Camera foto

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Camera foto

Post: # 16297Post imba
11 Jun 2011, 22:09

De ceva timp stau si ma uit la pozele facute de oameni pe forum si prin alte locuri diverse si asa ma bate un gand sa schimb si eu savoniera mea pe ceva mai "bridge" asa. Si m-am gandit sa cer parerea oamenilor de pe forum care se mai joaca cu asa ceva.

Si cum m-am uitat eu pe diverse site-uri, reviewuri, etc am redus lista la urmatoarele:

Nikon P500 vs Canon SX30IS pe care le pot lua la un 300 Euro

sau daca mai pot sa strang pana la 350 Euro ar fi

Canon G12 vs Nikon P7000

Pana una alta m-am uitat la unele, m-am uitat la altele si nu pot sa ma hotarasc. M-am uitat la reviewurile de pe youtube si nu ma pot hotara de nici o culoare. Voi ati umblat cu vreunul din ele? In principiu le-as folosi sa fac poze la jocuri, in excursii (peisaje, oameni, miscare) si eventual la filmat un suflat in lumanari sau un delfin.

Eu sunt intre Canon G12 si Nikon P500 in functie de cat buget va fi disponibil. In spoiler veti gasi cateva reviewuri de pe youtube.
youtube:
Canon SX30IS


Nikon P500


Canon G12


Nikon P7000

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Camera foto

Post: # 16306Post deeug
11 Jun 2011, 23:58

nu pot sa-ti zic nimic de Nikon dar pot sa-ti recomand cu caldura Canon (canon-ist fiind eu :) ). G12-le cam are tot ce-ti trebuie si ca programe automate/semiautomate si daca te da creatia pe afara poti sa-l folosesti si in mod complet manual.Il are un coleg de-al meu, care il foloseste cand n-are chef sa care DSLR-ul cu el si are numai cuvinte de lauda (adica pt clasa din care face parte).Daca vrei mai multe detalii
http://www.dpreview.com/reviews/CanonG12/page9.asp.
Poti sa vezi prezentarea detaliata, nu numai concluziile la care te-am trimis eu si tot pe respectivul site poti sa cauti si Nikon-ul.
Sfatul meu: daca tot iti iei aparat si te gandesti la astea si nu-ti mai trebuie asa multi bani (adica pt 50 eur in plus chiar merita), ia-ti unul dintre ele ca n-o sa-ti para rau! :)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 16309Post imba
12 Jun 2011, 00:39

@ deeeug Sincer, si eu prefer G12 pana acum, dupa cum am zis mai sus. Sunt familiar cu site-ul de care ai zis si am rumegat tot ce e acolo. Dar daca te uiti pe flicker de ex la poze facute cu aparatele vei gasi poze mai mult si mai putin reusite si nu stiu care este majoritatea. Plus aspecte precum usurinta in manevrare, portabilitate, utilitate nu iti poate da decat cineva care l-a folosit ceva timp in respectivele situatii(sa il care 1 zi de gat, sa faca poze in situatii neobisnuite, etc.). Adica, de exemplu, nu cred ca voi filma des in 1080p cu Nikon P7000, dar ar fi fain sa am asta in plus fata de G12. Pe de alta parte, imi plac la nebunie rotitele alea de ISO...si comparatiile ar putea continua.

Pe langa asta, in August/Septembrie este posibil sa se lanseze noua serie Canon si Nikon in cadrul Photokina inclusiv noul engine Digic V, avand in vedere ca Digic IV are deja vreo 4 ani de activitate. Asta fiind zis, ma simt tentat sa astept pana atunci pentru ca fie o sa scada pretul la aparatele care le vreau eu, fie o sa apara altele mai bune la acelasi price-range.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Camera foto

Post: # 16315Post suf
12 Jun 2011, 01:51

Dupa mine caracteristici importante pentru un compact sunt stabilizatorul optic, filmarea hd, si portabilitatea. Daca mai ai niste rotite in plus care sa-ti ajute sa faci setarile mai repede, cu atat mai bine. In rest, cum ies pozele depinde aproape in totalitate de fotograf, nu de aparat. Clar experienta de a face poze difera spre exemplu intre un compact si un dslr, dar la aparatele cu cost apropiat nu m-as uita decat sa aiba ce-mi trebuie. Daca studiezi fotografia atunci se schimba un pic trebuirile, dar pentru "poze" chiar nu conteaza. Am pus un dslr in mainile unui point-and-shoot-er si pozele au iesit mai prost decat de la un compact. Eu am un Canon SX20 IS pe care-l folosesc pentru filmat si atunci cand nu vreau sa car un rucsac intreg pentru cateva poze, dar nu-mi place ca nu pot sa-l pun in buzunar si la gat atarna greu, asa ca trebuie tinut in mana, iar calitatea pozelor lasa de dorit orice compact ai avea. As renunta la ceva zoom daca ar incapea in buzunar. Cat despre procesor, la ce senzori au compactele nu vad ce ar putea face un procesor mai bun. Dezavantajul compactelor e clar senzorul si sistemul de lentile, nicidecum procesorul. In plus, modelele noi vin la pret destul de piperat fara cine stie ce avans tehnologic comparat cu modelele imediat anterioare.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 16316Post imba
12 Jun 2011, 02:21

Pai stiu ca o sa fie pretul piperat, dar poate si senzorul, optica, etc vor fi mai bune. Punctual vorbind, G12 la momentul asta nu cred ca ar fi o investitie pe care as regreta-o, dar imi place sa mai cer parerea si altora.
Apropo, ca senzor, cel de 1/1.7"de pe G12 e clar superior celui de pe SX20IS. Nu e chiar DSLR-wise, dar e printre cele mai bune pentru un compact care nu e 3/4. Iar ca portabilitate, desi nu e ca savonierele pe care le am acum, clar intra intr-o borseta, rucsacel, buzunar de jacheta fata de SX30IS.
Cat despre pret, nu este o problema daca se invarte intre 300 si 400 de euroi. Adica un G13 cu un senzor mai bun (vreo 2 Mpx in plus fara sa afecteze IQ) si cu o calitate mai buna a opticii (marginal ce e drept, dar mai buna), cu filmare 1080P/24 si un zoom de 8x m-ar face sa mai scot 50 de Euroi.

taticu

Re: Camera foto

Post: # 16317Post taticu
12 Jun 2011, 08:14

clar G12 e optiunea mai buna intre cele de mai sus... eu am un Canon PowerShot S95 care e un aparat f.bun si mult mai portabil, cauta-l.
ce nu inteleg este unde ai gasit tu G12 cu 350 euro cand el e 550 la f64.ro.

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Camera foto

Post: # 16318Post deeug
12 Jun 2011, 10:03

Daca astepti viitoarea generatie de G, din punctul meu de vedere merita pentru ca scade pretul la generatia actuala :).
Si pentru ce-ti trebuie 2 megapixeli in plus? tre sa te gandesti ca un nr mai mare de pixeli in aceeasi marime a senzorului inseamna un zgomot mai mare pe imagine in special la sensibilitati (iso) mai mari... pe de-o parte. Pe de alta parte nu-mi zi ca vrei sa-ti faci fotografiile postere de zeci de metri ca nu te cred :).Te-ai gandi la alt aparat!:) 10 megapx sunt mai mult decat suficienti pentru ce ai enumerat tu mai sus si poti sa faci linistit si crop-uri. Eu am facut cu imagini de 8 mpx printuri de 60/40 cm si aratau impecabil.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 16322Post imba
12 Jun 2011, 11:28

@taticu S95 o sa isi ia o prietena pt ca nu vrea sa se complice cu setari si aparate mari, vrea ceva mic si care sa faca poze ok in lumina putina. Tinand cont ca e acelasi senzor ca la G12, cred ca o sa fie mai mult decat multumita. Cat despre pret, amica careia i-am recomandat S95 merge sa work&travel in SUA si pe $ e mult mai atractiv pretul decat pe Euro.
Ea ar urma sa se intoarca undeva in Octombrie, deci ar prinde si o lansare de G13 la preturi transoceanice, de aia stau in dubii.

@deeug cam asa ma gandeam si eu. Dar ca sa nu sufar de regretul cumpararii dupa 2 luni cand apare modelul mai bun mai stau in dubii.

Totusi nimeni nu s-a jucat cu Nikon-oanele?

criss

Re: Camera foto

Post: # 16373Post criss
13 Jun 2011, 12:17

Sfatul meu este sa-ti iei neaparat un DSLR. Canon sau Nikon (eu prefer Canon). Poti sa-ti alegi un model mai vechi (dar nou, nu la mina a 2-a), numarul de MPixeli nu este important.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 16375Post imba
13 Jun 2011, 12:22

@criss In mod normal, fix asta as face cu un D40 sau ceva asemanator. Problema e ca nu intra in borsetuta sau buzunar la geaca pe cand celelalte da.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Camera foto

Post: # 16378Post cristianf
13 Jun 2011, 12:41

@imba Nici nu esti cu rucsacul dupa tine tot timpul :mrgreen:

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 17430Post imba
07 Jul 2011, 03:22

M-am dus la baietii de la un magazin foto si m-au lasat sa ma joc cu un G12 si am facut ceva poze. poze
Mie imi place cum au iesit ca culori si claritate considerand ca nu prea era lumina si ca pozele sunt facute prin sticla de vitrina in unele cazuri fara filtru sau ceva. In mana sta tare bine G12-le.
Singura problema care ma zgandare acuma este ca la aceiasi bani pot sa iau un kit Nikon D3100. Cred ca pana la urma ma voi duce sa incerc si un D3100 la magazinul cu pricina si o sa vad cum ies pozele. Imi face cu ochiul si un prime de 35mm sau 50mm ca sa fie complet kit-ul :-)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 17440Post VickdaReaper
07 Jul 2011, 11:49

Daca vrei parerea mea, yo! nici nu m-as gandi in a lua altceva in dauna lui D3100. Este din categoria "no brainer". E drept, este mai putin portabil decat un bridge si no sa-ti ajunga doar buzunarele de la pantaloni/geaca, dar avantajele unui DSLR fata de un bridge sunt prea convingatoare (cel putin pentru mine) pentru a alege a doua varianta...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 17441Post imba
07 Jul 2011, 11:58

Clar, P500 si SX30IS au iesit din ecuatie. Ca marime intre SX30IS si D3100, cel din urma este mai mic cu cativa mm pe ici pe colo, deci clar castiga inclusiv la portabilitate.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 21396Post imba
02 Jan 2012, 03:04

Gata! Am scapat si de povara asta.

M-am rezolvat cu un Sony NEX C3 + 18-55mm. Am facut cateva poze si trebuie sa zic ca sunt multumit spre foarte multumit de el.

Un exemplu de imagine SOOC la ISO 1600.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1192801
Nex Test


Mai multe imagini in galeria de pe BGG. :) Yay!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Camera foto

Post: # 21397Post cristianf
02 Jan 2012, 12:41

Sa-l stapanesti sanatos si sa ne incanti si pe noi cu cat mai multe poze !

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Camera foto

Post: # 21398Post Chuckila
02 Jan 2012, 12:55

Felicitari, ma bucur ca ai reusit sa ti-l iei pana la urma!

De acum vreau sa vad numai imagini de 100+ thumbs pe BGG :D San Marco, cu componentele lui colorate, are potential maxim :D

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Camera foto

Post: # 21411Post imba
02 Jan 2012, 22:48

Facem, facem. :) Multumesc!

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”