Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84638Post Haddeo
02 Jan 2018, 22:44

Simptomele dependentei de jocuri sunt urmatoarele:

- controlul nefast al jocurilor (frecventa, intensitate, durata)
- prioritate crescuta acodata jocurilor,
- continuarea practicarii in ciuda consecintelor negative.

Watch out.... :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84639Post vladV
02 Jan 2018, 22:57

Acum au ajuns hobby-urile sa fie tulburari psihice.

Pe de alta parte si munca de birou checks all those boxes.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84647Post Imago
03 Jan 2018, 11:46

Orice activitate poate fi transformata de unele persoane in "dependenta". Cu atat mai mult cele placute, folosite pentru escapism.

Boardgaming-ul este un hobby care atrage multi oameni cu diferite "tulburari". Una din cele mai evidente este "hoarding-ul" de jocuri. Oamenii cumpara titluri peste titluri, zeci, sute, unii chiar mii, desi este absolut clar ca nu ar avea timp sa le joace. Insa doar prezenta acestora pe raftul lor ii "linisteste" intr-un fel oarecare. Cheltuie foarte multi bani pe acestea, le joaca foarte putin, insa continuie sa cumpere si sa cumpere titluri. Iar industria a prins acest mesaj, si scoate jocuri pe banda rulanta. In mare parte cred ca in momentul actual industria de boardgame-uri se tine pe acest fenomen, in care o categorie de populatie cumpara foarte multe boardgame-uri, pe care le joaca foarte putin sau nu le joaca deloc. Daca oamenii s-ar limita doar la jocurile pe care le-ar juca intr-adevar, sa zicem de minim 5-10 ori, industria nu ar avea nici pe departe dimensiunea si amploare pe care o are astazi. Asa, un procent foarte mic din gamerii pasionati consuma si sustin o parte foarte mare din fenomen.

(Nu stiu care este raportul in boardgaming, insa in jocurile video 0.19% din jucatori consuma 50% din microtranzactii. Cred ca disproportionalitatea asta se pastreaza si in boardgaming. Eu in 3,5 ani de hobby am strans 18 titluri pe raft. Stiu insa oameni de aici care in 8 luni au cumparat 80 de jocuri. Nu cred ca e vorba de o diferenta in atitudinea fata de hobby. E adevarat, eu am si alte activitati inafara de boardgaming - job, dansuri, sport, insa iubesc acest hobby si ii dedic o parte din timp si bani. Lamuriti-mi cineva cum e posibil sa joci normal si relaxat 80 de titluri noi in 8 luni, pentru ca mie mi se pare ca nu e vorba de pasiune aici, ci de compulsie).

Apoi urmeaza partea de escapism. Sa joci boardgame-uri e fun, e stimulant din punct de vedere intelectual si social. Insa unii oamenii construiesc adevarate vieti paralele in jurul acestui hobby (si ce vieti paralele frumoase ar fi astea, pana la urma whoaaa, boardgames, miniaturi, mecanisme elegante de joc, ilustratii frumoase, etc). Toata ziua citesc boardgamesgeek, urmaresc review-uri, how-to-play-uri, lasa comentarii, plaseaza comenzi, ridica comenzi, invata reguli... intr-o incercare (mai putin benefica) de a ignora alte aspecte mai putin placute ale vietii cotidiene.

Hey, eu tot as prefera sa citesc boardgamegeek, informandu-ma despre ultimele noutati in boardgaming, citind review-uri, in loc sa verific niste fisiere excel cu pompe, compresoare si alte nazbatii la munca. Insa jobul meu face parte din lumea reala, unde la sfarsit de luna trebuie sa platesc chirie, unde vreau sa-mi construiesc o cariera solida, iar femeile intreaba la prima intalnirece lucrezi. Trebuie sa-i fac fata si lumii astea reale, nu? Pai unii dintre noi nu mai ies din "hobby-ul" si "pasiunea" aceasta, scuzandu-se cu aceasta ocupatie (atat de frumoasa si satisfacatoare, e adevarat).

Despre controlul nefast al jocului (frecvanta, intensitate, durata) nu cred ca boardgaming-ul are aceasta problema, mai degraba jocurile video o au. In jocurile de societate mediul de interactiune este fizic, ai nevoie de parteneri, interactiunea este mai lenta, cea ce scade probabilitatea ca cineva sa joace compulsiv 24 de ore la rand... Catan.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84650Post Haddeo
03 Jan 2018, 11:56

Imago wrote: 24 de ore la rand... Catan.
Hmmm..... facem un maraton de jocuri de 24h ? Eu ma ocup de cafea.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84652Post Corwin
03 Jan 2018, 12:04

Mai bine jucati Twilight Imperium. 3 partide si ati dat gata cele 24 de ore. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84653Post Haddeo
03 Jan 2018, 12:15

Imago wrote:80 de titluri noi in 8 luni, pentru ca mie mi se pare ca nu e vorba de pasiune aici, ci de compulsie
Nu cred ca neaga nimeni ca e vorba si de placerea de a colectiona fara a apuca neaparat sa joci.
Exista oameni care colectioneaza timbre, monede, etc doar nu inseamna ca si le folosesc sa trimita plicuri sau se duc la magazin si se folosesc de monede romane sa plateasca nu ?
Si apoi, jocurile cumparate pot sa fie si vandute. Iei un joc, il joci o data, nu iti place si-l vinzi. Te costa 20-40-60 RON distractia. E ca si cum ai inchiria jocul nu? Cu bonus ca e nou si ai placerea sa-l desfaci.
Normal ca obsesia de a cumpara poate foarte repede sa aiba consecinte negative dar aici tine de fiecare sa-si faca autoevaluarea.

Exemplele tale nu au context si sunt partinitoare. Pot sa spun si eu ca stiu oameni care dau X sute de Euro pe luna pe parfumuri, imbracaminte si mai stiu eu ce ca sa-si pastreze niste aparente pentru sexul opus... sau doar pentru sex.
Ideea e daca iti permiti acei x sute de euro. Daca eu am un buget de 200E pe luna pentru jocuri si cumpar chiar daca nu apuc sa joc tot cu ce ma diferentiez de cel care are 200E pentru sala, parfumuri, imbracainte din ultima colectie sau stiu eu ce-l mai gadila ?

Nu zic ca e ok sa dai 200E pe jocuri lunar, sunt probabil multi intr-o raza de cateva sute de metri de mine care traiesc o luna cu 200E, faceam doar o obervatie intr-un context pe care l-ai evitat.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84654Post 26octombrie
03 Jan 2018, 13:13

Cred ca e si o curba. Cei care pasesc in hobby sunt "whaaawed" si, pentru ca sunt atatea si atatea optiuni, se pierd nitel, nu stiu ce sa cumpere si... cumpara de toate. Cred ca e si putina terapie in achizitiile astea, ca in toate achizitiile lumii moderne, cum spunea si Adi. Daca eu nu-mi cumpar pantofi de firma si prefer jocurile, cu care pot si FACE ceva educativ si fun SI isi pastreaza si valoarea, what's not to like? Evident ca si in board games sunt patologii, asa cum exista diferenta intre o colectie de 30 de pantofi (care mie mi se pare absolut halucinanta, insa cred ca e normala pentru multe persoane) si una de 300 de pantofi.
Stiu ca la mine a fost o febra a achizitiilor, care a tinut mult, insa treptat-treptat a inceput sa ma doara mai mult de jocurile nejucate si sa le fac dreptate, iar acum sunt luni in care nu iau niciun joc, ceea ce e foarte bine (si pentru carcotasi, luni de zile, nu zile de luni :evil: ).
Diferenta intre mai demult si acum e ca, desi sunt in continuare curioasa fata de tot ce vad, acum ma duc pe pagina unui joc cu circumspectie, cautand lucrurile care nu ma tenteaza, pe cand mai demult cautam orice plus care sa justifice achizitia. Mai cred ca, pentru ca o colectie sa fie vie si sanatoasa, trebuie sa fie fluida, sa plece jocurile neapreciate si sa vina cateva noi, pentru testare. My 2c.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84655Post adrim
03 Jan 2018, 13:44

Imago wrote:sa joace compulsiv 24 de ore la rand... Catan.
Been there, done that. Si asta a fost pe la inceputuri - de atunci s-au mai agravat lucrurile.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84656Post VZQ
03 Jan 2018, 14:18

Stiam ca am "gena colectionarului" (adica hording in doze rezonabile) de mic; primele colectii (babane) au fost cele de pachete de tigari si cutii de suc/bere, pe urma timbre si numismatica. Vederi cu actori nu am colectionat, dar vara-mea, da (mai facea colectie si de "pungi cu logo-uri" - era inainte de '89, deh, cinea avea punga de Afara si sticla de Cola pentru apa, in excursiile cu scoala, era boss); tata era cu timbrele, mama cu monedele, so "it runs in the family". Pe urma am dat de muzica ai am strans vreo 700 de casete, care au fost ulterior killerite de vreo 1000 de cd-uri. In ultimul caz, nu am considerat ca reprezinta o colectie, ci pur si simplu mi-au placut acele albume si am vrut sa le am mereu disponibile, cand aveam chef sa le ascult.

Joc online de aproape 20 de ani; am inceput cu Runescape (pe vremea cand tot player base-ul era 50-100 jucatori maxim) si am trecut prin mai tot ce insemna MMO. Joace pe computer "gust" de cand ma stiu (am inceput cu alea pe caseta, de le jucam la "cercu' de info" pe HC-uri si tot asa pana in prezent). Am jucat moka ani de zile, nu de putine ori peste 15 ore ata, am bagat si multi bani in microtranzactii (al dreq ala de-a inventat cash shopu' in MMOs!). Board game-urile sunt ultimele in linia de divertisment de gen :)

In alta ordine de idei mai "zdranganesc" si la bass... pana acum, cred ca mi-au trecut prin mana peste 25 de instrumente (toate luate de noi). Plus echipamentul aferent. Plus synth-uri...

Pe scurt, nu am ezitat niciodata sa dau bani pentru chestiile care-mi plac. De multa vreme nu-mi mai pasa cum sunt privit de altii - viata este scurta, nu am timp sa-i explic lui Gigel sau Costel de ce-mi place una, sau alta. Ma entuziasmez repede, iar cand ma intereseaza un lucru (la modul general: hobby), nu umblu cu jumatati de masura, I'm all in. Am insa (din fericire) - inca - suficienta ratiune ca sa realizez cand sar calul (prea tare).

Eh, dar sa revin la board games: experienta de pana acum m-a invatat ca indiferent de situatie, pana nu pun eu mana personal pe cutie, si pana nu joc cel putin 1 partida, nu stiu 100% daca-mi place cu adevarat un joc, sau nu (duh!); am avut si surprize neplacute in sensul asta, dar ce-i drept, putine. Nu am unde sa incerc inainte de a cumpara, asa ca sunt nevoit sa fac testarea direct pe buzunarul meu. Cumpar doar din RO, online (singurele alternative "fizice" locale sunt Carturesti si Diverta).

Pe cat posibil, incerc sa am "temele facute" inainte de a mai cumpara jocuri noi: info, reviews, videos (in special playthroughs), pareri pro si contra, etc. Fiecare titlu intra in lista de asteptare, sortat in functie de preferinte. De regula mai trece printr-o evaluare secundara, menita sa mai domoleasca entuziasmul initial.

Motivatia (sau justificarea, cum preferati) pentru achizitia unui joc nou este foarte simpla: daca mi-a atras atentia, si "a trecut testul", vreau sa-l am disponibil, cand am eu chef sa-l joc, in loc sa dau fuga la localul X sau Y, sau sa ma rog de vecinu' Z, sau prietenul W, sa dea o fuga pana la mine cu jocul in dinti. Desi am un job idiot si haotic (ca program), cu rare exceptii, reusesc sa prind cel putin 1 joc pe zi, asa ca este important sa ma astepte acasa, cuminte, pe raft. Plus ca mai arunc un ochi pe rulebook (este lege: intotdeauna jucam primele partide "dupa regulile casei", pentru ca subsemnatul a omis - sau a inteles gresit - o regula importanta a jocului, heh; sotia spune mereu, in gluma, ca o fac special, ca sa punctez si eu o victorie, de palmares). In alta ordine de idei, sunt fascinat de mintea autorului, care a reusit cu o mana de componente sa faca un joc genial, si stau si studiez fiecare componenta si modul in carese integreaza in sistem...etc. Nu o sa stau sa-l bat la cap pe prietenu' G, ca am eu chef sa ma holbez la meepalsi :)

Cam asta e...

VladOlaru

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84657Post VladOlaru
03 Jan 2018, 14:38

Salutare!

Eu sunt mai nou in acest hobby, am inceput acum mai putin de un an sa achizitionez jocuri. Am reusit totusi in acest timp sa adun mai bine de 40 de titluri(fara sa numar extensiile), din care doar 4 din ele sunt inca nejucate si doar la 2-3 din ele as putea sa renunt cu inima impacata (chiar nu le-am jucat suficient cat sa merite sa ramana...).

Mi se pare ca atat timp cat totul este facut cu cap, nu conteaza cat de mare este "dependenta". Eu, personal, imediat ce intra salariul platesc chiria, intretinerea, toate cheltuielile, pun ceva bani deoparte in economii, iar apoi imi pot face o idee cat am la dispozitie pentru orice - ca sunt haine, ca sunt jocuri, nu este relevant. Ma gandesc cu nerabdare care va fi urmatorul joc si uneori realizez ca am avut acelasi entuziasm nu demult fata de un alt joc care zace pe raft nedeschis de ceva luni, dar cat timp astia sunt banii de cheltuiala iar asta este placerea mea ¯\_(ツ)_/¯

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84661Post Imago
03 Jan 2018, 15:34

Ah, ce mai, sa predic moderatia in cumpararea boardgame-urilor pe forum de boardgameri e ca si cand as predica albinelor sa sa nu stranga compulsiv miere. "Albinele impotriva mierii", cat de natural va pare ca suna?:)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84666Post Haddeo
03 Jan 2018, 17:42

Imago wrote:Ah, ce mai, sa predic moderatia in cumpararea boardgame-urilor pe forum de boardgameri e ca si cand as predica albinelor sa sa nu stranga compulsiv miere. "Albinele impotriva mierii", cat de natural va pare ca suna?:)
Si moderatia asta ...... trebuie luata cu moderatie.... ca altfel te duce spre moderatie compulsiva si poate nici asta nu e buna.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Blackbane

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 84753Post Blackbane
08 Jan 2018, 13:15

Numai mie mi se pare funny faptul ca subiectul asta e la doua randuri mai jos de "2018 Challenge: Play 10 Games 10 Times Each"? :D

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85067Post crazyfroggg
16 Jan 2018, 12:01

Blackbane wrote:Numai mie mi se pare funny faptul ca subiectul asta e la doua randuri mai jos de "2018 Challenge: Play 10 Games 10 Times Each"? :D
^


User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85131Post 26octombrie
17 Jan 2018, 14:24

adelindumitru wrote:Acum înțeleg mai bine articolul respectiv:

https://www.youtube.com/watch?v=xwsWqvOrwYM
Dupa cinci minute mi s-a luat. Mi se pare jalnic sa vad atatea jocuri in tipla, arata urat, parca-s moarte, nu stiu cum sa explic. Depozitul de la Regat (si toate depozitele magazinelor, dar eu numai la regat am fost) arata de o mie de ori mai misto, simti ca sunt in trecere jocurile alea, se duc sa fie jucate (cele mai multe...). Aici parca sunt intr-un insectar, moarte. Ugh. Prefer colectia mea, de 50 de ori mai mica, dar iubita si mangaiata zilnic :D

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85135Post adelindumitru
17 Jan 2018, 14:52

26octombrie wrote:
adelindumitru wrote:Acum înțeleg mai bine articolul respectiv:

https://www.youtube.com/watch?v=xwsWqvOrwYM
Dupa cinci minute mi s-a luat. Mi se pare jalnic sa vad atatea jocuri in tipla, arata urat, parca-s moarte, nu stiu cum sa explic. Depozitul de la Regat (si toate depozitele magazinelor, dar eu numai la regat am fost) arata de o mie de ori mai misto, simti ca sunt in trecere jocurile alea, se duc sa fie jucate (cele mai multe...). Aici parca sunt intr-un insectar, moarte. Ugh. Prefer colectia mea, de 50 de ori mai mica, dar iubita si mangaiata zilnic :D
Eu m-am uitat la mai mult, dar m-am simtit...murdar, uitandu-ma la clip. Mi se par indecent de multe jocuri, si scuza ca "vreau sa am un joc pentru oricine ar veni" e penibila. Si asa imi era mie antipatic Jason, dar dupa filmul asta voi evita orice clip Dice Tower in care e prezent.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85136Post DanielIndru
17 Jan 2018, 15:07

Eu nu inteleg ce aveti cu pasiunea omului.
E alegerea lui cum isi cheltuieste banii, cate jocuri are pe raft sau cate sunt in tzipla.

Indecent de multe?
Jalnic sa fie in tzipla?
Probabil nu ati vazut cat de fericit era sa-si prezinte colectia si cu cata pasiune vorbea despre mecanici, raritatea unor exemplare sau cat de mult ii place sa se joace.

Cred ca sunteti doar invidiosi...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85137Post adelindumitru
17 Jan 2018, 15:12

O fi pasiunea lui, dar, atunci cand te dau jocurile afara din casa, poate ai o problema.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Dependenţa de jocuri în lista tulburărilor psihice

Post: # 85138Post Imago
17 Jan 2018, 15:30

.
Last edited by Imago on 17 Jan 2018, 21:07, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”