yoyo

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

yoyo

Post: # 23378Post suf
05 Mar 2012, 10:36

Racit fiind si stand mai mult pe acasa, in ultima luna am descoperit o noua pasiune: yoyo! Alea triste carora le dai drumul si revin? Nope.


acidutzu

Re: yoyo

Post: # 23380Post acidutzu
05 Mar 2012, 10:56

Eu am versiunea trista careia ii dai drumul si nu mai revine. :oops:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: yoyo

Post: # 23381Post VickdaReaper
05 Mar 2012, 11:04

Cred ca videoclipul asta n-ar fi fost complet daca nu ar fi fost plasat in fata respectivului zid + usa. Adica am toata consideratia pentru talentul tipului, dar fara zidul ala n-ar fi avut acelasi farmec videoclipul. :lol: :D

P.S. Cel putin pentru mine...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: yoyo

Post: # 23382Post DanielIndru
05 Mar 2012, 11:09

L-am vazut pe suf manevrand un device asemanator, in 2 saptamani o sa fie cel putin la fel de bun ca japonezul asta... poate mai bun.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: yoyo

Post: # 23385Post suf
05 Mar 2012, 12:49

@acidutzu: faptul ca nu revine e un semn bun. Se numeste "unresponsive" si permite sa faci trickuri care presupun mult incalcit de atza.

@djdano: in 2 saptamani am sa fiu cel putin de 2-3 ori mai bun decat japonezul :lol:

Adevarul e ca nu e usor de invatat, desi pentru mine e mai usor decat chitara de exemplu. Initial am fost frustrat ca "nu merge", apoi au fost cateva vanatai (e foarte agresiva dracia), dar acum am invatat cat de cat sa ma joc cu ele (am 3 modele). Sunt multe tutoriale pe net; e nevoie doar de timp si rabdare :D Atat la lucru cat si acasa yoyo a fost ca un magnet pentru toata lumea. E frumos abia dupa ce treci de pragul "nu merge", apoi nu te-ai mai opri :)

Exista mai multe categorii (principalele numerotate de la 1A la 5A) pentru care se folosesc diferite tipuri de yoyo, care la randul lor sunt grupate in functie de performanta si de nivelul de experienta al jucatorului, cu preturi de la cativa lei pana la sute de euro. Iata cateva categorii de concurs. Nu vreau sa stiu cate mii de ore de exercitiu sunt acolo






acidutzu

Re: yoyo

Post: # 23387Post acidutzu
05 Mar 2012, 12:55

@acidutzu: faptul ca nu revine e un semn bun. Se numeste "unresponsive" si permite sa faci trickuri care presupun mult incalcit de atza.
Si eu care credeam ca se datoreaza faptului ca l-am folosit doar de doua ori. Inseamna ca am talent innascut. :lol:

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: yoyo

Post: # 23388Post suf
05 Mar 2012, 13:16

acidutzu wrote:
@acidutzu: faptul ca nu revine e un semn bun. Se numeste "unresponsive" si permite sa faci trickuri care presupun mult incalcit de atza.
Si eu care credeam ca se datoreaza faptului ca l-am folosit doar de doua ori. Inseamna ca am talent innascut. :lol:
Ar ajuta daca l-ai descrie un pic. Aluminiu/plastic/lemn? Are un nume? Are profil sub forma de fluture sau oval? Are un ax metalic la mijloc? E un rulment acolo? Se poate desuruba?

Prima data trebuie sa inveti sa-l arunci: e o aruncare puternica si brusca in urma caruia yoyo se opreste jos daca e unresponsive (sleeper) si continua sa se invarta zeci de secunde sau cateva minute (functie de model).



Unele se pot "chema" inapoi printr-o scurta miscare din mana ce permite firului sa se blocheze intre niste discuri de silicon (daca exista), altele necesita un "bind return"



Am sarit destul de multi pasi in explicatii. Tutorialele pentru incepatori http://yoyoexpert.com/learn/

acidutzu

Re: yoyo

Post: # 23396Post acidutzu
05 Mar 2012, 13:59

E varianta 2 sticle + ceva gratis :lol:
DSCN2502_resize.jpg
Lemn. Nestea. :| Cum imi dau seama? Lemn la mijloc. Nu. Nu.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: yoyo

Post: # 23398Post suf
05 Mar 2012, 14:19

Am inteles. Cu asta poti sa faci sus-jos si cam atat. Daca nu se ridica atunci incearca sa-l arunci tare si apoi sa-l bruschezi usor in sus sau fa cumva sa fie blocat firul pe ax (rasucit de mai multe ori si agatat cumva).

Daca vrei ceva mai serios, eu am inceput cu unul pe la 180 lei. Am vazut pe siturile romanesti ceva variante ieftine. Probabil am sa incerc din ele, dar nu stiu daca sunt bune de ceva sau numai te enervezi.

acidutzu

Re: yoyo

Post: # 23401Post acidutzu
05 Mar 2012, 15:17

Mersi pentru sfaturi. :tu:
Oricum principalul a fost sucul, nu yoyo-ul. In schimb il mai folosesc pe birou pe post de titirez si ma mai destresez strangand sfoara.

Obisnuitu

Re: yoyo

Post: # 23410Post Obisnuitu
05 Mar 2012, 18:34

Salut

Eu il propun pe tipul din primul videoclip la "Chinezii au Talent", sigur ar ajunge pana in finala :) :lol: ;) ........

numai bine

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”