speedcubing.ro

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

speedcubing.ro

Post: # 62429Post 26octombrie
12 Jun 2015, 23:52

Nu stiu cata lume isi pierde timpul vinerea uitandu-se la romanii au talent :oops: eu marturisesc, m-am uitat la preselectii pentru caterinca (pare ca toti cei cu tigle lipsa pe casa vin la preselectii..), apoi m-am uitat pentru ca mi-au placut cateva numere. Whatever, ce voiam sa zic: baietii de la Speedcubing au tot respectul si admiratia din partea mea! Mi se pare ca sunt nemaipomeniti in ceea ce fac, de munca depusa nici nu pot vorbi, cred ca e impresionant. Dar cel mai mult ma induioseaza ca sunt ca o triada de don quijote, promoveaza la un show difuzat la o televiziune ubercomerciala, cu telespectatori mancatori de seminte (nu toti, da multi rau) creierul. Si, stupefiant, lumea i-a votat la greu! Asta arunca o raza de soare pe convingerile mele mai mult decat noroase vis-a-vis de mentalul si mentalitatea romanilor :D
M-as bucura mult sa ii voteze cat mai multi cand se da drumul la vot, m-as ciupi singura dac-ar castiga! :o Oricum, eu ii votez

oricum, uitati-va pe site, e f misto

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: speedcubing.ro

Post: # 62430Post omucu
12 Jun 2015, 23:59

Eu am o foarte mare problema ca incearca sa faca din absolut orice un caz social. Chiar si unul din baietii de la speedcubing a trebuit sa zica de mama lui e plecata in strainatate. Pe mine ma scot din sarite chestiile astea facute doar de dragul ratingului intr-o emisiune care se da ca promovatoare de talente. Da, baietii sunt priceputi, au reusit sa faca spectacol din cuburi rubik, nu-i usor acest lucru, dar emisiunea in ansamblul ei e o adunatura de comportamente false, de la prezentatori la cazuri sociale inventate doar pentru ca dau bine.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: speedcubing.ro

Post: # 62431Post 26octombrie
13 Jun 2015, 00:17

sunt de acord, si pe mine ma ia cu greata, din 5 in 5 minute, dar asta e televiziunea, asta prinde. oricum, cred ca celor mai multi li se face instructajul inainte: ia spune tu, ce tristeti existentiale putem sa lipim pe fruntea ta, hai ca printam stickerele acum. a, si sa nu uiti sa mentionezi ca te vad multe milioane de oameni si esti pe cea mai tare scena din romania.
anyway, asta-i ca la concursurile de frumusete, toate fetele alea au aceleasi obsesii: de a citi, de a salva lumea si de a dona banii de premiu. si marmota impacheta ciocolata.
dincolo de toate astea, sunt cateva numere ce m-au impresionat (de ex. Bogdan Bolohan imi place de mor ;) )
Daca pui pe mute cand incepe juriul sa siropeasca, merge.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: speedcubing.ro

Post: # 62432Post iadrianik
13 Jun 2015, 01:18

Daca n-ar fi fost mesajul Luanei, probabil ca n-as fi votat la Romanii au talent (n-am facut-o la editiile anterioare).
Felicitari baietilor de la speedcubing.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: speedcubing.ro

Post: # 62433Post 26octombrie
13 Jun 2015, 01:24

M-am ciupit cu bucurie, cum am promis! :D
Adi, si bine-ai facut :tu:

Si, cel mai important pentru mine, pare ca va iesi si soarele, candva...

Rautz

Re: speedcubing.ro

Post: # 62434Post Rautz
13 Jun 2015, 02:38

omucu wrote:Eu am o foarte mare problema ca incearca sa faca din absolut orice un caz social.
Multi avem problema asta, dar se pare ca asta fac peste tot. Ma uitam la un show strain cu bucatari cu stele Michelin, si chiar si pe ei ii punea sa spuna ca au avut un singur parinte, ca au murit de foame cand erau mici.

In teorie e frumos cu speedcubingul, dar in practica nu vad care e 'smecheria'. Nici talent nu e, nici inteligenta nu e, e doar multa munca (respect pentru asta), dexteritate si putina memorie (algoritmi de rezolvare).
O spun chiar ei:
Dacă un copil de 10 ani poate rezolva cubul în 10 sec. puteți și voi.
Problema e ca nici cine stie ce show nu poti face din asta, te uiti 2-3 minute, iti place ce vezi, dar cam aia e tot, nu poti face show de 30 minute din asta.

Din aceste considerente prefer sa iasa un muzician, care are talent.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: speedcubing.ro

Post: # 62435Post Teddy
13 Jun 2015, 11:26

omucu wrote:Eu am o foarte mare problema ca incearca sa faca din absolut orice un caz social. Chiar si unul din baietii de la speedcubing a trebuit sa zica de mama lui e plecata in strainatate. Pe mine ma scot din sarite chestiile astea facute doar de dragul ratingului intr-o emisiune care se da ca promovatoare de talente. Da, baietii sunt priceputi, au reusit sa faca spectacol din cuburi rubik, nu-i usor acest lucru, dar emisiunea in ansamblul ei e o adunatura de comportamente false, de la prezentatori la cazuri sociale inventate doar pentru ca dau bine.
Romanii au talent a fost emisiunea mea favorita cand a aparut prima editie. Urmaream cu sufletul la gura, chiar si votat. Intre timp mi se pare ca s-a transformat intr-o porcarie..asta ca sa fiu diplomat. Asa cum sunt ai celelalte emisiuni. Motiv pentru care mi-am desfiintat cablul.

In legatura cu cazurile sociale si emisiunile de profil, cunosc o persoana care a fost la preselectii la vocea romaniei. A fost intrebata din start care este drama ei. Tipa din fericire nu avea necazuri in familie. I s-a spus ca nu are ce sa caute la emisiune. A fost batjocorita sa cante in chiloti ca macar asa sa atraga publicul daca nu i-a murit nici o ruda intr-o tragedie.

Asa ca fapt divers.

Sa inteleg ca aseara au castigat baietii cu cubul?


Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”