Sugestie pentru filtrarea/definirea colectiei

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestie pentru filtrarea/definirea colectiei

Post: # 23625Post Mono
11 Mar 2012, 00:31

Sincer va spun ca BSG mi-a placut din prima, dar tot ce mi-au adus extensiile am bagat in jocul de baza, asa ca acum, chiar daca joc cu Kobol, am toate skill cards, toate crizele, toate de toate :) Iar cu Cylon Fleet + Pegasus, are fiecare parte o putere uriasa de foc, jocul e mult mai dinamic :)

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Sugestie pentru filtrarea/definirea colectiei

Post: # 23628Post adixor
11 Mar 2012, 07:24

e ciudat ce zici, feedbackul asupra extensiilor pe BGG a fost .. meh. Eu am pegasus, am jucat doar o data sau de 2 ori si nu mi-a placut, m-am reintors la jocul de baza. Nu am testat exodus ....Apare fenomenul de diluare, cum e la Arkham de exemplu cand joci cu prea multe extensii si experienta nu mai este asa.. unitara? Banuiesc ca nu, sau daca da, nu te deranjeaza, cat timp acum joci cu toate extensiile. Cred ca cel mai mult din Pegasus m-au deranjat eliminarile de jucatori posibile, sistemul de <am uitat cum ii zice care foloseste setul nou de skill cards pt cylons> si nici obiectivele nu m-au pasionat. Pe de alta parte, am jucat inainte de extensie jocul de baza de f. multe ori si m-am atasat de perfectiunea lui incat mi-a fost greu sa accept aceste modificari din extensii.

p.s. daca devenim prea offtopic, recomand mutarea intr-un topic nou referitor la BSG.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestie pentru filtrarea/definirea colectiei

Post: # 23632Post Mono
11 Mar 2012, 09:11

Mie mi se pare ca extensiile largesc campul de manevrea al ambelor tabere. In plus executia iti da totusi posibilitatea sa vezi care este adevarul. Jocului de baza ii lipsea ceva, iar extensiile cred ca au adus acel ceva si niste extra din care sa alegi. Fiecare dintre cele 3 obiective Kobol, Ionian Nebula si New Caprica schimba semnificativ strategia si creeaza experiente de joc total diferite. Desi, marturisesc ca n-am avut inca experienta New Caprica :oops: Mi se pare ca extensiile vin natural si in contextul serialului, ceea ce face totul foarte realist. Putinii oameni cu care am vorbit si care au vazut serialul le place intregul creat de extensii. Sau cel putin asta am inteles eu de la ei...
Darksion, zic bine sau bat campii?

Oricum sunt foarte mirat :shock: :o ca iti place jocul de baza si nu iti plac extensiile. Toti oamenii pe care i-am intalnit ori le place tot ori nu le place deloc.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestie pentru filtrarea/definirea colectiei

Post: # 23638Post Mono
11 Mar 2012, 10:35

Trebuie neaparat sa mai adaug ceva. Pegasus fara Exodus nu face prea mult sens, din doua motive: Pegasus este o nava puternica, care distruge bine si raidere si basestar-uri, nu face sens s-o folosesti fara optiunea Cylon Fleet, in care si "toasterele" scuipa raidere dupa raidere si isi inlocuiesc imediat basestar-urile. Iar executiile functioneaza mult mai bine in contextul Ionian Nebula, in care acumulezi traume care te pot scoate din joc la final.

PS: sunt de acord cu Adixor, suntem prea on-topic pentru aceasta categorie care este off-topic. deci as recomanda sa mutam acolo discutia asta. Pentru ca vreau sa va dau o idee incendiara de la juca Battlestar in 2 :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”