Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 86201Post adelindumitru
04 Feb 2018, 18:04

Știu că e o întrebare ciudată, dar mereu am problema asta. Pe măsură ce colecția crește, e tot mai greu să mut toate jocurile atunci când fac curățenie. Pe de altă parte, nu pot să le las să se prăfuiască. Dar după ce șterg prafurile, am o nouă problemă: oare în cât timp se va usca Pronto??? Și așa îmi ia câteva ore să șterg rafturile de jocuri....Și încă o întrebare similară: curățați și cutiile de jocuri? Eu le depozitez orizontal, deci doar cutia de deasupra mai adună uneori praf. Dacă da, cu ce o faceți?

1st world problems..

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 86203Post 26octombrie
04 Feb 2018, 19:36

Cred ca problema ta e alta: n-ai destule. La mine in biblioteca (ludoteca) stau vertical, iar rafturile sunt ajustabile, asa incat nu ramane spatiu liber. Singurul spatiu liber l-ar putea avea la capat de raft, daca grosimea tuturor jocurilor nu e egala cu cea a raftului, insa - din considerente de lipsa de spatiu - incerc sa la potriveste taman pe taman :-)
Cand sterg praful sterg pe latura de sus care iese putin sau nu si cam atat. Nu scot toate jocurile special pentru a sterge raftul pentru ca n-are cum sa se murdareasca. Dar curat rafturile la fiecare reconfigurare (tot din lipsa de spatiu se desfasoara si asta).
Acum intentionez sa ma lansez in activitatea masochista de a zugravi, ceea ce ma ingrozeste! :shock: Cum imi protejez jocurile?!!! Uite, asta problema. Oricum, am decis ca voi sigila bibliotecile cu folie groasa si le voi lasa pe loc, nu intentionez sa le mut (ca n-am unde), asa ca voi sari peretele din spatele lor.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 86207Post Imago
04 Feb 2018, 20:43

Eu n-am sters niciodata praful de pe jocuri. Am sters odata praful de pe un organizator Clash of Cultures (tin miniaturile intr-o cutie separata, cocotata sus deasupra raftului). Si atunci s-a intamplat pentru ca am luat alte doua organizatoare (pentru Runewars) de acolo, si am vazut cutia prafuita.

Daca sa stau sa ma gandesc, nu sterg praful de pe jocuri pentru ca nu se prea aduna. Ori stau jocuri peste jocuri si nu are unde sa se depuna, ori le scot destul de des de pe raft (iar eu am doar doua) si le sterg (eh, dau si eu cu palma peste ele). Sa ma gandesc eu intentionat "Hai sa sterg praful de pe politele cu jocuri"... nope, nu se prea intampla des (bine, bine, nu se intampla NICIODATA).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 90423Post 26octombrie
16 Sep 2018, 17:02

N-am gasit subiectul unde voiam sa postez, dar e fain si-aici, se pupa!
THE SIX STAGES OF BOARD GAME COLLECTING...
http://dailyworkerplacement.com/2017/12 ... ollecting/

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 90428Post VZQ
16 Sep 2018, 19:27

Mda, e clar... sunt intre etapele 3 si 4 :) Noroc ca am gusturi ciudate, altfel eram de muulta vreme la 6....

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 90442Post 26octombrie
16 Sep 2018, 23:22

VZQ wrote:
16 Sep 2018, 19:27
Noroc ca am gusturi ciudate, altfel eram de muulta vreme la 6....
nu te baza pe asta, n-ai gusturi mai ciudate ca mine, iar eu am iesit din clasificare deja... :oops:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cât de des ștergeți rafturile unde depozitați jocurile?

Post: # 90446Post VZQ
17 Sep 2018, 01:40

...in sensul ca de regula jocurile considerate de toata lumea "hot" ma cam lasa rece :) Of course, planu' e una, aplicarea alta :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”