Console jocuri retro

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
jakkal

Console jocuri retro

Post: # 64578Post jakkal
01 Oct 2015, 13:01

Salutare,

De o perioada de timp m-a apucat o noua manie (avand in vedere ca nu m-am mai jucat de ceva timp jocuri din astea din cutii de carton si cu cubulete de lemn): consolele de jocuri retro.

Pentru inceput ma concentrez pe consolele "mobile" (handheld), unde seful este Nintendo. Am achizitionat un GameBoy Colour si am inceput sa strang jocuri pentru el. Am o lista de jocuri pe care vreau sa le cumpar si am in plan sa cumpar si alte console, din generatii mai "noi".

Intrebare catre voi:
- mai sunt useri pe forum care apreciaza aceste console?
- aveti careva de vanzare jocuri sau console retro?

Multam,
Alex

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Console jocuri retro

Post: # 64580Post LookyRo
01 Oct 2015, 13:29

Pentru GBC este emulator, atat pe PC cat si pe SmartPhone... Si musai sa joci Pokemon :lol:
BEST. GAME. EVER! (Gotta catch 'em all)

Din pacate eu am jucat foarte putin pe un GBC real, insa pe emulator am terminat cred ca 3 versiuni ale jocului.


Update: Si Final Fantasy merge foarte bine, e similar cu Pokemon... Dar pe mine m-ai obsedat creaturile alea cand eram mic (desi am vazut doar primul sezon din desenele animate, si doar cateva episoade din alte sezoane)...

jakkal

Re: Console jocuri retro

Post: # 64582Post jakkal
01 Oct 2015, 13:46

POKEMON - Gotta Catch'em All! este unul dintre jocurile pe care le caut. Insa se gaseste greu versiunea in limba engleza...

Si FARA emulatoare! E ca si cum as juca boardgames pe online.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Console jocuri retro

Post: # 64583Post LookyRo
01 Oct 2015, 14:11

jakkal wrote:Si FARA emulatoare! E ca si cum as juca boardgames pe online.
Not really... BG sunt palpabile... Pe cand un joc pe consola e tot un joc video, la fel ca si pe emulator... Si daca dimensiunea e problema, cu emulatorul pe smartphone nu este departe de consola...
La BG exista si aspectul social... Pe cand la video games (mai ales pe console vechi) dispare (sau e foarte rar intalnit [unele device-uri permiteau si transfer de pokemoni intre dispozitive sau chiar si lupte; cred ca Nintendo DS permite si conexiune prin WiFi, dar eu n-am avut asa ceva la dispozitie pe emulator, asa ca nu stiu sa dau detalii]).


Dar lipsesc butoanele palpabile, intr-adevar. Si bateria... Pe telefon... Ca si apa (bateria) + sugativa (jocul).


Oricum, acum mi-ai facut putina pofta de Pokemon... Ma rog sa-mi treaca pana ajung acasa!

criss

Re: Console jocuri retro

Post: # 64586Post criss
01 Oct 2015, 14:54

Welcome to the Club! :)
Si eu joc ocazional jocuri pe Commodore 128D si Nintendo Wii.
Jocurile de C64 sunt gratuite si citeva din ele sunt fantastic de bune!


jakkal

Re: Console jocuri retro

Post: # 64588Post jakkal
01 Oct 2015, 15:11

Cauldron 2! The memories!!! Jucat pe un HC 91 FELIX acum mai bine de 20 de ani.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Console jocuri retro

Post: # 64592Post Shaikan
01 Oct 2015, 15:32

Am un PS2, dar nu-l dau :D.....il tine pentru God of War 1+2, Resident Evil 4, Shadow of the Colossus, etc. Am avut si eu Game Boy normal, dar s-a stricat :(. Ce mai jucam Mario, Adventures of Warrio(or something like that), Donkey Kong....ah the memories. Also, aveam un PSP cu ceva jocuri pe el(Patapon, SW Force Unleashed, God of War), dar nu stiu pe unde este....trebuie sa cercetez mai bine locatia.

Am un Super Nintendo, dar din pacate s-a ars incarcatorul si e pe 110V, il foloseam cu transformator de 220. Trebuie sa vad daca pot gasi pe cineva sa-l repare. Am Alpha Street Fighter si Donkey Kong pentru el.

Mai recent m-am facut si cu un Xbox 360, dar din pacate nu am prea avut timp sa joc pe el decat Gears of War, Fifa si Tekken + MK9 and a lot of Kinect Games.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”