Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
fixpix

Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2403Post fixpix
07 Apr 2010, 19:30

Connoisseur wrote:Incerc sa ma las de tabac si de cumparat board games. Cred ca o sa reusesc cu tigarile. :lol:
Hai sa-ti fac un bine:

http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen ... t-nefumtor

Citeste cartea asta, daca ai rabdare online, daca nu, caut-o in librarii, e editata de Humanitas, ar trebui s-o gasesti. Eu am fumat 12 ani de zile si am incercat toate metodele posibile si imposibile. Ma tineau cam o luna, dupa care ma reapucam sa fumez, si mai mult, sa recuperez. :D. Oricum, dupa ce am terminat cartea, m-am lasat in aceeasi seara. Au trecut vreo 2-3 ani de atunci si nici nu se pune problema sa mai fumez vreodata. Fara chin, fara efort de vointa, fara tablete si mai stiu eu ce alte magarii. Citeste-o si daca nu reusesti sa te lasi de fumat, ai un joc compensatie de la mine.

adixor

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2405Post adixor
07 Apr 2010, 20:00

wow.. nu fumez dar suna.. miraculos. ceva pentru cancer n-ai ? :D

Connoisseur

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2406Post Connoisseur
07 Apr 2010, 20:49

Oh no, oh no, oh nu! Tasurinchi, intentiile mele erau mai putin belicoase decat le creionezi tu. Vezi tu, de fapt treaba cu buletinul de Bucuresti sta in felul urmator. Toti cei care sunt din Bucuresti primesc, pe langa jocurile comandate, si o domnisoara de moravuri grele spre usoare, pentru o ora. Un bonus din partea lui Connoisseur. Din acest motiv, prefer sa nu ma leg la cap si sa lucrez doar cu cei din zona. Domnisoara este pe post de helping hand, nu ma intelege gresit, ea va va ajuta sa descifrati rule books-urile in timp util, atata tot.

Fixpix, multumesc pentru bula de speranta, sa zic asa. Bai, uite ca o sa citesc treaba, din simpatie. Dar si din curiozitate. Sunt curios cate pachete de tigari imi va lua sa o si termin de citit. Multam oricum, pe bune. :)

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2408Post Indy
07 Apr 2010, 21:10

Desi nu fumez, m-am apucat si eu sa o citesc. Pentru ca sunt foarte curios, scrie ca 90% din cei care o termina de citit se lasa de fumat :)

Connoisseur

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2409Post Connoisseur
07 Apr 2010, 21:14

Indy, nu ma pot abtine, imi cer scuze. Tu iti dai seama ca desi tu nu fumezi, exista posibilitatea sa intri in acei 10% care nu se vor lasa de fumat dupa ce au citit cartea? Eu unul cred ca tu nu o sa te lasi de fumat. :lol:

Chestiunea e serioasa oricum. Seven pages in si doar o tigare. Are efect pana acum. Vorbesc serios.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2412Post Indy
07 Apr 2010, 21:19

Da, eu voi strica statistica :))

Totusi is curios daca o sa o citesti pe toata, eu pariez ca nu :D

adixor

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2419Post adixor
07 Apr 2010, 21:31

indy, dar daca te apuci de fumat dupa ce citesti ? te risti?

fixpix

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2422Post fixpix
07 Apr 2010, 21:38

Asa si e. Eu am primit-o la rindul meu de la cineva care s-a lasat de fumat, si am pasat-o mai departe la altii in aceeasi situatie. Printre cunostintele mele rata de succes este tot asa, am un singur prieten care s-a reapucat, dar recunoaste si el ca din prostie.

Pare stupid la prima vedere, nu poate fi atit de simplu. Dar este. Cit despre faptul ca o carte te poate influenta, nu mi se pare nimic miraculos in asta. Din ce invatam, nu din carti? Religia pe ce se bazeaza? Daca vreau sa aflu ceva, ce fac, ies pe balcon sa intreb vecina sau caut ceva scris pe tema care ma intereseaza? Sint popularizate atitea ineptii incit solutiile simple nu le vede nimeni ca fiind bune. Trebuie neaparat sa fie ceva super complicat ca sa functioneze.

Te avertizez de un singur lucru: dupa ce te vei lasa de fumat sa incerci din rasputeri sa tii pentru tine informatiile descoperite. O sa vezi, primul instinct o sa fie sa le-o bagi pe git la toti prietenii si sa-i consideri idioti pentru ca se incapatineaza sa creada ca "le place sa fumeze". Nu fa asta, ca n-o sa reusesti decit sa-i enervezi. Stii cum e, cind o faci tu, o faci cu placere, cind te pune altul, e corvoada. Uita-te la mine :D Dupa atita timp inca nu ma pot abtine total.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2423Post Indy
07 Apr 2010, 21:39

Cred ca e la fel de usor sa ma apuc eu de fumat pe cat ii e lui Connoisseur sa se lase :D

adixor

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2427Post adixor
07 Apr 2010, 22:23

acum foarte serios, (desi am devenit offtopic de ceva replici incoace) daca stiti o carte de genul asta pentru slabit, count me in.

Ioana

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2429Post Ioana
07 Apr 2010, 22:25

M-ati facut tare curioasa, cred ca o sa m-apuc si eu de cartea asta :).
Adixor, parca vroiai o carte pentu cancer, nu? Acuma vrei si pentru slabit?

adixor

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2430Post adixor
07 Apr 2010, 22:26

prima era in gluma. a doua in serios.

Dang

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2431Post Dang
07 Apr 2010, 22:38

Daca vrea cineva direct pdf-ul, poate sa-l ia de aici

http://dang.ro/content/public/carti/Allen%20Carr.pdf

Gratis :D :D :D :D

chrislove

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2435Post chrislove
07 Apr 2010, 22:46

fixpix wrote:Asa si e. Eu am primit-o la rindul meu de la cineva care s-a lasat de fumat, si am pasat-o mai departe la altii in aceeasi situatie. Printre cunostintele mele rata de succes este tot asa, am un singur prieten care s-a reapucat, dar recunoaste si el ca din prostie.
pai tu ai primti cartea o data cu ideea ca persoana s-a lasat de fumat. eu cred ca e si o doza de placebo aici. poate una mica, dar totusi...

Ioana

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2440Post Ioana
07 Apr 2010, 23:07

...plus dorinta in sine, de a te lasa de fumat.

Cat despre cancer, am auzit la un moment dat despre o carte care mi s-a parut foarte interesanta, dar, cum nu sunt in situatia asta (slava domnului), n-am comandat-o ci am tinut-o minte.. poate (doamne fereste) voi avea vreodata nevoie. Se numeste How to Cure Almost Any Cancer at Home for $5.15 a Day iar autorul povesteste despre efectul a 2 plante miraculoase asupra celulelor canceroase.

Cine e interesat, poate sa citeasca aici: http://curecancerathome.com/A/. Eu n-am avut rabdare sa citesc tot...

@adixor - cred ca mai bine ne muti de-aici, la off topicuri :).
@Dang - multumim pentru link :).
@fixpix - cata dreptate ai cu cartile, sunt total de acord!

fixpix

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2445Post fixpix
07 Apr 2010, 23:41

Chrislove, nimic de genul asta. Dar am stiut ca functioneaza pentru ca persoana respectiva era la fel de inraita ca si mine. Am stat impreuna o perioada si stiu cite am incercat sa ne lasam, amindoi.

Adixor, tipul asta a mai scos o carte si apropo de slabit. Am citit-o si pe aceea de curiozitate si spune chestii interesante, dar nu e acelasi lucru. Diferenta e urmatoarea: a fuma nu e natural, e ceva invatat. Deci, cu argumente competente, se poate dezvata. Mincatul e alta poveste, e mai greu de "resetat", cu atit mai mult cu cit te-ai obisnuit de atita timp cu un anumit stil de a minca si ai anumite gusturi puternic inradacinate. In plus, toata lumea in jurul tau maninca :D Dar oricum e o lectura interesanta si povesteste niste lucruri foarte logice si nostime, pe care sint convins ca daca le pui in practica dau roade. Marea majoritate se rezuma la faptul ca ne stresam sistemul digestiv cu alimente pe care nu sintem construiti sa le digeram eficient si e necesar sa regindim modul in care mincam. De exemplu:

- Nu e normal consumul de lapte. Toate mamiferele in afara de om se bazeaza pe lapte doar in prima parte a vietii, inainte sa-si formeze sistemul digestiv. De indata ce-l formeaza, trec pe alimentatia naturala lor si nici macar unul nu mai bea lapte. In afara de animale domestice, gen pisica, ciinele, pe care tot omul le hraneste. De altfel multi oameni au intoleranta la lactate, ceea ce nu e decit modul subtil al organismului de a-ti spune ca nici nu ar trebui sa-l consumi in primul rind.
- Nu avem sistem digestiv adecvat consumului de carne. Nu avem nici conformatie de carnivori si nici instincte pe masura. Practic nici nu putem consuma carne cruda, nu o putem mesteca, nu o putem digera. E o chestie noua, aparuta dupa inventarea focului, care desi pare departe, in harta evolutiei nu e.
- Alimentele preparate sint nesanatoase pentru ca in cursul prepararii sint distruse aproape toate substantele nutritive. Ceea ce mi se pare corect, la sute de grade Celsius, cit este necesar pentru a gati carnea de exemplu, ce nutrient mai poate supravietui? In consecinta in mare parte ne hranim cu hrana distrusa, fara prea mare valoare nutritiva.
- De ce nu au nevoie animalele de condimente? Oamenii amesteca sare si zahar in alimente proaste ca sa le dea gust. De ce nu mai au ele gust? Pentru ca au fost preparate. Duh! Nu e mai logic sa maninci alimente care au deja gust si nu au nevoie de inlocuitori?
- De ce nu exista animale grase? In afara de cele hranite de om, pe care el le ingrasa, restul au toate greutatea pentru care au fost menite. Nu vezi veverite care sa se indoape cu alune pina vomeaza si caprioare obeze. Din doua motive, in primul rind supravietuirea, in al doilea rind, pentru faptul ca un animal isi asculta instinctele si se opreste cind se satura, in timp ce oamenii de cele mai multe ori maninca mult mai mult decit au nevoie. Surplusul, evident, se stocheaza sub forma de grasime.
- Curele de slabire sint niste idiotenii pentru ca se bazeaza pe vointa si program strict, si de aceea nimeni nu poate sa se tina de ele. Singura cura care functioneaza e sa constientizezi ce nu faci bine cind te hranesti si sa schimbi.
- Numaratul de calorii e o timpenie. Formula este foarte justa, asa si functioneaza, ai nevoie de un numar de X calorii si consumi Y, iar cu cit X e mai aproape de Y, cu atit esti mai in forma. Omul, la fel ca orice animal, are inascuta in el aceasta formula si stie instinctiv cum sa o aplice. E simplu, maninca doar daca ti-e foame, si doar atit cit sa te saturi.
- Gaseste mincarea care ti se potriveste. Nu vezi lei mincind banane, sau antilope ca se hraneasca cu pesti. Nici nu le trece prin cap, pentru ca ele stiu instinctiv ce e mincare si ce nu e. Cum se gaseste mincarea potrivita? E la fel de simplu, orice poti lua, curata de coaja si spala de noroi e bun la modul direct, natural. Restul e invatat si acomodat organismului, posibil doar datorita tehnologiei.

Si altele. Merita citit, e nostima si-ti deschide un pic ochii asupra unor lucruri pe care credeai ca le stii, dar nu te astepta sa slabesti 1 kg pe pagina. De fapt e si o prostie sa gindesti ca se poate asa ceva , sau ca e normal. La urma urmei, ti-au trebuit vreo 10-15 ani sa te ingrasi, ar fi absurd sa dai totul jos in 10 zile, nu? Oricum, scopul principal nu ar trebui sa fie slabitul in primul rind, ci mincatul sanatos. Restul vine de la sine.

Dang

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2449Post Dang
07 Apr 2010, 23:49

tot despre mancat sanatos:

http://dang.ro/content/public/carti/sa_ ... anatos.pdf

e interesanta cartea, mie mi-a placut cand am citit-o prima data, desi acum, privindu-ma in oglinda, poate ca ar trebui sa o recitec si sa tin cont de data asta :)
Last edited by Dang on 12 Apr 2010, 09:02, edited 1 time in total.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2451Post Indy
07 Apr 2010, 23:50

Foarte interesante ideile, si cu foarte multe sunt de acord.

adixor

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2455Post adixor
08 Apr 2010, 00:03

problema e ca deja am citit cam tot ce se putea citi pe tema asta (inclusiv ideile de care zici) deci as putea tine prelegeri pe tema slabitului, nutritiei, curelor si inutilitatii (de fapt chiar riscurile) lor, etc. Sunt de acord cu toate, si stiu ce ar trebui sa fac dpdv teoretic.

Dar sunt ca un fumator care e constient ca nu e bine ca fumeaza si vrea sa se lase, dar nu o poate face. De aceea m-am gandit ca daca exista o carte asa de tare in materie de fumat, poate exista si in materie de mancat. mici sanse sa existe dupa motivele pe care le dai si tu, dar nu ar strica inca una in plus.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: comenzi pe www.coolstuffinc.com

Post: # 2463Post VickdaReaper
08 Apr 2010, 03:00

Va recomand eu doua carti pentru slabit care la mine au functionat de minune:

Cartea 1: +1000 la Run... Adica fugi zilnic pana cazi din picioare. And then some...

Cartea 2: -1000 la Food... Adica mananci doar cele trei mese ale zilei, care si alea sunt light. In rest, multa apa si multa foaaaaaaaaaameee...

Nu va zic care sunt rezultatele, pentru ca nu vreau sa ma trimiteti la OTV sau la Acces di(n)rect... :P
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”