Arkham vs Eldritch solo version

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
redeemer
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 29 Jan 2013, 10:44

Arkham vs Eldritch solo version

Post: # 61392Post redeemer
24 Apr 2015, 17:54

Bună gamers, doresc să achiziționez în curând unul din următoarele două jocuri Arkham Horror sau Eldritch Horror, în special pentru experiența solo a jocului. M-ar interesa experiențele cu pro sau contra ale celor care le-au încercat solo. Public sau privat în funcție de preferințe.
Mulțumesc anticipat pentru mesaje. :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Arkham vs Eldritch solo version

Post: # 61394Post Imago
24 Apr 2015, 18:00

Parerea generala este ca Eldritch Horror este versiunea imbunatatita a Arkham Horror-ului.
Este mai scurta, cu mai putine elemente de memorat, are un gameplay mai fluid. Mai scurta asta inseamna in loc de 4-6 ore, doar 2-3. Nu am jucat Arkham, insa am jucat Eldritch de 2 ori.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Arkham vs Eldritch solo version

Post: # 61397Post VickdaReaper
24 Apr 2015, 18:05

Nu as supraevalua durata de joc a celor doua atunci cand le abordezi solitar, asa cum face BeatU. O data ce ai ajuns sa cunosti bine regulile oricarui joc, nu ar trebui sa dureze mai mult de 90-100 de minute sa termini o sesiune solo. Iar aici ma refer la jucatul propriu-zis, pentru ca pusul jocului pe masa si stransul lui deschid o cu totul alta discutie.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Arkham vs Eldritch solo version

Post: # 61405Post ProfessorChaos
25 Apr 2015, 12:59

Ce pot spune eu e ca am jucat Arkham Horror de 2-3 ori singur și nu l-am terminat niciodată. Jocul nu mi se pare rău, dar are niște mecanici pe stil mai vechi care cred că încetinesc jocul, cum ar fi mișcarea monștrilor pe hartă (trebuie să tot vezi de care fel e fiecare), modul de închidere al gate-urilor și partea de combat. Într-adevăr, partidele le-am jucat la distanțe destul de mari de timp, deci clar nu eram familiarizat cu regulile. Oricum nici nu-mi place să mă grăbesc când joc solo, deci depinde și de jucător. Eldrich Horror n-am jucat, dar înțeleg că-i mai streamlined.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”