Cine suntem noi?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Cine suntem noi?

Post: # 17000Post deeug
24 Jun 2011, 09:03

Fiecare dintre noi este "construit" intr-un anumit fel, are diverse interese si placeri/pasiuni. Fiind diferiti, si acestea sunt diferite.

Pe langa jocurile de societate, ce va face sa "ticaiti"?

La mine e fotografia si grafica :)

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 39e4d2f973

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 283ba2d9ac

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 99cd7089c6

Rautz

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17001Post Rautz
24 Jun 2011, 09:15

Frumos, ai talent :tu:

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17002Post deeug
24 Jun 2011, 09:18

Msi! :)
La tine ce mai e pe langa boardgames si sah (stiu ca e tot boardgame dar cred ca e mai special pt tine; nu stiu de ce :) ). Adica daca nu e secret...;)

Rautz

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17003Post Rautz
24 Jun 2011, 09:30

deeug wrote:Msi! :)
La tine ce mai e pe langa boardgames si sah (stiu ca e tot boardgame dar cred ca e mai special pt tine; nu stiu de ce :) ). Adica daca nu e secret...;)
Sahul a cam devenit hobby, da. Insa cand faci ceva de performanta nu-l poti denumi hobby, iti ocupa tot timpul si-l faci si in momentele in care nu-ti provoaca nici o placere.
La fel, in prezent mare majoritate a timpului mi-o petrec jucand, invatand, studiind si predand pokerul, dar e un serviciu, nu un hobby

Altfel imi mai fac placere filmele si jocurile PC, am vazut enorm de multe filme si am jucat si terminat enorm de multe jocuri. Nu am insa nimic de durata, si nu prea stiu sa le combin: am perioade in care ma uit la extrem de multe filme si nu ma joc, sau am perioade in care joc multe jocuri dar nu vad filme

Mai demult imi placeau mult matematica si programarea.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17007Post suf
24 Jun 2011, 10:26

Sunt Mihai. Cand nu lucrez la aplicatii web fac fotografie, dans, grafica si modelare (asta mai rar in ultima vreme), invat regulamente sau ma joc de-a tamplaritul. Weekendurile sunt pentru jocuri cu prietenii.

adixor

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17010Post adixor
24 Jun 2011, 10:58

sunt Adrian si apreciez ideea topicului. :tu:

Cand nu imi bag nasul prin phpuri pe forum, nu desenez vreun logo (roz :D) sau nu ma gandesc la ce concurs sa facem, ma joc pe calculator. Am jucat aproape toate jocurile tip adventure/quest (nu RPG) care au aparut de la inceputuri si pana la ultimul release de acum cateva zile (recomand micutzul joculet "Lume") si uneori si FPS-uri daca sunt interesante. Inainte jucam si jocuri tip Tycoon pana au devenit multe si proaste. Din cand in cand (f. f. rar din lipsa de timp) ma apuca modelismul si mai stau de la o zi la 3 luni pentru cate un model. In rest devorez o gramada de tipuri de muzica si stau si mi-o sortez frumos petrecand cam mult timp cu operatiunea asta :) Si din pacate m-a prins Angry Birds momentan si devorez porci enervanti in rolul de cipcirip virtual.

Acum mult timp programam diverse chestii dar m-am lasat ca nu-mi plac proiectele de durata, nu pot gandi in perspectiva, trebuie totul sa se intample "acum" :) Si in timpul liber mai cant la diverse instrumente pe care le-am carat cu mine peste mari si tari si joc putinele boardgame-uri pe care le mai am cu putinii oameni pe care-i mai gasesc interesati.

bogdanpocol

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17013Post bogdanpocol
24 Jun 2011, 12:43

foarte tare ideea topicului. felicitari.
Si mai multe felicitari pt munca de fotograf/grafician.


Ca si Eugen hobby-ul #1 (pe langa cutiile de carton) este fotografia (momentan la nivel amatorial, mai bine zis acuma invat) http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 1241596955
A 2-a mare pasiune este snowboard-ul.

pfinix

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17027Post pfinix
25 Jun 2011, 11:56

foarte tare subiectul, felicitari si la cat mai multe VP-uri

Eu sunt Cristina, sunt din Bucuresti, iar pasiunea mea pentru boardgames a inceput cap in primavara anului trecut, dar s-a dezvoltat foarte mult abia de la inceputul acestui an. De atunci si pana acum am strans ceva jocuri (desi in numar f mic fata de "greii" de pe forum :) ), dar l-am inspirat si pe prietenul meu sa isi faca propria colectie, el avand mai multe jocuri decat mine acum.

In afara acestei pasiuni, ma preocupa o gramada le lucruri. In timpul liber imi place sa practic sport, in ultimii ani am jucat predominant baschet, iar inainte de asta am facut putin tenis. intr-o perioada ma captivase si pe mine fotografia, dar este la stadiu de hobby mai degraba decat pasiune (da, chiar cred ca e o diferenta intre cele 2), deoarece am strans cateva zeci de astfel de hobby-uri in ultimii 4-5 ani si sunt doar cateva pe care le-am dus la un alt nivel.

Din punct de vedere profesional, am terminat Marketingul anul trecut si acum lucrez in domeniu.

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17031Post deeug
25 Jun 2011, 16:26

ohoooo! Ce lume eterogena suntem :). Bine a zis cine a zis: "A tunat si...ne-a adunat!" :)
Ma bucur ca va place ideea si ma bucur si mai tare ca in spatele "numelor" de forum incepe sa se contureze usor, usor ...o persoana reala :).
Pe de alta parte sunt oarecum trist ca am vazut ca azi e intalnirea forumboardgames.ro la tabiet si nu pot sa merg pt. ca o sa serbez ziua de nastere a unui prieten. Dar ma bucur ca acolo o sa fie cu pasionati de jocuri si cu...jocuri!!! :)

m4r1us

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17037Post m4r1us
26 Jun 2011, 15:09

Salut.
Sunt Marius. Am aflat de boardgames prin ianuarie şi au devenit rapid una din pasiunile mele. Curios, în special pt că nici jocurile pe pc nu prea m-au atras ( exceptând NFS şi GTA :p ) . Cred că din cauză că vreau să am oponenţii în faţă.
Dar cea mai mare pasiune a mea rămâne muzica, să ascult sau să cânt. Am fost chitarist şi vocal (rocker inside) în câteva trupe "celebre" de care nu a auzit aproape nimeni :) dar a trebuit să mă las din lipsă de timp. Aşadar a rămas doar pt acasă. De vreo 2 ani sunt atras de tot ce înseamnă Turcia, iar, cum muzica nu putea să-mi scape, m-am dat şi la ceva instrumente tradiţionale turceşti.
În rest, dacă nu am timp liber, probabil muncesc. Sunt tehnician dentar :mrgreen: gura mare toată lumea :mrgreen: în caz de probleme sau orice nelămurire legată de dinţi-->PM aici sau pe yMsg

Baftă tuturor
Last edited by m4r1us on 27 Jun 2011, 14:51, edited 1 time in total.

Sigurros

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17066Post Sigurros
27 Jun 2011, 12:46

hai zi-ne si noua ce trupe :D

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17067Post suf
27 Jun 2011, 12:52

Pai da! Sau zi-ne link.

m4r1us

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17083Post m4r1us
27 Jun 2011, 14:58

Dracula, Negative, Diesel, Keta... nu prea am ce link să dau pt că pe vremea aia (când eram eu tânăr :lol: ) nu se auzise de youtube sau altele.

Rautz

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17088Post Rautz
27 Jun 2011, 16:00

Noi faceam cantari cu chitara prin caminele din Regie

Cu unul din baietii astia am stat in camera


m4r1us

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17098Post m4r1us
27 Jun 2011, 17:18

se pare că suntem mai mulţi "cântăcioşi" decât credeam prin zonă :) trebuie să avem grijă cum ne îmbătăm prin ceainărie, că cine ştie ce showuri mai ies pe acolo ;)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17175Post omucu
29 Jun 2011, 10:41

eu sunt Mihai, sunt din Tg-Mures, inginer constructor de meserie, lucru care ocupa tot timpul. Ma pasioneaza evident boardgame-urile, ascult extrem de multa muzica, umblu pe la concerte rock si hiphop, iarna mai merg cu snowboardul in limita timpului si a bugetului. In rest imi plac terasele frumoase si linistite si berea. :D Ma gasiti si pe facebook la http://www.facebook.com/omucu unde sunt logat mai toata ziua.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cine suntem noi?

Post: # 17197Post DanielIndru
29 Jun 2011, 22:09

Eu sunt Daniel, dar prietena imi spune Indru (asta mi-e numele de familie) si m-am obisnuit cu noul apelativ, ba chiar a inceput sa-mi placa - mai nou asa ma prezint. :)
Alias-ul djdano isi are radacini mai vechi, de prin '94-'95 pe cand eram DJ la discoteca liceului si mai apoi la un post de radio local in Lugoj unde promovam muzica electronica. L-am folosit pe forumuri de la inceput si, desi am pierdut in mare legatura cu lumea DJ-lor si a muzicii electronice, mi-am pastrat alias-ul din motive de continuitate a identitatii. Muzicalmente ma invart prin mai multe sfere, electronice, metalice sau mai jazzy.
Profesia actuala este Quality Assurer - mai pe romaneste, scriu specificatii de software si testez produsul final - dar am trecut prin mai multe faze pana am ajuns aici. E o profesie care se potriveste bine firii mele critice si se regaseste in cinismul si ironia pe care le manifest destul de des.
Ca pasiuni... sunt multe si se pare ca sunt intr-o constanta evolutie si inter-conectivitate. M-am indeletnicit o vreme cu overclocking si modding, am practicat niscai arte martiale - si desi deocamdata am luat o pauza, am sentimentul ca acest capitol e departe de a se fi incheiat - am studiat putin cu ce se mananca pozatul (ca nu indraznesc inca sa-i spun "fotografie"), imi place sa studiez diverse lucrari si opinii despre evolutia Universului, a Pamantului si a omenirii.
Boardgames... au navalit in viata mea de putina vreme si m-au luat val-vartej pe sus. Sunt pe moment unul din putinele lucruri care imi fac ochii sa straluceasca si creierul sa vibreze. Sper sa ma tina. :ugeek:

User avatar
Methos
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 147
Joined: 22 Jun 2011, 09:56
Custom Rank: wandering shade
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cine suntem noi?

Post: # 29242Post Methos
28 Sep 2012, 13:09

Foarte calumea initiativa n_n thumb up

Numele meu este Alex dar toti prietenii imi spun Methos (in cazuri speciale >_> se adauga un "N" intre e si t :P). Pseudonimul a luat viata prin generala/inceputul liceului si de atunci m-am obisnuit cu el (da, eram/sunt mare fan Highlander :P).
Ca job sunt administrator de retea (termenul mai cool ar fi sys admin:P), botezat si ca .... "baiatu de la IT" SAU in ochii multora (se pare) ar fi chiar si "frecatorul de mentus" >_<
Cu "jocurile de societate" am inceput destul de recent as zice, cam de 2 ani. La inceput colectional/cumparam pe banda tot ce prindeam (recordul la jocuri stand alone ar fi cam 70) dar acum dupa ce am mai acumulat experienta am inceput sa ma axez pe un tip de jocuri (mai mult dungeon crawlers si lovecraft stuff), drept urmare am inceput sa fiu mult mai selectiv la alegerea jocurilor. Astfel am ajuns undeva la 35 de jocuri care imi plac si incerc sa le joc cu fiecare ocazie.
Pe langa boardgames, care in momentul de fata incerc sa il fac main hobby as putea spune ca mai am cateva, care mie personal mi se par banale dar am primit replici de la mai multe persoane ca cica "Wow... cate lucruri interesate faci... de unde ai atata timp?!".
No pai, sa le insir cu cateva detalii la fiecare :P
- anime related stuff - Ce inseamna asta? De aproape 10 ani ma ocup (din ce in ce mai putin din pacate) de valul numit anime (animatie japoneza) in Romania. In fiecare an fac parte din organizarea a doua evenimente majore in Bucuresti. Otaku Festival si Nijikon. Aceste eventuri promoveaza cultura japoneza, muzica, mangaurile si animatia. Pe langa eventuri ma mai ocup de comunitatile anime si de alte mici eventuri care le mai organizez/am pe parcusul anului.
Lucrul frumos este ca fenomenul a inceput sa prinda si prin alte parti, drept urmare acum exista si o conventie in Cluj sub numele de JapanPlay Transilvania (JPT)
- tir cu arcul - m-am apucat acum 2 ani, am avut o pauza de aproape 1 an si acum am inceput din nou aceasta activate care vreau sa o dezvolt cat mai mult.
- fotografia - aici vreau sa precizez ca NU sunt un mare fotograf sau ca as vrea sa devin unul. Imi place sa pastrez cat mai multe amintiri, iar apatul foto este cel mai usor mod de a face acest lucru. Nu editez poze si nici nu stau sa ma joc foarte mult cu aparatul, pur si simplu imi place sa prind momentul. NU sunt fanatic al RAWului ("injur" in gand pe AngelEye care a schimbat setarea pe aparat si nu stiam de ce am ramas fara spatiu pe card dupa 400 de cadre), motiv pt care aparatul meu este setat pe JPG only :) si nici nu stau sa retusez poze. Prefer sa fac 600 de poze din care sterg 200 si raman cu 400 calumea.
Recunosc ca ma tenteaza sa fac niste cursuri de fotografie ca sa ajung sa folosesc si eu manualul (daca e cazul) la aparatul foto. Momentan ma delectez doar pe "P".
- plimbari prin tara/drumetii munte - cel putin odata pe luna (desi in ultimile 4 luni nu am reusit la fel de mult ca anul trecut :( din cauza jobului) incerc sa fug din Bucuresti si sa merg in diverse orase, unde impreuna cu prietenii incercam restaurante/bodegi noi :P recomandate pe diverse forumuri :PP [in mom de fata pentru mine Clujul este top 1 ca orase in Romania]
- jocurile pe pc. Aici inca mai sunt dependent de World of Warcraft care il joc de peste 7 ani si cu toate ca am tot zis ca ma las (asa am spus si de cola ...dar deh) revin de fiecare data la el.
Si ca un hobby final si cred ca cel mai specatulos - imi place sa LENEVESC :P Cui nu ii place :P ?! Daca e frumos afara incerc sa ard gazul prin parcuri sau sa ma petrec cu prietenii pe la un gratar/bere.

Cam atat as putea spune despre mine in momentul de fata sau cel putin cam atat pot procesa pe moment, daca am uitat ceva ... asta e .. zic ca e destul si atat.

Cheers.
Colectia mea
Wislistul meu
DATE CONTACT:
mobil: 0746.125.485 alex
mail: gheorghe.alexandru85@gmail.com

hanuka

Re: Cine suntem noi?

Post: # 34536Post hanuka
06 Feb 2013, 15:04

Foarte tare forumul nu credeam ca sunt atatia impatitmit de board games in Romania. Eu am inceput de ceva timp sa ma joc cu cativa prieteni, insa fiind doar "cativa" intalnirile sunt mai rare.

Mai mult o dau pe programare cand nu fac altceva, pot sa zic ca imi place si imi displace in acelasi timp.

Aaa, ma numesc Catalin!

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Cine suntem noi?

Post: # 35914Post Minel
26 Feb 2013, 03:25

Buna,

Mie imi plac foarte multe lucruri, cum ar fi:
- sa studiez care sunt ultimele boardgames ce urmeaza sa apara pe piata sau deja au aparut
- sa verific pe cele 15-20 de magazine online daca au anume joc. De cele mai multe ori il au. Dar nu e pe stoc. Glumesc, pentru mine au mereu pe stoc
- sa comand jocuri si sa primesc mail de confirmare
- sa astept coletele, dand refresh in mod regulat pe pagina de tracking a curierului
- sa gasesc acasa coletele cu boardgame-uri
- sa desfac coletele si sa ma minunez de grija cum au fost puse, fiecare comerciant alegand metode cat mai diferite de a proteja pretioasele cutii
- sa fac poze la jocuri cat inca sunt sigilate. E o chestie discreta, dar de efect, ca cineva sa observe apoi colturile lucioase ale tiplei
- sa postez pozele pe forum, ca nimeni sa nu-mi raspunda. Din invidie bineinteles
- fericit apoi ca mi-am atins scopul, trec mai departe la unboxingul jocurilor si sortarea componentelor
- cel mai de durata lucru, care nu pot sa zic ca-mi place foarte mult, e sa gasesc locuri pe raft noilor jocuri. Un singur joc poate da peste cap toata organizarea de data trecuta, lucru care face ca biblioteca mea cu jocuri sa arate mereu diferit
- iar lucrul care imi place cel mai mult e sa-mi admir colectia, inainte de culcare
- ce-i drept, mai verific inca o data daca a postat cineva vreun raspuns pe forum, si cum nu e nimic din nou, ma pot culca implinit

Mda, nu ma luati in serios, asteptam sa se incalzeaza apa la baie sa ma bag la un dus. Asa ca mi-am gasit sa va stric voua topicul. Glumesc, sper ca nu am facut-o. Bine ca nu exista minus VP. :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”