De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 127948Post DeeDee
27 Jan 2022, 17:45

Broodstar wrote:
26 Jan 2022, 21:44

DeeDee, cred ca te-ai grabit putin sa te superi pe noi :)
Pana la urma suntem boardgameri ce discuta pe un forum de boardgames, despre hobby-ul lor. Daca nu aici, atunci unde?

Eu nu am perceput niciodata comunitatea noastra ca fiind una atat de extrema si toxica precum o descrii tu, dar recunosc ca am si o fire optimista si nici nu sunt in hobby de foarte multa vreme.
Apoi, de ce sa nu vrem mai mult de la jocurile de societate produse la noi in tara? Poate dintr-o discutie de genul asta se va naste urmatorul joc de scucces.
...
Si de ce ar fi gresit sa cercetezi piata, sa ceri pareri din industrie/hobby, inainte de a lansa un joc?
Nu ma intelege gresit, eu nu m-am suparat, n-am nici o treaba cu nimeni. Doar am observat cu detasare o auto-importanta prin care oamenii sugerau ca daca aceata comunitate nu e consultata, automat jocul este si va fi prost.
Eu nu zic ca nu e bine sa ceri feedback, cu cat mai mult feedback cu atat mai bine.
Dar ce voiam sa zic e ca targetul pentru jocurile din magazinele mari nu suntem noi astia de aici. Din nou, nu e nevoie de feedbackul FBG pt un brosquito. (ca fapt divers, ador numele jocului).

Cum definim succesul? Pentru cineva,poate este sa vanda sute-mii de exemplare in supermarket. Asta inseamna ca trebuie sa produca ceva simplu, pe un target de varsta potrivit, si sa nu sara de 100, hai 150 lei (re-amintesc ca piata 'groasa' e pt cadouri pt copii, nu pt colectionari). No, pentru astam eu am postulat ca nu e necesar feedbackul FBG pt ca ar fi un macel pentru persoana respectiva :D .

Astia suntem, de ce sa ne ascundem dupa deget. Expresia nu e 'comunitate toxica', ci...'comunitate pretentioasa'.

A nu se intelege ca nu respect munca designerilor care fac euro heavy si muncesc din greu, etc. Si celor din Romania le doresc sa ajunga cat mai departe si ii sustin - de aia am si luat Zestrea pe ne-ve, tocmai ca stiam ca sunt romani. Da' no... nici Zestrea nu se incadreaza la joc de auchan :).

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 127949Post DeeDee
27 Jan 2022, 18:02

Imago wrote:
26 Jan 2022, 21:55
Vrei sa spui ca boardgamerii sunt elitisti si snobi? Nu e adevarat. Deloc:)
Adevarul e ca oamenii se plang ca atunci cand vine vorba de jocuri de societate, boardgamerii fac un pic prea mult gatekeeping. Unii ne si numesc "autisti ce se poarta mai bine cu cartoane decat cu oameni":) Desigur ca nu este adevarat, e cam exagerat, insa se pare ca afabilitatea sociala este invers proportionala cu capacitatea de a rezolva in minte pasii pentru a obtine cele mai multe puncte de victorie.
Nu sunt snobi si elitisti, sunt neintelesi :| . Ma gandesc acum ca poate un noob care ar veni la o reuniune de boardgames (se mai fac acum in pandemie? nus', eu de 2 ani nu mai prestez) si ar vedea pe mese doar salate de puncte.... ar fi intimidat. Comparativ cu un Takenoko sa zicem, care e prea usor sa prinda masa.

Si mai e si treaba ca jocurile sunt cam de 4 oameni, si dupa o vreme cam intri pe aceeasi frecventa tot cu aceiasi alti 3, si si-asa ii vezi rar, si atunci... nu mai bine te joci cu ei decat cu altcineva nou?

Am divagat de la subiect.
Ideea e ca daca pui pe cineva de pe forum sa faca un review/test la un joc o sa vina cu critici infinite, din postura de uber-gamer - si pt unele cazuri e chiar bine, cand vrei sa vinzi la Spiel. Dar pt creatori de animaterra - whatever! au nevoie doar de 72 de idei de carti cu personaje fantastice care sa nu aduca probleme de copyright.
Strict legat de titlu: cred ca mare parte din jocurile din poze sunt totusi traduse si aduse, nu? In afara de fotbalul cu nasturi care e o incercare de a profita de nostalgia unora.

Ca fapt divers, cel mai jucat/cerut joc EVER in cercul meu e Love Letter. Ca no... e simplu. Oare asta de ce nu a intrat pe lantul de livrare al supermarketurilor? E cam la acelasi nivel cu saboteur, care se gaseste pe tot locul.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 127952Post Broodstar
27 Jan 2022, 19:06

DeeDee wrote:
27 Jan 2022, 17:45
Broodstar wrote:
26 Jan 2022, 21:44
DeeDee, cred ca te-ai grabit putin sa te superi pe noi :)
Nu ma intelege gresit, eu nu m-am suparat, n-am nici o treaba cu nimeni. Doar am observat cu detasare o auto-importanta prin care oamenii sugerau ca daca aceata comunitate nu e consultata, automat jocul este si va fi prost.
Got it, te-am inteles mai bine acum, merci 😁

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 128136Post dmx85
02 Feb 2022, 16:03

Imago wrote:
24 Jan 2022, 16:44
Am vazut ieri un review pe youtube a unui joc "100% romanesc". L-ati vazut probabil si voi, este peste tot pe web, pe mine cel putin ma targeteaza cu reclame entuziasmante.
Anyway, inainte de asta am vazut pagina de instagram a jocului, iar pozele de promovare nu arata neaparat incurajator.

Asta mi-a amintit de alte capodopere de pe meleagurile noastre:
- Moonshiners of the Apocalipse
- Zestrea
- Sezonia
- Ritualia
- I am Vlad
- Muzicando

Imi este interesant, care este procesul prin care acesti oameni hotarasc sa bage sume importante de bani pentru a produce asemenea... cartoane? Fiind o comunitate de boardgameri, a facut cineva vreodata parte dintr-un grup de playtest pentru vreunul din titlurile date? Stie povestea lor, sau cum ajung de la idee la cheltuirea unor sume de bani importante pentru a le tipari?
Zestrea nu l-as incadra in niciun caz in categoria jocurilor groaznice. Este un design chiar creativ, cu putine elemente imprumutate de la alte jocuri, iar umorul din joc se imbina foarte bine cu traditiile romanesti. De fapt, umorul da si farmecul jocului si de aia este un joc apreciat in Romania si mai putin apreciat in afara. Eu le-am spus baietilor inainte campania pe KS sa se concentreze doar pe piata de la noi, insa ei au spus ca au facut mult playtesting si afara si ca ar fi prins la persoanele respective.

Moonshiners a avut o campanie de foarte mare succes pe KS, arata bine si dpdv grafic si al componentelor, dar mai departe nu am urmarit subiectul, pt ca nu era genul meu de joc. Am inteles ca ar fi probleme cu publisher-ul, in fine, asta e.

Sezonia si Ritualia au fost facute mai mult pentru mass market, cu inspiratie din jocurile care se gasesc in hypermarket-uri. Dpdv grafic ambele arata foarte bine, iar componentele sunt de calitate. Sezonia este chiar ok ca joc pentru copii, despre Ritualia nu stiu nimic dpdv al gameplay-ului.

Muzicando nu l-am jucat, dar il stimez foarte mult pe designer, un nene de nota 10.

Cand vrei sa te apuci de design-ul unui joc, trebuie sa te gandesti mai intai care este target-ul tau. Ori targetezi piata internationala, cum au incercat 2Fat2Fly, ori targetezi mass market-ul din Romania (cum au facut ceilalti). Eu cred ca prima varianta este mult mai dificila, atat dpdv al design-ului, cat si dpdv al marketing-ului. In primul rand vorbim de alte sume. O fabrica din China nici nu stiu daca iti accepta un print run mai mic de 1000 buc (daca il accepta si pe ala). Standardul componentelor trebuie sa fie unul ridicat, iar asta se traduce printr-un cost de productie mare la care se mai adauga si shipping. Dupa aia, toate costurile aferente depozitarii si distributiei.
acidutzu wrote:
26 Jan 2022, 09:54
viabil daca vor sa-l vanda in alta parte decat pe pagina lor de FB (Zestrea (unde nici nu vreau sa vorbesc de cartile care nu intra in niciun sleeve :) ) o fi facut valuri pe kicksarter, dar a fost un dezastru pe partea de retail
de unde stii ca a fost un dezastru in retail?

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 128404Post Imago
15 Feb 2022, 09:32

Tocmai am gasit un alt boardgame (romanesc evident, asta pare sa fie un selling point la noi) care spune ca are 2000 de "clienti fericiti si fani inraiti". A auzit/incercat cineva Inside Hero?

Image

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 128409Post Broodstar
15 Feb 2022, 11:03

Imago wrote:
15 Feb 2022, 09:32
Tocmai am gasit un alt boardgame (romanesc evident, asta pare sa fie un selling point la noi) care spune ca are 2000 de "clienti fericiti si fani inraiti". A auzit/incercat cineva Inside Hero?
Da, am auzit acum cativa ani de el. Mie mi s-a parut atunci a fi gandit pentru companii si mediul corporate.
Asta pentru ca foloseste:
- metode de coaching
- obiective SMART (Secific, Measurable, Achievable, Relevant, Timebound)
- gamification (invatarea si dezvoltarea prin joaca)
totul pentru a te ajuta sa comunici cu colegii si pentru a te autodezvolta.

Mai multe nu mai stiu. Nu l-am jucat, l-am evitat pentru ca eu cand ma joc un boardgame vreau sa evadez intr-o lume diferita, nu sa ma intorc cu mintea catre corporatie :D

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 128411Post LookyRo
15 Feb 2022, 12:04

Imago wrote:
15 Feb 2022, 09:32
A auzit/incercat cineva Inside Hero?
Pe emag poti sa vezi una din cartile din joc, cu ce fel de intrebari sunt.
Exista si un review sincer, unul in privinta caruia sunt nesigur, si alte 4 probabil fake.

Parerea mea e ca acesta nu e un joc. Mai degraba, cum il descrie autorul: "un instrument [...] de dezvoltare personală".
Last edited by LookyRo on 15 Feb 2022, 12:14, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: De unde vin jocurile romanesti ingrozitoare din ultima vreme?

Post: # 128412Post Imago
15 Feb 2022, 12:12

Am gasit si un playthrough. E un fel de party game, doar ca foarte plictisitor:) Chiar mi-as dori ca acesti oameni inainte sa scoata ceva, sa joace si ei unele jocuri, sasi dea seama ca pot face ceva care sa fie si entertaining.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”