Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128614Post Haddeo
24 Feb 2022, 09:22

Vrei sa faci aici pe forum un spațiu “safe” și constructiv dar nu te-ai putut abține sa “ii dai o lecție” adminului de ipocrizie. Vezi ironia?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128634Post Imago
25 Feb 2022, 08:50

dragosb88 wrote:
24 Feb 2022, 00:30

Situatia despre care discutam este legata de acel pachet de joc + extensie pe care il aveam la vanzare si care nu mai era pe nicaieri pe stoc (am cautat si cand mi-ai facut oferta) si ai incercat sa tragi de pret in jos destul de mult (60-70 ron) zicand ca e la un magazin la acel pret spus de tine si ca tu preferi sa il iei de la mine (pt ca ne cunoastem si vrei sa ma ajuti), si noi am discutat si eu ti-am zis ca o sa tin de pretul meu pt ca nu mai e la alt pret prin alta parte, dar tu ai insistat ca este, ca te uiti pe site acum la el - dar nu mi-ai dat link.
"preferi sa il iei de la mine (pt ca ne cunoastem si vrei sa ma ajuti)" - ce manipulator suna, intr-adevar, sa apelez la "prietenie" si faptul ca "ne cunoastem" pentru a-ti trage clapa. E chiar si bolduit.
Doar ca eu nu am zis asta nicaieri in discutia noastra, niciodata. Nu crezi ca adaugi culori pentru a-ti iesi tabloul in culorile tale? E admirabil ca iei o pozitie ferma si moralizatoare cand vine vorba de vanzari, de "bisnitari", de Political Correctness, insa nu orice interactiune este o incercare de a te jecmani, in fata carora trebuie sa ridici ziduri de netrecut.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128636Post LookyRo
25 Feb 2022, 09:34

Mi se pare ca discutia asta devine personala si nu generala, cum credeam ca ar trebui sa fie.
Probabil e o discutie pe care ar trebui sa o aveti in privat 🙃.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128637Post AlexKalle
25 Feb 2022, 10:00

Maybe get a room for 2, thread-ul ăsta ar trebui să rămână la un nivel general de discuție :)

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128639Post dragosb88
25 Feb 2022, 10:16

Imago wrote:
25 Feb 2022, 08:50

"preferi sa il iei de la mine (pt ca ne cunoastem si vrei sa ma ajuti)" - ce manipulator suna, intr-adevar, sa apelez la "prietenie" si faptul ca "ne cunoastem" pentru a-ti trage clapa. E chiar si bolduit.
Doar ca eu nu am zis asta nicaieri in discutia noastra, niciodata. Nu crezi ca adaugi culori pentru a-ti iesi tabloul in culorile tale? E admirabil ca iei o pozitie ferma si moralizatoare cand vine vorba de vanzari, de "bisnitari", de Political Correctness, insa nu orice interactiune este o incercare de a te jecmani, in fata carora trebuie sa ridici ziduri de netrecut.
Ma bucur totusi de faptul ca am ajuns la un consens legat de restul lucrurilor pe care le-am spus aici. Poate acest topic ar trebui redenumit in ceva mai general, care sa cuprinda tot spectrul de negociere.

Si cu asta, I have said my piece.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 128640Post Imago
25 Feb 2022, 10:23

AlexKalle wrote:
25 Feb 2022, 10:00
Maybe get a room for 2
No, we are not going for that. Intr-adevar il cunosc pe Dragos in realitate (la fel ca si 100 de alti membri al forumului), si IRL chiar este o persoana afabila. Are jocuri foarte interesante in colectie, pare interesat de istoria antica (un subiect geeky de nisa, e destul de greu sa gasesti oameni competenti in domeniul dat). "Persona" lui in realitate este diferita (si mai placuta) decat cea de pe internet - acolo nu urca pe nici un postament de moralitate si Virtue Signaling, in care sa-i judece pe toti ca fiind imorali si bisnitari.
Nu spun ca suntem "buddies" IRL, si probabil nici nu o sa fim, doar ca e mai fun. Imi pare simpatic. Aici... well, e cunoscut faptul ca internetul e polarizant, so whatever. Probabil mi se intampla si mie, asa ca ma opresc aici.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 132302Post thenede
21 Oct 2022, 14:01

Corwin wrote:
17 Feb 2022, 00:54
Hmm, eu n-am patit pana acum, dar cred ca tot ce-am luat second hand a fost prin forum, sau de la persoane pe care le cunoasteam direct, numai oameni faini. ;) Daca as da bani mai multi intr-un asemenea caz?! Posibil, daca e un joc foarte greu de gasit. Si daca suma e de exemplu 20 de lei cum zici tu, sau daca pretul initial ar fi ridicol de mic pentru un joc rar. Dar nici atunci nu-s sigur, ca nu-mi place stilul deloc. In alte cazuri? Neah, sa-si tina jocul.

Si nici nu fac invers; o data ce am acceptat o oferta e finala, nu ma intereseaza daca-mi dau altii mai mult. Trec "rezervat" pe forum si FB pana cand am terminat tranzactia dupa care marchez vandut, dar daca nu se anuleaza strict din cauza cumparatorului e ca si vandut din momentul in care imi dau acordul.
Perfect valid. La fel fac si eu.
Se pot organiza licitatii direct in zona de schimburi.

LookyRo wrote:
17 Feb 2022, 12:17
Altfel am mult mai mare incredere intr-un magazin. Plus ca acolo exista si niste legi care protejeaza cumparatorul.
Si, de cele mai multe ori, transportul e gratuit de la un magazin.
asta cu increderea in magazine nu stiu ce sa spun. Da, din depozit de la Regat sau oricare alt magazin in care iau eu jocul personal din raft.
Altfel, nu cred ca am magazin din RO sau din afara de la care sa nu imi fi venit macar un joc busit. Uneori daca e mai serios le scriu si imi ofera un mic discount - e ok, doar ca prefer jocul nou la pretul agreat si nu 5 euro ramburs.

Pe de alta parte si la MT-uri au venit jocuri de zici ca au fost folosite ca perna - ma rog, exceptii.
Ca avantaje la SH e totusi ca cineva si-a asumat "riscul" de a deschide cutia - se intampla din ce in ce mai des ca jocuri sigilate din magazin sa vina cu probleme - piese lipsa, insert rupt, reguli indoite, piese lipite, warping etc etc.
Macar la cele SH te mai anunta vanzatorul daca e o problema.

Iar cu transportul in ultima perioada, cel putin pe international zici ca ai ajuns pe kickstarter :lol:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Licitatiile ad hoc "Eu dau mai mult"

Post: # 132311Post cristianf
22 Oct 2022, 23:06

thenede wrote:
21 Oct 2022, 14:01
Pe de alta parte si la MT-uri au venit jocuri de zici ca au fost folosite ca perna - ma rog, exceptii.
Sper ca ai citit bine entryul de la math trade cu Katharina.. ca tot e pe drum spre tine.. :mrgreen:

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”