Catzei!

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Catzei!

Post: # 45283Post AngelEye
17 Oct 2013, 08:09

cred ca ai tai catei mananca numai royal canine sau cate o consrva fiecare pe zi , probabil sunt niste grasi :lol: pe mine m-a costat sterilizatul 100 Ron dar stiu destul de multi doctori buni care ajuta maidanezi adoptati de foarte mult timp.

acidutzu

Re: Catzei!

Post: # 45284Post acidutzu
17 Oct 2013, 08:16

Nu e nici o rusine sa fii iubitor de animale.
Mega spoiler:
Doar toti suntem mamifere si de iubit ne iubim, pe noi sau alte specii.
Insa nu cred ca iubitor de animale inseamna sa-ti dai ochii peste cap in mijlocul bulevardului, sa-ti dai cu vopsea rosie pe maini, sau sa urli doar "sa fie liberi, sa fie liberi" si "nu musca decat oameni rai". Oricat de superficial par (sunt?) majoritatea "iubitorilor" care urla era formata din tipe intre 20 - 30 ani, a caror unica dificultate in viata lor zbuciumata este alegerea intre Danone cu fructe si Danone cu cereale. ( asta imi aminteste de cei care scandau, mai putin pe la noi, pentru interzicerea plantelor modificate genetic in tarile sarace. E usor sa faci asta cand ai frigiderul plin si arunci saptamanal la gunoi mancare stricata mai multa decat mananca cel caruia ii interzici o planta mai rezistenta)

Sa se faca ceva! Sa se adopte masiv (fie si motivati de iminenta moarte). Sa se faca un teledon in care sa dam 5/50/100/300/1000 pentru construirea unui adapost adecvat. Sa se gaseasca, intre atatia iubitori, un propietar de teren la marginea orasului, un fabricant de sarma si unul care are depozit de lemne, sa se intalneasca si sa construiasca ceva. Nu stiu, sunt multi mai destepti decat mine, sa vina ei cu idei practice.

Trebuie sa se rezolve problema intr-un fel sau altul si asta nu la anul, nu peste zece ani, nu pana mor toti cainii de batranete.

M-am saturat ca de fiecare data cand vad un caine sa-mi strang telefonul in pumn, intrebandu-ma daca pot sa ma apar sau mai bine traversez strada. Am fost atacat de doua ori si nu cer sa fie taiati cu drujba, dar nu vreau sa-i mai vad liberi de AZI. Oana a fost atacata de un comando de opt caini, pe vremea cand lucra la Casa Presei Libere. Am o prietena care de un an nu mai merge cu bicicleta din cauza lor. Cainelui din fata blocului i-a luat doi ani ca sa nu ne mai latre cand intram si acum se gudura pe langa noi, dar tot ma tem. De ce trebuie sa treaca prin stresul asta prietenii nostri sau cei care se muta de curand?

Sunt sau nu iubitor de animale?

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Catzei!

Post: # 45285Post AngelEye
17 Oct 2013, 08:24

Sa nu ma intelegeti gresit, nici eu nu ii vreau pe strada si exact asta ziceam, bani au fost si pt adaposturi si pentru orice dar ...
Oameni care au posibilitati si fac ceva sunt insa prea putini din pacate si nici ajutati nu sunt ci dimpotriva chiar sunt huliti

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Catzei!

Post: # 45286Post 26octombrie
17 Oct 2013, 09:07

Daemian, iti inteleg, partial, punctul de vedere, oamenii care spun ca iubesc animelele te astepti sa si faca ceva in privinta asta. Din pacate nu toti pot. Eu am avut caini de cand ma stiu, tot cate 2-3, caci mai gaseam cate unul pierdut pe strada, mai salvam unul lovit de masina. Ei bine, sotul meu nu suporta animalele (si nu ma intreba cum am reusit sa ajung in situatia asta, nu stiu sa-ti raspund; la inceput mi-am spus ca se va da pe brazda, nu stiu alte persoane care sa stea cu un animal in casa ani de zile si sa nu li se trezeasca afectiunea; ei bine, acum stiu, exista) Dupa ce-a murit ultimul meu caine mi-a spus ca daca mai vreau animal in casa trebuie sa aleg. Din cauza asta mi-a luat atata timp si a fost nevoie de un soc pentru a-l lua in casa.
Si mai tine cont de un lucru: exista oameni carora le plac animalele si oameni care iubesc animalele. E o diferenta imensa. Un animal implica responsabilitate; respect pozitia multor persoane carora le plac, insa nu intr-atat incat sa-si complice existenta pe termen lung. Mi se pare mult mai corect decat aberatia cu puii de catel primiti cadou si aruncati pe strada peste doua luni, "ca roade".

Pana la urma fiecare are dreptul sa se raporteze la ceea ce se-ntampla acum cum doreste. E la fel ca si povestea cu religia. Eu am scris despre Negrutu pentru ca stiu ca destul de multi oameni de aici s-au bucurat ca a mai fost salvat un catel si am vrut sa impartasesc bucuria mea cu ei.

Acidutzu, nu sunt in masura sa te contrazic cu nimic din ce-ai spus, voiam doar sa-ti amintesc de cainele de la tine din scara (o catelusa extrem de tafnoasa, as spune), care a si muscat-o pe Hora, pentru ca prea se baga in sufletul ei (culpa Horei), lucru ce nu i-a alterat zambetul de simpatie de pe fata. Cred ca aici conteaza cum ai fost crescut si cum privesti lucrurile. Avand caini toata viata ii citesc mult mai usor decat alti oameni si stiu ce e bine sa faci si ce nu, de ce musca, de ce ataca si daca ma stiu in culpa nu ma deranjeaza comportamentul lor; after all, am primit atacuri brutale si nejustificate din partea unor oameni, daca intru pe teritoriul unui animal si-l sperii mi se pare ca mi-am facut-o cu mana mea. Aici vorbesc strict de experientele mele, nu minimalizez fricile unui trecator latrat de o gasca de caini.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Catzei!

Post: # 45287Post 26octombrie
17 Oct 2013, 09:13

acidutzu wrote:Sunt sau nu iubitor de animale?
Iti plac animalele. Daca ai fi iubitor ai face concesii mai mari si mai multe. Dar e ok, nu scrie nicaieri ca toata lumea, toata lumea tre'sa iubeasca animalele. Apreciez franchetea si sunt de acord intrutotul ca trebuie facut ceva. Insa nu sunt de acord cu ceea ce se-ntampla acum

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Catzei!

Post: # 45288Post adixor
17 Oct 2013, 10:00

(culpa Horei)
Asta din pacate este una din cele mai mari tampenii pe care o aud over and over in toata aceasta tevatura.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Catzei!

Post: # 45289Post DanielIndru
17 Oct 2013, 10:02

Image

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Catzei!

Post: # 45290Post 26octombrie
17 Oct 2013, 10:26

adixor wrote:
(culpa Horei)
Asta din pacate este una din cele mai mari tampenii pe care o aud over and over in toata aceasta tevatura.
aici te contrazic vehement. daca nu stia nimic despre caini era doar o neinspirata atitudine. Tinanad cont ca a invatat sa mearga agatandu-se de toate spinarile de catei din jur, incepand cu al nostru, am invatat-o de mica cum sa interactioneze cu un caine, astfel incat sa nu-l sperie si sa nu pateasca in primul rand ea ceva. stie sa interpreteze modul in care un caine isi tine spatele, coada, cum te priveste... so, culpa Horei. Stia ca acelui caine nu-i face placere sa se bage peste el, dar nu s-a oprit. Ea a fost prima care a si spus, "n-are nimic, mama, e vina mea, nu trebuia sa insist sa-l mangai!"

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Catzei!

Post: # 45291Post alia
17 Oct 2013, 10:37

AngelEye wrote:cred ca ai tai catei mananca numai royal canine sau cate o consrva fiecare pe zi , probabil sunt niste grasi :lol: pe mine m-a costat sterilizatul 100 Ron dar stiu destul de multi doctori buni care ajuta maidanezi adoptati de foarte mult timp.
RC este o mancare foarte proasta si are un pret enorm si nu le dam conserve cand le putem gati. Amandoi cateii sunt mai degraba slabi, cel de rasa este chiar spre limita de jos a standardului. Chiar daca eu sunt exagerata si le iau mancare scumpa si ii duc al cei mai buni doctori si le iau nu stiu cate jucarii si i-am dus si la dresaj etc, indiferent cum ar fi, daca ne-am intalni la mijloc, tot nu este ieftin sa ai un caine. Si nu vorbesc doar de bani.

Eu sunt mai ciudata, nu mi-am luat caine pana nu am citit cat am putut de mult despre cum trebuie crescut si ingrijit. Mi se pare aiurea ideea ca avem caine sa fie si el acolo. Incerc sa-l tratez asa cum imi tratez restul familiei (ex. nu mi-as indopa copilul cu parizer, nu-i dau nici cainelui parizer, incerc sa-i ofer cea mai buna ingrijire medicala, timp, interes etc.).Ca si la oameni, consider ca trebuie luata in considerare calitatea vietii unui animal si ca nu se poate justifica dorinta de a-l tine in viata cu orice pret si in orice conditii.

Dupa cum am spus, eu am adoptat de la ecarisaj, dintr-un oras de bun simt care a fost si este preocupat de soarta cainilor vagabonzi (sunt nenumarate adaposturi si ONG-uri, inclusiv straine, care se ocupa de acesta problema) si mi s-a spus ca o sa fie deparazitat, intern si extern si vaccinat. Ei bine, vaccinul era ceva bulgaresc, de 2 lei, facut pe fuga, exact inainte sa o iau eu de acolo, la fel si deparazitarea interna (10min dupa ce am plecat, in masina, a vomat in mana mea o bucata de mamaliga si un vierme viu de ~6cm) si puricii si paduchii colcaiau vizibil in blana ei. Ca sa nu mai spun ca era slaba moarta, ii numarai coastele. Deci viata la adapostul de stat, intr-un oras decent, este destul de dura.

Eu vad ca unica solutie la aceasta problema sterilizarea masiva si eliberarea in teritoriu cu eutanasiere pentru cazurile de agresivitate excesiva si de boala grava. Nu stiu ce legislatie exista exact, dar daca nu exista o lege clara, as propune una care sa oblige toti proprietarii de caini sa-si sterilizeze animalele sau sa plateasca o suma anuala (daca nu doresc sa-si sterilizeze animalul din diverse motive, cam cum platesc eu 150RON/an la asociatia chinologica) bani care sa fie folositi pentru adaposturi. Problema este, la tara, unde nu exista prorprietari cu hartii si exista abuzuri nenumarate, cum aplici legea? Cine sa mearga sa bata la usa omului sa-l forteze sa-si sterilizeze cainele sau sa plateasca? Asta nu ca nu ar exista abuzuri si la oras, dar la tara mi se pare aproape imposibil de controlat situatia.

Inchei cu un articol din New York Times: "But now, by using the M.R.I. to push away the limitations of behaviorism, we can no longer hide from the evidence. Dogs, and probably many other animals (especially our closest primate relatives), seem to have emotions just like us. And this means we must reconsider their treatment as property."

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Catzei!

Post: # 45293Post Daemian1981
17 Oct 2013, 11:01

@26octombrie (si restul)
De acord ca exista de multe ori circumstante care te impiedica sa faci ceea ce ai dori (iar in cazul tau chiar este perfect de inteles), dar asta nu inseamna ca daca nu poti face nimic concret (gen adoptie) macar sa iesi in strada sa protestezi ca sa se simta si spiritul tau civic (fals) mangaiat. Aici chiar nu ma refer la tine ci la cei care se incadreaza in categorie. Par exemple, eu sunt convins ca nu pot adopta (inca) un animal (ca stau cu chirie, ca am deja 2 pisici, ca nu pot sa-i salvez pe toti, ca n-am spatiu etc. - oricum nu conteaza exact de ce) asa ca n-o sa ma vedeti la vreun protest sau sa alerg hingherii cand vin sa ia cainii (dar o sa-i alerg daca-i vad ca "iau" cainii cu bata sau ca baga 3 seringi in ei si-i lasa in mijlocul drumului ca poate mor asa, cum am mai vazut - legea iti permite sa-i iei de pe strazi, nu sa fii cretin) sau sa iau vreun caine in casa cand apare duba si apoi sa-i dau drumul dupa ce pleaca (da, sunt extrem de multi care fac asta si nu, nu fac referire la nimeni de aici). In orice caz, din toata tevatura asta cel mai prost ies cainii, iar ei nu pot iesi in strada sa protesteze.

Rautz

Re: Catzei!

Post: # 45296Post Rautz
17 Oct 2013, 11:24

@26oct imi stii opinia, nu cred ca mai e cazul sa vorbesc, si sunt total de acord cu adixor, Hora nu are absolut nici o vina, e un copil.
Daca doar a compostat-o e de vina, daca o mutila sau omora oare mai era tot ea de vina?
(sau daca esti bun la suflet uneori te composteaza, dar niciodata nu te omoara)


Ce nu inteleg insa e ce vina au hingherii? E o slujba ca oricare alta. E cineva care considera ca n-ar trebui sa existe aceasta slujba? Ma indoiesc.
De ce sunt 'nemernici'?

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Catzei!

Post: # 45297Post alia
17 Oct 2013, 11:29

Cred ca perceptia de "nemernici" vine din faptul ca rareori isi indeplinesc slujba cu un minimum de profesionalism.

Rautz

Re: Catzei!

Post: # 45298Post Rautz
17 Oct 2013, 11:32

alia wrote:Cred ca perceptia de "nemernici" vine din faptul ca rareori isi indeplinesc slujba cu un minimum de profesionalism.
Acelasi lucru l-as putea spune despre majoritatea serviciilor statului, dar nu i-as numi pe respectivii 'nemernici'

Si e destul de greu sa fie profesionisti, in primul rand majoritatea lor sunt oameni simpli, fara prea multa scoala, si mai pui si stresul zilnic de a-ti fi aruncate borcane in cap, sau femei isterice care URLA la tine in timp ce faci serviciul pentru care esti platit.

acidutzu

Re: Catzei!

Post: # 45299Post acidutzu
17 Oct 2013, 11:33

Rautz wrote: Ce nu inteleg insa e ce vina au hingherii? E o slujba ca oricare alta. E cineva care considera ca n-ar trebui sa existe aceasta slujba? Ma indoiesc.
De ce sunt 'nemernici'?
Executorii judecatoresti sunt si ei 'nemernici'? Politistii care aresteaza pe cineva?
De asta am zis ca nu-i impartasesc opinia. Nu cred ca la interviul de angajare ii intreaba "Va place sa torturati animale? Nu? Imi pare rau, nu sunteti persoana potrivita."

La fel aud peste tot si de controlori. Cat tupeu pe ei sa te prinda fara bilet, desi transportul nu e gratuit.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Catzei!

Post: # 45300Post alia
17 Oct 2013, 11:43

Rautz wrote:
alia wrote:Cred ca perceptia de "nemernici" vine din faptul ca rareori isi indeplinesc slujba cu un minimum de profesionalism.
Acelasi lucru l-as putea spune despre majoritatea serviciilor statului, dar nu i-as numi pe respectivii 'nemernici'

Si e destul de greu sa fie profesionisti, in primul rand majoritatea lor sunt oameni simpli, fara prea multa scoala, si mai pui si stresul zilnic de a-ti fi aruncate borcane in cap, sau femei isterice care URLA la tine in timp ce faci serviciul pentru care esti platit.
Sigur, poti spune orice si poti sa ai si dreptate:) Daca un doctor abuzeaza de timpul si increderea ta tot nemernic l-ai numi. Acum nu vreau sa generalizez dar o voi face, oameni simpli nu inseamna neaparat brute, doar ca spre meseria de hingher cam trag brutele, la urma urmei e mai simplu si mai putin periculos pentru cazierul tau sa bati/omori cainele vagabond decat nevasta sau copilul. Si mai si eliberezi strazile. Oameni simpli nu este egal, in opinia mea, cu oameni abrutizati, betivi, care fac meseria asta pentru ca n-au altceva si o fac in sila (ca multi alti profesionisti din alte domenii). Nici macar lipsa educatiei nu justifica comportamentul unora, la urma urmei decenta ar trebui sa vina oarecum de la sine si eu n-am invatat-o la scoala.

Nu sunt impotriva ta, chiar daca asa pare. Ai cerut o justificare pentru un apelativ. Eu vad situatia hingheri/babe isterice ca pe un cerc vicios: babele sunt isterizate SI de comportamentul hingherilor, hingherii reactioneaza SI mai dur din cauza babelor si uite asa...

Rautz

Re: Catzei!

Post: # 45301Post Rautz
17 Oct 2013, 11:52

Hai ca pe asta n-o mai cred, ai vazut vreodata un hingher sa bata/omoare un caine? Am vazut destui hingheri la viata mea dar niciodata ce zici tu. In schimb babele isterice le-am vazut mereu.

Procesul de prindere al animalului intr-adevar, nu e pasnic, tocmai pentru ca e animal. Dar ei incearca sa-l prinda, nu sa-l bata. Ca nu au cea mai buna tehnologie si tehnica de prindere sunt de acord, dar niciodata nu mi-a dat prin cap ca ei si-au ales meseria asta pentru a avea o alternativa la bataia nevestei. E ridicol.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Catzei!

Post: # 45302Post alia
17 Oct 2013, 12:09

Daca tu chiar crezi ca hingherii isi fac meseria in mod absolut detasat si nu vor sa faca niciun rau animalului, ba chiar il trateaza absolut decent in orice situatie (in afara de cele impuse de motive tehnice si tehnologice), atunci poti considera ca isteria babelor vine strict din povestile manipulatoare despre cruzimile/abuzurile suferite de animale in timpul capturarii si in adaposturi. Si as paria ca si apelativul de "nemernici" tot cam de pe acolo vine.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Catzei!

Post: # 45303Post Daemian1981
17 Oct 2013, 12:12

Rautz wrote:...ai vazut vreodata un hingher sa bata/omoare un caine?
Eu am vazut, din pacate. Nu iau partea hingherilor, dar nici nu-i denigrez (ca si concept de meserie). La fel cum am vazut (am zis si mai sus) un caine lasat in mijlocul drumului cu 3 seringi in el (si nu stiu daca era tranchilizant sau otrava) timp de cel putin 2 ore. Am inteles ca se mai practica chestia asta: vin si-i tranchilizeaza excesiv/otravesc pe toti pe care-i prind dintr-o anumita zona iar apoi revin si-i strang - sunt mai "pasninci' asa. Imbecili sunt in orice meserie, doar ca hingherii sunt importanti pentru acest subiect. Repet: nici cu cei care hranesc cainele din fata blocului, dar nu vor sa-l ia in casa si urla la hingheri mai apoi, nu sunt de acord.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Catzei!

Post: # 45305Post 26octombrie
17 Oct 2013, 12:29

Rautz wrote:Daca doar a compostat-o e de vina, daca o mutila sau omora oare mai era tot ea de vina?
(sau daca esti bun la suflet uneori te composteaza, dar niciodata nu te omoara)

Ce nu inteleg insa e ce vina au hingherii? E o slujba ca oricare alta. E cineva care considera ca n-ar trebui sa existe aceasta slujba? Ma indoiesc.
De ce sunt 'nemernici'?
A fi in culpa nu inseamna ca te acuza cineva de ceva. Da, ea era in culpa, si eu am fost, altadata. Si daca ar fi muscat-o mai grav tot ea era, cauzalitatea e aceeasi, nu se schimba in functie de sentimente; nu caut sa dau vina pe altcineva daca mi se-ntampla ceva rau. Daca eu am fost declansatorul, macar sa-nvat ceva din asta. Acelasi lucru e valabil si pentru copilul meu.
Sarcasmul din paranteza nu-l gust, sorry.


"Nemernic" este un eufemism, din punctul meu de vedere. Fiecare are valorile lui si are si dreptul de a si le pastra. O persoana care poate face meseria asta nu merita respectul, intelegerea sau orice altceva decat dispretul si dezgustul meu. Pe de alta parte, oamenii aia traiesc bine mersi si fara gandurile mele bune, asa ca sper sa-mi dati voie sa-mi mentin parerile.

Rautz

Re: Catzei!

Post: # 45306Post Rautz
17 Oct 2013, 13:46

Cat timp sunt personale opiniile ai dreptul sa ti le pastrezi. Cand insa acele convingeri te fac sa actionezi ca un descreierat si sa urlii la niste oameni, poate ar fi mai bine sa-ti regandesti convingerile.

Pentru tine e sarcasm ce am scris in paranteza, pentru alti iubitori de animale e un 'adevar' (nu-mi spune ca n-ai auzit niciodata ca un caine musca doar oamenii rai, sau cainele simte frica, si daca ti-e frica e clar ca ai un gand rau ascuns). Nu pot sa stiu valorile personale ale fiecarui 'iubitor de animale' pentru ca ele functioneaza intr-o lume paralela, lipsita de logica.
De exemplu tie ti se pare perfect logic ca un copil sa fie de vina pentru ca l-a muscat un animal in scara blocului

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”