[Closed] Split Topic - Reactii in urma concursului BGB

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Rautz

[Closed] Split Topic - Reactii in urma concursului BGB

Post: # 17373Post Rautz
06 Jul 2011, 16:20

Admin edit: am mutat aici toata discutia offtopic din threadul [forum]viewtopic.php?f=86&t=1328[/forum]. Discutia ramane inchisa, nu vad nimic constructiv care s-ar mai putea posta in ea.
Bahaus wrote:Eu insa cred in naivitatea mea ca aveti premii bune
M-am inselat, trebuie sa-mi ascult primul instinct

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17375Post adixor
06 Jul 2011, 17:07

@Bahaus: la ce anume te referi?

Sigurros

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17376Post Sigurros
06 Jul 2011, 17:30

se refera la faptul ca nu-s premiile bune :P

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17377Post Rautz
06 Jul 2011, 17:49

Desi nu am fost prea subtil, nu e genul meu, o spun mai pe romaneste: premiile sunt de rahat, exact cum ma asteptam prima data cand am vazut ca sunt 'surpriza'
Bineinteles ca e doar o parere subiectiva(putem privi si obiectiv: sunt jocuri ieftine si cu rating prost) si vor sari acum 5 oameni sa-mi spuna cat de minunate sunt premiile, la fel cum au sarit sa spuna ce minunat e ca sunt 'surpriza'
Sau celalalt argument ca sunt gratis, deci nu ai ce comenta: nimic nu e gratis, gratis e daca-l aleg la intamplare pe Xulescu si-i dau un joc, nu cand imi fac reclama la site si-l invit sa-si piarda timp scriind povesti in speranta unui premiu senzational

Sigurros

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17379Post Sigurros
06 Jul 2011, 18:01

bahaus, ai participat?

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17380Post Rautz
06 Jul 2011, 18:05

Nu particip la concursuri cu premii surpriza, deci chiar si din perspectiva marketingului au pierdut cel putin un om.
E clar ca 'buna ziua' ca daca pui premii bune atragi oameni, nu mai e nevoie de artificii suplimentare

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17381Post adixor
06 Jul 2011, 18:09

@bahaus: am inteles de la inceput dar am sperat sa nu fie asa, eu as fi preferat sa nu-ti fi ascultat primul instinct. asa poate ne scuteai de un comportament si limbaj f. nepotrivite unei persoane ce se considera civilizata.

primul instinct al tau e aproape invariabil unul inutil-critic (cel putin carcotas). Ce e si mai rau este ca instinctul nu se multumeste sa ramana ascuns, ci isi doreste lumina scenei publice. Mi-ar fi foarte greu sa fac un astfel de concurs, sau sa vin cu o astfel de initiativa, mai buna sau mai rea, si sa fiu criticat in acest mod, mai ales ca ai avut aceeasi reactie si la initiative anterioare sau chiar curente. Ne pare rau ca acei ce incearca la ora actuala sa faca ceva in piata de boardgames nu reusesc sa se ridice la standardele tale de calitate dar eu ii incurajez si apreciez eforturile si sunt convins ca toti cei(lalti) de pe forum o fac. Pentru ca daca nu o fac si considera ca trebuie criticat orice oricand si chiar cu agresivitate daca se poate, atunci nu vad ce rost mai are sa mai avem o comunitate si sa mai incercam diverse lucruri pentru a o stimula.

Si nu, nu sunt in masura sa zic ca sunt minunate premiile si nici nu stiu a cui e treaba sa zica ca sunt bune sau nu. In afara de Dobble nu am auzit de ele. Sunt convins insa ca cei care le vor primi nu vor considera ca sunt "rele" si nici ca "si-au pierdut timpul".

CostyBGB, multumim pentru concurs si initiativa. Bahaus, ai pierdut o foarte buna ocazie sa taci.

Sigurros

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17382Post Sigurros
06 Jul 2011, 18:15

trebuia sa-mi dau seama ca n-ai participat, caci niciuna dintre prezentari nu incepe cu "Joc sah. Punct." :P

eu cred ca au atras oameni chiar si cu premiile acestea "de rahat".
oamenilor cred ca le-a facut placere sa-si impartaseasca amintirile referitoare la inceputurile lor in acest domeniu. stii, e distractiv sa participi la concursuri, cred ca nu-s singura de parerea asta. indiferent de premii.

guess what, primul concurs de pe "Ce jucam?" a avut un premiu poate si mai "de rahat". n-am avut un buget prea mare, dar l-am oferit din suflet. si iata ca s-au gasit oameni care sa participe, macar de fun.

si in ultimul rand, daca tot n-ai participat, de ce simti nevoia sa improsti cu venin initiative din astea? ramai acolo sus si soarbe-ti linistit nectarul, caci nu e nevoie sa te cobori printre muritori de fiecare data cand nu-ti convine ceva. parerea lu' Sigurros.

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17383Post Rautz
06 Jul 2011, 18:25

Confunzi politetea cu a nu avea opinii negative si confunzi critica cu nesimtirea

In orice domeniu se critica actiunile/produsul pentru progres, pentru a deveni mai bun. E o diferenta insa intre a critica actiunea si a critica omul, iar tu(si multi altii) nu stii sa faci diferenta. Cu asta se ocupa defapt orice review: comenteaza critic, mai mult sau mai putin subiectiv o actiune/un produs.
Poti spune lejer 'Transformers 3 e de rahat' dar nu poti spune 'Michael Bay e un idiot'. Sau poti spune 'Mona Lisa ma lasa rece', dar nu 'Leonardo da Vinci nu stie sa picteze'
Iar in absolut orice domeniu, critica e calea spre progres.

Sa fie clar, acum, ca si la concursul trecut, n-am criticat deloc initiatorii, ba chiar i-am laudat. Singurul lucru pe care l-am criticat a fost executia. In schimb mi-am primit cateva atacuri la persoana si amenintari.

Ca un admin ce esti imi pare rau ca recurgi la atacuri la persoana de genul celor expuse mai sus in loc de argumente logice ale subiectului

Si nu, orice premii 'gratuite' nu sunt corecte fata de comunitate, iar daca te multumesti cu maruntisuri din astea cand altii profita pe spinarea ta, vei ramane la acelasi nivel

Nu-i nimic, sunt de acord sa iau asupra mea parerile negative ale diversilor useri atat timp cat stiu ca prin actiunile mele se va crea un progres. Poate data viitoare se va avea decenta de a oferi premii mai bune si de a invata putin cum se face o reclama si un concurs mai eficient

Argumentul tau Sigurros e un non-argument, echivalent cu 'daca nu joci fotbal cum iti permiti sa critici echipa X' si reduce totul la a putea sa critici doar propriile actiuni
Last edited by Rautz on 06 Jul 2011, 18:36, edited 1 time in total.

Sigurros

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17384Post Sigurros
06 Jul 2011, 18:35

Bahaus, n-am adus niciun argument, era doar parerea mea despre comentariul tau (am si zis la final, nu?).

Si hai sa mai zic inca ceva: cred ca blablaul tau vesnic "eu nu critic omul, critic actiunea" este obositor. oamenii sunt definiti de actiunile lor. in lumea ta utopica, toti ar trebui sa delimiteze criticile, insa in realitate nu e asa.

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17386Post Rautz
06 Jul 2011, 18:45

Sigurros wrote:Si hai sa mai zic inca ceva: cred ca blablaul tau vesnic "eu nu critic omul, critic actiunea" este obositor. oamenii sunt definiti de actiunile lor. in lumea ta utopica, toti ar trebui sa delimiteze criticile, insa in realitate nu e asa.
Nu ai dreptate, si-ti dau si un exemplu: in orice relatie gen profesor-elev sau antrenor-jucator, rolul celui dintai este sa critice actiunile celui de-al doilea, pentru a le imbunatati. Asta nu inseamna ca cel de-al doilea e prost sau mai stiu eu ce (orice olimpic are profesor, orice campion mondial are antrenor) sau ca cei doi nu sunt prieteni. (cum ar fi ca jucatorul sa-i spuna antrenorului 'dar joaca tu atunci') - si nu luati aceste exemple ca o relatie de superioritate-inferioritate, pentru ca un campion mondial nu e cu nimic inferior antrenorului, ideea e ca oricine poate fi criticat si orice poate fi imbunatatit.
Totul e sa stii sa delimitezi un om de o actiune si sa iti dai seama cand cineva iti vrea binele chiar daca e critic cu tine. Cine iti vrea raul nu-ti va zice nimic si va profita de pe urma greselilor tale

Orice critic de restaurante isi va primi portia lui de castroane in cap dar in definitiv fara el restaurantele s-ar complace in servicii de calitate modesta
Last edited by Rautz on 06 Jul 2011, 18:50, edited 1 time in total.

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17387Post adixor
06 Jul 2011, 18:50

te repeti. ai acelasi discurs pe care l-ai avut si cu alta ocazie. un discurs ce suna bine si este la fel de util si corect ca promisiunile populiste dinainte de alegeri.

Prin propozitia "premiile sunt de rahat" ai dat direct in organizatorul concursului, si numai o crunta necunoastere a naturii umane poate sustine ca de fapt a fost o critica constructiva si nu a lovit persoana. Si critica stiu sa dau si eu, intr-un mod cat se poate de uman-acceptabil (de exemplu critica la video-review-ul lui alexddumitru). Nu suntem niste roboti asa cum dealtfel pari a fi tu in gandire, suntem oameni care interpretam ce vedem, nu avem doar un "if x=0 then do something". Din pacate tu nu poti vedea de la nivelul logicii matematice sau booleene ce inseamna anumiti termeni umani si nu poti interactiona intr-un mediu uman asa cum se asteapta majoritatea celor din jur sa o faci. Dealtfel nu m-as mira ca aceasta discutie sa o fi avut de multe ori de-a lungul vietii si de fiecare data sa cedezi crezand ca ai dreptate si toti cei din jur sunt limitati in gandire. Capacitatea intelectuala, de care sunt convins ca ai din plin, nu poate inlocui din pacate minime abilitati de interactionare cu oameni si logica ta pura nu poate accepta termeni ca incurajare, sustinere, dorinta, pasiune, dragoste, placere, altruism, bucurie care nu intra in sistemul tau binar de evaluare e lumii inconjuratoare.

Daca consideri ca asta e un atac la persoana (desi este in primul rand o invitatie la autoanaliza), asa sa fie. Eu sunt poate unul din cei anormali care nu pot face diferenta intre a critica un om si actiunea lui, pentru ca pentru mine a actiona imbecil imi spune foarte multe despre omul care face actiunea. Nu pot lua in calcul o opinie atat de agresiva chiar daca ar fi avut ceva util in ea. Chiar si faptul ca multi din cei din jur si-au manifestat, pe cat de voalat au putut, dezacordul cu tine, ar fi trebuit sa fie un hint care sa aprinda beculetul de alerta. Eu consider ca prin toate comentariile tale "utile" si "necesare" ai facut rau multor initiative sau persoane care s-au perindat pe forum si asta intr-adevar mi se pare "de rahat".

Ia acest mesaj si ca o invitatie la reconsiderarea atitudinii tale pe forum pentru a deveni compatibila cu restul muritorilor. E cat se poate de logic ca dupa ce atata lume a depus atat efort pentru a construi ceva sa avem grija la cei care distrug, chiar si fara voia lor, munca altora, orice motive ar invoca.

later edit: .. si orice contributie ar fi avut la acest efort comun.

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17388Post Rautz
06 Jul 2011, 18:58

adixor wrote: Prin propozitia "premiile sunt de rahat" ai dat direct in organizatorul concursului
Uite iti dau un exemplu mai 'elevat', poate intelegi:
consideram unul din cei mai influenti critici de film din lume, care spune fraza urmatoare: ' "Thor" is pitiful'. E doar un exemplu recent
Daca-mi explici (convingator) cu ce anume e diferita fraza mea fata de fraza lui promit sa nu mai comentez nimic negativ pe forum vreodata

(apropo observati cat de bun e sistemul de a acorda premii prin vot popular, sunt 2-3 indivizi pe aici care daca gandesc similar inseamna ca trebuie sa-si acorde continuu VP-uri)

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17389Post adixor
06 Jul 2011, 19:08

1. da, criticul a lovit in regizor in primul rand (el e principalul responsabil, nu?) si in toata echipa din spatele lui in al doilea rand. NU a lovit doar in film, nu exista asa ceva. Nici daca ar fi zis "Regizorul este unul foarte talentat dar Thor este pitiful" nu ar fi rezolvat nimic, partea negativa intotdeauna va suprascrie orice parte pozitiva a propozitiei. Urmeaza cateva cursuri de comunicare pentru a-mi da dreptate. De ce oare se recomanda celor ce prezinta ceva sa nu foloseasca niciodata contexte negative? Nu trebuie sa zici "nu avem faciltatea x" ci "avem de gand sa luam in considerare implementarea facilitatii x". Nu adaugi in aceeasi propozitie context negativ si unul pozitiv, intotdeauna cel negativ va prima, nimeni nu va mai retine cel pozitiv. De ce? Pentru ca suntem fiinte mult mai complexe care nu ne incadram in sabloane matematice. Nu cred ca are sens sa-ti dau exemple de lucruri pe care le facem constant fara cea mai mica urma de logica, lucruri pe deplin exploatate prin marketing de exemplu.

2. nu vreau sa nu mai comentezi nimic negativ. desi ar fi bine sa incepi sa arati si o oarecare sustinere pentru lucrurile care se intampla. Insa sa fii constant impotriva initiativelor curente, este daunator. incercam in acest moment sa atragem de partea noastra selleri, sa facem concursuri, chiar cu putinele resurse pe care le avem pentru a-i promova. Mie unuia mi-e frica, in proportie de 99% vei zice ca e un concurs stupid, sau ca iti mananca timpul degeaba, sau ca se putea mai bine, sau ca e o idee de rahat, sau ca tu nu ai de gand sa pariticipi la asa prostie, sau de ce l-am pus pe facebook pentru like-uri bineinteles, cu remarca ca "asta e o critica constructiva". Sunt curios ce parere isi fac piata sau cititorii despre cineva care critica constant si pe motive cat mai diverse orice prinde.

2. din pacate nu cred ca pot explica asta. O intelegi sau nu prin prisma experientei umane acumulate. Nu exista o explicatie logica probabil, dar daca o cauti, atunci, din nou, problema e la tine.

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17390Post adixor
06 Jul 2011, 19:13

referitor la VP-uri, daca nu poti intelege ca ele sunt date pentru diverse motive EMOTIONALE (du-te la tabla si scrie de 100 ori "sunt un om, nu un computer") atunci nu prea mai sunt multe de explicat. Daca tu consideri ca OSCAR-ul se da 100% conform unui barem clar de notare, daca tu crezi ca la patinaj artistic ar trebui sa existe doar nota tehnica si nu nota de la impresia artistica, daca poti compara pe mozart cu beethoven (hint: nu poti, decat daca numeri notele, intstrumentele folosite sau numarul de minute al operei) atunci de ce ne pierdem timpul sa mai discutam aici?

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17391Post Rautz
06 Jul 2011, 19:17

adixor wrote:incercam in acest moment sa atragem de partea noastra selleri, sa facem concursuri, chiar cu putinele resurse pe care le avem pentru a-i promova. Mie unuia mi-e frica, in proportie de 99% vei zice ca e un concurs stupid
Inteleg eu gresit sau ce scrii tu aici inseamna ca datorita mie te gandesti putin mai mult la respectivele concursuri si pentru a 'nu ma dezamagi' incerci sa le faci putin mai bine?

Scuze, nu m-ai convins cu 1. E aceeasi metoda care pe americani ii face mai ignoranti ca natie, ca toata lumea sa ia premii la concursuri, toata lumea e runner-runner-runner-up si nimeni nu e prost.
Si ti-o spun cat se poate de sincer, nu aveam cum sa insinuez ceva despre Costy cum tot crezi tu pentru ca opinia mea sincera despre el e ca face o treaba buna. Nu stiu nici cu cine face echipa cat sa 'lovesc' in altcineva. Poate sunt naiv sau 'limitat' dar eu chiar consider(si as pune pariu) ca prin critica mea, asa rudimentara si din topor cum e, pe viitor premiile vor fi mai bune, si exact ca tine lumea se va gandi putin mai mult cat sa iasa concursurile cat mai bune (mai bine mai putine dar bune dacat mai multe dar slabe)

Si referitor la VP-uri, asta era si parerea mea, tocmai de aia nu inteleg cum puteti stabili 'cel mai bun review' sau 'cea mai buna poza' prin vot popular(OSCAR, nota la patinaj sau cel mai bun compozitor nu au fost niciodata supusi unui vot popular, sa-si dea cu parerea nea Vasile despre ei)
Last edited by Rautz on 06 Jul 2011, 19:22, edited 1 time in total.

adixor

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17392Post adixor
06 Jul 2011, 19:22

intelegi putin gresit: datorita tie nu mai vreau sa fac nimic pentru forum, nu doar sa ma gandesc sa fac concursuri mai bune. s-a intamplat acum cateva luni, se intampla din nou. Pur si simplu nu merita, prea multe eforturi anulate de doar 2-3 cuvinte aruncate "pentru a ajuta". Cum am zis, critica e buna. Dar sa critici e un lucru al naibii de dificil si sensibil, nu trebuie facut cu toporul.

Sunt curios de parerea lui Costy referitoare la mesajul tau.

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17393Post Rautz
06 Jul 2011, 19:40

Inca o perceptie gresita pe care cred ca o ai: daca te uiti mai bine nu critic aproape deloc review-uri, de cele mai multe ori le laud si le dau VP-uri. Sunt oare perfecte? Nicidecum, totul poate fi imbunatatit. Sunt facute insa din altruism.
La fel cred as considera si concursurile tale.

Retine insa concursurile pe care le-am criticat. Ele nu sunt facute din altruism, ele sunt facute pentru reclama!. Sunt facute special ca sa intri la ei pe site, sa le vizitezi magazinul sau mai stiu eu ce. Nu am nici o problema cu asta, e normal sa-si faca oamenii reclama (uite de exemplu pe alexd nu l-am criticat niciodata pentru reclama pentru blogul lui sau concursurile anterioare de scris reviewuri, acelea chiar mi s-au parut excelente). E ok sa faci reclama dar sa si oferi ceva pe masura reclamei, nu doar sa oferi ceva 'gratis', orice.
Altfel sunt companii imense care fac reclame stupide, gen 'castiga un pahar', nu mersi, toata lumea are pahare, nu e nimic special.

Eu m-as bucura sa existe concursuri pe forum in care sa fie oferite premii jocuri mici, de 20-30 lei, dar din motive altruiste.

Ca sa-ti dau si un exemplu de ce cred eu ca e ok si ce nu:
Userul Xulescu ofera un joc Saboteur (35 lei) OK
Userul Xulescu ofera un joc Saboteur daca intri pe xulescu.ro si raspunzi la intrebari si faci trafic si dupa aia vii la magazinul lui xuleanu sa-l revendici NU E OK

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17395Post suf
06 Jul 2011, 20:42

Ce topic hiperactiv! :D

Rautz

Re: BoardGames BLOG ofera 3 premii jucatorilor de boardgames

Post: # 17396Post Rautz
06 Jul 2011, 21:11

adixor wrote:te repeti. ai acelasi discurs pe care l-ai avut si cu alta ocazie. un discurs ce suna bine si este la fel de util si corect ca promisiunile populiste dinainte de alegeri.

Prin propozitia "premiile sunt de rahat" ai dat direct in organizatorul concursului, si numai o crunta necunoastere a naturii umane poate sustine ca de fapt a fost o critica constructiva si nu a lovit persoana. Si critica stiu sa dau si eu, intr-un mod cat se poate de uman-acceptabil (de exemplu critica la video-review-ul lui alexddumitru). Nu suntem niste roboti asa cum dealtfel pari a fi tu in gandire, suntem oameni care interpretam ce vedem, nu avem doar un "if x=0 then do something". Din pacate tu nu poti vedea de la nivelul logicii matematice sau booleene ce inseamna anumiti termeni umani si nu poti interactiona intr-un mediu uman asa cum se asteapta majoritatea celor din jur sa o faci. Dealtfel nu m-as mira ca aceasta discutie sa o fi avut de multe ori de-a lungul vietii si de fiecare data sa cedezi crezand ca ai dreptate si toti cei din jur sunt limitati in gandire. Capacitatea intelectuala, de care sunt convins ca ai din plin, nu poate inlocui din pacate minime abilitati de interactionare cu oameni si logica ta pura nu poate accepta termeni ca incurajare, sustinere, dorinta, pasiune, dragoste, placere, altruism, bucurie care nu intra in sistemul tau binar de evaluare e lumii inconjuratoare.

Daca consideri ca asta e un atac la persoana (desi este in primul rand o invitatie la autoanaliza), asa sa fie. Eu sunt poate unul din cei anormali care nu pot face diferenta intre a critica un om si actiunea lui, pentru ca pentru mine a actiona imbecil imi spune foarte multe despre omul care face actiunea. Nu pot lua in calcul o opinie atat de agresiva chiar daca ar fi avut ceva util in ea. Chiar si faptul ca multi din cei din jur si-au manifestat, pe cat de voalat au putut, dezacordul cu tine, ar fi trebuit sa fie un hint care sa aprinda beculetul de alerta. Eu consider ca prin toate comentariile tale "utile" si "necesare" ai facut rau multor initiative sau persoane care s-au perindat pe forum si asta intr-adevar mi se pare "de rahat".

Ia acest mesaj si ca o invitatie la reconsiderarea atitudinii tale pe forum pentru a deveni compatibila cu restul muritorilor. E cat se poate de logic ca dupa ce atata lume a depus atat efort pentru a construi ceva sa avem grija la cei care distrug, chiar si fara voia lor, munca altora, orice motive ar invoca.

later edit: .. si orice contributie ar fi avut la acest efort comun.
Uite ca dupa un moment initial de rabufnire(nu e prima data) esti capabil de o discutie civilizata (chiar daca e in contradictoriu).
Eu insa nu mi-am permis sa rezum persoana ta la 2 cuvinte, cum incearca lumea pe aici(ba ca sunt sahist, ba ca sunt boolean - asta mi-a placut)

Nu pot insa sa cred ca nu aveti deloc logica dezvoltata cat sa va dati seama ca minimalismul vostru e absurd. Treceti direct de la 'cineva face o prostie' la 'cineva e prost', exact ca in bancul:
un politai avea o carte de logica; un coleg il intreaba ce-i aia LOGICA? Ii explica :
- ai acvariu acasa ?
- da, zice colegu
- e logic iti plac pesti, iti place sa pescuiesti sa ii mananci sa bei o sticla de vin. si daca toate astea iti plac inseamna ca iti plac femeile : e LOGIC ca nu esti homosexual.
Colegu merge mai departe si il intreaba pe unul : ai ACVARIU acasa ?
-nu, zice al 2 lea coleg
-E LOGIC ESTI HOMOSEXUAL.

Ma acuzi pe mine ca o sa fiu convins ca am dreptate la sfarsit, inainte sa se incheie dezbaterea, insa fix acelasi lucru il crezi tu(ca ai dreptate) inca dinainte de a se incheia dezbaterea :lol:

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”