Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71944Post freakconsole
10 Aug 2016, 13:45

Buna ziua,

Detineti acest card?
Daca da, imi puteti da mai multe detalii pe privat sau aici daca oferta lor este mai avantajoasa decat a celor de la ING?

Multumesc frumos!
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71946Post adrim
10 Aug 2016, 14:13

Nu stiu ce sa zic legat de de cardul STAR Forte in particular, dar serviciile BT in general lasa de dorit. Sunt client BT de mai bine de 10 ani si am decis sa inchid legaturile cu ei si sa ma mult la ING. Totul se misca foarte greoi la ei, pentru o chestie simpla e nevoie de 2-3 plimbari si/sau telefoane. Si e mereu coada - nu pentru ca ar avea prea multi clienti, ci pentru ca au niste proceduri mult prea complicate, si probabil un sistem informatic foarte lent. Iti mai si iau comision pentru absolut orice.

(Da, sunt suparat pe ei.)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71948Post DanielIndru
10 Aug 2016, 14:23

adrim wrote:Iti mai si iau comision pentru absolut orice.
Asta nu e adevarat.
Lista de comisioane e disponibila pe site si oferta e la fel de buna sau chiar mai buna decat la alte banci.

Eu mi-am facut card la ei ca sa-mi pot cumpara qestii in rate fara dobanda si sunt multumit.
Si sistemul de online banking mi se pare bun si usor de folosit.
Nu a trebuit in ultimii ani sa-i vizitez personal pentru ca nu am avut probleme, deci nu pot spune nimic despre serviciile de la ghiseu.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71951Post freakconsole
10 Aug 2016, 14:28

Intrebarea e urmatoarea:
Daca scoti bani cash de la ATM-ul Bancii Transilvania, ti se calculeaza dobanda din prima zi? Sau se pune in aplicare perioada de gratie de pana la 25 a urmatoarei luni?
Din ce am inteles comisionul de extragere ar fi 1% din suma extrasa in rest nu mai platesti nimic daca depui suma retrasa plus comisionul acela la data de 25.
E corect sau e pacaleala?
As mai fi interesat daca ati utilizat cardul acesta pentru comenzi pe Ebay, Amazon?
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71952Post DanielIndru
10 Aug 2016, 15:04

Pentru orice plata sau retragere de numerar ai perioada de gratie.
Asa cum ai zis si tu, platesti comision la retragere de numerar, deci trebuie sa fii atent ca poate nu merita.

Nu l-am folosit pentru Amazon sau Ebay, dar ar trebui sa functioneze la fel ca orice plata la un magazin din Romania.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71957Post Miţã
10 Aug 2016, 15:49

Am si eu ceva asemănător la Raiffeisen si din ce îmi amintesc termenul de gratie este de 25 zile dacă retragerea se face cu o zi înainte de emiterea raportului.
Ex la mine se emite pe 17 luna curenta dacă scot banii pe 16 luna curenta trebuie să îi pun la loc pe 9 luna următoare. Dar:
Ex 2 dacă scot pe 18 luna curenta raportul iese luna următoare pe 17 si gratie până în ziua 09 din cea de-a 3 a luna

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71959Post freakconsole
10 Aug 2016, 16:03

Intrebarea ramane daca cineva l-a utilizat pentru cumparaturi pe Ebay sau Amazon
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71989Post Daemian1981
11 Aug 2016, 12:42

Fiind un card MasterCard, il vei putea folosi fara probleme pentru cumpraturi online internationale. Insa, daca magazinul de unde cumperi nu este partener BT (si ma indoiesc sa existe asa ceva), nu vei beneficia de ratele fara dobanda.

Avantajul la cardul de credit ING (il detin) este ca poti beneficia de rate cu 0% dobanda de ORIUNDE cumperi (inter sau international). Nu exista (sau nu se tine cont de) parteneri, asa ca singura chestie care conteaza este suma: trebuie sa cumperi in valoare de minim 100 de lei pentru aplicarea ofertei. E posibil sa fii nevoit sa iti incasezi salariul la ei (eu oricum asa am, asa ca nu stiu exact daca exista conditia sau nu).

Per total, mi se pare excelenta oferta celor de la ING pt ca nu sunt conditionat de parteneri si pt ca pot cumpara fara dobanda din afara. Poate ca intre timp au mai aparut astfel de oferte si la alte banci, dar cand mi-am facut eu, doar ING-ul avea asa ceva.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71990Post DeeDee
11 Aug 2016, 14:51

Nu stiu cum e acum, dar eu acu' 10 ani cand mi-am facut contul la BT, ei erau cel mai putin hoti dintre concurenti. Dobanzile peste medie chiar daca nu cele mai bune la depozite, comisioanele sub medie chiar printre cele mai mici. ATM-uri peste tot prin jur, si comision 0 la extragere de pe ATM. Intre timp au devenit mari, si ma astept sa faca ce face orice companie mare - maximizarea profitului in detrimentul clientilor. Eu, ca multi altii imi rezolv online 90% din treaba cu ei.
Dar cand am de mers fizic pentru birocratia care te obliga sa fii prezent personal, merg la sucursala de cartier unde mai sunt ore moarte si nu e aglomerat.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 71998Post freakconsole
11 Aug 2016, 18:10

Ce nu inteleg la ING. Ce rate sa platesti la Ebay sau Amazon din moment ce nu au sistem de asa natura.
Perioada de gratie ca sa nu ti se aplice dobanda la ING de cate zile este?
Ramane in picioare intrebarea: a utilizat cineva cardul de credit Star Forte de la BT pe Ebay sau Amazon?
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72007Post Daemian1981
12 Aug 2016, 00:45

Nu asa functioneaza conceptul de rate fara dobanda. Indiferent de magazinul de unde cumperi (de aici sau de afara) si indiferent de banca la care ai cardul de credit, in momentul in care cumperi produsul, intreaga suma iti este luata de pe card. Asta inseamna ca tu de fapt ai platit integral produsul catre magazin, iar acum trebuie sa dai banii inapoi bancii (e exact acelasi sistem ca pt un credit normal: iei bani de la banca, iti cumperi ce ai nevoie si apoi platesti inapoi catre banca).
Singura diferenta intre ING si restul (presupunand din nou ca nu mai sunt altii care au 0% dobanda la orice magazin) este ca nu conteaza de unde cumperi. Important e doar sa mentionezi dupa fiecare tranzactie ca o vrei esalonata.

Din ce vad eu de aici (https://www.ing.ro/ingb/persoane-fizice ... -card.html) perioada de gratie e de 45 de zile, dar nu se aplica (din nou, valabil pt orice card de credit de la orice banca) pt platile esalonate. E logic, daca stai sa te gandesti: ce sens are perioada de gratie cand deja sunt stabilite ratele cu 0% dobanda? :D Perioada de gratie este doar pt cazul in care cumperi ceva fara esalonare (suma sub 100 de lei, refuzul tau de a esalona) / retragere numerar etc.

Sper ca te-am lamurit ;)

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72008Post freakconsole
12 Aug 2016, 01:01

Din ce observ cardul de cumparaturi Star Forte de la Banca Transilvania e o combinatie de descoperire si credit.
Poti face trei lucruri din ce am inteles eu:
- cumparaturi la parteneri (din tara nu si strainatate) in 12 rate (daca accepta 12 rate) cu dobanda 0;
- cumperi orice lucru din tara sau strainatate dar sa il achiti integral (se speculeaza in contract daca esti obligat sa platesti maximul sau minimul respectiv; in cazul expus vorbesc doar de maxim) pana la data de 25 a urmatoarei luni cu dobanda 0 - nu trebuie utilizata toata limita de credit;
- ori scoti suma de care ai nevoie de la bancomat la care se adauga comisionul de 1% pe suma extrasa (ex.: pentru 500 de lei extrasi trebuie sa depui in total 505 lei) si o achiti integral pana la data de 25 a urmatoarei luni cu dobanda 0 - nu trebuie scoasa toata limita de credit.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72010Post Daemian1981
12 Aug 2016, 09:51

freakconsole wrote:Din ce observ cardul de cumparaturi Star Forte de la Banca Transilvania e o combinatie de descoperire si credit.
Poti face trei lucruri din ce am inteles eu:
- cumparaturi la parteneri (din tara nu si strainatate) in 12 rate (daca accepta 12 rate) cu dobanda 0;
- cumperi orice lucru din tara sau strainatate dar sa il achiti integral (se speculeaza in contract daca esti obligat sa platesti maximul sau minimul respectiv; in cazul expus vorbesc doar de maxim) pana la data de 25 a urmatoarei luni cu dobanda 0 - nu trebuie utilizata toata limita de credit;
- ori scoti suma de care ai nevoie de la bancomat la care se adauga comisionul de 1% pe suma extrasa (ex.: pentru 500 de lei extrasi trebuie sa depui in total 505 lei) si o achiti integral pana la data de 25 a urmatoarei luni cu dobanda 0 - nu trebuie scoasa toata limita de credit.
Cam asa functioneaza toate cardurile de credit (inlusiv cel de ING). In principiu, daca vrei sa elimini sau sa minimizezi platile cu dobanda, ar trebui sa alegi un card care iti permite cat mai mult sa faci cumparaturi in rate fara dobanda. Asta inseamna ca oriai grija sa cumperi doar de la parteneri, ori iei card ING care te lasa sa cumperi de oriunde si sa platesti in 12 rate fara dobanda. :D

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72011Post freakconsole
12 Aug 2016, 10:02

Totusi din ce am citit la ING daca scoti bani de la ATM (in caz de vreo urgenta) te vor taxa cu comisionul de retragere plus ca iti calculeaza dobanda din aceea zi.
La Banca Transilvania nu iti calculeaza nici o dobanda decat acel comision de extragere de 1% daca depui suma extrasa plus comisonul pana la data de 25 a urmatoarei luni.
Cam asta ar fi diferenta pe partea de extragere de la ATM-uri.
Pe partea de cumparaturi ce inteleg de la tine e mai avantajos cardul ING deoarece poti cumpara de la oriunde fara acea restrictie referitoare la parteneri plus esalonarea care nu exista la Banca Transilvania pentru cei care nu sunt parteneri.
Deci fiecare are avantajele si dezavantajele lui.
Te rog sa ma corectezi referitor la ING daca am gresit cu ceva.
O problema care am intalnit-o din pacate la cardul de debit de la ING dar nu am intalnit-o la BT a fost pe partea de cumparaturi pe site-ul Ebay.
Dupa ce cumparam ceva la final imi afisa totalul de plata (suma efectiva) dar de fapt tranzactia ramanea in asteptarea si din 100 de lei cat era initial sa zicem ajungea la 110 lei.
La BT cat afiseaza pe Ebay totalul atat imi extrage banca dupa cardul de debit.
Iarasi avantaje si dezavantaje.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72012Post DeeDee
12 Aug 2016, 10:36

Poate diferenta de suma este de la diferenta de curs valutar. Recent am citit pe net ca mastercard si visa abordeaza diferit platile in valuta diferita de valuta cardului. Unul din ele ia comisionul de schimbare valuta de doua ori.

Eu am star gold, nu forte, de la bt, si am platit pe amazon cu el. de mers a mers. dar dupa ce mi-au disparut recent 1000 de euro din cont de pe un card asociat pay-pal, m-am cam lecuit de online shopping.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72013Post freakconsole
12 Aug 2016, 11:32

Imi pare rau sa aud ce ti s-a intamplat deevinnula.
Se putea cred rezolva cu cateva telefoane si hartii pe la BT; o situatie asemanatoare a patit-o un prieten si i-a fost restituita suma integral dar a fost ceva bataie de cap.
Mai mult decat atat in aplicatia BT 24 ai facilitatea de ati seta perioada in care doresti sa utilizezi din bani si cat pentru orice tranzactie CVV sau non CVV.
Sa zicem ca ai o limita de credit de 2000 de lei, poti seta suma ce vrei sa o utilizezi in ziua x; cateva click-uri si esti gata.
Pentru:
- Limita tranzactii nesecurizate pe Internet (fara CVV2) - 0 lei
- Limita tranzactii securizate pe Internet (cu CVV2) - 5000 lei
La tranzactiile fara CVV2 limita ti-o poti modifica doar temporar mai exact alegi perioada in care suma respectiva se va putea utiliza; dupa ce trece acea perioada limita revine la 0.
Si pentru cele cu CVV2 cred ca se poate suna la BT si schimba pe 0.
Din punctul acesta de vedere esti safe to go cat de cat.
Sa zicem ca ambele limite sunt setate pe 0, tu poti seta temporar pentu cele doua sa utilizezi doar o zi suma specificata de tine ca sa iti achizitionezi produsul. Daca nu modifici limita si ea este pe 0 cand cumperi orice de pe Ebay iti da eroare; stiu asta de la cardul de debit BT.
Cel putin tranzactiile efectuate pe Ebay cu cardul de debit BT sunt considerate "fara CVV2".
Eu de fiecare data dadem buy si ma trezeam ca da eroare deoarece uitam sa setez limita pentru suma utilizata in ziua respectiva.
Cineva daca incearca sa te pacaleasca putin mai greu; nu zic ca nu se poate la ce metode au ajuns unii dar macar un minim de securitate nu strica nimanui.
Iar daca esti paranoic recomand o combinatie de VPN cu o masina virtuala, un ativirus bun cu firewall si anumite porturi blocate.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72014Post DeeDee
12 Aug 2016, 13:00

pana la urma am rezolvat, cu multa umblatura si documente, cu politia, etc. am avut noroc ca nu s-a efectuat tranzactia pe loc ca au incercat sa ma fure vineri seara, si din intamplare luni am vazut ca am suma blocata pe debit card. daca se efectua plata, nu cred ca mai aveam vreo sansa.
uite asta e neplacut la bt: sa schimbi limitele default la carduri (chiar si la 0) trebuie sa te prezinti la ghiseu. cele temporare, sunt usor de schimbat online.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72015Post freakconsole
12 Aug 2016, 14:02

Deci sa inteleg ca acele persoane aveau access la contul tau BT 24?
Sau cum ti-au sustras acea suma de pe card? Ti-au accesat calculatorul?
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72016Post Daemian1981
12 Aug 2016, 14:55

freakconsole wrote:Totusi din ce am citit la ING daca scoti bani de la ATM (in caz de vreo urgenta) te vor taxa cu comisionul de retragere plus ca iti calculeaza dobanda din aceea zi.
La Banca Transilvania nu iti calculeaza nici o dobanda decat acel comision de extragere de 1% daca depui suma extrasa plus comisonul pana la data de 25 a urmatoarei luni.
Cam asta ar fi diferenta pe partea de extragere de la ATM-uri.
Pe partea de cumparaturi ce inteleg de la tine e mai avantajos cardul ING deoarece poti cumpara de la oriunde fara acea restrictie referitoare la parteneri plus esalonarea care nu exista la Banca Transilvania pentru cei care nu sunt parteneri.
Deci fiecare are avantajele si dezavantajele lui.
Te rog sa ma corectezi referitor la ING daca am gresit cu ceva.
O problema care am intalnit-o din pacate la cardul de debit de la ING dar nu am intalnit-o la BT a fost pe partea de cumparaturi pe site-ul Ebay.
Dupa ce cumparam ceva la final imi afisa totalul de plata (suma efectiva) dar de fapt tranzactia ramanea in asteptarea si din 100 de lei cat era initial sa zicem ajungea la 110 lei.
La BT cat afiseaza pe Ebay totalul atat imi extrage banca dupa cardul de debit.
Iarasi avantaje si dezavantaje.
Daca iti iei un card de credit pentru a retrage bani, deja scopul cardului devine invalid. Intr-adevar, exista urgente, dar nu cred ca e bine sa te gandesti ce card de credit sa iei pentru urgente. Speri sa nu ajungi acolo, dar daca ajungi, crede-ma ca n-ai sa te mai gandesti ca iti calculeaza dobanda sau nu.
In rest, e corect ce ai inteles despre cardul de credit de la ING.

Cat despre ING debit, intr-adevar, daca tu cumperi intr-o moneda diferita de cea a contului, vei plati in plus din cauza conversiei. Mai rau decat atat: daca tu cumperi in USD, ING face conversie la EUR si apoi la RON si pierzi de 2 ori. :D In fine, sunt multe magarii la conversie, dar daca nu sunt sume mari, nu pierzi prea mult. Nu stiu daca nu cumva aceeasi regula este aplicata si la cardul de credit (e posibil sa fie), insa daca e sa compari intre dobanda de 24% (sau cat o fi la BT), pe care o platesti orice ar fi daca iei de pe Amazon sau Ebay, si pierderea survenita in urma conversiei la ING, ai sa vezi ca tot iesi mai castigat la ING. ;)

P.S.: Nu vreau sa vand cardul asta si nu, nu iau nici un comision de la ING :D , insa mie se pare cea mai buna oferta de pe piata in momentul de fata pentru ratele fara dobanda.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72017Post freakconsole
12 Aug 2016, 15:07

Intr-adevar Daemian1981 sunt de acord cu tine referitor la ratele respective.
Eu as alege un card Star Forte BT deoarece am nevoie si de cash (daca totul se plateste pana pe 25 a urmatoarei luni, perioada de gratie, dobanda este 0) dar si de rate (doar la parteneri) dobanda fiind in continuare 0.
Cardul ING din pacate nu ofera cash cu dobanda 0... Daca s-ar dori ambele cred ca cardul de credit cat si cardul extra rol ar face chestia asta.
Depinde ce doreste utilizatorul final pana la urma.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”