Cum ne gestionam colectia de board games

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4160
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Cum ne gestionam colectia de board games

Post: # 86886Post 26octombrie
19 Feb 2018, 17:23

Am gasit asta si mi s-a parut interesant. Am descoperit-o pe tipa recent, uitandu-ma la cel mai detaliat si prietenos tutorial despre pictarea miniaturilor (da, al ei). Sunt curioasa daca si voi aveti metode de "tuns varfurile" si daca functioneaza.


User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2113
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum ne gestionam colectia de board games

Post: # 86887Post Corwin
19 Feb 2018, 18:00

Phew, am crezut ca tot videoul va avea muzica de la inceput. :)

Eu am ales solutia electronica, am un spreadsheet cu colectia, daca am jucat sau nu jocul in ultimii doi ani, dificultatea jocului, tipul (ffa, 2p, teams, coop), si daca vreau sa-l tin sau nu. Daca nu mi-ar fi asa de lene sa caut cutii vreo 5 jocuri ar zbura deja din casa.

Si in orice caz am totul listat pe BGG, doar ca de acolo e mai greu sa obtin repede informatiile astea.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4160
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum ne gestionam colectia de board games

Post: # 86889Post 26octombrie
19 Feb 2018, 18:24

Bine, cred ca toti avem colectiile (mai mult sau mai putin) la zi pe BGG, insa ideea cu post-iturile mi s-a parut interesanta. Noi tinem jocurile in camera de zi, asa ca sunt tot timpul cu un ochi alunecand cu drag spre ele. Cred ca daca pun post it pe jocurile cu statul mai dubios ma obisnuiesc cu ideea de a le face pa-pa. Iar stadiile ei pareau smart.
Oricum, voi pune etichete pe cele nejucate, eu le trageam nitel in fata pe cele dorite in viitorul apropiat (de exemplu, cand vine cineva la noi, trag in fata 3-4-5 jocuri ce cred ca s-ar potrivi cu seara/musafirii respectivi) Cred ca daca pun ceva pe ele imi vor sari mai tare in ochi ca nejucate si poate le scot pe masa.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”