aceasta speța.

Multă sănătate și bafta!


User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127887Post adrim
25 Jan 2022, 15:52

Prima parte a acestui post este un mesaj de constientizare adresat in special noilor utilizatori ai acestui forum:

Cu siguranta il veti intalni, daca nu ati facut-o deja, pe acel jucator care nu stie sa piarda.

Cum il recunoasteti:
- Atunci cand cineva i-a suflat victoria de sub nas nu-si mai poate controla frustrarea.
- Ii acuza pe ceilali jucatori ca triseaza.
- Acuza jocul pentru cazurile de nisa neacoperite de reguli.
- Incearca sa impuna house-rules mai mult sau mai putin politicos.
- Incearca sa excluda din partidele viitoare pe anumiti jucatori care il impiedica sa-si atinga obiectivele personale.
- Pozeaza in victima pe un ton melodramatic.
- Acuza de lipsa de fair-play orice colaborare a altor jucatori impotriva lui.
- Temporar, atmosfera din jurul lui devine usor toxica si in momentele respective este de obicei inflexibil.
- Prima oara cand se intampla iti spui ca fiecare are uneori o zi mai dificila, dar cand episodul se repeta ...

A doua parte a acestui mesaj este o intrebare pe care o adresez si catre utilizatorii mai vechi:
Ce putem face pentru a-l ajuta pe partenerul nostru de joaca sa constientizeze:
- ca problema s-ar putea sa fie la el (macar partial)
- ca nu poti sa impui altora cum sa joace
- ca nu exista jocul perfect, si intradevar, intotdeauna vor fi si cei care joaca la limita regulamentului, dar si ei fac parte din comunitate si de multe ori exista situatii in care te bucuri ca sunt si ei aici
- si cel mai important, e doar un joc, mai sunt si alte partide de jucat
Voi cum procedati?

(Daca nu am postat in forumul care trebuie imi cer scuze si rog un moderator sa mute postarea in alta parte. Multumesc!)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Mesaj de constientizare și disclaimer vânzări jocuri

Post: # 127890Post Imago
25 Jan 2022, 16:23

Ok guys, hai sa luam o pauza. Cred ca s-a spus suficient pe acest subiect.
O sa caut diseara vreun subiect de barfa pe bgg, si hai sa lasam acest subiect sa se odihneasca.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”