Bye bye MAMEUIFX :(

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Bye bye MAMEUIFX :(

Post: # 71221Post freakconsole
05 Jul 2016, 23:11

Salutare,

Nu stiu cati dintre voi ati fost sau sunteti fani emulatoare dar eu inca din copilarie am iubit consolele si arcade-urile, mai ales arcade-urile si imi doream cu ardoare sa le pot juca in fata calculatorului, cu un gamepad sau arcade stick in mana (ca altceva nu aveam ce sa frec) si cumva sa retraiesc acele momente minunate (nervi la greu ca nu functionau butoanele la sali, luam bataie la Mortal Kombat si mai pica si curentul).

Pentru ca tot nu aveam ce face cu timpul care era si din belsug in acele vremuri (Back to the Future) m-am hotarat sa caut jocurile mele favorite de pe arcade-uri utilizand bineinteles, un emulator; fiind familiarizat in acel moment cu emulatoarele pentru consolele arhicunoscute (nes, snes, md, sms, gb, gbc) am dat peste M.A.M.E. (nu mame ci Multiple Arcade Machine Emulator).

Si de aici a inceput nebunia... multe ore nedormite... gamepad-uri roase la greu... Mortal Kombat, Street Fighter, T.M.N.T (nu TNT ci Teenage Mutant Ninja Turtles), Golden Axe, Metal Slug, Samurai Shodown, jocuri jucate cu prietenii la un pahar de apa (bautura era prea scumpa, ce sa mai zic de tigari) plus altele.

Acum sa revin la titlul thread-ului; azi aflu cu tristete ca unul dintre putinele emulatoare care a tinut pasul cu nebunia de update-uri scoase in ultimii ani dar care a si venit cu o interfata mai prietenoasa pentru utilizatorul de rand va "exploda", mai exact dezvoltatorul emulatorului MAMEUIFX, Mamesick, a facut un anunt oficial pe forum-ul lui ca va renunta sa mai lucreze la emulator din cauza unor probleme cu job-ul dar si alte prioritati care au aparut in viata lui.

Mie sincer mi-a stricat ziua cand am citit...

Este singurul dezvoltator care a venit cu rezolvari la problemele aparute cu anumite jocuri pe care dezvoltatorii emulatorului oficial nu au binevoit sa le rezolve plus alte bunatati (de la Bunica).

Ca sa intelegeti mai bine sau poate ati ghicit, este o varianta neoficiala mai buna (din punctul meu de vedere) a emulatorului oficial M.A.M.E.

Daca va plac arcade-urile si doriti sa retraiti acele cosmaruri, pardon, momente minunate va recomand cu caldura sa il testati; va asigur ca nu o sa fiti dezamagiti.

Game Over placut!

P.S. adresa catre emulator este http://mame32fx.altervista.org/download.htm Gasiti acolo varianta pe 32 sau 64 bit; v-as recomanda varianta pe 64 daca aveti instalat pe PC, Windows mai mare decat XP-ul.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”