Movies, anyone?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 49638Post mihai
02 Feb 2014, 13:26

@Rautz - din descrierile de mai sus, se pare ca ne apropiem la gusturi. si eu am aceleasi pareri despre filmele acelea (mai putin cele vechi, pe care nu le-am vazut).

Ca recomandare din cele noi, film care m-a surprins neavand asteptari de la el a fost "The Secret Life of Walter Mitty", f bine realizat, vizual arata f bine, muzica de nota 10. Plus ca e regizat de Ben Stiller (din nou, surpriza).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Movies, anyone?

Post: # 49640Post 26octombrie
02 Feb 2014, 13:40

noi ne regalam cu un serial oldie&goldie: A Bit of Fry and Laurie :D english humour, Stephen Fry and Hugh Laurie. Deliciu.
in plus, un alt serial, Fortysomething, cu acelasi Hugh Laurie si Benedict Cumberbatch.

Rautz

Re: Movies, anyone?

Post: # 49641Post Rautz
02 Feb 2014, 13:54

mihai wrote: Ca recomandare din cele noi, film care m-a surprins neavand asteptari de la el a fost "The Secret Life of Walter Mitty", f bine realizat, vizual arata f bine, muzica de nota 10. Plus ca e regizat de Ben Stiller (din nou, surpriza).
E pe lista.
In general incerc in fiecare an, inainte de Oscaruri, sa vad toate filmele nominalizate la cele mai importante categorii, ca sa-mi fac o idee.
Si pe mine ma surprinde ca aud multe lucruri bune despre un film regizat de Ben Stiller :)

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Movies, anyone?

Post: # 49647Post Daemian1981
02 Feb 2014, 17:20

Rautz wrote:Sa nu faceti greseala sa mergeti la cinema la The Wolf of Wall Street
Am facut "greseala" si l-am vazut la cinema. Unul dintre cele mai bune filme vazute in ultima vreme la cinema (si nu numai). Da, e obscen, da, e porcos si da, Wall Street e mai mult pentru conjunctura - ceea ce primeaza si intereseaza este cat de depravat era personajul. Dar in acelasi timp, filmul e foarte bine realizat iar Di Caprio are un joc actoricesc de exceptie. In plus, e foarte amuzant la anumite faze (chit ca e un umor pervers, cretin, misogin si cum mai vreti voi... I LIKE IT! :twisted: )
Nu m-am plictisit deloc la el desi a fost lung, lucru pe care nu-l pot spune despre The Hobbit : Desolation of Smaug unde era sa adorm pe scaun (si tin sa mentionez ca ador filmele fantasy/adventure si cu atat mai mult tot ce tine de seria Lord of the Rings; iar primul mi s-a parut destul de ok)

Ioan76

Re: Movies, anyone?

Post: # 50515Post Ioan76
18 Feb 2014, 16:55

Rautz wrote: In general incerc in fiecare an, inainte de Oscaruri, sa vad toate filmele nominalizate la cele mai importante categorii, ca sa-mi fac o idee.
Si eu/noi la fel - si din ce am vazut pana acuma filmele de la Oscarul de anul acesta mi se par unele din cele mai slabe din ultimii ... 5-6 ani ... :cry: Asta în special din punct de vedere al scenariilor ca asa ... actorii îsi cam dau silinta ... :roll:

Rautz

Re: Movies, anyone?

Post: # 50517Post Rautz
18 Feb 2014, 17:13

Ioan76 wrote: Si eu/noi la fel - si din ce am vazut pana acuma filmele de la Oscarul de anul acesta mi se par unele din cele mai slabe din ultimii ... 5-6 ani ... :cry: Asta în special din punct de vedere al scenariilor ca asa ... actorii îsi cam dau silinta ... :roll:
Cam asa zicem in fiecare an, ca sunt foarte slabe.
Dar intr-adevar anul trecut a fost foarte ciudat prin faptul ca actorii au fost chiar buni, sunt multe performante notabile. Dar scenariile au fost groaznice, povesti lungi, neinspirate si plictisitoare.

Am mai vazut
Dallas Buyers Club si August: Osage County, ambele se remarca prin acelasi lucru, actori cu roluri bune (unele din ele extrem de laudate, de exemplu Jared Leto), parca putin overacting in al doilea, dar filme extrem de plictisitoare.

Trebuie sa mai vad Her, Philomena, Nebraska, Captain Phillips, Frozen. Pana si titlurile sunt plictisitoare :(

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Movies, anyone?

Post: # 50523Post Plu
18 Feb 2014, 20:12

Pt. mine, din cele nominalizate, de departe se detaseaza Her, Cpt. Philips si Wolf of Wall Street (unde Leo e din nou magistral)
Ultimul vazut a fost Monuments Men (usurel, asa ca pt americani :lol: ) - nu merita un loc la cinema ci mai degraba un loc pe canapea - duminica
Last edited by Plu on 02 Mar 2014, 18:47, edited 1 time in total.

Ioan76

Re: Movies, anyone?

Post: # 50631Post Ioan76
20 Feb 2014, 16:35

Rautz wrote:Trebuie sa mai vad Her{...}
Parerea mea e ca lejer poti sa amani/sar cu totul peste acest film - e de-o superficialitate aproape de caricaturizare a unei teme altfel cu potential sub pana unui scenarist/regizor cu mai mult talent sau macar asa ... mai "metodic" ( tema e practic cea din "Luceafarul" dar ... pe dos :P )

Rautz

Re: Movies, anyone?

Post: # 50968Post Rautz
02 Mar 2014, 18:37

Captain Phillips - nici macar Tom Hanks nu mi s-a parut ca face un rol bun, poveste slaba si chestionabila (in realitate capitanul e dat in judecata pentru punerea deliberata in primejdie a echipajului)

Her - intr-adevar avea mai mult potential tema, mi s-a parut ca actorul a dat tot ce a putut, probabil se putea mai mult cu un alt regizor si o alta directie. Vocea Scarletei a fost bine aleasa dupa parerea mea (desi din cate am inteles a fost aleasa abia dupa filmari)

Lone Survivor - surprinzator de bine facut filmul, tinand cont de bugetul extrem de mic pentru un astfel de film, mi s-a parut foarte realist realizat. Putin alterata povestea fata de cea reala, si chiar cred ca nu era nevoie, povestea reala mi s-a parut mult mai interesanta.

Philomena - imi pare rau dar Judi Dench nu se potriveste deloc in filmul asta, personajul principal e o femeie simpla, iertatoare, iar ea se potriveste mult mai bine in roluri ca cel din James Bond, unde este inteligenta si calculata.
Desi incearca, se vede inteligenta ei ca persoana in ochii ei, iar asta e greu de mascat (de exemplu Tom Hanks a reusit asta, in Forrest Gump)

Urmatoarele pe lista ar fi Nebraska, The Book Thief, La Grande Belezza, Frozen, Honey, Blue is the Warmest Color, The Hobbit(ugh)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Movies, anyone?

Post: # 50975Post 26octombrie
02 Mar 2014, 20:41

http://www.imdb.com/title/tt1733785/?ref_=fn_al_tt_1

un serial foarte bun. filmele facute de nordici mi-au atras intotdeauna atentia, sunt foarte bine conturate si au mult mai multa consistenta decat serialele de gen. In general evit remakeurile americane, ma scot din sarite (pare ca toate comediile frantuzesti si toate filmele noir/policier nordice sunt preluate si refacute, in detaliu, de americani; incerc sa inteleg de ce si nu-mi iese)

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Movies, anyone?

Post: # 50980Post alia
02 Mar 2014, 21:40

Si eu am descoperit un serial foarte fain recent. Nu cred ca este pentru toate gusturile dar poate intereseaza pe cineva:)

Cranford

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 51885Post iadrianik
29 Mar 2014, 20:25

Geoffrey Rush, cu o interpretare apreciata, in The Best Offer (La migliore offerta)

Nu sunt un mare cinefil, dar de mult nu am mai vazut un film care sa imi placa asa mult. Si asta nu din cauza finalului.


User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 57914Post Chuckila
21 Nov 2014, 22:23

Ceva diferit, sunt putin surprins de cat de mult mi-a placut: Riley Rewind


criss

Re: Movies, anyone?

Post: # 57920Post criss
22 Nov 2014, 10:40

Ati vazut Interstellar? De mult n-am vazut un film asa bun...

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Movies, anyone?

Post: # 57933Post Krystal
22 Nov 2014, 15:34

Chuckila wrote:Ceva diferit, sunt putin surprins de cat de mult mi-a placut: Riley Rewind
Vlogul lui Ray William Johnson il stii?

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Movies, anyone?

Post: # 57946Post adixor
22 Nov 2014, 22:12

criss wrote:Ati vazut Interstellar? De mult n-am vazut un film asa bun...
excelent, fresh, deosebit, original in multe privinte, extrem de corect stiintific (pe unde se putea dar cam peste tot), o experienta, pentru mine, extraordinara.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 60511Post Chuckila
15 Mar 2015, 08:08

Short Term 12



Un film excelent! Frumose caracterele cu care ramai la finalul filmului, chiar daca ele nu incearca sa fie deloc asa. Pacat ca nu se fac mai multe filme care sa puna mai mult accent pe creionarea unor personaje pe care sa ti le aduci aminte dupa ani - sau poate nu reusesc sa dau eu de ele. Prefer oricand sa ma uit la un asemenea film decat la majoritatea blockbusterelor anuntate an de an cu surle si trambite.

De ce aceste gen de filme nu are parte de mai mult buzz?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 60515Post DanielIndru
15 Mar 2015, 13:40

Pentru ca e genul de film facut sa fie mai degraba prezent la festivaluri decat in cinematografe.
Daca ai urmari festivalurile si premiile acordate, ai vedea ca a avut parte de foarte mult buzz.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 60518Post DanielIndru
15 Mar 2015, 15:36

Hai ca vin si eu cu niste recomandari de filme bune pe care le-am vazut in ultimele ~6 luni:


Dangerous Liaisons - 1988

Image


Once - 2006

Image


Elmer Gantry - 1960

Image


All the President's Men - 1976

Image


Delicatessen - 1991

Image


Leviathan - 2014

Image


Pride - 2014

Image


All About My Mother - 1999

Image


Timecrimes - 2007

Image


Nightcrawler - 2014

Image


Cell 211 - 2009

Image


I Saw the Devil - 2010

Image


True Romance - 1993

Image


Night on Earth - 1991

Image


Tell No One - 2006

Image


The Children's Hour - 1961

Image

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Movies, anyone?

Post: # 60519Post 26octombrie
15 Mar 2015, 15:47

:tu: :tu: :tu: :tu:
Jim Jarmush
Abbas Kiarostami
Wim Wenders
Terry Gilliam
:D
orice

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”