Europa Universalis

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
criss

Europa Universalis

Post: # 5136Post criss
27 Jun 2010, 00:21

Am gasit la Auchan de vinzare "Europa Universalis I+II+III Collection". Practic un DVD pentru PC cu 3 boargames pe el. "Europa Universalis" (The Historical Empire Building Simulator) sunt jocuri de complexitate medie care combina explorarea, razboiul, diplomatia, sau economia (comertul) pe o mare tabla de joc impartita in provincii.
Pretul de doar 21 ron pentru 3 jocuri excelente (nota 9/10 pe IGN) il recomanda la capitolul "trebuie cumparat". :)

Image

Dang

Re: Europa Universalis

Post: # 5148Post Dang
27 Jun 2010, 22:21

Frumos frumos, plin netul de laude despre joc (EU3).
Tu il ai? Stii sa-l joci?
L-am incercat si eu candva, dar tre sa recunosc ca n-am reusit sa-l invat. Adica tutorialele nu prea ajuta la nimic, iti explica butoanele si cam atat.(Ca o comparatie, as zice Civ4. Acolo faci tutorialul si apoi te cam descurci in joc).
Sa zicem ca stiu butoanele cat de cat, dar nu stiu efectiv cum sa joc. Nu exista misiuni, deci n-ai un scop precis. Sa zicem ca-mi fac eu un scop, sa unesc cele 3 provincii romanesti. Cum fac asta? Cum joc efectiv? De la ce incep? Cum continui? etc.
La inceput nu pot face nici o cladire, tre sa astept ani de zile pot face primul workshop. Ce fac pana atunci? etc.
Daca ai niste sfaturi/tips/links/tutorials pentru lucrurile astea, as aprecia.

criss

Re: Europa Universalis

Post: # 5153Post criss
27 Jun 2010, 23:58

Am citit si eu pe NET ca EU3 este mult mai bun decit ultimul Civilization. Parere personala inca nu pot sa dau, tocmai l-am cumparat de la Auchan (mi s-a parut o idee buna sa dau pretul a 2 bilete de autobus pe fiecare din jocuri). Dar pe DVD gasesti manualele, care explica totul, cu exemple, sunt manuale de peste 100 pagini. Momentan nu pot sa-l joc, sunt "focusat" pe GTA offline si sah online. Si pe Railroad Tycoon - varianta boardgame.

Cip

Re: Europa Universalis

Post: # 5158Post Cip
28 Jun 2010, 09:50

Am incercat toate EU si toate HoI (Hearts of Iron). Majoritatea jocurilor Paradox folosesc sistemul acesta de real-time pausable massive world simulation.

Desi am incercat FOARTE mult sa imi placa, pur si simplu ma plictisesc desi am citit manualele, stiu cum sa am "success" la un joc.. dar tot boring e dupa vreo 2 ore asa. Nu prea ai ce face decat sa te uiti la o harta, sa muti unitati si sa dai de slidere spre stanga dreapta...

Sunt multi fani care joaca, modeaza, forumurile sunt pline de discutii dar... pentru mine lipseste acel "ceva" care ma atrage la Civilization de exemplu. Din puncutul meu de vedere, nici nu se compara cu Civ 4 + Expansions. Plus ca EU3 si HoI3 au fost mari dezamagiri din punctul de vedere al fanilor. Multi inca joaca 2. Si deja Paradox incearca sa stoarca din ce in ce mai multi bani de la fani: pe vremuri lansau jocuri foarte atent dezvoltate, complete, frumoasa.. acum lanseaza porcarii copiate unele dupa altele folosind acelasi engine dar in alta epoca, pline de buguri, expansiuni peste expansiuni prin care te obliga sa le cumperi pt a juca si originalul fara buguri... bleah.

Vezi http://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php pt mai multe detalii.

criss

Re: Europa Universalis

Post: # 5168Post criss
28 Jun 2010, 11:58

@Cip: aici gasesti comparatia intre EU3 si Civ4:
http://36chambers.wordpress.com/2009/11 ... d-to-head/
90% din gameri au votat EU3, daca tu faci parte din cei 10% este ok, gusturile nu se discuta.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Europa Universalis

Post: # 5178Post VickdaReaper
28 Jun 2010, 14:08

Europa Universalis sunt jocuri foarte interesante, dar cu schepsis. Sunt foarte frumoase din punct de vedere strategic, nu sunt deloc facile, te tin ore bune infipt in scaun. Totusi, esti cam obligat sa joci cu tarile mari ca sa nu mori de plictiseala si sa faci efectiv ceva pe harta (adica sa "castigi" jocul). Cel putin yo! nu am reusit niciodata sa fac ceva prea interesant cu una dintre tarile mici (gen Valahia)...

Daca aveti drum prin Auchan, va recomand sa-l cumparati, mai ales la pretul sublim la care se gaseste. Merita adaugat colectiei si jucat...

Cat despre comparatia cu Civilisation, cred k este un pic exagerata, avand in vedere ca jocul lui Sid Meier trateaza si alte aspecte decat dezvoltarea teritoriala pura...

P.S. Daca vreti un joc asemanator cu EU care poate fi jucat si cu tarile mici (in cazul in care vreti sa conduceti lumea cu Tara Romaneasca, Moldova sau Transilvania), care mie mi-a placut tare mult si pe care l-am jucat ore multe adunate, dar care are si simulator de lupta, adica poti sa te lupti tu cu trupele, nu sa lasi AI-ul sa se ocupe, va recomand cu caldura si Knights of Honour...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Europa Universalis

Post: # 5255Post Indy
30 Jun 2010, 17:02

Ai jucat Imperialism (e un joc destul de vechi...)? Seamana cu Europa Universalis ?
E jocul meu preferat si singurul pe care l-as mai juca daca as avea ocazia. N-am mai jucat un joc pe calculator de ani de zile...

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”